صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: تغییر طرز نگاه هموطنان داخل ایران به دانشجویان مقیم خارج و واکنش ها

Member
    رشته و دانشگاه
    Computer science, Trinity College Dublin

پیش فرض تغییر طرز نگاه هموطنان داخل ایران به دانشجویان مقیم خارج و واکنش ها

سفر اخیری که به ایران داشتم شدیدا احساس کردم که دیدگاه مردم و اطرافیان به من به عنوان یک دانشجوی مقیم خارج کاملا تغییر کرده. بین صحبت ها و برخوردهایی که بین اطرافیان و توی ادارات و ... داشتم دائم احساس می کردم که در مظن اتهام به وطن فروشی و ول کردن مملکت و خانواده در این وضعیت و ... قرار دارم. ولی تا جایی که یادمه زمانی که ما هنوز نیومده بودیم اینجا دیدگاه مردم به دانشجوهای مقیم خارج خیلی بهتر بود. می خواستم ببینم شما هم چنین برداشتی داشتین یا نه. شاید من فقط به خاطر عذاب وجدان خودم چنین برداشتی دارم؟ این متن زیر هم نامربوط به مساله‌ ای که مطرح کردم نیست. این رو در واکنش به قضایای ارز دانشجویی نوشتم.

یک سلسله اتفاقاتی افتاده این چند وقت از جمله چندبرابر شدن عوارض خروج و حذف ارز دانشجویی و صدایی که از مردم می شنویم تقریبا یک دست سفرخارجی و تحصیل در خارج رو اصولا همراستای اشرافی گرایی می‌دونن و حتی با یک تنفری از آدم های خارج برو حرف میزنن. متاسفانه این عزیزان دقت ندارن که هرچی می کشیم از همین ایزوله بودن مملکت از بقیه‌ی دنیاست. ملت باید برن ببینن چارگوشه‌ی دنیا کشورها‌ی پیشرفته چطوری مدیریت می کنن. راه حل نفرت پراکنی علیه آدم های خارج برو و دانشجوی مقیم خارج نیست. همین الان هم که این همه مانع سر راه رفتن و ادامه تحصیل در خارج هست بسیاری از دانشگاه ها و صنایع ما وجودشون مدیون همین تحصیلکرده های خارج هست که تخصص رو منتقل کردن به مملکت. برای مثال ۲۶ نفر از ۳۶ استاد دانشکده ی کامپیوتر دانشگاه شریف دکتری شون رو از دانشگاه های خارجی گرفتن. این یعنی اگر این فارق التحصیلان دانشگاه های خارجی نبودند احتمالا چیزی به اسم دانشکده ی کامپیوتر در شریف وجود نداشت. حتی اگر درصد بسیار کوچکی به ایران برگردند بعد از فارق التحصیلی باز هم با کمی حساب و کتاب هنوز معامله‌ی سودآوری برای ایران است. خصوصا در مورد دانشجوهای فول‌فاند که از پایه و اساس گفته میشه هیچ حقی ندارند که تسهیلات بگیرن. دوست عزیز دانشجوی دکتری فول‌فاند متوسط در طول تحصیلش چند صد هزار دلار فاند میگیره که البته همش نصیبش نمیشه و بخش بزرگیش هزینه‌ی شهریه و اجاره و … میشه. حالا این فاند که توسط یک دولت خارجی برای آموزش این دانشجو خرج شده با برگشتن دانشجو به کشور به طور غیر مستقیم وارد چرخه‌ی اقتصادی مملکت می‌شه. حالا تسهیلاتی که دولت به دانشجوی مقیم خارج می داد (حدود ۷۰-۸۰ یورو در ماه بعد از کسر کارمزد و کوفت و زهرمار و در قبالش تعهد خدمت می گرفت از دانشجو) رو مقایسه کنید با سرمایه‌ای که به شکل تخصص حتی با برگشتن ۱۰ درصد از این دانشجوها وارد مملکت می شد و بعد با این همه نفرت از خوشگذرانی و عیاشی دانشجوهای فول‌فاند خارجی بگین. هیچ دانشجویی که از ایران میاد چه فول‌فاند چه نیم‌فاند چه بی‌فاند اینجا به اندازه‌ی یک کارمند معمولی سیتیزن این کشورها هم رفاه نداره. شما زیاد دلهره‌ی این رو نداشته باشید که به ما خیلی داره خوش می گذره.
    این هم چند نمونه از نظرات مردم توی توئیتر:

بیا #ارز دانشجویی هم قطع شد حالا بیچاره آقا زاده ها باید چیکار کنن که همگی تو اروپا و آمریکا هستند یا باید برگردن یا باباشون بره دلار ۶۰۰۰ تومنی بخره براشون. اگه نمیتونن باید براشون اینجا پول جمع کنیم

#ارز_دانشجویی، ارز شهریه دانشجو و ارز همراه همسر دانشجو حذف شده و دیگه نمیدن و ملت شاکی ان. اخه پرتوقع!!! چرا باید از جیب ملت بدبخت هزینه شه که شما بخوای راحت تر بهت بگذره و اون مملکت رو برای همیشه ترک کنی و بری! همینقدر هم که ضرر زدیم بسه. فلسفه ارز دانشجویی چیه؟ خوشحالم قطع شد.

ApplyAbroad Veteran

پیش فرض پاسخ : تغییر طرز نگاه هموطنان داخل ایران به دانشجویان مقیم خارج و واکنش ها

نقل قول نوشته اصلی توسط sheikheshahr نمایش پست ها
    سفر اخیری که به ایران داشتم شدیدا احساس کردم که دیدگاه مردم و اطرافیان به من به عنوان یک دانشجوی مقیم خارج کاملا تغییر کرده. بین صحبت ها و برخوردهایی که بین اطرافیان و توی ادارات و ... داشتم دائم احساس می کردم که در مظن اتهام به وطن فروشی و ول کردن مملکت و خانواده در این وضعیت و ... قرار دارم. ولی تا جایی که یادمه زمانی که ما هنوز نیومده بودیم اینجا دیدگاه مردم به دانشجوهای مقیم خارج خیلی بهتر بود. می خواستم ببینم شما هم چنین برداشتی داشتین یا نه. شاید من فقط به خاطر عذاب وجدان خودم چنین برداشتی دارم؟ این متن زیر هم نامربوط به مساله‌ ای که مطرح کردم نیست. این رو در واکنش به قضایای ارز دانشجویی نوشتم.

این هم چند نمونه از نظرات مردم توی توئیتر:
    سلام
    دوست عزیز این مساله که جدید نیست. شما به احتمال زیاد در گذشته در مظان اتهام به هر دلیل از سو ی هموطنان نبودید یا مدت مدیدی در ایران حضور بیشتر از دو ماه نداشتید. من واقعا معتقد هستم این ادبیات از سو ی یک هموطن اشنا به مسائل و مشکلات دانشجویان خارج از کشور نیست. شما عذاب وجدان نداشته باشید چون این مساله اصلا تازگی نداره و فقط کمی در چندین سال اخیر تشدید و علنی شده. مثلا من با یکی از دوستان برای تکمیل فرم 12 وزارت بهداشت رفتیم و ایشون امریکا رو ننوشته بودند و اون کارشناس مسوول به ایشون گفتند "دیگه امریکا راتون نمیدن؟" و همه ی اتاق خندیدند و ما هیچ ما نگاه. به نظر شما این مساله خوشحالی داره؟ از این قبیل برخوردها خیلی زیاد هست.
    در عین حال انگ اشرافی گری انگ جدیدی نیست و با همین انگ ها به اینجا رسیدیم که باید تجربه سفارت بنویسم/ نرخ ارز چک کنیم/ سخنرانی های پرزیدنت ترامپ دنبال کنیم...! تا بتونیم کمی دانش مون رو اپدیت کنیم. در مورد توئیت ها:
    توئیت کننده اول در جهل هستند که فکر می کنند دوام اقازاده در خارج از کشور با ارز دانشجویی! هست.
    توئیت کننده دوم دچار واکنش احساسی و در جمله ی اخر ایشان نفرت واقعا ملموس هست. جهل و نفرت قابل توجیه نیست متاسفانه. این که چطور ما هموطنان به این نقطه رسیدیم قابل بحث در این فروم نیست به هر حال واکنش های ما ایرانی ها در فضای مجازی مستند هست.
    ولی یک مورد هم هست که من واقعا دیدم و شنیدم که ارز دانشجویی گرفته بودند و مجدد می فروختند با نرخ بیشتر و افتخار هم می کردند. این رویه برازنده یک دانشجو نیست البته یک نفر را به صد هزار نفر نمیتوان تعمیم داد. حتما همین یک مورد بوده و دچار شرایط اضطراری بودند.
    موفق باشید و به راه خودتون ادامه بدید. من از توصیه های شما در بخش ایرلند بسیار استفاده کردم.

Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد

پیش فرض پاسخ : تغییر طرز نگاه هموطنان داخل ایران به دانشجویان مقیم خارج و واکنش ها

به نظر من اکثر این افراد ناراحت هستند ک چرا خودشون نمی تونن برن خارح. وگرنه دانشجوی فول فاند چ ربطی به اشرافی گری داره؟ هرکس ازین حرفا ب شما زد بگو اگه الان به خودت بگن بیا خارج ادامه تحصیل بده، پولت هم میدیم نمیری؟؟؟؟؟

Member
    رشته و دانشگاه
    Computer science, Trinity College Dublin

نقل قول نوشته اصلی توسط maxi1 نمایش پست ها
    سلام
    دوست عزیز این مساله که جدید نیست. شما به احتمال زیاد در گذشته در مظان اتهام به هر دلیل از سو ی هموطنان نبودید یا مدت مدیدی در ایران حضور بیشتر از دو ماه نداشتید. من واقعا معتقد هستم این ادبیات از سو ی یک هموطن اشنا به مسائل و مشکلات دانشجویان خارج از کشور نیست. شما عذاب وجدان نداشته باشید چون این مساله اصلا تازگی نداره و فقط کمی در چندین سال اخیر تشدید و علنی شده. مثلا من با یکی از دوستان برای تکمیل فرم 12 وزارت بهداشت رفتیم و ایشون امریکا رو ننوشته بودند و اون کارشناس مسوول به ایشون گفتند "دیگه امریکا راتون نمیدن؟" و همه ی اتاق خندیدند و ما هیچ ما نگاه. به نظر شما این مساله خوشحالی داره؟ از این قبیل برخوردها خیلی زیاد هست.
    در عین حال انگ اشرافی گری انگ جدیدی نیست و با همین انگ ها به اینجا رسیدیم که باید تجربه سفارت بنویسم/ نرخ ارز چک کنیم/ سخنرانی های پرزیدنت ترامپ دنبال کنیم...! تا بتونیم کمی دانش مون رو اپدیت کنیم. در مورد توئیت ها:
    توئیت کننده اول در جهل هستند که فکر می کنند دوام اقازاده در خارج از کشور با ارز دانشجویی! هست.
    توئیت کننده دوم دچار واکنش احساسی و در جمله ی اخر ایشان نفرت واقعا ملموس هست. جهل و نفرت قابل توجیه نیست متاسفانه. این که چطور ما هموطنان به این نقطه رسیدیم قابل بحث در این فروم نیست به هر حال واکنش های ما ایرانی ها در فضای مجازی مستند هست.
    ولی یک مورد هم هست که من واقعا دیدم و شنیدم که ارز دانشجویی گرفته بودند و مجدد می فروختند با نرخ بیشتر و افتخار هم می کردند. این رویه برازنده یک دانشجو نیست البته یک نفر را به صد هزار نفر نمیتوان تعمیم داد. حتما همین یک مورد بوده و دچار شرایط اضطراری بودند.
    موفق باشید و به راه خودتون ادامه بدید. من از توصیه های شما در بخش ایرلند بسیار استفاده کردم.
    بله اگر در مورد قشر متصل به قدرت مثل ادارات و ... بخوایم صحبت کنیم همیشه یک چنین دیدگاهی بوده و چیز جدیدی نیست. اون چیزی که جدید بود برام بین دوستان و اقوام بود. من اولین نفری نبودم که توی حلقه‌ی اطرافیانم برای ادامه تحصیل اومدم. ولی به ما که رسیده حالا اینطور قضاوت می کنند مردم.

ApplyAbroad Veteran

بله اگر در مورد قشر متصل به قدرت مثل ادارات و ... بخوایم صحبت کنیم همیشه یک چنین دیدگاهی بوده و چیز جدیدی نیست. اون چیزی که جدید بود برام بین دوستان و اقوام بود. من اولین نفری نبودم که توی حلقه‌ی اطرافیانم برای ادامه تحصیل اومدم. ولی به ما که رسیده حالا اینطور قضاوت می کنند مردم.
    سلام
    من با استناد به پست شما که مردم و ادارات را ذکر کردید پاسخ دادم ولی در مورد دوستان و بستگان نظر خاصی ندارم چون تجربه ندارم و اشاره ای هم نکردم. موفق باشید

Junior Member

من هم قبلا توی فضای مجازی همچین نظراتی رو وقتی ترامپ ایرانیان و اون چند کشور دیگه رو از ورود به آمریکا بن کرده بود دیده بودم، حتی یک جا هم که استدلال کردم که با این بن یک ایرانی نمی تونه برای کنفرانس به آمریکا بره مورد حمله واقع شدم و یکی کامنت گذاشت که دانشجویی که میخواد بره آمریکا درس بخونه حتما بچه پولداره یا آقازاده است و دلسوزی نداره و اون کسی دلسوزی داره که داره توی روستاها با امکانات کم درس میخونه و نظرات مشابه عوام پسند!
    دیگه یه سری دیدگاه های غلط هست مثل اینکه هر کسی که خارج درس میخونه پولداره!
    به شخصه برای من اهمیت نداره، این افراد یا ناتوان هستن و نمی تونند مسیری که من طی کردم رو طی کنند تا به یک پذیرش فول فاند برسن یا خیلی دیگه پرت و نا آگاه هستن. در هر صورت نظراتشون برای من اهمیتی نداره و تاثیری در زندگی من نمی تونه داشته باشه.
    به نظرم شما هم اصلا نادیده بگیریدشون

Member

از یکسری جهات این افراد محق هستند که حس خوبی نداشته باشند. مثلا ارز دانشجویی در شکل فعلی واقعا هیچ توجیهی نداره. در حقیقت از جیب ملت داره برای نفع شخصی یکسری خرج میشه که واقعا بی معنیه (در نظر بگیرید که حتی نرخ ارز آزاد در ایران سوبسیدیه چه برسه به ارز ارزانی که دولت میده!).
    متاسفانه امکانش وجود نداره، و اِلّا اکانتم را پاک میکردم ... Account Deactivated

حسین شریعتمداری در بخشی از یادداشت امروز خود در روزنامه کیهان نوشت: مدرسه «کامیونیتی» که به مدرسه آمریکایی نیزشهرت داشت، با مساحتی بیش از ده هزار متر مربع در مرکز تهران است. - خیابان مریضخانه، شمال خیابان مجاهدین (ژاله سابق) - واقع شده بود. این مدرسه رامیسیونر‌های آمریکایی مقیم تهران در سال ۱۸۳۰ میلادی- ۱۲۰۸ شمسی- تاسیس کرده بودند. این مدرسه که در آغاز به دانش‌آموزان آمریکایی و اروپایی که والدینشان در ایران ماموریت داشتند اختصاص یافته بود، به تدریج و از اوایل دهه ۳۰ به مدرسه‌ای برای فرزندان رجال و اقشار مرفه ایرانی تبدیل شده بود. مدرسه کامیونیتی در سال ۱۳۵۷، سال پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به ۳۰۰ تن از دانش‌آموزان را که از فرزندان همان قشر مرفه بودند در خود جای داده بود.

در سال ۱۳۵۸ شهید رجائی مشاور وزیر آموزش و پرورش در دولت موقت بود و آقای اصغر نوروزی، رئیس‌منطقه ۱۲ آموزش و پرورش بود که مدرسه کامیونیتی در آن منطقه قرار داشت. نوروزی با استناد به مالکیت مدرسه که متعلق به دولت بود، اختصاص مدرسه‌ای با مساحت بیش از ۱۰ هزار متر به حدود ۳۰۰ دانش‌آموز از اقشار مرفه را در مقایسه با سایرمدارس دولتی که انبوهی از دانش‌آموزان را در فضایی کوچک جای داده بودند، ناعادلانه دانسته و خواستار انضمام آن به سایر مدارس دولتی شد. این تصمیم مخالفت شدید والدین و برخی از مسئولان وقت را به دنبال داشت و نهایتا قرار شد در جلسه‌ای با حضور شهید رجائی، اصغر نوروزی و جمعی از والدین دانش‌آموزان در این‌باره تصمیم‌گیری شود.

در آن جلسه که برخی از سران نهضت‌آزادی نیز حضور داشتند، یکی از والدین که به نمایندگی از بقیه سخن می‌گفت، اظهار داشت؛ اگرچه امتیازات و امکانات این مدرسه بسیار بیشتر از سایر مدارس دولتی است، ولی باید توجه داشته باشید که ما در اینجا دکتر و مهندس تربیت می‌کنیم که در خدمت مردم و از جمله همین دانش‌آموزان کم بضاعت قرار می‌گیرند! در این هنگام شهید رجائی پاسخی داد که برای همیشه در لوح تاریخ ایران اسلامی باقی خواهد ماند، اگرچه این روز‌ها برخی از مسئولان از آن فاصله فراوانی گرفته‌اند.

آن شهید بزرگوار گفت: اگر فرزندان این مرز و بوم از دیفتری و حناق بمیرند، بهتر است تا از عقده بمیرند و ناچار باشند در نظام اسلامی این فاصله طبقاتی را تحمل کنند! این مدرسه متعلق به دولت است و باید همه اقشار ملت از آن بهره ببرند، ضمن آنکه چه کسی گفته است فقط فرزندان شما استعداد دکتر و مهندس شدن را دارند و دانش‌آموزان محروم و مستضعف از این استعداد بی‌بهره هستند؟! کلام شهید رجائی که از ژرفای دل محروم‌نواز و عدالت‌خواه او بیرون آمده و بر زبانش نشسته بود، فصل‌الخطاب بود و... مدرسه آمریکایی کامیونیتی باز‌پس گرفته شد.
    حضرت خیام:
    آن مایه ز دنیا که خوری یا پوشی معذوری اگر در طلبش میکوشی
    باقی همه رایگان نیرزد هشدارتا عمر گرانبها بدان نفروشی

هدفم از پست بالا چی بود؟

یک نگاه عوامانه ای در کشور وجود داره، این مربوط به انقلاب هم نیست. به نظر میاد تحت تاثیر عقاید کمونیستی و توده ای هست، کلا با سرمایه دار و ثروتمند دشمنی در قلب مردم هست.

حالا این ایده چطور اومده؟ برخی میگن ریشه ای بر می گرده به داستان ترکمنچای که از اونجا نفوذ روسیه در ایران زیاد شد و بعد ماجرای پیشه وری در آذربایحان و ..... یعنی عقاید کمونیستی و الفاظی مثل سرمایه دار زالو صفت و نمی دونم مالکین خانها زورگو و....

خوب این تفکر چه ضررهایی به کشور زده؟
    اصلاحات ارضی زمان شاه، که زمین های کشاورزی را تکه تکه کرد و الان سیستم آبیاری مدرن قابل پیاده سازی نیست
    قانون کشت موقت که زمین های بزرگ مالکین را گرفت
    مصادره های اول انقلاب که کارحانه ایران خودرو متعلق به خیامیان، کفش ملی مکتعلق به ایروانی، پارس توشیبا متعلق به خانواده برخورداری و ....

خوب شما سرمایه دار، حاضری در کشوری سرمایه گذاری کنی که مردم ازت نفرت دارن؟چون ثروتمندی؟

شماها خودتون برای چی دارید از این کشور میرید؟

غیر اینه که شغل نیست؟
    غیر اینه که زمینه برای پیشرفت نیست؟

اصلا شما نباید اهمیتی بدید
    اصلا

راه خودتان را برید
    ا
    حضرت خیام:

نقل قول نوشته اصلی توسط arash18s نمایش پست ها
    از یکسری جهات این افراد محق هستند که حس خوبی نداشته باشند. مثلا ارز دانشجویی در شکل فعلی واقعا هیچ توجیهی نداره. در حقیقت از جیب ملت داره برای نفع شخصی یکسری خرج میشه که واقعا بی معنیه (در نظر بگیرید که حتی نرخ ارز آزاد در ایران سوبسیدیه چه برسه به ارز ارزانی که دولت میده!).
    چطور برای جاهای دیگه پول هست؟
    حضرت خیام:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)