من تجربیات خودم رو در این زمینه می گم چون با چندین زبان برنامه نویسی حرفه ای کار کردم.

برای پروژه های WIN APP من با C Sharp و .Net کار کردم چون بهترین Implementation از Dot Net رو داره.

برای پروژه های Web دو جور کار کردم:
1- ASP.net و C Sharp برای کارهای Enterprise
2- PHP برای کارهای کوچکتر

Java برای پروژه های مخابراتی و شبکه
C++ هم علاقه شخصی خودم هست و برای اینکه در آینده می خوام Game Programming کار کنم روش زیاد کار کردم

یه نکته هم اینجا بگم که بر خلاف چیزی که برخی از دوستان گفتن Python یک Scripting Language هست نه Programming Language که توی Game Programming به عنوان مکمل زیاد استفاده شده ولی یک زبان Scripting جدید بنام Lua داره جای اونو میگیره چون Performance بهتری داره.

دوستانی که روی Python نظر دارن دارن یه نیم نگاهی هم به Lua و یا Ruby کنند. جدیدا شرکتهای بازی سازی از Lua برای Scripting زیاد استفاده می کنند.

ولی در کل یه تجربه شخصی رو بگم و اون اینه که بجای اینکه خیلی نگران زبان برنامه نویسی باشید سعی کنید OOP , Designing Patterns and Algorithm رو خوب یاد بگیرید... منظور از Designing Patterns and Algorithm اینکه مثلا بدنید Pattern Observer, Visitor یا مثلا Decorator چی هست و چه کاربردهایی داره (Pattern خیلی زیاد داریم).

یا مثلا بدونید چرا توی C++ ما Multiple Inheritance داشتیم ولی توی C Sharp و جاوا نداریم ولی با Interface میشه کارایی شبیه به اون انجام داد.

در مورد Data Base هم من با SQL Server و Oracle, MySQL و Borland Paradox کار کردم از لحاظ قوی بودن Oracle بهتر هست. توی پروژه های Open Source و کم هزینه از MYSQL استفاده کردم و از SQL Server هم تو پروژهای DOT Net.
از لحاظ یادگیری اگه SQL خوب بلد باشید کار کردن با همشون راحت هست فقط یه فرقایی هست که مثلا SQL Server از Transact SQL به عنوان Scripting استفاده می کنه ولی Oracle از PL/Sql.
برای MySql هم بهتره که Linux خوب بلد باشید تا بتونید Config های Mysql رو توی Linux انجام بدید.

Delphi رو من اصلا پیشنهاد نمی کنم چون خودم کار کردم و فکر می کنم آینده خوبی نداره.
و یه نکته اگه C Sharp خوب بلد باشید Java هم سریع یاد می گیرید و بالعکس چون خیلی شبیه هستند.
من C Sharp خیلی مسلط بودم و یه پروژه JAVA که گرفتم با اینکه JAVA اصلا قبلا کار نکرده بودم از همون روز اول JAVA Code نوشتم.