نقل قول نوشته اصلی توسط amirali0 نمایش پست ها
سلام ببخشید من یک سئوال مهم داشتم درباره گذرنامه اگر کسی بتواند راهنمایی کند ممنون میشوم/
من در سال 1383 گذرنامه خود را دریافت کردم که از نوع قدیمی بود و در سال 1388 اعتبار آن به پایان میرسید و با توجه به اینکه اعلام شده بود تمامی گذرنامه های قدیمی یعنی متعلق به قبل از سال 84 باید کلا تعویض شوند من نیز بایستی بعد از انقضای آن در سال 1388 آن را کلا تعویض میکردم ولی متاسفانه در جا به جایی منزل گذرنامه من که اعتبار آن به پایان رسیده است مفقود شده است و الان یک سال است که از پایان اعتبار آن میگذرد.
میخواستم بدانم آیا برای گرفتن گذرنامه جدید ملزم به ارائه اصل گذرنامه قدیمی هستم و در این صورت درباره من که گذرنامه ام مفقود شده است (در حالی که اعتبار آن به پایان رسیده است) چه باید کرد آیا باید همانند گذرنامه های معتبر مفقود شده 6 ماه منتظر بمانم یا میتوانم همانند سایر افراد ظرف14 روز آن را دریافت کنم؟ لطفا راهنمایی کنید سپاسگذارم !
درود به امیرعلی عزیز
اصولاً گذرنامه زمانی دارای اعتبار است که تاریخ آن منقضی نشده باشه و بعد از آن اعتبار خود را از دست می دهد. برای گرفتن گذرنامه اگر گذرنامه شما منقضی شده باشد که نیازی به آن نیست و می توانید بصورت عادی درخواست بدهید فقط گذرنامه قبلی شما اگر در صفحات آن ویزای معتبر خورده بود برای دفعات بعد که به کنسولات کشوری مراجعه می کنید از شما می خواهند که برای سهولت دریافت ویزا و بررسی سوابق سفری شما, از صفحات قبلی گذرنامه قدیمی تان که در ان ویزا خورده کپی گرفته. بنابراین گذرنامه شما قاعدتاً باید 1 هفته ای و یا نهایتاً تا 2 هفته برای شما صادر شود. در ضمن سایت اداره پست رفته و در قسمت "پست یافته" به جستجوی پاسپورت خود بگردید.
موفق و پیروز باشید.