صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34

موضوع: برتری رشته علوم تجربی

Banned

پیش فرض برتری رشته علوم تجربی

سلام
    همه در جریان هستید که چند سالی هست که رشته های علوم پزشکی برتری کامل و محسوسی نسبت به سایر رشته ها علی الخصوص فنی،مهندسی و انسانی پیدا کرده است و به این زودی ها نیز تغییر نخواهد کرد.چرا که ایران کشوری صنعتی با اقتصادی خوب نیست و با توجه به مشکلات عدیده سالانه آمار بیماری در کشور رشد چشمگیری داشته است.و مهمتر از همه وزارت بهداشت که بر عکس وزارت علوم هر سال دانشگاه های آزاد را محدود تر و پذیرش را کمتر میکند.و بحث مهاجرت هم بعد از گرفتن مدرک در ایران به علت هجوم مهاجران عمدتا باسواد و وجهه نامناسبی که ایران در جهان پیدا کرده کاری بسیار سخت و شاق شده است.
    نتیجتا پیشنهاد میشود که دوستانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند لطفا به رشته های علوم پزشکی اقدام کنند تا مبادا فردا روزی عمر و سرمایه خود را هدر بدهند و فقط پشیمانی نصیب‌شان شود.
    با هزینه ای بسیار مناسب میتوان در کشورهای شرق اروپا و چین پزشکی و دندانپزشکی و در هندوستان و قبرس داروسازی خواند.
    موفق و پیروز باشید

پیش فرض پاسخ : برتری رشته علوم تجربی

سلام
    کاملا موافقم.
    با اینکه چند سال پیش دندانپزشکی پردیس قبول شدم.ولی نه کنکور ایران را با اون سؤالات غیر استاندارد و وجود مافیای گسترده و حریص قبول دارم و نه اون سهمیه هایی که بی عدالتی توش بیداد میکنه.و نه بعد از قبولی تعهد و سهمیه ها رو قبول دارم!
    پروفسور سمیعی در کنکور ایران زیست شناسی قبول شد و در المان به پزشکی تغییر رشته داد و الان از تمامی نخبه های تجربی این مملکت بیشتر افتخار داره!

سلام
    علاقه به نظرم حرف اول و آخر را می زند. نمی شود صرفا به خاطر اینکه بازار کار فلان رشته خوب است به سمت آن رشته رفت. رشته های تجربی و هر رشته دیگری برای هر کسی که به آن علاقه دارد بهترین انتخاب است.
    متاسفانه در ایران رشته های علوم انسانی هیچ جایگاهی ندارند در حالی که در تمام کشورهای پیشرفته ی دنیا سرمایه گذاری بر روی رشته های علوم انسانی است و می توان افراد نخبه ی بسیاری را دید که در این رشته ها تحصیل می کنند اما در ایران متاسفانه نگاه خوبی به این رشته ها وجود ندارد.برای نمونه در مدارس خاص چون استعدادهای درخشان اصلا رشته ی علوم انسانی وجود ندارد و حتی گاهی رشته ی تجربی! یعنی فقط انگار ریاضی فیزیک رشته ی مناسب برای یک فرد تیزهوش است! پس تکلیف علاقه این وسط چه می شود؟! چه استعدادهای فوق العاده ای در رشته های علوم انسانی به خاطر همین بی توجهی ها ..نابود شدند و تبدیل به مهندس گشتند. قصدم توهین به مهندسی و ریاضی فیزیک و اینها نیست. چون خودم رشته ام همین است. اما ایکاش فقط کمی به رشته های انسانی هم توجه می کردیم الان وضع جامعه امان این نبود.

پیروز باشید.

Member
    رشته و دانشگاه
    ارشد برق کنترل غیرانتفاعی پیام گلپایگان

متاسفانه شرایط ایران باعث شده اغلب رشته ها به نابودی کشیده شوند و گرایش همه خانواده ها و دانش آموزان به سمت رشته های تاپ تجربی باشه به دلیل آینده شغلی و درآمدی که دارند اما به نظر من متاسفانه درمورد رشته های تاپ تجربی هم اطلاعات نادرستی در کشور همه گیر شده اینکه همه دانش آموزان با استرس بالایی درس میخونن و تلاش میکنند تا پزشکی یا دندان پزشکی یا داروسازی بیارن اما آیا واقعا همه میتونن این همه سال استرس این رشته ها و سختی درساها را تحمل کنند و واقعا علاقه واقعی به این رشته ها دارند یا صرفا فقط بخاطر وجه کاری و درآمد انتخاب میکنند
    تمامی رشته ها به نابودی کشیده شده اند تمامی رشته های انسانی،ریاضی و هنر فقط به دلیل مناسب نبودن بازار کار و پارتی بازی هایی که در محیط کار هست و .... و به نظر من این روند خمچنان ادامه دارد و متوقف نمیشود تا زمانی که وضعیت کار درست شود البته ذکر این نکته واقعا جای خود داره که دانش آموزها و دانشجوهای الان علاقه ای به درس ندارند و پارتی بازی در مدارس و دانشگاه ها واقعا زیاد شده و دانشجوی فارق التحصیل شده صرفا یک مدرک گرفته و اطلاعات چندانی کسب نکرده همه چیز از ریشه داره خراب میشه
    من به طرزی معجزه آسا به بزرگترین آرزوهایم میرسم

نقل قول نوشته اصلی توسط taha96 نمایش پست ها
    قسمت مربوط به انسانی را قبول دارم.ولی سه سالی است که ریاضی فیزیک نیز به قبرستان سپرده شده و همه دسته دسته به تجربی می آیند.
    چه بهتر! یکی از مهمترین علتهایش هم تعداد بیشمار فارغ التحصیلان بیکار رشته های فنی مهندسی است! یک زمانی وقتی تب ریاضی فیزیک اوج گرفت و دانشگاه آزاد هم درها را بیشتر باز کرد دیگر هرکسی را می دیدیم رشته اش مهندسی بود! اما "نگاه" چه؟ آن عوض شده؟ یک زمانی برخی از مدارس تیزهوشان فقط رشته ی ریاضی فیزیک داشتند هرچند بعدتر تجربی را هم آوردند. این "نگاه" سبب بدبختی ماست. یک خاطره بگویم :
    رفته بودم یک کلینیک معروف دندانپزشکی که برای یکی از دانشگاههای تهران است و در آن استادان و دانشجویان حضور دارند. جناب دندانپزشک که استاد هم بود پرونده ام را نگاه کرد و تا اسم دانشگاه و رشته ام را دید گفت اووه باید خیلی باهوش باشی که چنین رشته و دانشگاهی رفتی!! یعنی اگر می رفتم ادبیات دانشگاه تهران (که خیلی دوست داشتم بروم اما..) این حرف را آیا می شنیدم؟
    کاش این نگاه عوض بشود. و هر کسی بر طبق علاقه اش انتخاب کند نه چیز دیگر. الان هم بله دسته دسته به سمت تجربی می روند اما آیا همه علاقه مند هستند؟ بخاطر بازار کار و فشار خانواده ....می دانید نتیجه اش چه می شود؟ آن کسی که واقعا به رشته های تجربی علاقه مند هست واقعا در این زمینه هوش و استعداد دارد و به رشته اش عشق می ورزد ممکن است در میان اینهمه جمعیت که برخیشان رابطه و پارتی دارند و چه چه به آنچه که حقش هست در این رشته نرسد. در حقیقت همان اتفاقی که برای فارغ التحصیلان رشته های فنی مهندسی رخ داد در آینده برای رشته های تجربی تکرار می شود.
    بنده تاکیدم بر روی رشته های علوم انسانی است چرا که در جوامع پیشرفته می بینیم که فکر و نگاه آدمها را باز کرده...اگر ما در این حوزه قوی بودیم می توانستیم همین فرهنگ پارتی بازی و بی عدالتی و خیلی معضلات دیگر را تا حدودی رفع کنیم.

ApplyAbroad Hero nima56 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط kavehast96 نمایش پست ها
    سلام
    همه در جریان هستید که چند سالی هست که رشته های علوم پزشکی برتری کامل و محسوسی نسبت به سایر رشته ها علی الخصوص فنی،مهندسی و انسانی پیدا کرده است و به این زودی ها نیز تغییر نخواهد کرد.چرا که ایران کشوری صنعتی با اقتصادی خوب نیست و با توجه به مشکلات عدیده سالانه آمار بیماری در کشور رشد چشمگیری داشته است.و مهمتر از همه وزارت بهداشت که بر عکس وزارت علوم هر سال دانشگاه های آزاد را محدود تر و پذیرش را کمتر میکند.و بحث مهاجرت هم بعد از گرفتن مدرک در ایران به علت هجوم مهاجران عمدتا باسواد و وجهه نامناسبی که ایران در جهان پیدا کرده کاری بسیار سخت و شاق شده است.
    نتیجتا پیشنهاد میشود که دوستانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند لطفا به رشته های علوم پزشکی اقدام کنند تا مبادا فردا روزی عمر و سرمایه خود را هدر بدهند و فقط پشیمانی نصیب‌شان شود.
    با هزینه ای بسیار مناسب میتوان در کشورهای شرق اروپا و چین پزشکی و دندانپزشکی و در هندوستان و قبرس داروسازی خواند.
    موفق و پیروز باشید
    سلام
    من با قسمتی از نظر شما موافقم. از دهه 70 شانس قبول شدن دانش آموزانی که در رشته ریاضی فیزیک شرکت می کردند بیشتر از رشته تجربی بود. دلیل آن هم تنوع رشته ها بود و اگر شخصی نمی توانست در رشته های پر طرفدار مهندسی قبول شود با درسی متوسط و همچنین به برکت دانشگاه آزاد حداقل در یک رشته ای که نام مهندسی را یدک می کشید قبول می شد. ضمنا با افزایش سهمیه پذیرش در دانشگاههای دولتی و راه اندازه رشته های پر طرفدار در دانشگاههای شهرهای کوچک و همچنین دانشگاه آزاد ، امروزه تقریبا همه افراد می توانند نام مهندس را با خود داشته باشند. البته با توجه به وضعیت بازار کار در دهه هفتاد تا اواسط دهه هشتاد شانس یافتن شغل مرتبط حتی برای مهندس های بی کیفیت هم خوب بود. ولی امروزه ما با تورم مهندسین بیکار مواجه هستیم هرچند فارغ التحصیلان دانشگاههای خوب کشور کمتر با این مشکل مواجه هستند.
    اما در مورد رشته تجربی تنوع رشته های پرطرفدار محدود است و پزشکی، دندانپزشکی و تاحدی داروسازی فاصله زیادی با سایر رشته های این مجموعه دارند. و د پزشکی هم اگر وارد دوره تخصص نشوید فرق چندانی با آن مهندسین بیکار نخواهید داشت. ضمنا تضمین داشتن در آمد خوب در این رشته ها هم بستگی به اوضاع اقتصادی جامعه و شرکت های بیمه دارد که این روزها چندان امید بخش نیست.
    راه دیگر مهاجرت تحصیلی و کاری به کشورهای مهاجر پذیر است که مهندسین در این زمینه موفق تر هستند.
    اما نکته مربوط به بازار خوب کار رشته های پزشکی مثلا پرستاری، پزشکی، فیزیوتراپی در کانادا یا آمریکا دارای یک مشکل اساسی است.
    اروپا و آمریکای شمالی در دهه 40 تا 60 میلادی شاهد پدیده ای به نام baby booming بودند. این نسل از مواهب زندگی خوب و داشتن شغل ، مسکن و رفاه بهره مند بودند وحالا به به دوران پیری رسیده اند و نیاز به سرویسهای پزشکی فراوانی دارند ولی تا حدود 10 سال دیگر از تعداد این گروه به شدت کاسته خواهد شد و این تورم رشته های پزشکی را در کشورهای پیشرفته خواهیم دید.
    پس توصیه من در کل این است که خیلی خوب درس بخوانید، زبان ، زبان و زبان را هرچه می توانید تقویت کنید و به دنبال علاقه خود بروید . مطمئن باشید که موفق خواهید شد. و ضمنا هر جامعه ای به دکتر و مهندس قوی و با دانش احتیاج دارد.
    ویرایش توسط nima56 : December 20th, 2017 در ساعت 11:46 AM
    روزگار است، آنكه گه عزت دهد گه خوار دارد. چرخ بازيگر از اين بازيچه ها بسيار دارد. "قائم مقام فراهانی"

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط nima56 نمایش پست ها
    سلام
    من با قسمتی از نظر شما موافقم. از دهه 70 شانس قبول شدن دانش آموزانی که در رشته ریاضی فیزیک شرکت می کردند بیشتر از رشته تجربی بود. دلیل آن هم تنوع رشته ها بود و اگر شخصی نمی توانست در رشته های پر طرفدار مهندسی قبول شود با درسی متوسط و همچنین به برکت دانشگاه آزاد حداقل در یک رشته ای که نام مهندسی را یدک می کشید قبول می شد. ضمنا با افزایش سهمیه پذیرش در دانشگاههای دولتی و راه اندازه رشته های پر طرفدار در دانشگاههای شهرهای کوچک و همچنین دانشگاه آزاد ، امروزه تقریبا همه افراد می توانند نام مهندس را با خود داشته باشند. البته با توجه به وضعیت بازار کار در دهه هفتاد تا اواسط دهه هشتاد شانس یافتن شغل مرتبط حتی برای مهندس های بی کیفیت هم خوب بود. ولی امروزه ما با تورم مهندسین بیکار مواجه هستیم هرچند فارغ التحصیلان دانشگاههای خوب کشور کمتر با این مشکل مواجه هستند.
    اما در مورد رشته تجربی تنوع رشته های پرطرفدار محدود است و پزشکی، دندانپزشکی و تاحدی داروسازی فاصله زیادی با سایر رشته های این مجموعه دارند. و د پزشکی هم اگر وارد دوره تخصص نشوید فرق چندانی با آن مهندسین بیکار نخواهید داشت. ضمنا تضمین داشتن در آمد خوب در این رشته ها هم بستگی به اوضاع اقتصادی جامعه و شرکت های بیمه دارد که این روزها چندان امید بخش نیست.
    راه دیگر مهاجرت تحصیلی و کاری به کشورهای مهاجر پذیر است که مهندسین در این زمینه موفق تر هستند.
    اما نکته مربوط به بازار خوب کار رشته های پزشکی مثلا پرستاری، پزشکی، فیزیوتراپی در کانادا یا آمریکا دارای یک مشکل اساسی است.
    اروپا و آمریکای شمالی در دهه 40 تا 60 میلادی شاهد پدیده ای به نام baby booming بودند. این نسل از مواهب زندگی خوب و داشتن شغل ، مسکن و رفاه بهره مند بودند وحالا به به دوران پیری رسیده اند و نیاز به سرویسهای پزشکی فراوانی دارند ولی تا حدود 10 سال دیگر از تعداد این گروه به شدت کاسته خواهد شد و این تورم رشته های پزشکی را در کشورهای پیشرفته خواهیم دید.
    پس توصیه من در کل این است که خیلی خوب درس بخوانید، زبان ، زبان و زبان را هرچه می توانید تقویت کنید و به دنبال علاقه خود بروید . مطمئن باشید که موفق خواهید شد. و ضمنا هر جامعه ای به دکتر و مهندس قوی و با دانش احتیاج دارد.
    سلام
    دیگه باید قبول کرد که رشته های مهندسی ارزش ادامه دادن را ندارند.و در بیشتر کشور های دنیا افول کرده اند.
    در ایران دیگر حتی برترین افراد در بهترین دانشگاه های مهندسی ایران نیز امیدی به اپلای و در آخر پید کردن کارفرما و مصیبت های بعدش را ندارند و همه در حال انصراف و کنکور مجدد تجربی هستند و افراد فارغ التحصیل نیز از خیر اپلای گذسته اند و یا در حال خواندن برای کنکور تجربی هستند و یا قصد ادامه تحصیل رشته های علوم پزشکی در خارج را دارند.
    من با افراد زیادی از دانشگاه های شریف و امیر کبیر وتهران و صنعتی اصفهان صحبت کرده ام و قریب به اتفاق همگی پشیمانند دوستی داشتم که برای ارشد کلگری اقدام کرد و انجا ارشدش را گرفت و الان در پمپ بنزین کانادا در حال پر کردن باک ماشین های کانادایی هاست!!! و در تلگرام بسیار پشیمان بود و قصد داشت در کانادا دندانپزشکی بخواند.
    در ضمن فارغ التحصیل پزشکی عمومی کجا،مهندسی کجا!
    پزشک عمومی در طرح خود بسته به جایی که کار میکند بین شش تا بیست و شش میلیون در ماه می گیرد و دولت به دنبال انهاست نه مثل سایر رشته ها فارغ التحصیل گدایی کار را از دولت میکند.(پسر عمو و دختر دایی بنده پزشک عمومی هستند.)
    البته پزشکی که بیکار است اکثرا خود به دنبال کار در محل زندگی خودش است که بعضا پیدا نمیکند وگرنه بیشتر شهرها و روستا های ایران نیاز مبرمی به پزشک دارند و البته حقوق پزشک هم در انجا زیاد تر است.

Junior Member

سلام
    دیگه باید قبول کرد که رشته های مهندسی ارزش ادامه دادن را ندارند.و در بیشتر کشور های دنیا افول کرده اند.
    در ایران دیگر حتی برترین افراد در بهترین دانشگاه های مهندسی ایران نیز امیدی به اپلای و در آخر پید کردن کارفرما و مصیبت های بعدش را ندارند و همه در حال انصراف و کنکور مجدد تجربی هستند و افراد فارغ التحصیل نیز از خیر اپلای گذسته اند و یا در حال خواندن برای کنکور تجربی هستند و یا قصد ادامه تحصیل رشته های علوم پزشکی در خارج را دارند.
    من با افراد زیادی از دانشگاه های شریف و امیر کبیر وتهران و صنعتی اصفهان صحبت کرده ام و قریب به اتفاق همگی پشیمانند دوستی داشتم که برای ارشد کلگری اقدام کرد و انجا ارشدش را گرفت و الان در پمپ بنزین کانادا در حال پر کردن باک ماشین های کانادایی هاست!!! و در تلگرام بسیار پشیمان بود و قصد داشت در کانادا دندانپزشکی بخواند.
    پزشک عمومی در طرح خود بسته به جایی که کار میکند بین شش تا بیست و شش میلیون در ماه می گیرد و دولت به دنبال انهاست نه مثل سایر رشته ها فارغ التحصیل گدایی کار را از دولت میکند.(پسر عمو و دختر دایی بنده پزشک عمومی هستند.)
    البته پزشکی که بیکار است اکثرا خود به دنبال کار در محل زندگی خودش است که بعضا پیدا نمیکند وگرنه بیشتر شهرها و روستا های ایران نیاز مبرمی به پزشک دارند و البته حقوق پزشک هم در انجا زیاد تر است.
    سلام
    اول از همه اینکه قبول دارم که رشته های مهندسی همه جای دنیا افول کردن ولی یک استثنا هست و اون مهندسی کامپیوتر هست، مهندسهای کامپیوتری که کار بلد هستند به سرعت خیلی زیادی جذب بازار کار در آمریکا و کانادا میشن، و شخصا بهشون حسودیم میشه.
    در مورد اون مثال که دوستی داشتین که ارشد کلگری داشته و کار در پمپ بنزین رو با توجه به شنیده ها و دیده های خودم کاملا باورمی کنم...
    در مورد مقایسه پزشک عمومی و مهندسی بیشتر از صددرصد با شما موافق هستم! متاسفانه وقتی من سال اول دبیرستان بودم از این حرفها شنیدم که اگه کسی نتونه وارد تخصص بشه و پزشک عمومی بمونه فایده ای نداره و مهندسی باهاش فرقی نداره یا حتی بهتره که حرف بی مبنایی بود که همون جور که گفتین وضعیت پزشک عمومی و مهندسی قابل مقایسه نیست و به نظر من پزشک عمومی حتی از دکتری مهندسی هم بهتره!
    الان در کانادا که من هستم به شدت کمبود پزشک و پرستار هست، پزشکی درآمد بالایی داره و مورد احترام جامعه است، اما واقعا برای ماها خیلی سخته که بتونیم برای تحصیل در پزشکی به کشوری مثل کانادا بریم، کلا مهاجرت چه با قصد تحصیل در پزشکی و چه با مدرک پزشکی به کشورهای غربی خیلی سخته و با مهندسی راحتتر میشه رفت. با مهندسی خیلی ساده تر میشه به یکی از کشورهای غربی مهاجرت کرد. پزشکی برای همون زندگی داخل کشور خوبه نه برای مهاجرت! من خودم هم پشیمونم که پزشکی نخوندم، اگه به جای مهندسی، پزشکی خونده بودم الان مجبور به اومدن به این طرف دنیا نبودم.

سلام
    افول مهندسی؟کافیه نگاه بندازید بببینید قبولی ارشد رشته های فنی مخصوصا برق و مکانیک در یکی دو سال اخیر خیلی سخت تر از سالهای گذشته شده .و رقابت سنگین تر شده .
    نمیدونم چطور شما میگید دیگه مهندسی طرفدار نداره . بنظرتون اگه اینطور بود انقدر ورودی ارشد سخت تر میشد!!!

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط pouyant نمایش پست ها
    افول مهندسی؟کافیه نگاه بندازید بببینید قبولی ارشد رشته های فنی مخصوصا برق و مکانیک در یکی دو سال اخیر خیلی سخت تر از سالهای گذشته شده .و رقابت سنگین تر شده .
    نمیدونم چطور شما میگید دیگه مهندسی طرفدار نداره . بنظرتون اگه اینطور بود انقدر ورودی ارشد سخت تر میشد!!!
    دوست خوبم،منظور بنده بازار کار رشته هاست.
    ضمنا این خیل افراد هم ته مانده های چند سال اوج رشته ریاضی بودند.
    از سال 92 به این طرف داوطلبان ریاضی از انسانی هم کمتر شده اند و مجموع ریاضی و انسانی و زبان و هنر نصف داوطلبان تجربی نیز نیستند.
    تا اواخر دهه هشتاد ریاضی در اوج بود که با فارغ التحصیلی و مدرک سازی در دانشگاه های علمی کاربری،انواع دانشگاه های خصوصی،پیام نور،غیرانتفاعی که به روزانه،شبانه،آزاد،بین الملل،پردیس اضاف شدند،نتایج خود را الان به مرحله ظهور رساند در حالی که تجربی اینطور نیست و سالانه پذیرش رشته های اصلی کمتر میشود هرچند داوطلبانش بیشتر میشوند.
    اگر ریاضی خوب بودو آینده روشنی داشت چرا افراد برترش سالانه به تجربی می آیند و از صفر شروع میکنند.در حالی که از تجربی احدی به ریاضی با انسانی تغییر رشته نمیدهد.مگر اینکه بداند در کنکور تجربی موفق نمیشود!!!
    حتی برای مهاجرت هم مثل سابق مهندسی برتری ندارد! اگر کارفرمایی پیدا کنید باز باید از صفر و به قولی حمالی شروع کنید تا به اوج برسید که اگر برسید ولی پزشک همه جا جایگاه کاریش مشخص است!
    من به واقع میبینم و درک میکنم که با این روند آینده تجربی اصلا خطرناک نیست و بلکه روشن است،مافیای پزشکی هرگز نمیزاد که جایگاهش خراب شود و رشته هایش رشد قارچ گونه داشته باشند.
    با توجه به اصل عرضه و تقاضا و افزایش سالانه بیمار و انواع بیماری ها رشته های حوزه سلامت در بورس باقی خواهند ماند.البته برای کسی که سواد کافی و وافی داشته باشد.
    افراد زیادی هستند که ارشد و دکترای رشته های مختلف را دارند ولی مجددا رشته های سلامت را شروع میکنند.ولی هرگز کسی که رشته های برتر تجربی را میخواند دوباره مهندسی یا انسانی یا هر رشته دیگر را از صفر شروع نمیکند.
    اتفاقا اینده رشته های علوم پزشکی برای مهاجرت روشن تر از بقیه است و رشته های دیگر عملا در بیشتر کشور های دنیا در حالت اشباع یا قریب به آن هستند.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)