صفحه 2 از 151 نخستنخست 12345678910111252102 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 1502

موضوع: آیا مهاجرت به کانادا کار درستی است؟

Junior Member

پیش فرض پاسخ : آیا مهاجرت به کانادا کار صحیحی می باشد؟؟؟لطفا نظر دهید.

من از نگارنده فایل طنز در مورد مهاجرت بسیار تشکر میکنم شاید زبان طنز بسیار از بحث جدی تاثیر گذار تر باشد البته واضح است که در برخی موارد اغراق شده است اما بسیار جذاب و گیرا است اصولا باید همنطور باشد زیرا اگر در کاریکاتور دماغها غیر عادی نباشد که پرتره است نویسنده بسیار حق دارد که باید آگاه بود و اگر به این هشدارها توجه شود ناگهان زیر پای فرد خالی نمیشود.
    دوست عزیز دیگر که مورد را نقد کرده ای بسیار از شما هم قدردانی میکنم مسلم است که این کشور نکات مثبتی هم دارد که از همه جای جهان به طرف آن سرازیر میشوند حال اگر ایرانیها بهشت دارند!!!!! ولی بسیاری افراد اروپائی و آسیائی نیز به آنجا میروند میتوانید لیست مهاجران را ببینید .
    من بسیاری کشورهای جهان را در همه قاره ها برای کار دیده ام ویک ماه در کانادا نیز بوده ام این کشور از لحاظ نظم اجتماعی احترام به اقلیتها چند فرهنگی برتر از همه کشورهاست حتی آمریکا و سوئد ودانمارک
    فقط مشکل اساسی از دید من سرماست که وحشتناک است اگر با آن کنار بیائید نصف مشکل حل نصف دیگر خودتان هستید که با فرهنگ عزیز ایرانی شامل فرهنگ کار و تحصیل و ارتباطات و.... بسیار مشکل است که در این جامعه جذب شوید
    کاشکی این دوست بزرگوار طنز نویس سوزنی هم به خودمان بزند و معایب ما را بنویسد ایرانیها در کانا دا آنطور که من دیدم عمدتا میخواهند همان باشند که بودند و این مانع اصلی است
    آیینه چون نقش تو بنمود راست خود شکن آئینه شکستن خطاست

جهت اطلاع دوستانی که عنوان این موضوع برایشان جالب می باشد، می توانند پست زیر را هم در وبلاگ کانادا جون مطالعه فرمایند:

من از کانادا متنفرم

وا يبا اين حرفو خديث ا تن لرزه به ادم وارد ميشه . من تمام فاميل هام كانادا هستند و اينقدر كه تو اين متن ها بد نوشته شده بد نميگن .

از دوست عزیزمون که مسائل موجود در کانادا را به زبان کوچه بازاری نوشتند تشکر می کنیم.

ولی اصولا مهاجرت یکی از مواردی است که در طول زندگی اگر اتفاق بیفتند نیازمند تصمیم عاقلانه و صحیحی می باشد و بیشتر به تصویر کشیده شدن مقصد در ذهن اون شخص بستگی داره. بعضی ها تحت هر شرایطی حاضرند برن خارج و هر نوع کار خدماتی را انجام بدن البته بعد از چند سال وضعشون هم خوب میشه. ولی بعضی ها با سطح انتظار بالا میرن که این دردسر بوجود میاره.
    بایستی از هر نوع مقایسه ایران با کشور مورد نظر و هم چنین مقایسه شرایط خودتون با اونجا خودداری کنید وگرنه دچار تضاد شده و یواش یواش هوس برگشتن می کنید.

البته هر جایی معایب و مزایایی داره که بایستی سبک و سنگین کنید تا ببینید کجا براتون بهتره.

شاد و موفق باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان نمایش پست ها
    جهت اطلاع دوستانی که عنوان این موضوع برایشان جالب می باشد، می توانند پست زیر را هم در وبلاگ کانادا جون مطالعه فرمایند:

من از کانادا متنفرم

از پیمان عزیز هم ممنون هستم که این لینکو گذاشت امیدوارم مدیکالت زودتر بیاد!!!

بدی و خوبی یه امر نسبیه و همیشه مطلق نیست.

رضا

دوستان بد نیست به این لینک یه نگاهی بیندازید که الان دیدمش.

http://www.parscanada.com/laws.aspx?pID=559

Junior Member

بحث جالبی‌ شد. من با تمام نظرات مثبت و منفی‌ موافقم. البته فکر می‌کنم هدف اصلی‌ این مطالب بیشتر این باشه که ما دوستانی رو که میخوان مهاجرت کنن با یه سری از مسائل اینجا که باهاش برخورد می‌کنن آشنا کنیم تا موقع ورود تو ذوقشون نخوره و دچار بحران مهاجرت نشن. به نظر من دو مساله خیلی‌ مهمه. اول اینکه آدم در چه شرایطی مهاجرت میکنه و مساله دوم اینکه آدم از چه کسانی‌ راهنمایی میگیره. عزیز انی که میخوان مهاجرت کنن حتما اینو در نظر داشته باشن که تجربیات دیگران در مسائل مختلف خوبه ولی‌ فقط باید شنید و نه لزوما عمل کرد حتما حتما خودتون دنبال پیگیری مسائل باشین. با اینحال این تجربه خودم رو که شاید براتون مفید باشه میگم خواه به دیده پند گیر خواه ناشنیده. ما به توصیه یکی‌ از دوستان!! ماشینمون رو با یه شرکت بیمه، بیمه کردیم اون موقع هنوز گواهینامه بین‌المللی رو داشتیم، آخه ما ۲۲ می وارد شدیم و ۲۶ می ماشین خریدیم چون همه میگفتن بدون ماشین محاله اینجا تو کلگری بشه جای رفت. موقع نوشتن قرارداد بهمون گفتن ماهی‌ ۲۳۰ دلار باید بدیم ولی‌ قسط اول رو که پرداخت کردیم ماه بعد به مدت ۴ ماه ازمون ۴۰۰ دلار کم کردن. بعد که اعتراض کردیم گفتن چون گواهینامتون بین‌المللی هست فقط یه شرکت قبول میکنه که باهاتون قرارداد ببنده و اونم همینه بعد مسئوولش لباش رو غنچه کرد و گفت “سوری” ولی‌ ۲ راه بیشتر ندارین یا همینطور ماهی‌ ۴۰۰ دلار پیش برین یا قراردادتون رو کنسل کنین که در اون صورت ماشین بیمه نخواهد داشت و غیر قانونی هست. شایان ذکره که اینجا ما با یه مدل دیگه از بیان ساری آشنا شدیم. هرگز و هرگز اینجا جرئت نمیکنن بهت بگن غلط کردی همینی که هست. لباشون رو غنچه می‌کنن یه قیافه مظلوم میگیرن و میگن سوری این همون “میخوای بخوا نمیخوای هم مجبوری بخوای” خودمونه. خلاصه تا گواهینامه اینجا رو نگرفتیم مجبور بودیم همون ماهی‌ ۴۰۰ دلار رو بدیم. بعدا این تجربه شد برامون که به کسائی که میان بگیم با هر بدبختیی شده حتما و حتما اول گواهینامه اینجا رو بگیرن و بعد ماشین بخرن. حتا اگر پشت ماشین نمیشینین و اصلا قصد خرید ماشین رو به این زودیها ندارین به محض ورود گواهینامه بگیرین چون تاریخ صدور گواهینامه ملاکه نه پشت ماشین نشستن. ضمناً سابقه بیمه ایرانتون رو حتما همراه داشته باشین. البته بماند که ما تا همین ماه پیش به دلیل اینکه ایران جزو لیست سیاه بود و سابقه بیمه اش قابل قبول نبود داشتیم سه برابر پول بیمه میدادیم ولی‌ با یه ترفندایی میشه سابقه بیمه ایران رو بهشون تفهیم کرد. البته بعد از یک مدت. یه مساله دیگه هم یادتون باشه. همه جا آسمون یک رنگه. فکر نکنین اینجا چونه زدن بی‌ کلاسی هست. حتما موقع خرید ماشین چونه بزنین. خصوصاً در این اوضاع بد اقتصادی. حتا برا ماشین نو. اینجا وقتی‌ میری ماشین بخری اینقد خرجای دیگه هست که باید پرداخت کنی‌ که ۵۰۰ دلار هم کلی‌ میشه. حتما موقعی که قیمت ماشین رو تموم می‌کنین حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برا تکس و وارانتی در نظر بگیرین. (این در مورد ماشین زیر ۱۰۰۰۰ دلار هست و در آلبرتا که تکس ۵ درصده). اینجا اینقدر هزینه تعمیر گرونه که بهتره ماشین رو وارانتی کرد، یه مثال ساده از گرونی هزینه تعمیر اینکه یکی‌ از دوستان همزمان با اولین برف اینجا یه تصادف داشت. شنیدن جریان تصادفش هم خالی‌ از لطف نیست. پشت یه چراغ قرمز یه ماشین لیز میخوره و از عقب میزنه بهش بعد طرف فرار میکنه. باور می‌کنین؟ اینجا تو کانادا تو مهد قانونمندی این اتفاق بیفته؟ به هر حال آسمون همه جا یه رنگه. این دوست عزیز آرتیست بازی ایرانیش گل میکنه و ماشین رو تعقیب میکنه که بعدا بهش میگن کار خیلی‌ خطرناکی کرده چون گویا جدیداً اینجا گنگ زیاد شده (البته در مثل اینکه قبلا در شهرای دیگه وجود گنگ به اثبات رسیده) و خلاصه اگر طرف آدم ناراحتی‌ بوده میتونسته با یه چاقو ترتیب این دوست ما رو بده. به هر حال دوستمون طرف رو در یه پارکینگ دستگیر میکنه. و وقتی‌ بهش اعتراض میکنه طرف که اتفاقا دست بر قضا کانادایی هم بوده اول حاشا میکنه بعد میگه مثل اینکه شما جدید اومدین اینجا. اینجا همینجوری هست زمستونا اینقدر تصادف میشه که اگه آدم بخواد برا یه تصادف کوچیک وایسه همه شهر قفل میشه. این دوست ما یه شانس خیلی‌ بزرگ میاره که همون موقع یه پلیس داشته از اونجا رد میشده و این دو تا رو که در حال بحث میبینه توجهش جلب میشه و خلاصه حرف دوست ما رو میپذیره. البته از حق نگذریم که رفتار پلیس و برخوردش اونقده خوب بوده که کلی‌ به این دوست تازه مهاجر ما احساس رضایت میده. حالا همه اینا رو گفتم که آخرش بگم بعد کلی‌ که بیمه طرف دوست ما رو دونده هزیه تعویض سپر و صافکاری یه ماشین که کلّاً با ۴۰۰۰ دلار خریداری شده، شده ۲۸۰۰ دلار. حالا اگر این دوست ما دنبال آقاهه نمیکرد باید خودش این پولو پرداخت میکرد. و تازه اگر هم می‌خواست از بیمه بدنش استفاده کنه باید تا ۳ سال دو برابر ضرر بیمه میداد. مثلا اگر الان داره ماهی‌ ۱۵۰ دلار میده به مدت ۳ سال باید ماهی‌ ۳۰۰ دلار میداد. راستی‌ با تعریف این جریان خودم یاد فیلمای وسترنی افتادم هاهاهاها…
    در آخر یادتون باشه، به توصیه هیچ کس گوش ندین. خودتون در مورد همه چیز تحقیق کنین و این رو هم یادتون نره اگر با انرژی مثبت مهاجرت کنید، از تمام “تفاوتهای” اینجا با ایران آگاه باشین و گیر راهنماهیهای عوضی‌ نیفتین مطمئن باشین موفق خواهید بود.

Junior Member

امروز مطلب جالب دیگه یی که به نظرم رسید که براتون بنویسم، سیستم کارمندی در کانادا هست. این هم جزو مطالبی‌ بود که من اینجا باهاش مواجه شدم و فکر کنم براتون جالب باشه کمی‌ در موردش بدونید. البته این مطلب رو بگم که این فقط در صورتی‌ هست که جایی‌ به عنوان "کارمند" استخدام شید.
    نکته اول اینکه در ۸۰ درصد موارد سابقهٔ کار ایران شما به صورت کشک به حساب میاد. نه که کمک نکنه‌ها برعکس. کلی‌ میتونید رزومتون رو باهاش پر کنید ولی‌ معمولا ۸۰ درصد شرکتها اون سابقه رو جهت احتساب مرخصی در نظر نمیگیره. اینجا قانون کار به صورتی‌ که ما در ایران داریم نیست. یعنی مزایا مثل ایران به حساب نمیاد. فکر می‌کنم کمی‌ پیچیده شد مثال میزنم. مثلا یک شرکتی ممکنه قانونش این باشه که هر کارمند میتونه در سال سه هفته مرخصی استحقاقی بگیر و ماهی‌ یک روز استعلاجی؛ یه شرکتی مثل شرکت در پیت ما قانونش این باشه که سال اول اصلا مرخصی استحقاقی نداری. از سال دوم تا پایان سال سوم ۲ هفته در سال مرخصی داری و از سال سوم تا ۱۳ سال ۳ هفته. من که ژولای ۲۰۰۸ استخدام شدم پارسال مرخصی نداشتم. امسال و سال بعد ۲۰۱۰ و سال بعدش یعنی ۲۰۱۱ دو هفته دارم و تازه از ۲۰۱۲ می‌تونم ۳ هفته مرخصی بگیرم. البته این رو باید اضافه کنم که در هر صورتی‌ میتونید بعد سه ماه آموزشی مرخصی بدون حقوق بگیرید. در مورد استعلاجی بعد سه ماه که شامل مزایا شدم تونستم استعلاجی بگیرم ولی‌ اونم باز مسخره بود چون بعد سه ماه گفتن باید ۱ ماهه دیگه هم بگذره که شامل مزایا بشم یعنی در واقع ۴ ماه. اینا تبحّر عجیبی‌ در پیچوندن قضایا دارن. باور کنید!!
    نحوه پرداخت حقوق هم به صورت ساعتی‌ هست و در آخر هم سالیانه حساب می‌کنن. برا ویکند حقوق نمیدن. یعنی فقط ۵ روز در هفته حقوق می‌گیرید. اینجا پول مفت به کسی‌ نمیدن. ازین پنج روز هم اگر به دلأیلی نیایید و مرخصی هم نداشته باشید بهتون حقوق نمیدن. قابل مذاکره هم نیست. خصوصاً اگر مثل من بد شانسی‌ بیارید و در یه شرکت آمریکایی استخدام شید، چون اونا قوانینشون افتضاح تره. ضمنا میزان کم کردن تکس از حقوقتان بستگی به میزان درامدتون داره. هرچه بیشتر درامد داشته باشید بیشتر تکس میدید. میتونید یه جستجو کنید و میزان تکس رو ببینید به چه صورتی‌ هست. ولی‌ این رو بگم که حداقل در ماه ۵۰۰ دلار از حقوقتان بابت تکس کم میشه. ضمناً اینجا حقوق رو یا هفتگی میدن یا دوهفته یک بار. با تمام این اوصاف اول هر سال که زمان رسیدگی به تکس‌هاتون هست اگر جزو قشر کم درامد باشید دولت بهتون یه مقدار از تکس رو بر میگردونه. حتا میتونید درخواست کنید که تکس خرید کالا رو که در هر استان متفاوت هست بهتون برگردونن و با ارائه مدارک، این کار رو واقعا می‌کنن. فقط یادتون باشه حتما برا مالیات سال اول کپی‌ آخرین قرارداد ایرانتون همراهتون باشه که بتونن بر اساس اون میزان مالیات سالیانتون رو حساب کنن. ضمناً به محض ورود به اینجا اگر بیشتر از وسائل حمل و نقل عمومی‌ استفاده می‌کنید کارت ماهیانه بخرید که هم به صرفه تره و هم آخر سال اگر جزو قشر کم درامد باشید موقع احتساب تکس مبلغی رو که برا خرید کارت‌ها پرداخت کردید قسمتیش رو بهتون پرداخت می‌کنن.
    دو نکته دیگه در مورد حقوق. اول اینکه اگر ماموریت برید به همون اندازه حقوقتان باهاتون حساب می‌کنن. اگر روز تعطیل مجبور باشید برید سر کار که اونم باید به تائید مدیرتون برسه یا بهتون دو روز حقوق میدان یا یک روز مرخصی. این رو در نظر داشته باشید که قانون هر شرکتی فرق میکنه. ضمناً اینجا از عیدی هم خبری نیست. نحوه احتساب سنوات هم چیز غریبیست. اگر به قول اینا یونیون باشید بهتون سنوات تعلق میگیره ولی‌ اگر یونیون نباشید باید از جاهای که شرکت معرفی‌ میکنه یه چیزی مثل سهام بخرید که ماهیانه یه مبلغی از حقوقتان بابتش کم میشه و تازه احتمال ورشکستگی اون شرکت هم وجود داره. یعنی پولی‌ که جمع شده بوده براتون کشک. برا همین بهتره یونیون باشید ولی‌ خوب بعضی جاها فقط کارگرها رو یونیون میکنه و کارمند‌ها مجبورن سهام بخرن. البته حتما درین مورد تحقیق کنید چون اینقدر پیچیده هست که من هنوزم هم سر در نیاوردم. تنها چیزی که می‌تونم بگم اینه که سیستم سنوات اینجا با ایران فرق داره.
    برا امروز بسه. تا موضوعات بعدی…

Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسی الکترونیک - اصفهان

خیلی ها مثل من الان گیج شدن . مشکل اینجاست که ما تو ایران به یه شکل دیگه عادت کردیم و نمیتونیم به راحتی مثل اونا بشیم . نگران نباشید . اوناهم بیان ایران (که نمیان) مثل شما خواهند بود . اگر این قانوناشون بد بود تا الان همشون مهاجرت کرده بودن ایران .
    شب سردی است و من افسرده - راه دوری است و پایی خسته

Junior Member

Talking پاسخ : آیا مهاجرت به کانادا کار صحیحی می باشد؟؟؟لطفا نظر دهید.

از دوستان عزیزی که دارن مهاجرت می‌کنن خواهش میشه که به نکات زیر توجه کنند:
    آقایون حتما دست به آچار باشن. چرا؟؟ چون اینجا وقتی‌ میری مثلا یه کمد برا اتاقت بخری چهار تا تخته چوب تحویلت میدان با پیچ و مهره. البته تحویل که چه عرض کنم. میری تو فروشگاه نمونهٔ جنس مورد نظر رو میبینی‌ بعد خودت دور از جون همگی‌ خر کش میکنی‌. اگر ماشینت جا داشته باشه که هیچ میزاریش تو ماشین اگر هم جا نداشته باشه میری یه ماشین کرایه میکنی‌ جنس رو میذاری توش، ماشین اجاره ای چه راننده داشته باشه چه نداشته باشه خودت باید بار رو جابجا کنی‌. یعنی راننده برات دست نمیزنه کمک کنه. اگر بخوای میتونی‌ یه باربر بگیری که باید بهش حداقل ساعتی‌ ۳۰ دلار رو بدی. خلاصه بعد اینهمه که بار رو تحویل گرفتی‌ آوردی خونه و بردی تو باید یه پازل درست کنی‌. البته کلی‌ سرگرمی هست ها. از حق هم نگذریم نقشه هاشون بی‌ نظیره. مواد مورد نیاز هم تو کارتن هست. فقط باید آچار پیچ گوشی داشته باشی‌. البته بعضی فروشگاه‌ها مثل آیکیا آچار هم میذارن تو بساطشون. اینی که میگم از کمد و دراور و تخت خواب بگیر تا میز ناهار خوری و صندلی‌ و میز تلویزیون. خلاصه اینجا چیزی سرهم بندی نمیکنن تحویل بدن.
    خانومهای عزیز اگر عادت دارین ماهی‌ یکبار برید مانیکور پدیکور و آرایشگاه، و با سطح متوسط اینجا میخواین شروع کنین، آرایشگاه رفتن رو تا مدتی‌ فراموش کنید. البته میگم اگر خیلی‌ پولدارین ازین قاعده مستثنانید. اینجا برا یه مانیکور پدیکور ساده حداقل ۱۰۰ دلار میگیرن. برداشتن ابرو اگر پیش این هندیها برید و تو خونه کار انجام بده حداقل ۲۰ دلار. کوتاه کردن مو، بسته به اندازه موتون اگر مدل دار بخواین بزنین حداقل ۸۰ تا ۱۵۰ دلار اگر فقط بخواید سر موخوره زدش رو کوتاه کنید حداقل ۵۰ الا ۷۰ دلار. یه پرانتز همیجا باز کنم و بگم آقایون برا هردفعه مو کوتاه کردن حداقل با انعام ۲۰ دلار رو در نظر بگیرن. بسته به رشد مو. ضمنا از همسران خانومهای محترم تقاضا میشود فنون ابتدایی مو رنگ کردن و غیره رو یاد بگیرن چون مثلا با ۱۵ دلار می‌شه یه رنگ مو خرید و رنگ موش کلی‌ قر و فر داره که به راحتی‌ میتونید موی همسرتون رو رنگ کنید.
    از خانمها و آقایون محترم درخواست میشود حتما مقدار کمی‌ خیاطی جهت گذراندن امور ابتدایی فرا بگیرند. به طور مثال یه شلوار در حراجی میخری ۳ دلار بعد باید بابتش ۱۵ دلار بدی که قدش رو کوتاه کنی‌. مسلما میگید خوب شلوار اندازه میخرم که مجبور نشم قدش رو کوتاه کنم اینم حرفیه ولی‌ خوب ۳ دلار نمیشه.
    ضمنا از اونجایی که کانادا آدم رو خود ساخته میکنه نرخ کارگر رو هم به عرض میرسونم. من جهت اساس کشی‌ که کردم می‌خواستم یه کارگر بگیرم برام دستشویی حموم بشوره گفت حداقل باید سه ساعت براتون کارگر بفرستیم و ساعتی‌ ۴۰ دلار یعنی شستن یه دستشویی حموم برام ۱۲۰ دلار آب میخورد. اینم گفتم که یادتون باشه.
    راستی‌ یادتون نره به قیمت‌های فوق تکس رو هم اضافه کنید
    تا مطالب بعدی…

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)