نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: گرفتن نمره بیست از استاد

Junior Member

Exclamation گرفتن نمره بیست از استاد

دوستان سلام
    با توجه به اینکه در پروسه ی اپلای کردن و فاند گرفتن نمره و معدل بسیار مهمه.
    و باید رتبه ی یک باشیم.
    من متوجه شدم توی دو تا از درسام بیست نشدم و البته اساتید هنوز نمره ی نهایی رو ثبت نکردن.
    میخواستم ببینم با چه راهکارهایی میشه نمره ی بیست از اساتید گرفت؟
    لطفا تجربیاتتون رو بگید.
    پیش به سوی دکترای ۹۷ در هلند
    جهت راهنمایی دادن، به من پیام بدهید.

Member
    رشته و دانشگاه
    M.SC of Genetic Engineering & Breeding plants at University of Tehran

پیش فرض پاسخ : گرفتن نمره بیست از استاد

سلام
    نمره بیست خیلی ایده اله و بعضی استادا فکر میکنند بیست مال خداست...پس گاهی میشه اگر 100 درصدم وقت و جون بزاری استاد مربوطه عقده ای دربیاد دیگه 18 هم ازش بگیری حکم بیست رو داره.
    ببین من خودم هم در لیسانس و هم در فوق لیسانس شاگرد اول بودم ولی لزوما همه نمراتم بیست نشد ولی خوب تمام سعیم رو کردم معدلم الف و بالاتر از همه بمونه. ولی خوب تا حدی از جوایز بنیاد ملی نخبگان استفاده کردم.
    اما رمزموفقیتم
    اول اینکه
    من صدای استادا رو سر کلاس ضبط میکردم ...چون از همون حرفاشون امتحان میگیرن..حتی اگر اشتباه هم درس بدن توقع دارن تو همون اشتباهو تو برگه بنویسی نه متن کتاب یا اطلاعات خودتو..برای همینن همیشه نمره ام کامل میشد. میرفتم خونه می نشستم کل صداها رو به جزوه تبدیل میکردم و هم برای خودم مرور بود و توی ذهنم مینشست هم اینکه خیالم راحت بود از کسی نمیخوام جزوه بگیرم شب امتحان که معلوم نبود طرف چند درصد حرفا استادو نوشته...خیلی زمان میبرد...عملاگاهی صداها تلنبار میشد یک هفته پا کامپیوتر بودم .
    من سرفه استادم یادممیموند تا این حد!!!
    اما من کتاب هم و هم مطالب اینترنت هم گاهی جایی رو نمیفهمیدم میخوندم که الکی مطلبی رو حفظ نکنم... اطلاعات عمومیمو بالا میبردم... استادا برگه منو تصحیح میکردن بعد از روی برگه من مال بقیه تصحیح میشد
    ----------------------------------------------------------------------------
    بعد همه کلاس ها باید بری..غیبت کنی حتی یکدونه...فاتحه بیست خونده است...من همیشه همه جلسات بودم..حتی برف و طوفان هم میومد... غیبت 6 سال لیسانس و فوق نداشتم... حتی برای لیسانس دروس عمومی شده بود واسه همون یک درس مسخره میرفتم سر کلاس..چون به شدت اساتیدش عقده ای بودن....
    من سر کلاس های معارف، جزوات کلاس های دیگمو کامل میکردم....سر کلاس های ازمایشگاهی بعضی مواد و وسایل خودم میخریدم و میاوردم که بتونم تکنیک یاد بگیرم بهم برسه....از تمام ازمایشات سر کلاس و کلاس های عملی فیلم میگرفتم که ماندگار یاد بگیرم...
    ----------------------------------------------------------------
    حتی در دوره پایان نامه میخواستم صبح برم ازمایشگاه قبلش یک گزارش به استاده میدادم مدام جلو چشمش بودم
    حتی زمان دیتا برداری میکشوندمش ازمایشگاه
    دیگه اونا شک نداشتن کار من ساختگی باشه یا ادم فعالی نباشم.حتی مدیر گروه تو راهرو بود کشوندمش با حرف تو ازمایشگاه ، بیاد پشت میکروسکوپ..جواب نمونه هامو ببینه...برای همین سر دفاع نمره عالی گرفتم
    -----------------------------------------------------------------------------
    سر کلاس های درس همیشه یک پیش مطالعه داشتم... خیلی صفر کیلومتر نبودم..تو راه که میرفتم صبح دانشگاه...یک مروری میکردم...
    ---------------------------------------------------
    بهترین ارائه های کلاس مال من بود یعنی اگر بچه ها 30 اسلاید کار ارائه میدادن من ارائه هام در حد تز دکترا بود..مقالات خارجی ترجمه میکردم و جدیدترین و جذاب ترین مطالب با ویدیو میاوردم و مسلط درس میدادم
    -----------------------------------------------------------------------------------
    من هوا بچه ها رو داشتم با اینکه من چهار ساعت طول میکشید صدای دوساعته استادو تبدیل به جزوه کنم براشون اسکن میکردم و میفرستادم ..تمام جزواتم تو انتشارات بود... بچه ها کلا به حساب من جزوه نمینوشتن... اما خدایی اگر یکروز مادربزرگم فوت کرد نرفتم برام صدای استادو ضبط کرده بودن دادن بهم.... تمام استاد و بچه ها دوسم داشتن... دشمن تراشی نکردم که مبادا بیان کارهای ازمایشیمو خراب کنند یا پشت من بزنند.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    من خیلی احترام میزاشتم نه خودشیرینی... هیچوقت با استادی سر کلاس بحث نکردم... گاهیخودمو میخوردم ولی چیزی نمیگفتم..استادی بود که من چون خوابم رفته بود گچ پرت کرد تو چشمم...تا دلت بخواد برخورد بد دیدم و بروی خودم نیاوردم چون نمره ام گیر طرف بود
    ولی بجاش بعد دفاع یکسری رو کلا دیگه محل نذاشتم و سلام هم بهشون نکردم..یکیشونم به حدی رو اعصابم راه رفت و ازم سواستفاده کرد( یک خانم بیشعوری بود که راهنما دومم بود گفت برای اینکه بزارم دفاع کنی باید برای صندوق پزوهشگران برام طرح از روی پایان نامه ات بنویسی) کلا کلی ازم سواستفاده کاری کرد... منم طرحو نوشتم اتفاقا تصویبم شد... پول خوبی زد جیبش...دفاعمو کردم ..گفتم تمیز حالتو میگیرم.دیگه مدرکم ازاد شد..مقالاتو نوشتم اسم استاد راهنما اولمو زدم ...اما این خانوم از تمام مقالات پاکش کردم و همه رو خدا روشکر به چاپ رسوندم
    ایشون کلا تو کل پایان نامه نقش یک مفت خور رو داشت و یک استاد تازه وارد قراردادی بود..باید یکی مثل من تنبیهش میکرد.
    -------------------------------------------------------
    کلا هیچ استادی نمیتونه سر به سر دانشجویان زرنگ بزاره ...چون همیشه یک راه در رو برای خودشون میزارن...من اصل دیتاهامو به استادام ندادم..تا زمان چاپ مقاله..
    --------------------------------------------------------
    من هرگز ندادم مقالمو استاد بنویسه یا بفرسته...همه رو خودم فرستادم و هم مزه ریجکت و هم مزه اکسپت رو چشیدم....دوسال زمان برد مقالاتمو چاپ کردم..ولی بجاش هم زبان تخصصی ام قوت گرفت هم یاد گرفتم ارسال مقاله رو..خیلی نرم افزارها رو هم یاد گرفتم نذاشتم وابسته بشم چون بعدا گیر کنی تو کشور غریبه هم مجبور میشی روی پای خودت باشی..نه وابسته به دیگران
    ------------------------------------------------------------

دیگه هرچی تو ذهنم بود بهت گفتم
    ایشالله بدردت بخوره
    ویرایش توسط nadia65 : February 24th, 2017 در ساعت 06:15 PM
    روزهای سخت دوام نمی آورند، اما انسانهای سخت چرا!

Junior Member

سلام
    خیلی نکاتی که گفتین عالی بود.
    همه ش رو یادداشت کردم تا اجرا کنم.
    هیچوقت اینطور نبودین که بیست بهتون ندن و بخواهید استادها رو متقاعد کنید که نمره ی کامل بهتون بدن؟

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط ffereshtte نمایش پست ها
    سلام
    خیلی نکاتی که گفتین عالی بود.
    همه ش رو یادداشت کردم تا اجرا کنم.
    هیچوقت اینطور نبودین که بیست بهتون ندن و بخواهید استادها رو متقاعد کنید که نمره ی کامل بهتون بدن؟
    ببین گدایی نمره که شخصیت خود ادمو زیر سوال میبره... ولی من یک سیستم پیش بینی داشتم... درسی سخت بود مسلما میدونستم بیست گرفتن ازش معجزه است..خوب من همون اول ترم..به استاد میگفتم شما فعالیت خارج کلاسی دارید برای زمان کسر نمره... میومد تو کلاس پیش همه (نه من فقط) میگفت کسی ده ورق از این کتابو ترجمه کنه در پایان ترم 3 نمره کمکی داره... و من همیشه تمام فعالینهای خارج کلاسی رو انجام میدادم و گاهی هم نمره برگه امتحانم کامل میشد و استاد به من نمره بدهکار میشد و 24 باید بهم میداد... ولی بوده من نمره ام 14 شده ، 16، داشتم تو کارنامه ....منتها سعی کردم با نمرات درس های دیگه جبرانش کنم.
    من برای نمره منت احد الناسی رو نکشیدم
    چون اولا استادای من اکثرا مرد بودند ... من تو اتاق اساتید نمیرفتم چون هم بچه ها بعدا میگفتن طرف نمره بگیره..هم حرف درمی اوردند. همیشه تو راهرو باهاشون حرف میزدم..نذاشتم هیچوقت دیدشون عوض بشه...من خیلی سر و سنگین بودم باهاشون

من توی لیسانس بدون کنکور دانشگاه تهران منو جذب ارشد کرد... دیگه تو ارشد اون حس رقابتو تلاشو نداشتم خسته بودم... جزوه مینوشتم ولی فعالیتم کمتر بود..زد ترم اول من شدم نفر چهارم کلاس..سه تا پسر که جزوات منو میخوندن شدن سه نفر اول... اولش برام مهم نبود ...بعد دیدم همین سه تا جوجه برام زبون دار شدن..که تو چطور بدون کنکور اومدی...اصلا سهمیه استعداد درخشان اشتباهه و از این قبیل حرفا... از یکطرف فشار استاد روی من بود..خانم فلانی چرا کم کار شدی..چرا حوصله نداری.... اقا منم ادم بودم دلم میخواست حداقل تو ارشد دانشجویی کنم یکبار تو زندگیم فکر نمره نباشم..خلاصه دیدم نمیشه تنبلی کرد
    گفتم به درک ما که چهار سال زندگی نکردیم
    دوسالم روش
    دیگه تو ترم دوم ارشد ...بکوب شروع به ساخت پاور پوینت های تاپ کلاسیووترجمه و مطالعه کردم...یادمه کل عید در حال انجام کار بودم... از نفر چهارم شدم رتبه اول کلاس...ببین همیشه جای جبران هست...با یک نمره کم ادم میدان رقابتو ترک نمیکنه... دیگه تا پایان نامه و دفاع پروپوزال بهترین بودم و موندم...منتها یک قانون بدی دانشگاه تهران داره اینه که کسی تو ارشد اوله که هم معدلش اول باشه و هم زودتر از بقیه دفاع کنه..کارتحقیقاتی پایان نامه من گنده بود و زود تموم کردنش محال...خلاصه تا شب تو ازمایشگاه بودم و ساعت 4 تا 6 صبح قبل رفتن دانشگاه تایپ فصل های مقدمه و کلیات بررسی منابع ومواد و روش ها رو کامل کردم
    یک پله جلوتر از بقیه بودم (استفاده بهینه از وقت) اخه اکثرا بعد اتمام کارشون تازه شروع به تایپ پایان نامه میکنند
    من از اول شروع کردم
    از طرفی همون ابتدای داده برداری داده هامو طبق تجزیه اماری توی اکسل تایپ میکردم نه اینکه کلی ورق قر و قاطی بریزم رو هم که اخر خودم گیج بشم.
    یک کنگره قبل دفاع شرکت کردم که مقاله ام رتبه اولو اورد. و استادا خبر نداشتن ...بعد گفتن گواهی رتبه ات رو هم بده ما
    خلاصه زیادی اکتیو بودم
    ولی همه اینا قدر چاپ مقالات شیره وجودمو نگرفت... مقالات علافی زیاد داره... شش ماه معطلی تازه بعدش ممکنه ریجکت بشه و از نو بخوای بفرستی جا دیگه و با فرمت دیگه...خیلی خسته کننده است..همه گفتن مقالات برای اپلای خیلی مهم نیست معدلت خوبه ...ولی اینو بدون اگر چاپ نکنی کارتو سال به سال اعتبار علمی و روش های علمی ات میاد پایین و شانس چاپش افت میکنه و کارت میافته گوشه کتابخونه...پس تازه بعد چاپ مقالات حس میکنی واقعا تموم شد کارشناسی ارشد.
    ولی من کاری کردم کل استادای دانشگامون هیچکس جز منو قبول ندارن..استاده گیر داده بیا کتابمو با هم بنویسیم و برای اپلای من اصلا ارزشی نداره ولی اونم میگه کسی رو قبول ندارم جز تو
    من استاد راهنمای اولمو با دو مقاله ای اس ای از استادیاری به دانشیاری رسوندمش. ازم خیلی راضیه.
    اگر استادت قبولت داشته باشه کلاس های عملی رو میده دستت بعد دفاع...برای بچه های لیسانس
    متنها برگه ای بهت دانشگاه نمیده که TA استادت بودی.
    توی ایران این چیزا رایج نیست.
    ویرایش توسط nadia65 : February 24th, 2017 در ساعت 11:56 PM

نمره خودش میاد تو فقط در حد توان خودت بخون. از خودت بیگاری هم نکش. من معدل کارشناسیم 18.68 و ارشد ام 19.14 شد همیشه هم شاگرد اول بود ولی هیچ وقت به خودم سخت نگرفتم اما راهشو پیدا کردم که چجوری از افراد در مسیر زندگیم کمک بگیرم که نتیجه اش برد برد باشه.

موفق باشید و با این چیزا وقت تون رو طلف نکنید.

Junior Member

خب اون راه رو ممکنه به من هم یاد بدین ؟

نمره خودش میاد تو فقط در حد توان خودت بخون. از خودت بیگاری هم نکش. من معدل کارشناسیم 18.68 و ارشد ام 19.14 شد همیشه هم شاگرد اول بود ولی هیچ وقت به خودم سخت نگرفتم اما راهشو پیدا کردم که چجوری از افراد در مسیر زندگیم کمک بگیرم که نتیجه اش برد برد باشه.

موفق باشید و با این چیزا وقت تون رو طلف نکنید.

Junior Member

پستت پر از انگیزه بود.
    راستش به خاطر این نمره م خیلی خیلی ناامید شده بودم و شور و هیجانم رو برای فعالیت از دست داده بودم.
    من خیلی اهل ارتباط با اساتید هستم و فکر کنم این یه دونه استاد از این موضوع خوشش نیومده که به من داده ۱۶
    سعی مکینم نکاتی که گفتی رو حتما مراعات کنم.
    میشه باز هم در مورد تجربیات درس خوندنت در دوران ارشد بگی...

ببین گدایی نمره که شخصیت خود ادمو زیر سوال میبره... ولی من یک سیستم پیش بینی داشتم... درسی سخت بود مسلما میدونستم بیست گرفتن ازش معجزه است..خوب من همون اول ترم..به استاد میگفتم شما فعالیت خارج کلاسی دارید برای زمان کسر نمره... میومد تو کلاس پیش همه (نه من فقط) میگفت کسی ده ورق از این کتابو ترجمه کنه در پایان ترم 3 نمره کمکی داره... و من همیشه تمام فعالینهای خارج کلاسی رو انجام میدادم و گاهی هم نمره برگه امتحانم کامل میشد و استاد به من نمره بدهکار میشد و 24 باید بهم میداد... ولی بوده من نمره ام 14 شده ، 16، داشتم تو کارنامه ....منتها سعی کردم با نمرات درس های دیگه جبرانش کنم.
    من برای نمره منت احد الناسی رو نکشیدم
    چون اولا استادای من اکثرا مرد بودند ... من تو اتاق اساتید نمیرفتم چون هم بچه ها بعدا میگفتن طرف نمره بگیره..هم حرف درمی اوردند. همیشه تو راهرو باهاشون حرف میزدم..نذاشتم هیچوقت دیدشون عوض بشه...من خیلی سر و سنگین بودم باهاشون

من توی لیسانس بدون کنکور دانشگاه تهران منو جذب ارشد کرد... دیگه تو ارشد اون حس رقابتو تلاشو نداشتم خسته بودم... جزوه مینوشتم ولی فعالیتم کمتر بود..زد ترم اول من شدم نفر چهارم کلاس..سه تا پسر که جزوات منو میخوندن شدن سه نفر اول... اولش برام مهم نبود ...بعد دیدم همین سه تا جوجه برام زبون دار شدن..که تو چطور بدون کنکور اومدی...اصلا سهمیه استعداد درخشان اشتباهه و از این قبیل حرفا... از یکطرف فشار استاد روی من بود..خانم فلانی چرا کم کار شدی..چرا حوصله نداری.... اقا منم ادم بودم دلم میخواست حداقل تو ارشد دانشجویی کنم یکبار تو زندگیم فکر نمره نباشم..خلاصه دیدم نمیشه تنبلی کرد
    گفتم به درک ما که چهار سال زندگی نکردیم
    دوسالم روش
    دیگه تو ترم دوم ارشد ...بکوب شروع به ساخت پاور پوینت های تاپ کلاسیووترجمه و مطالعه کردم...یادمه کل عید در حال انجام کار بودم... از نفر چهارم شدم رتبه اول کلاس...ببین همیشه جای جبران هست...با یک نمره کم ادم میدان رقابتو ترک نمیکنه... دیگه تا پایان نامه و دفاع پروپوزال بهترین بودم و موندم...منتها یک قانون بدی دانشگاه تهران داره اینه که کسی تو ارشد اوله که هم معدلش اول باشه و هم زودتر از بقیه دفاع کنه..کارتحقیقاتی پایان نامه من گنده بود و زود تموم کردنش محال...خلاصه تا شب تو ازمایشگاه بودم و ساعت 4 تا 6 صبح قبل رفتن دانشگاه تایپ فصل های مقدمه و کلیات بررسی منابع ومواد و روش ها رو کامل کردم
    یک پله جلوتر از بقیه بودم (استفاده بهینه از وقت) اخه اکثرا بعد اتمام کارشون تازه شروع به تایپ پایان نامه میکنند
    من از اول شروع کردم
    از طرفی همون ابتدای داده برداری داده هامو طبق تجزیه اماری توی اکسل تایپ میکردم نه اینکه کلی ورق قر و قاطی بریزم رو هم که اخر خودم گیج بشم.
    یک کنگره قبل دفاع شرکت کردم که مقاله ام رتبه اولو اورد. و استادا خبر نداشتن ...بعد گفتن گواهی رتبه ات رو هم بده ما
    خلاصه زیادی اکتیو بودم
    ولی همه اینا قدر چاپ مقالات شیره وجودمو نگرفت... مقالات علافی زیاد داره... شش ماه معطلی تازه بعدش ممکنه ریجکت بشه و از نو بخوای بفرستی جا دیگه و با فرمت دیگه...خیلی خسته کننده است..همه گفتن مقالات برای اپلای خیلی مهم نیست معدلت خوبه ...ولی اینو بدون اگر چاپ نکنی کارتو سال به سال اعتبار علمی و روش های علمی ات میاد پایین و شانس چاپش افت میکنه و کارت میافته گوشه کتابخونه...پس تازه بعد چاپ مقالات حس میکنی واقعا تموم شد کارشناسی ارشد.
    ولی من کاری کردم کل استادای دانشگامون هیچکس جز منو قبول ندارن..استاده گیر داده بیا کتابمو با هم بنویسیم و برای اپلای من اصلا ارزشی نداره ولی اونم میگه کسی رو قبول ندارم جز تو
    من استاد راهنمای اولمو با دو مقاله ای اس ای از استادیاری به دانشیاری رسوندمش. ازم خیلی راضیه.
    اگر استادت قبولت داشته باشه کلاس های عملی رو میده دستت بعد دفاع...برای بچه های لیسانس
    متنها برگه ای بهت دانشگاه نمیده که TA استادت بودی.
    توی ایران این چیزا رایج نیست.

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط ffereshtte نمایش پست ها
    پستت پر از انگیزه بود.
    راستش به خاطر این نمره م خیلی خیلی ناامید شده بودم و شور و هیجانم رو برای فعالیت از دست داده بودم.
    من خیلی اهل ارتباط با اساتید هستم و فکر کنم این یه دونه استاد از این موضوع خوشش نیومده که به من داده ۱۶
    سعی مکینم نکاتی که گفتی رو حتما مراعات کنم.
    میشه باز هم در مورد تجربیات درس خوندنت در دوران ارشد بگی...
    ممنونم، اولین کسی هستی که اینو میگی..خوب حوصله قصه داریها ...منم یک 16 توی ارشد داشتم درس بیوشیمی، منتها با دو تا بیست میشه جبرانش کرد.. من معدل ارشدم شد 19.35 . سر اون 16 هم پدرم فوت کرد.
    ببین هرکی بهت بگه کشکی شاگرد اول شده چرت گفته ...خیلی رقایت توی نفرات اول و دوم و وسوم زیاده...خصوصا توی دانشگاه های دولتی..مگر کل افراد کلاس دنبال عشق گمشده توی دانشگاه باشن و خنگ و تنبل باشن و برای هرچی اومده باشن دانشگاه جز هدف درس...بله در این حالت ادم هلو شاگرد اول میشه... متاسفانه همه افراد کلاس ما دنبال رقابت سر دکترا بودن. وگرنه چهار تا دانشجو واقعی سر کلاس باشه وقت نزاری برای درس ..شک نکن یکی دیگه جاتو میگیره... هرگز هم دنبال امداد غیبی ( تقلب و شانس و قسمت و این چیزا نباش) اندازه نمره 22 بخون و اماده باش که 20 بشی
    از من بهت یک پیشنهاد اول قبل هر انتخاب موضوعی برای کار پایان نامه، مقالات اون موضوعو بخون ببین مقالاتش چقدر چاپ میشه چقدر کارت به روز هست
    وگرنه استاد گولت نزنه که بیا فلان کارو بکن( گاهی یک کار بدون پشتوانه علمی کافی) بعد زمان چاپ مقاله دستت بمونه تو پوست گردو
    زرنگ باش
    لزوما به هرچی رسیدی وسط کار به همه نگو
    من یک مارکر پیدا کردم...ربطی هم به اصل موضوع پایان نامه نداشت..یک کشف جدید بود..گشتم یک مقاله مشابهش پیدا کردم
    از روش های اانالیزش ایده گرفتم و خود به خود شد یک آی اس آی.
    اسم استاد راهنمامو نوشتم
    خودمو و استاد راهنمام... روحش هم خبر نداشت
    کردمش نفر دوم و نویسنده مسئول
    براش اکانت ساختم توی ژورنال و از طرفش فرستادم
    اکسپت شد
    خیلی خوشحال شد
    خودش نمیدونه هنوز مقاله موضوعش چیه،

ببین از مقالات ایده بگیر که چه کارهای جنبی کنار اصل ازمایش پایان نامه انجام بدی
    من خیلی صفت و داده داشتم، هر چی میبینی رو ببر روی کاغذ... و با یک امار قوی میتونی مقالات تاپ دربیاری
    من کمی سر اینکه اساتیدم اسم و رسم تو شاخه کاری خودم نداشتن ضرر کردم ولی اخر سر جواب گرفتم.
    ببین من از دانشگاه های خارج از ایران خبری ندارم ولی دانشگاهی که من توش درس میخوندم جز بهترین هاست ولی منِ نوعی شاگرد اولشو قانع نکرد..چرا که خیلی جاها تو ازمایش هام میخواستم مانور بدم و به جای حساس کار میرسیدم از کمبود وسایل و امکانت در ایران کار نیمه تمام میماند...برای همین بهم گفتن برو خارج برای ایده هات...این امکاناتو ایران نداره...من کلا درسو دوست دارم برام داخل و خارج فرق نمیکنه
    بهم امکانات بدن همین جا میمونم.

سلام
    اگر شما فکر دکترای هلند هستید
    پس نمره حداقل ۱۶ تا ۲۰ برابر با 4/4
    بنابراین شما ۱۶ هم کسب کنید
    تبدیل به مقیاس ۴ حساب میشه
    nadia65

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)