نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: دکترا در شهرهای کوچک اروپا: مزایا و معایب

پیش فرض دکترا در شهرهای کوچک اروپا: مزایا و معایب

با سلام

این تاپیک ورژن تعمیم داده شده از تالار آمریکا ست:
    http://www.applyabroad.org/forum/sho...6%D9%81%D8%B1)

حالا با توجه به اضافه شدن حداقل سه معضل دیگر در اروپا، این تاپیک نگاشت داده شده را ایجاد کردم تا به بحث در موردش بپردازیم:

در تاپیک امریکا که خیلی هم زود جمع شد (دوسال پیش)، ارشد و لیسانس هم بحث میشد
    که با دکترا فرق داره و باید برای اون مقاطع فقط سرت توی جزوه باشه قاعدتا بیشتر، یا ارشد سرع تموم میشه....

اونجا لپ کلام این بود که شاید یه جورایی، بیشتر دانشگاههای خوب در شهرهای زیر صدهزار نفرند و برای بچه های ایرانی ساکن تهران بسیار نامناسب و مخرب از نظر بحث روحی

اینکه شاید به نوعی اون دانشگاهها رو ایجاد کردن اونجاها تا اون شهرها رو نگه دارن
    که میتونه درست باشه

حالا در اروپا بحث فرق دارد حداقل به سه دلیل اضافه تر:
    الف. شهرهای اروپا کلا و مفهوما هم کوچک و هم کم جمعیت هستند، پر جمعیت ترین شهر اسکاندیناوی هلیسینکی است که تصف شهر رشت جمعیت نداره و و سعت...
    ب. شهرهای کوچک معمولا دانشگاههاشون هم رنک پایینی دارند، مثل سینا ایتالیا، پدربرن یا لمونیا تکنالجی المان ...
    ج. به دلیل انگلیسی زبان نبودنشون، اون بحث مالتی کالچرال ناشنال بودن بیشتر توی چشم هست و بحث طرد اجتماعی ما خاور میانه ای ها شاید بیشتر (که البته در کشورهایی مثل المان ایتالیا اسپانیا فرانسه به خاطر این همه مهاجر خاورمیانه ای کمتر هم میشه از منظری دیگر، نسبت به جایی مثل سوییس و بلژیک)...

پس لطفا:
    0. از بحث در مورد دو مقطع لیسانس و ارشد خودداری فرمایید.
    و این فرمت رو رعایت کنید:
    1. بیشتر در مورد راه کارها برای غلبه بر معظلات تاکید کنید.
    2. بفرمایید چند درصد رنک براتون مهمتره و چند درصد جمعیت.

در مجموع:
    هزینه کم، مسافتهای کوتاه (که میتونی فقط با دوچرخه یا پیاده روی برش غلبه کنی)، ارامش و خیلی چیزا هستن به عنوان مزایا. ولی همونطور که گفتم برای بچه های مترو پلیتنی مثل تهران، این شهرها از نظر روحی میتونن نابود کننده باشن. چون شما فقط کارت برای مقطع دکترا ریسرچ هست و ارامش توی متروپلیتن های اونجا هم هست و نه فقط در شهرهای کوچیکشون.

پیش فرض پاسخ : دکترا در شهرهای کوچک اروپا: مزایا و معایب

من دانشجوی دکترا نیستم (الان ارشد هستم ولی دکتری تو برنامم هست) ولی تجربه زندگی دو ساله ام و رفت و آمد با دانشجو های دکتری در آلمان رو میگم:

۱. آلمانی ها به اندازه کافی انگلیسی حرف زدن بلدن (حتی اونایی که تو دهات هستن. به اکثرشون تو مدرسه به اندازه کافی انگلیسی یاد میدن) ولی ترجیحشون اینه که حرف نزنن. زندگی اجتماعی بدون زبان آلمانی رو کلا فراموش کنین. وسط مونیخ هم با زبان انگلیسی فقط میشه کار کرد. زندگی اجتماعی توی هر کشوری فقط با زبان اون کشور ممکن هست.

۲. من بودم اولویت رو میدادم به رنک دانشگاه، اعتبار استاد، اعتبار پروژه و فاندر های اون (چه شرکتی داره پول خرج میکنه). به دو دلیل: اول اینکه دانشجوی دکتری سرش خیلی شلوغ تر از این حرفاست که اصولا بتونه زندگی اجتماعی خیلی شادابی داشته باشه. وسط پروژه و ارسال مقاله و .... مسیر شما میشه خونه به دانشگاه و برعکس. اون چند روز مرخصی رو هم ترجیح میدی بیای ایران به خانوادت سر بزنی. دوم اینکه اعتبار استاد و فاندرهای اون پروژه تو آینده شغلی شما تاثیر مستقیم داره. مخصوصا با در نظر گرفتن که فرصت های شغلی تا حدودی برای اونایی که دکتری دارن کمتر هست. اگر اختلاف اعتبار استاد/دانشگاه خیلی زیاد نیست من شهر بزرگتر رو ترجیح میدم. ولی در بقیه حالت ها اعتبار دانشگاه/استاد/میزان بودجه و ... مهم تره برام.

۳. اصولا چیزی به اسم فاصله مفهوم خاصی نداره. جابجا شدن تو آلمان کار به غایت راحتی هست با این سیستم حمل و نقل پیشرفته. برای همین اگر حتی دوستانتون توی شهرهای اطراف باشن دور هم جمع شدن برای آخر هفته یا فستیوال ها مختلف در طول سال اونقدری کار سختی نیست.

۴. اصولا آرامش همه جای آلمان هست. جایی نیست بشه گفت تو این شهر استرس بیشتره. شهرهای سوپر صنعتی وجود دارند ولی لزومن دلیل بر استرس و فشار عصبی نیست. مقایسه بین شهرهای ایران با اینجا از ریشه کار غلطیه.

۵. اینکه یکسری دانشگاه ها اصولا به اون شهری که توش هستن معنی و مفهوم میدن درسته. ولی این برای ارشد و لیسانس درست هست نه برای دکتری. مگه چقدر دانشجوی دکتری وجود داره که بخاد تاثیر بزاره؟

۶. نایت لایف به جز در معدودی از شهرها تو اکثر شهرهای آلمان یه مفهوم غریب و نا آشناست حتی بعضا تو شهرهای بزرگ. ساعت ده شب داون تاون فرانکفورت واقعا خالیه. سگ پر نمیزنه.
    ویرایش توسط merkava : November 5th, 2017 در ساعت 04:28 AM

پیش فرض پاسخ : دکترا در شهرهای کوچک اروپا: مزایا و معایب

بله حرف شما درسته...برخلاف شهرهای بزرگ ایران که حتی تا نیمه شب هم بعضی از فروشگاهها بازن و مردم بیرون در اروپا گاهی 10 به بعد زندگی سوت و کوره... به جز ایام خاصی در سال. پر جمعیت ترین شهر آلمان برلین هست که فکر کنم جمعیتش حدود 3 میلیون میشه.

ولی شاید مزیتی که شهرهای کوچک اروپا نسبت به ایران دارن که اصلا هم قابل مقایسه با ایران نیست امکانات هست... مثلا فروشگاههای زنجیره ای که در شهرهای بزرگ میبینید همونا رو در روستاها با همون کیفیت پیدا میکنید. خدمات پزشکی براساس جمعیت ساکن در نظر گرفته میشه حالا فرقی نمیکنه روستا یا شهر. این مساله اصلا قابل مقایسه با ایران نیست. در ایران مردم ترجیح میدن در شهرهای بزرگ زندگی کنن چون به امکانات شهرهای کوچک یا روستاها اهمیتی داده نمیشه!
    بعلاوه همونطور که merkava گفتن مسافرت بسیار راحته برخلاف ایران. و معمولا بچه های دکترا به اندازه کافی حقوق میگیرن که بخوان تفریح و مسافرت داشته باشن.
    به نظر منهم در محیط اکادمیک در ساعت کاری انگلیسی صحبت کردن زیاد مشکلی ایجاد نمیکنه ولی برای داشتن یک زندگی خوب در شهرهای کوچیک در اروپا باید زبان اون کشور رو بدونید وگرنه ناخودآگاه از جمع منزوی میشید. مثلا همکارا برنامه میزارن آخر هر هفته باهم برن بیرون واسه تفریح... غذا... و اونجا ترجیح میدن به زبان خودشون صحبت کنن تا انگلیسی.

با تمام اینها به نظر من جمعیت اولویت داره به رنک مخصوصا اگر به زبان اون منطقه مسلط نباشه آدم. شهرهای بزرگتر مسلما مالتی کالچرتر هستن و مردمش برخورد بهتری با خارجی ها دارن.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)