نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34

موضوع: برتری رشته علوم تجربی

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    Junior Member

پیش فرض پاسخ : برتری رشته علوم تجربی

با سلام به عنوان کسی که 27 سالم هست نظرم رو بیان می کنم شاید مناسب دوستان باشه سال 87 که بنده کنکور دادم و مهندسی قبول شدم با کلی سختیو یکی از دبیرستان های خوب تهران بودم در دبیرستان ما 12 تا تجربی بیشتر نبود و حتی انسانی وجود نداشت اون سال ها خیلی از دوستان تجربی سراسری شهرستان و آزاد قبول شدن دوستانی هم بودن که تغذیه قبول شدند و به آلمان رفتند و وارد دندان پزشکی شدند اون زمان و اون سال در آمد رشته مهندسی بیشتر از پزشک بود حتی جراح پدر من و خیلی از افراد اون زمان شرکت مهندسی داشتند و پول هایی رو در می آوردند که واسه یک دندان پزشک و متخصص رویا بود اما اوضاع افول کرد من سال 87 به راحتی میتونستم پزشکی پردیس قبول شم یا اینکه مثل خیلیا راهی فیلیپین و هند بشم و تحصیل کنم و برگردم من بعد از ترم دوم مهندسی فهمیدم علاقه ای اصلا به مهندسی ندارم و با روحیات من سازگار نیست اما به اصرار خانواده و با کلی هزینه تمام کردم بعد هم دوباره کلی هزینه ارشد قبول شدم و نتونستم ادامه تصور اینکه دکتری بگیری خیلی مسخره است فکر کن رشته ای رو که دوس نداری بخوایی بخونی بعد با کی ارتباط پدر وارد کار شدم اما واقعا درآمد ها کفاف نیاز های روزمره رو نمیده من کلی کلاس رفتم کلی دوره نرم افزار که چی به من ماهی 1300 یا 1700 بدن یا نه اصلا ماهی 3 میلیون بدن با هزینه ها تو تهران اصلا سازگاری نداره و خیلی برای یک مرد سخت هست که دوست دخترت دامپزشک باشه و از تو بیشتر در بیاره یا دختر رادیولوژی خونده بیشتر از ماهی 3 تومان داره در میاره .همون سال هایی که من راهنمایی بودم شوهر عمه بنده از آذربایجان دندان پزشکی گرفته بود و به ایران آمد در خانه پدر بزرگم زندگی میکرد اول که مدرک قبول نداشتن بعد که کلی مخفی کار میکرد تا مدرک فبول کردند شد دندان پزشک به قاصله 10 سال زندگیش از این ور به اون ور شد اما چیزی که مهم هست اینکه که خودش و شریکش که بنگلادش درس خونده میگن که بازار کار مثل سابق نیست شوهر عمه بزرگترین کلینیک شبانه روزی شیراز رو داشت زمانی اما الان با 30 یونیت فقط 3 تاش فعال هست!شریک شوهر عمم میگه زمانی تو شیراز فقط ما دو کلینیک قوی بودیم و از کشور های حوزه خلیج فارس کلی میومدن اما الان شده 45 کلینیک در سطح شیراز!در اینکه در آمد پزشکان و دندان پزشکان زیاد هست شکی نیست اما زمان مناسب در هر چیزی خیلی مناسب هست خیلی از دوستان تجربی تصورات کاملا نا معقولی دارند و تحت تاثیر مشاورین کنکور فکر میکنند که قبولی در پزشکی یعنی الان بهشت رویایی و زندگی لاکچری بنده شوهر عمم دندون پزشک هست زن عموم پزشک عمومی دختر خالم پزشک متخصص زنان هست و زمانی که این افراد شروع کردند رقابت در این سطح نبود که اینا جا افتادند اما الان تبدیل به برده داری شده شما دندان پزشک صفر کیلومتر باشید تو درمانگاه ها حتی تعرفه 70 به 30 هست یعنی 70 درصد صاحب 30 درصد دندان پزشک این در شروع کار خیلی فشار میاره شما حداقل 6 سال تحصیل میکنید تو ایران 2 سال طرح دارید بعد به سمت امتیاز مطب و درمانگاه میرید تا اسمی به دست بیارید و مطب خودتون رو بزنید اما شوهر عمه من میگه کسی که کارش خوبه تو کلینیک ماهی 15 تا در میاره با مطب شخصی بین 20 تا 30 میلیون اما الان هزینه مطب از جایگاه خودش تا وسایلش حداقل 500 میلیون تومان تا خدا تومن هست شما کافیه سری به محصولات دندان پزشکی بزنید متوجه میشید درسته که 50 درصد به بالا سود هست اما شما همیشه هزینه های مصرفی و قدرت خرید مردم رو باید در نظر بگیرید خیلی از مطب ها مثل سابق گردش مالی ندارند و شوهر عمه من وشریکش خیلی دنبال بیزنس دیگری مثل کترینگ یاخرید ماشین آلات یا حتی فرشگاه سبزی خرد کنی !!!!!! هستد که پول بزارن مغازه بگیرند و سبزی و پیاز سزخ شده و پروتین بفروشند!!!!! و......... کارهای دیگه اما چون شرایط مملکت قفل هست کار خاصی نمیکنند الان.اینکه علاقه خودتون رو درک کنید خیلی خوبه سال 87 دوست من رتبه زیر 50 کنکور ریاضی شد مهندسی برق شریف میخوند ول کرد و رفت رتبه 11 انسانی کشور شد و حقوق دانشگاه تهران میخونه و الان در حال روند گرفتن پروانه وکالت هست شما حق الزحمه ای که از وکالت به دست میارید اصلا قابل قیاس یا هیچ پزشکی نیست اما اما اما خیلی مهمه به روحیتون سازگار باشه یا خیر .در اینکه بازا کار رشته های مهندسی از بین رفته جز تعداد محدودی مثل کامپیوتر و علوم کامپیوتر و تا حدی برق شکی نیست و ارشد خوندن و دکتری خوندن جز اتلاف وقت و هزینه هیچ سودی نداره به نظر من جای دکتری مهندسی یکی پولش رو ماشین بخره خیلی بهتره تا اینکه عمرش رو این طور تلف کنه زمانی که پدر من ارشد مهندسی داشت و یا دوستانش دکتری مهندسی تو بازار کار اینقدر دانشجو و اینقدر مهندس نبود اما الان خود روزنامه نوشته تا سال 1400 ما کارگر ساده نداریم که تحصیلکرده نباشه و حدافل مدرکش فوق دیپلم هست این واسه یه مملکت فاجعه هست من خودم به فکر دندان پزشکی و یا پزشکی هستم اما شما یه روز برو وزارت خونه ببین تو روز چند نفر میان که میخوان برن روسیه میخوان برن فیلیپن میخوان برن مجارستان و...... درسته مملکت ما به سمت پیری میره اما واقعا با وجود پذیرش 8000 نفری پزشکی دندان پزشکی دارو سازی و این حجم فارق التحصیل آیا واقعا بازار کار این طور میمنونه؟اینا قابل پیش بینی نیست شما امسال سنجش رو نگاه کن ماه آذر هست و هنوز پزشکی پر نشده آیا واقعا قبلا همین اتفاقی می افتاد که پزشکی تا ماه آذر خالی بمونه؟؟؟؟؟؟ هزینه های پردیس هم طوری شده الان بری خارج بهتر هست حتی بعدش هم بیایی باز حداقل چند سال از فضای مملکت دور بودی و خیلی خوبه و چیزی که شوهر عمه من میگیه این که خودش شریکش هیچ آزمون خارجی نتونستد قبول شن مهاجرت کنند فرانسه و کشور های دیگه و جایی هم بهتر از ایران نیست برای پول در آوردن اما خودش میگه بعضی جاها که میرم یا اینکه سطح سوادم این هست اما دندان پزشک و رتبه های برتر داخل نه تخصص لازم رو دارند نه اینکه توانایی لازم میگفت رفتم جایی واسه جراحی پرسیدم دکتر وسایل استریل هست گفت آره فکر کنم!!!! یعنی دکتر ما نمی دونست که استریل هست یا نه! گقت منتظر شدیم وسایل رو بزارن داخل اتوکلاو . شما الان این هزینه تحصیل خارج رو تو هر کاری بزاری معلوم نیست برگشت مالی داشته باشه یا نه مثلا بری فست فود بزنی یا بری بانک بزاری یه روز 20 درصد سوده یه روز 15 درصد یا میکشن بالا میبرند و ...اما واقعیت اینه شما ببینید چه تعداد دندان پزشک بیکار داریم چه تعداد پزشک بیکار داریم با تمام این مسائل خیلی با دقت انتخاب کنید به نظر من سمت رشته های برید که خدمات محور باشه مثل دندان پزشکی مثل روان شناسی مثل تاسیسات این رشته ای هر قدر هم اشباع شه نیاز بهش هست اما باز روحیتون مهمه یا طب سالمندان. رشته خوبیه اوقتی به خیلی دانشجو میگن چی میخوایی میگن تخصص قلب بعد خون و سرنگ میبیند غش میکنند من خیلی از دوستان خودم تغییر رشته دادند بعد از درس خوندن به انسانی و به تجربی دوستان من هم که مهندس بودند رفتند کانادا و اروپا دکتری گرفتن دارن بیکار میچرخن شما اقامت کانادا رو داریا اما کار نداری یا تو هلند هستی با دکتری مکانیک اما کار نداری بعد هم سران مملکت ما مهم نیست که چه تعداد پزشک و دندان پزشک داریم بیکار شما اگر بری بخونی ببینی با روحیت سازگار نیست خود به خود افسرده میشی وقتی میخونی میبینی با عمومی خیلی کار نیست افسرده میشی اگر حاضر نباشی بری مناطق محروم مناطق محروم این طور نیست بزنی اینترنت پر سرعت و یوتیوب ببینی تو یک شهر کاملا ساده و یکنواخت هستی من یادمه همون اوایل شوهر عمم با این مینی بوس قراضه های میرفت ناکجا آباد تو استان فارس الان بی او دبلیو داره اما شما الانش رو نبین اون زمان یه کیف داشت و خیلی ها حتی آدم حسابش نمیکردند یه فولکس خرید بخاری نداشت توش گاز پیکنیکی روشن میکرد خیلی مهمه ببینی با روحیت سازگار هست یا نه همین الان پزشک عمومی داریم واسه ماهی 3 میلیون جون میکنه روان شناس داریم ماهی 8 میلیون در آمد داره و شماخیلی فاکتور ها رو باید در نظر بگیری روان شناسی بد نیست فرضا کاریه که تخصص محور هست اما تو شرایط بحرانی شما میری پزشک یا روان شناس؟؟؟؟ معلومه میری سمت پزشک خیای شرایط احتماعی و اقتصادی مهمه. وقتی 3 تا کارشناس میگن تا 8 سال آینده هزینه آب مصرفی تو تهران اینقدر گران میشه که صرفه اقتصادی نداره خوب شما کجا میخوایی بری من دوستام ارشد مدیریت منابع آبی دارند باهاشون که صحبت میکنم بیان میکنند خیلی باید با دقت انتخاب کنید و درگیر حرف مشاوران کنکور نشید اونا فقط مسئول قبولی هستند نه از علایق شما خبر دارند نه روان شناس هستند فقط پول ساعت مشاوره میگیرند آینده شما هم واسشون اصلا مهم نیست متاسفانه مملکت ما قفل شده وگرنه تو کشوری مثل آلمان تفاوت درآمد ها زمین تا آسمون نیست پسر عمه من رو بکشی دست از ورزش بر نمیداره بره پزشکی چون زندگیش راحت میچرخه تو آلمان اما از اون ور فامیل ما برق خونده رویای خارج داره بهشت خارج ار گشور زد به زمین و زمان ویزا کار قاچاقی بره و.... اخر نتونست کلی پولم نابود کرد الانم افسردس خیلی با دقت تصمیم بگیرید اینکه بخونید یا نه با شماست درسته پزشکی شان اجتماعی رو داره که هیچ رشته ای نداره اما شان اجتماعی الزاما مساوی با در آمد نیست.البته این رو هم بگم پزشکان عمومی داریم که تخصص ندارند اما زمینه های رو دارند دنبال میکنند که جالب و پول ساز هست مثل ایریودولوژی یا همیوپاتی و یا طب سوزنی و ..... که در آمد های بسیار زیادی دازند خیلی روش های درمانی جدیدی هست الزام به تخصص نداره اما شرایط آتی مملکت و شرایط اقتصاد عمومی هیلی تاثیر گذاره حتما پای حرف های بجه تحربی بشینید ببینید سهم بیمارستان چه قدر گرونه و ........ طول میکشن جا بیفتن
    ویرایش توسط payammak : December 21st, 2017 در ساعت 02:50 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)