صفحه 16 از 25 نخستنخست ... 678910111213141516171819202122232425 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 242

موضوع: آشنایی دوستان علاقمند به تحصیل در رشته فناوری اطلاعات

پیش فرض پاسخ : آشنایی دوستان علاقمند به تحصیل در رشته فناوری اطلاعات

توی این فروم که کسی نیست ولی خوب من سوالم رو می پرسم شاید شانس اوردم قبل انتخاب رشته کسی جواب داد :

دوستان رشته ای تی پزشکی رو امسال تهران (علوم فنون ) و امیر کبیر دارن به نظرتون روزانه اینا رو قبل روزانه تجارت و MIS خواجه نصیر بزارم یا بعدش؟ ؟ از یه طرف اسم دانشگاه تهران و امیر کبیر برا اپلای خوب از یه طرف می ترسم خیلی به پزشکی محدود شم . یه وقت خدایی نکرده دوست نداشتم بعد تو دکترا مجبور باشم همین که به پزشکی مربوطه رو فقط ادامه بدم . نظرتون چی ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط namvar نمایش پست ها
    دوستان من می خوام انتخاب رشته ارشد کنم .با توجه به اینکه هدفم اپلای برای دکترا ( یا حتی وسط ارشد اگه بشه ) می شه بگین رنک دانشگاه خواجه نصیر توی ای تی - تجارت الکترونیک بالاتر یا رنکینگ دانشگاه اصفهان رشته تجارت الکترونیکش ؟ می خوام انتخاب رشته کنم راهنماییم کنین .
    من فکر نمی‌کنم تو این فروم کسی جواب مناسبی برای شما داشته باشه، بجز این‌که بگه برای دانشگاهی که تو آمریکاس مثلا، احتمالا تفاوت خاصی نمی‌کنه براش. چون احتمالا نمی‌شناسن هیچ کدوم رو. (صنعتی اصفهان رو تو کانادا بیشتر می‌شناسن، این رو می‌دونم. اما این گرایش رو نمی‌دونم)

شما تو فروم‌های دیگه‌ای مثل انجمن مهندسان ایران iran-eng.ir یا جاهای دیگه سوالت رو بپرس
    The Future you see is the Future you get.

Member ahmadrezaamin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    IT Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط namvar نمایش پست ها
    توی این فروم که کسی نیست ولی خوب من سوالم رو می پرسم شاید شانس اوردم قبل انتخاب رشته کسی جواب داد :

دوستان رشته ای تی پزشکی رو امسال تهران (علوم فنون ) و امیر کبیر دارن به نظرتون روزانه اینا رو قبل روزانه تجارت و MIS خواجه نصیر بزارم یا بعدش؟ ؟ از یه طرف اسم دانشگاه تهران و امیر کبیر برا اپلای خوب از یه طرف می ترسم خیلی به پزشکی محدود شم . یه وقت خدایی نکرده دوست نداشتم بعد تو دکترا مجبور باشم همین که به پزشکی مربوطه رو فقط ادامه بدم . نظرتون چی ؟
    دوست عزیز سلام
    شما قبلاً این سوال رو از بنده پرسیده بودید فرصت نشده بود جواب بدم. سعی می کنم الان تا حد امکان جوابتون رو بدم. ببینید رشته انفورماتیک پزشکی در ایران رشته ی خیلی نوپایی هست و تا جایی که من اطلاع دارم حدود 2 سال هست که پذیرش دانشجو داره در این رشته انجام می شه. به دلیل رشد خیلی زیاد IT در تمام زمینه ها انتظار می ره که در آینده این رشته با اقبال عمومی زیادی مواجه بشه. این رشته در برگیرنده ی تحقیقاتی از طراحی و پیاده سازی یک سیستم اطلاعاتی سلامت (Health Information System) تا telemedicine و حتی پیاده سازی کامل بیمارستان های خودکار با حداقل پرسنل هست. مشترکات زیادی با MIS در زمینه سیستم های اطلاعاتی داره و از طرف دیگه وجود متخصصین پزشکی برای آموزش قسمت های پایه پزشکی ضروری هست. (به همین دلیل من به شخصه موافق خوندن این رشته در یک دانشگاه فنی نیستم مگه اینکه با همکاری دانشگاه های دیگه باشه). معمولاً با همکاری چند تا دانشکده ارائه می شه که دانشکده های پزشکی، پرستاری، سلامت عمومی و بهداشت، مهندسی کامپیوتر و IT هست. برای اطلاعات بیشتر از اینکه کدوم دانشگاه های خارج از کشور این رشته رو ارائه می دن به لینک زیر مراجعه کنید. (به نظر من بررسی دانشگاه های خارج از کشور در رشته ای که می خواهید انتخاب کنید بهترین راه به دست آوردن اطلاعات در مورد آینده اون رشته هست)
    http://www.healthinformaticsforum.co...d-certificates

این لینک هم اطلاعات خوبی داره.
    http://www.mums.ac.ir/dbmi/fa/mi_about

سرفصل هایی که برای این رشته در دانشگاه های University of california san francisco ، Columbia ، Harvard ، Johns Hopkins ارائه می شه رو ببینید دید خوبی بهتون می ده. علی رغم اینکه به نظر من IT در ایران از همه جای دنیا بیشتر جای کار داره و پتانسیل خیلی خوبی داره اما به دلیل بسته بودن عرصه برای فارغ التحصیلان این رشته من برای همه گرایش های IT آینده ی مبهمی تصور می کنم. وگرنه مثلاً در همین انفورماتیک پزشکی پروژه EHR وزارت بهداشت که الان سال ها است شروع شده اما هنوز به نتیجه خاصی نرسیده یکی از بزرگترین پروژه های ملی هست که نیاز خیلی زیادی به متخصصین انفورماتیک پزشکی داره. در مورد MIS هم که بارها بحث شده و منابع خیلی زیادی برای آشنایی بیشتر شما با این رشته وجود داره که با کمی search می تونید پیدا کنید.

دوست من شما رشته کارشناسیتون IT یا کامپیوتر نبوده. در صورتی که به IT پزشکی وارد بشید عملاً وارد 2 تا حوزه متفاوت شدید و باید خیلی تلاش کنید تا پایه های این رشته ها رو خوب یاد بگیرید. اما اگر وارد MIS بشید تا حدی کارتون راحت تره. من رشتتون رو نمی دونم اما اگر مثلاً مهندسی صنایع خونده باشید MIS می تونه تکمیل کننده ی دانشتون باشه. اما IT پزشکی کمی از دانسته هاتون فاصله می گیره.

در نهایت ببینید به کدوم بیشتر علاقه دارید. شما اگه قصدتون قطعاً خارج از کشور هست باید با دید خیلی خوب و اطلاعات کامل رشته فوقتون رو انتخاب کنید و این اطلاعات با تقریب مناسبی با بررسی دانشگاه های خارج از کشور به دست میاد.

موفق باشید
    ویرایش توسط ahmadrezaamin : May 19th, 2013 در ساعت 09:45 PM

Banned

دوستان بنده کارشناسی ict خوندم که زیر مجموعه رشته برق می شود با عنوان فناوری ارتباطات و اطلاعات
    برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد بدنبال ادامه تحصیل در رشته it یا اگر ict جهانی باشد این رشته رو ادامه بدهم
    لطفا منو راهنمایی کنید یکم نظرم واسه اتریش دوستان اگر کشور و دانشگاه بهتری سراغ دارند ممنون می شوم راهنمایی کنند

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadrezaamin نمایش پست ها
    دوست عزیز سلام و ورودتون رو به انجمن تبریک می گم.

تا اونجایی که من می دونم ICT در سطح کاردانی هست و کارشناسی نداره. اما اگر جدیداً گذاشته باشن من اطلاعی ندارم. رشته IT از سال 81 در دانشگاه های کشور پذیرش دانشجو می کنه و دانشگاه های پیشرو در این رشته دانگاه های امیر کبیر، صنعتی شریف و تهران هستند.

اگر دروس ICT رو ببینید مشخصه که این رشته گرایش شدیدی به رشته برق و خصوصاً گرایش مخابرات داره. به عنوان مثال شبکه های انتقال داده، سیستم های مخابرات سیار، سیستم های مخابرات ماهواره ای، الکترو مغناطیس و امواج از دروس این رشته هستن. اگر شما به شبکه های مخابراتی علاقه مند هستید این رشته می تونه رشته ی خوبی باشه اما اونطورکه بنده فهمیدم علاقتون به شبکه، اینترنت و برنامه نویسی هست که این ها در رشته IT وجود دارن.

راستی من مظورتون رو از اینکه اطلاعات خوبی در مورد IT دارید نفهمیدم. مثلاً چه اطلاعاتی؟؟ این رشته فراتر از اونی هست که بشه به راحتی گفت اطلاعات خوبی دارید. شما فرمودید به شبکه علاقه مند هستید و به نظر میاد شبکه های کامپیوتری مد نظرتون هست پس ICT نمی تونه رشته مناسبی باشه چون در اون شبکه ها مخابراتی هستند نه کامپیوتری. البته شبکه های کامپیوتری در مقیاس خیلی کلان هم می تونن به شبکه های مخابراتی برسن اما قائدتا با چیزی که شما از شبکه فکر می کنید فرق دارن.

با مواردی که گفتم فکر می کنم رشته IT رشته مناسب تری برای شما هست تا ICT. البته یک چیز مهم رو بگم. شما مطمئنید که نمی خواهید رشته کامپیوتر بخونید؟ ببینید چیزهایی که شما گفتید همه در کامپیوتر وجود دارن و نیازی نیست رشته IT یا ICT رو انتخاب کنید.

متاسفانه یک اشتباه رایج بین اکثر دوستانی که IT رو انتخاب می کنن وجود داره و اینکه این رشته رو یا کامپیوتر اشتباه می گیرن. این رشته می شه گفت تلفیقی از کامپیوتر ، مهندسی صنایع، مدیریت و تا حدود کمی برق هست. در تعریف مهندسی IT فارغ التحصیل این رشته قرار نیست یک شبکه کار ماهر یا برنامه نویس حرفه ای باشه. البته اگر بود که چه بهتر اما اگر نبود هم مشکلی نیست.

مهندسین IT و یا شاید بگیم فارغ التحصیلان IT (چون IT عملاً یک رشته مهندسی به حساب نمیاد و خصوصیات اون رو نداره) به طور کلی حلقه مفقود شده کاربردی کردن دانش کامپیوتر برای تمامی مصارف هستن. به عنوان مثال سایت facebook رو در نظر بگیرید. چی چیز باعث شده 955 میلیون کاربر فعال در سر تا سر دنیا داشته باشه؟ شبکه های اجتماعی دیگه ای قبل از facebook هم وجود داشتن پس چرا این یکی سرآمد همه ی اون ها است؟ ببینید متخصصینی که این سایت رو بنا کردن مطمئناً علمی بیشتر از افراد دیگه ای که سایت هایی اینچنینی طراحی می کنن ندارن. اون چیزیکه باعث تمایز این سایت می شه تفکر فوق العاده ای هست که پشت چنین سایتی وجود داره. شاید چند مهندس خبره کامپیوتر این سایت رو طراحی می کنن اما هدف رشته IT این هست که افرادی رو آموزش بده تا بتونن با تحلیل شرایط جامعه، روانشناسی افراد و درک این موضوع که به چیزهایی علاقه دارن، تحلیل سرمایه گذاری های چنین پروژه هایی، جلب توجه مسئولین پرقدرت کشورها برای حمایت و از طرف دیگه دانش مناسب از کامپیوتر به متخصین facebook بگن که چه قابلیت هایی و چگونه باید در این سایت قرار بگیرن. هدف اصلی IT این هست. نه اینکه شخص بره صرفاً کامپیوتر بخونه.

اگر در نهایت حتماً تصمیم دارید برای ادامه تحصیل از کشور برید IT رشته فوق العاده ای هست. در غیر این صورت من توصیه می کنم به جای IT رشته کامپیوتر رو انتخاب کنید. چون در این رشته اولاً اساتید فارغ التحصیل IT خیلی کم هست و قائدتا دید صحیحی از پیچیدگی های این رشته نخواهند داشت ( استادی که به ما تجارت الکترونیک درس می داد تا حالا تگ HTML ندیده بود. ) و دوماً بازار کار IT با کامپیوتر هیچ فرقی نمی کنه. و از همه مهمتر به دلیل اینکه دروس کامپیوتری در رشته IT عمق مطالب خود رشته کامپیوتر رو نخواهند داشت پس فارغ التحصیلان این رشته عموماً از نظر علم کامپیوتر نسبت به فارغ اتحصیلان کامپیوتر ضعف خیلی بیشتری دارن و باید تلاش خیلی زیادتری بکنن.

پیشنهاد می کنم باز هم در مورد 3 رشته IT ، ICT و کامپیوتر تحقیق بیشتری کنید.

موفق باشید

این دوست خوبم عالی مسئله ی برق و ای تی و مهندسی برق باز کرده برای کسایی که میخواهند انتخاب رشته کنند پیشنهاد میکنم بخونید

Junior Member

سلام به همه، برای ارشد IT در گرایش شبکه چه کشورهایی در آسیا و اروپا مناسبند؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط saeede83 نمایش پست ها
    دوستان دسته بندی که در ایران برای مهندسی It داریم و شبکه، امنیت، مدیریت، تجارت الکترونیک، MIS و ... رو همه جز یک زیر گروه گذاشتن در هیچ جای دنیا پیدا نمی کنین
    در مورد شبکه می تونین در زیر گروه های CS، ECE و حتی Information Networking دنبال زمینه مورد علاقه تون بگردین.
    اما اگه زمینه کاریتون مدیریت هست و بخواین MBA بخونین یک کمی فاند گرفتن سخته. این رشته خیلی در کشورهای غربی توی بورس هست و خیلی ها حاضر کلی هم پول بدن و در این رشته فارغ التحصیل بشن. خصوصا برای فوق پذیرش MBA سخته.
    To arman_1984:
    زمینه کاری شما قاعدتا در دپارتمان CS دانشگاه ها به وفور پیدا می شه و مدرک IT با کامپیوتر برای گرفتن پذیرش در این رشته فرق چندانی نمی کنه.
    سلام من رشتم IT هستش میشه کمکم کنید که چطوری پذیرش گرفتید؟من از چه جایی میتونم اقدام کنم دقیقا از کجا و از چه سایتی باید اقدام کنم؟میشه راهنماییم کنید؟

Junior Member

سلام دوستان!
    من لیسانس زبان هستم
    و برا اینکه از یه دانشگاه انگلیسی زبان بتونم پذیرش بگیرم میخوام تو ایران یه لیسانس فنی بگیرم و بعد اپلای کنم تا بعدش تو کشور مورد نظر هم بعد اتمام تحصیلاتم بتونم راحت کار پیدا کنم
    تو رشته های فنی علاقه مند شدم که برم و آی تی بخونم چون فکر میکنم اونور بازار کارش خوبه و..
    میخوام بدونم اگه لیسانس آی تی بگیرم برا گرفتن پذیرش از آمریکا باید تافل و چه امتحانات دیگه ای بدم ؟ کلا باید چه شرایطی داشته باشم (مقاله ، ..) ؟
    ضمنا میخام برم و از دانشگاه پیام نور مدرک لیسانس آی تی بگیرم، با مدرک پیام نور میشه پذیرش گرفت که؟

Junior Member

سلام دوستان

من لیسانسم رو در رشته فناوری اطلاعات زیر شاخه طراحی صفحات وب گرفتم و می خواستم از دوستان این سوال رو بکنم که من میتونم برای فوق لیسانس گرایش امنیت شبکه رو انتخاب کنم و پذیرش بگیرم . و اینکه به مشکل نمی خورم اگر همین چیزی ممکن باشه ؟ کشوری هم که قصد ادامه تجصیل دارم آلمان هست به دلیل آشنایی کامل با این زبان .... ( مثلا دانشگاه ruhr universität bochum رشته sicherheit netze und system )

خوشجال می شم دوستان راهنمایی کنن ...
    با تشکر

Member ahmadrezaamin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    IT Engineering

دوست عزیز وقتی کسی جوابتون رو نمی ده چند تا دلیل داره. اول اینکه ممکنه در مورد سوال شما جواب خوب یا دقیقی نداشته باشه و احتمال داره بیشتر شما رو گمراه کنه، دوم اینکه ممکنه سوالتون رو با اطلاعات کامل که بشه خوب راهنمایی کرد مطرح نکرده باشید. در ضمن دوست خوب من اینجا هیچ کس وظیفه ای در قبال جواب دادن به سوالات دیگران نداره. همه ما به منظور کمک کردن به همدیگه در این فروم فعالیت می کنیم.

اما در مورد سوالتون
    در خیلی از کشورها و دانشگاه های دنیا در گرایش های IT یا حتی کامپیوتر مقطع فوق لیسانس و همینطور دکتری لازم نیست لیسانس کاملاً مرتبط با رشته ای که می خواهید بخونید داشته باشید. همین که یک سری از پیش نیازهای اون رشته رو بدونید کافیه.

در مورد رشته شما. قطعاً در لیسانس خیلی از دروس شبکه که پیش نیاز امنیت شبکه هست رو خوندید. کمیته بررسی دانشگاه ها معمولاً به این کاری نداره که شما چه رشته ای خوندید بلکه دروسی که پاس کردید براشون مهمه. پس فکر نمی کنم از این نظر مشکلی داشته باشید.

اما خود رشته امنیت شبکه جزو رشته های حساس هست که در مواردی شخص رو برای گرفتن ویزا دچار مشکل می کنه. مثلاً برای دانشگاه های آمریکا این رشته ممکنه باعث دردسر بشه. در مورد آلمان اطلاعات دقیقی ندارم.

پیشنهادم اینه که سوالتون رو باز هم در تاپیک های مربوط به کشور آلمان از افرادی که اونجا می خونن بپرسید. و در مورد اطمینان از رشته هم از دانشکده مورد نظرتون در دانشگاه Bochum سوال کنید.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)