ادامه‌ی پست قبلی من در همین تاپیک...

3. از زمان‌های از دست رفته استفاده کنید. وقتی اتوبوس یا مترو سوار میشید یا در حال قدم زدن هستید، به پادکست‌های انگلیسی گوش بدید. با توجه به موردی که در بخش قبل گفتم، پادکست را در زمینه‌ای انتخاب کنید که بهش علاقه دارید مثلا پادکست ورزشی یا ... خوشبختانه با وجود smartphone های امروز، انبوهی از پادکست‌ها در زمینه‌های مختلف در اختیار شما هست تا جایی که انتخاب رو براتون واقعاً سخت می‌کنه. یک اپلیکیشن پادکست خوب مثل CastBox یا Podcast Addict روی گوشی دانلود کنید و شروع به گوش‌دادن کنید.من خودم خیلی به گوش‌دادن موسیقی علاقه داشتم. اگر موسیقی زیاد گوش می‌کنید، خودتون رو ملزم کنید قبل از اینکه شروع به گوش‌دادن موسیقی کنید، چند دقیقه هم به پادکست گوش بدید. از کارهای کوچیک شروع کنید و خودتون رو زده نکنید. مثلا اول فقط 3 دقیقه پادکست گوش بدید و بعد موسیقی. به مرور، زمان را زیاد کنید. اجازه ندید کوچیک بودن اون 3 دقیقه گولتون بزنه! حوصله‌ی گفتن حرف‌های کلیشه‌ای رو ندارم اما همه میدونیم که کارهای بزرگ با قدم‌های کوچک آغاز میشه!

4. هر چی کتاب گرامر دارید دور بریزید! وقت خودتون را با گرامر تلف نکنید. یادگیری گرامر به خصوص برای یک مبتدی یکی از بزرگترین اشتباهاتی هست که در فرآیند آموزش زبان اتفاق میوفته. این موضوع به قدری مهمه که نمیدونم چقدر تاکید کنم. اگر خودتون را در فهمیدن و استفاده از انگلیسی غرق کنید، گرامر شما بعد از مدتی به طور « اعجاب‌انگیزی » خوب میشه. من در تمام این مدت، به یاد ندارم که حتی یک لحظه وقت برای گرامر گذاشته باشم ولی همیشه تست‌های Structure و گرامر را در آزمون‌های مختلف از کنکور گرفته تا امتحان و موسسات، جزو بالاترین نمرات بودم. وضعیت من در گرامر به شکلی هست که حتی نمیدونم past perfect یا present past perfect چی هستند دقیقاً! نمیخوام بگم این نکته‌ی خوبیه. قطعاً فردی با سطح بالای زبان باید این چیزا رو بدونه. اما من چون هیچ وقت گرامر برام جذاب نبود سراغش نرفتم و تازه میخوام روی اون کار کنم. نکته اینجاست که شما وقتی زیاد انگلیسی گوش کنید و زیاد انگلیسی بخونید، گرامرتون به صورت حسی (یا به تعبیر دقیق‌تر intuitively) خوب میشه. اگر من بنویسیم: « ما به کتابخانه رفت. » شما به سرعت متوجه میشید که من اشتباه نوشتم و فعل صحیح در اینجا « رفتیم » هست، نه « رفت ». شما حتی یک لحظه هم به ساختارهای قواعد فارسی فکر نمی کنید، حتی یک لحظه هم به دنبال شناسه‌ی صحیح برای ضمیر « ما » توی ذهنتون نمی‌گردید. شما در لحظه متوجه میشید که جمله غلط هست و جمله‌ی صحیح چیه. چرا؟ چون هر روز قواعد فارسی رو مرور می‌کنید یا شناسه‌های فعل رو صرف می‌کنید؟ جواب سادست. شما اینقدر شنیدید و خوندید که « ما به کتابخانه رفتیم. » که شنیدن چیزی جز این فوراً براتون ناملموس میشه. شما با تمرین مداوم در خوندن و شنیدن میتونید به چنین سطحی در انگلیسی برسید.

5. تداوم (Consistency) مهم‌ترین نکته در یادگیری هر چیزی هست. اگر روزی 20 دقیقه تمرین کنید، بهتر از اینه که فقط یک روز 4 ساعت تمرین کنید و بقیه‌ی روزهای هفته کاری نکنید. زبان رو به بخشی از زندگیتون تبدیل کنید. اینطور نباشه که زمانی مجزا به عنوان « یادگیری زبان » بزارید. این همون اتفاقی هست که در موسسات میوفته. هر کس از کلاس میاد بیرون، یادگیری زبان براش تموم میشه تا شروع کلاس بعدی. شما باید انگلیسی رو زندگی کنید. با توجه به نکته‌ی 2 که گفتم، اینکار نباید براتون سخت باشه. شما برای یادگیری زبان وقت نمیزارید، برای مطالعه یا خوندن موضوع مورد علاقه‌تون زمان خرج می‌کنید و در خلال اون، زبانتون رو هم تقویت می‌کنید. این به تداوم کارتون هم کمک می‌کنه، چون اگر کاری که هر روز انجام می‌دید (مثل یادگیری درباره‌ی یک مطلب یا مطالعه در رابطه با یک موضوع) را با انگلیسی درگیر کنید، خود به خود یادگیری انگلیسی هم به یک امر مداوم تبدیل میشه اما بدون اینکه شما در عمل وقتی منحصر به فرد برای یادگیری اون گذاشته باشین.

در آخر هم با توجه به اینکه صحبت در خصوص افزایش قدرت Reading بود، یکسری منبع Reading که مورد علاقه‌ی خودم هست رو معرفی می‌کنم. این منابع ممکنه لزوما به کار شما نیان ولی شاید دونستشون برای بعضی‌ها خالی از لطف نباشه.

Pocket: گوگل یک اپلیکیشن جانبی داره به اسم Pocket. این اپلیکیشن در حقیقت برای ذخیره‌ی مطالبی هست که شما فرضاً روی یک وبسایت پیدا کردید و در لحظه فرصت خوندنش رو ندارید، برای همین مطلب رو با یک کلیک ساده توی پاکت save می‌کنید و هر زمان که خواستید مطالعه می‌کنید. با این حال یکی از قسمت‌های جذاب این اپلیکیشن، معرفی مقالات برتر ماه، هفته یا سال است. حتی این امکان وجود داره که این مقالات برتر را به صورت روزانه یا ماهانه در gmail خودتون مشاهده کنید (اگه اکانت دارید به این لینک برید و گزینه زمانی مورد نظرتون رو انتخاب کنید). مقالاتی که این اپلیکیشن گلچین می‌کنه واقعا فوق‌العاده هستند و مزیت بزرگ اون‌ها پراکندگی در منابع و موضوعات هست (از موضوعاتی مثل موفقیت تا فلسفه و حتی موضوعات خبری جذاب روز).

Nautilus: این وبسایت یک اثر هنری بی‌نظیر هست! علاوه بر جلوه‌های بصری، از نظر محتوا هم فوق‌العاده قویه و مقالات اون توسط نویسنده‌ها و محققین دست اول نوشته میشه. سطح لغات این وبسایت در بعضی مواقع بسیار بالاست و بسته به موضوع مقالاتش، لغات تخصصی اون حیطه رو هم شامل میشه.

Aeon: این وبسایت هم چیزی شبیه منبع قبلیه با این تفاوت که کمی از شکل‌های دیگه‌ی محتوا مثل ویدیو یا صوت هم بهره گرفته. سطح مطالب اون همچنان بالاست. پیشنهاد من اینه هر از چند گاهی یک سر به این دو وبسایت بزنید تا بتونید یک محک واقعی از درک مطلب خودتون داشته باشید. اکثر مقالات این دو وبسایت بسیار جذاب نوشته شده‌اند.

James Clear: اگه کمی از وبسایت‌ها و مقالات علمی فاصله بگیریم، فضای وبلاگ‌نویسی هم میتونه جای خوبی برای مطالعه و افزایش درک مطلب بشه. James Clear یکی از بلاگرهای شناخته‌شده در حوزه‌ی موفقیت و بهبود شخصی هست. ایشون قلم بسیار قوی‌ای دارند و حتی کتاب تازه‌ای که نوشتن به اسم Atomic Habits جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های سال 2018 بود. مقالات این وبسایت میتونن هم برای بهبود سطح زبان خوب باشند و هم بهبود شخصی.

Five Thirty Eight: این وبسایت چیزی شبیه بخش The Upshot در نیویورک تایمز هست. وبسایتی مملو از تحلیل‌های آماری چشم‌نواز که اکثراً هم به حوزه‌ی سیاست مربوط میشن. اگه دنیای آمار و ارقام و تحلیل‌های مربوط به اون رو دوست دارین، یک سری به این وبسایت هم بزنین.