من تابستون یه مقاله تو اسپانیا باید ارائه می کردم. مراحلو تا قبل از نظام وظیفه طی کردم و بی خیال شدم.
کاری که کردم این بود که از تحصیلات تکمیلی دانشگاه (امیرکبیر) یه فرم گرفتم واسه سفر (این فرمو اعضای هیئت علمی هم می گیرن و پر می کنن. بعدش استاد راهنمام امضا کرد که مانعی نداره به این سفر برم. (چون تو تعطیلات بود نیازی نبود گواهی واسه شرکت نکردن تو کلاسا ارائه کنم) مدیر تحصیلات تکمیلی یه امضا رو امضای استادم زد و فرستادن منو آموزش کل. اونجا تو فرم مخصوص نوشتم از این تاریخ تا اون تاریخ میخوام برم اسپانیا واسه ارائه مقاله تو فلان کنفرانس. 2 ساعت بعدش یه نامه خطاب به نظام وظیفه بهم دادن که تأیید میکرد میتونم با 15 میلیون وثیقه خارج شم.
تو هیچ کدوم از این مراحل کسی مقاله منو ندید. مقاله کار پروژه لیسانسم بود و استاد راهنمام مال فوق! حتی از اینکه مقاله چی هست خبر نداشت و برام امضا کرد.
فکر کنم اگه روال اینجوری باشه مقاله هم نداشته باشی با طی کردن این روند میشه نامه دانشگاهو گرفت.
مراحل بعدش هم فکر کنم اینجوریه که نامه رو میبری سالن 5 طبقه دوم ساختمون اصلی نظام وظیفه. یه نامه میدن بهت که بری قوامین میدون سپاه. قوامین معرفی میکنه به بانک سپه شعبه نامجو. اونجا 15 میلیون بی زبون می ریزی و تآییدشو میبری قوامین. اونو پاراو میکنه دوباره میری سالن 5 نظام وظیفه و میدی بهشون. یه نامه میدن بهت ببری گذرنامه (اگه قبلاً پاس داری) مدارکو به گذرنامه میدی و مهر اجازه خروج رو تو پاست میزنن.