صفحه 5 از 8 نخستنخست 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 74

موضوع: تجربیات و نتایج مصاحبه در باکو در سال ۲۰۱۰

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تجربیات و نتایج مصاحبه در باکو در سال ۲۰۱۰

نقل قول نوشته اصلی توسط bbllrn نمایش پست ها
    سلام به همه عزیزان

من برای 3 جون ساعت 10:30 صبح به وقت باکو (10 صبح به وقت تهران) وقت مصاحبه سفارت دارم. دوستانی که تجربه مصاحبه دارند، لطفاً بگن که چه ساعتی اونجا باشم، بهتره؟ چون من با هواپیمای AZAL میخوام برم، 3:40 نیمه شب (صبح پنج شنبه ای که مصاحبه دارم) میخوام بلیط بگیرم، تا از همون فرودگاه برم سفارت. به نظرتون خوبه یا روز قبلش باکو باشم بهتره؟!

ممنون و سپاسگذار
    سلام
    اگه فول فاندی نگران نباش حتما می گیری و استرس نداشته باش. من خودم آذری هستم و توصیه می کنم اصلا ریسک نکن و 1 روز زودتر برو و محل سفارتو بشناس. همیشه مسایل غیر قابل پیش بینی اتفاق می افته که آدم نمی دونه!شاید هواپیما تاخیر داشته باشه و....
    درسته مردم خوبی داره ولی در هر حال 1 روز زودتر برو.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Water Resources, University of Idaho

نقل قول نوشته اصلی توسط ehossein نمایش پست ها
    سلام
    اگه فول فاندی نگران نباش حتما می گیری و استرس نداشته باش. من خودم آذری هستم و توصیه می کنم اصلا ریسک نکن و 1 روز زودتر برو و محل سفارتو بشناس. همیشه مسایل غیر قابل پیش بینی اتفاق می افته که آدم نمی دونه!شاید هواپیما تاخیر داشته باشه و....
    درسته مردم خوبی داره ولی در هر حال 1 روز زودتر برو.
    سلام
    منم پیشنهاد میکنم یک روز زودتر بری. وقتت زیاد مهم نیست چون بر اساس ترتیب جلوی سفارت می فرستند داخل. 5 تا 10 دقیقه قبل 9 اونجا باشی خوبه. اگه با پرواز همون روز بری حدود 6 باکو هستی و 7:30 تا 8 هم می رسی دمه سفارت. ولی بدون که تو سفارت خیلی معطل میشی و باعث میشه خسته و کم انرژی بشی. ویزا گرفتن با اینکه راحترین مرحله هستش ولی خیلی خیلی انرژی بر و پر فشار هستش.
    موفق باشی

من و حدود 12 نفر دیگه امروز تو باکو مصاحبه شدیم. همه ی فانددارها خیلی خیلی راحت گرفتن و همه ی بی فاندها نگرفتن. کلا قانون باکو به نطرم اینه (به یاد مزرعه حیواناتِ ارول!)
    Full fund good, No fund bad

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط amjadaskary نمایش پست ها
    من و حدود 12 نفر دیگه امروز تو باکو مصاحبه شدیم. همه ی فانددارها خیلی خیلی راحت گرفتن و همه ی بی فاندها نگرفتن. کلا قانون باکو به نطرم اینه (به یاد مزرعه حیواناتِ ارول!)
    Full fund good, No fund bad
    سلام
    به همتون تبریک می گم. ما هم که 6 می مصاحبه داشتیم هر کی فول فاند بود گرفت ولی
    خواهشا در مرحله ای که کلیرنسه هم همتون فعال باشین. الان هیچ کس به جز خانم Maryam خبری نمی ده.
    با آرزوی موفقیت برای همه در مرحله کلیرنس!

Junior Member

با سلام به همه دوستان و عزیزان

من 3 جون تو باکو مصاحبه داشتم و خوشبختانه مصاحبم ok شد. همونطور که دوستمون گفتن سفارت امریکا تو باکو ظاهراً فقط فول فاند بودن رو ملاک قرار میده و صفر و یک برخورد میکنه. چون غیر از من و دوستم، 5 نفر دیگه هم F1 گرفتن، یه زوج F1,F2 گرفتن، یه مادر و پدر برای ویزیت گرفتن و یه پدر دیگه هم برای ویزا گرفتن. فقط دو نفر متاسفانه نتونستن بگیرن که علتش عدم داشتن فاند بود.

حالا تشریح کامل روز مصاحبه (میدونم که شاید برای یه سری دوستان خسته کننده باشه، اما برای او دسته از عزیزان که هیچ تجربه یا اطلاعاتی ندارن، شاید مفید باشه ):

من و دوستم برای ساعت 10:30 وقت مصاحبه داشتیم، ولی حدود ساعت 7:15 از محل اقامتمون راه افتادیم و یه ربع بعدش جلوی سفارت بودیم، که دو متقاضی دختر و پسر جلوی ما بودن. خلاصه بچه های دیگه هم اومدن و ما تا ساعت 9، تو صف و زیر آفتاب بودیم. یه نکته ای که باید بگم اینه که برغم اینکه سفارت به شما وقت میده، ولی بر اساس صفی که تشکیل میشه، راه میدن تو و ماموری که اون جلو وایساده، فقط اسم شما رو از رو لیست چک میکنه و کاری به وقت مصاحبه شما نداره.

ساعت 9 در گروه های دو نفری (و با interval حدود 3 الی 5 دقیقه بین هر گروه) راه میدن داخل، وارد یه اتاقی میشین که کارت ملی، پاسپورت و برگه وقت مصاحبه رو بهشون میدین و فقط کارت ملی رو پیش خودشون نگه میدارن تا شما برگردین. بعدش از گیت رد میشین و وارد حیاط سفارت میشین (که خیلی با صفاست). پس از طی حدود 30، 40 متر باید از پلکانی که در سمت راست شماست بالا برین و وارد یه اتاقی بشین که یه سری صندلی برای نشستن داره. تو همون اتاق 3 تا پنجره وجود داره که شما بر اساس همون روالی که داخل میشین باید در پنجره اول هزینه 131 $ پرداخت کنین (از روز 4 جون به 140 $ تبدیل شده) و مدارک مورد نیاز تحویل بدین. یادتون باشه مدارک اولیه مورد نیاز ایناست: صفحه تاییدیه فرم DS160، رسید SEVIS Fee، اصل I-20 (کپیش هم قابل قبوله، به شرطی که تو پیکاپ ویزا اصلشو نشون بدین). یه سری مدارک دیگه هم هست که اگه داشتین، بهتره بدین: نامه پذیرش دانشگاه، توصیه نامه از استاد احتمالی آینده و رزومه. بعدش که اینها رو دادین و یکم منتظر موندین، پنجره دوم شما رو صدا میزنه و رسید پرداخت 131 $ داد. بعدش، زمانیکه نوبت شما شد، میرین برای مصاحبه با آفیسر تو پنجره سوم.

سوالاتی که از من پرسید بیشتر این حدس منو تقویت کرد که اونا تو 3، 4 دقیقه ای که بین مصاحبه هر نفر فاصله هست، تصمیم خودشونو میگیرن که ویزا بدن یا نه؟ مثلاً، اولین سوالش این بود که رشته من (مهندسی صنایع) یعنی چی؟ (به نظرم خیلی بی ربط بود) بعدش راجع به یه چیزی تو رزومم پرسید و گفت که شناسناممو بدم. وقتی از شما شناسنامه میخواد یعنی اینکه کار تمومه. بعدش ترجمه کارت ملی خواست که من نداشتم و حتی به من نگفت که اسکنشو برامون ایمیل کن، و در آخر Research plan خواست که بهش دادم. کل جریان همین بود. نه راجع به اینکه میخوام برگردم پرسید (که من براش Job offer برده بودم) و نه حتی نمرات ارشد و لیسانس منو دید. خیلی مدارک دیگه هم رو دستم باد کرد.

فقط یه چیزی که یکم اذیت کرد، نداشتن ترجمه کارت ملی بود که من خیال میکردم باید حتماً براش ایمیل کنم و همین پروسه کلیرنس منو عقب میندازه، ولی آفیسر میگفت اختیاریه و حتی تو برگه سفیدی که داد، موردی رو بعنوان نقص مدارک تیک نزد. همین باعث شد من چند تا سوال بپرسم و آفیسر منظورمو اشتباهی بفهمه (چوم میکروفون 3 بار قطع شده بود).

یه نکته دیگه که به نظرم خیلی مهمه اینه که حدود 25 نفر وقت مصاحبه داشتن که فقط حدود 15 نفر اومده بودن و حدود 7 الی 10 نفر از ایرانی ها نیومده بودن. حالا من نمیدونم جریان چی بوده ولی این اثرات منفی داره رو وقت دادن به ایرانی ها. همه میخوان باکو وقتهاشو بیشتر کنه، اونوقت یه عده ایرانی نمیان برای مصاحبه، خواب سفارتم میگه که همین یه روز در ماه هم زیاده براشون، چه برسه با اینکه بخواییم زیادتر وقت بدیم.

در انتها، باید بگم که سایر تجربیات و موارد مربوط به خود سفرمو تو زیرگروه "اطلاعاتی برای مسافرت به باکو برای گرفتن ویزا" عنوان خواهم کرد. راستی، یه درخواستم داشتم که راجع به کلیرنس، بچه ها لطفاً اطلاعات و خبرهای خودشونو بگن تا سایرین هم مطلع بشن.

با آرزوی زود کلیرشدن همه عزیزان و با آرزوی موفقیت برای سایر دوستان.
    ویرایش توسط bbllrn : June 5th, 2010 در ساعت 09:01 AM

نقل قول نوشته اصلی توسط bbllrn نمایش پست ها
    با سلام به همه دوستان و عزیزان

من 3 جون تو باکو مصاحبه داشتم و خوشبختانه مصاحبم ok شد. همونطور که دوستمون گفتن سفارت امریکا تو باکو ظاهراً فقط فول فاند بودن رو ملاک قرار میده و صفر و یک برخورد میکنه. چون غیر از من و دوستم، 5 نفر دیگه هم F1 گرفتن، یه زوج F1,F2 گرفتن، یه مادر و پدر برای ویزیت گرفتن و یه پدر دیگه هم برای ویزا گرفتن. فقط دو نفر متاسفانه نتونستن بگیرن که علتش عدم داشتن فاند بود.

حالا تشریح کامل روز مصاحبه (میدونم که شاید برای یه سری دوستان خسته کننده باشه، اما برای او دسته از عزیزان که هیچ تجربه یا اطلاعاتی ندارن، شاید مفید باشه ):
    سلام دوست عزیز از ما هم ترجمه کارت ملی نخواست...ایا شما توصیه نامه از استاد جدید داشتید؟

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam.mofid نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز از ما هم ترجمه کارت ملی نخواست...ایا شما توصیه نامه از استاد جدید داشتید؟
    سلام بر شما

بله، من از قبل به استادم گقته بودم و ایشون هم برام فرستاده بود.

Member vtmesx آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering - Texas A&M University

سلام
    من هم June 3 مصاحبه داشتم که بحمدالله قبول شدم. دوستان گرامی ام خیلی از توضیحات لازم را دادند:
    من به باجه ی اول که application fee را نقدی به همراه مدارک تحویل می گرفت I-20، Admission letter, نامه فاند از دانشکده، رسیدهِ Sevis fee و رزومه ام را دادم . فکر کنم کلاً اگه هر چی می دادی تحویل می گرفت !
    سوالاتی که آفیسر از من پرسید:
    - تو چه زمینه ای کار می کنی؟
    -یک سوال در مورد یکی از پروژه هایم که در مورد طراحی یک قطعه مکانیکی بود پرسید و گفت مگه فلان دستگاه اصلاً تو ایران هم هست؟( ظاهراً شناختش از ایران بد نبود)
    - قوم و خویش در آمریکا داری؟ ( که من نداشتم)
    - هزینه تحصیل و زندگی ات در آمریکا چگونه تامین میشه؟
    research plan هم ازم خواست که من گفتم هنوز استادم مشخص نشده و RA نیستم که قبول کرد ولی به پیشنهاد خودم SOP ام ( چون حدس می زدم بعداً بخواد ایمیل کنم و درنتیجه کلیرنسم را طولانی تر کنه ) را گرفت

- ترجمه رسمی شناسنامه ام را هم خواست که دادم و البته ترجمه کارت ملی که چون اعتبار کارت ملی ام گذشته بود و حدس زدم دردسر بشه ندادم و خدا را شکر او هم گفت اجباری نیست و نیاز به ایمیل کردن آن نیست.
    کلاً آفیسر ( که یک نفر هم بیشتر نبود) آدم خوب و منطقی بود
    =========

- من به آیندگان به هرکسی که فول فاند هست( مهم نیست رنک و اعتبار دانشگاه چقدر باشد) باکو را اکیداً توصیه می کنم
    - همونطور که دوستان هم گفتند فقط دو نفر ریجکت شدند هردو بدون فاند بودند با این توضیح که یکی از آن دو برای undergraduate اقدام کرده بود.
    تا جایی که می دونم partial fund نداشتیم که بتونم نظر قطعی در این مورد بدهم
    - خیلی راحت هم کپی اسکن I20 را به جای اصل آن در روز مصاحبه قبول می کنند ( البته موقع پیک آپ ویزا در بعد کلیرنس باید اصلش را همراه داشت)
    - ظاهراً مکان خوبی هم برای پدر و مادر هایی هست که برای ویزای توریستی و دیدن فرزندشون اقدام می کنند
    ( که البته زبان آذری یا انگلیسی در حد انجام مصاحبه بلد باشند)
    یک زوج نه چندان پیر ولی با سابقه مسافرت خارجی زیاد در حالیکه که تنها یکسال از رفتن پسرشون به آمریکا گذشته بود هردو ویزا گرفتند و یک آقا هم در حالیکه چند ماه قبلش از دبی ریجکت شده بود برای دیدن فرزندش ویزا گرفت

در نهایت هم بگم که متأسفم برای ایرانی هایی که برای مصاحبه نیومده بودند و وقتشون را برای استفاده دیگر دانشجویان کنسل نکرده بودند ( حدود 12-13 نفر از 27 نفر غایب بودند)
    ویرایش توسط vtmesx : June 5th, 2010 در ساعت 11:19 PM

[QUOTE=vtmesx;242082][FONT=Arial][SIZE=3]سلام
    من هم June 3 مصاحبه داشتم که بحمدالله قبول شدم. ......

دوست عزیز شما که سه جون رفتید هیچ کدام از بچه ها برای پیک اپ نیامده بودند؟

Junior Member

[QUOTE=maryam.mofid;242480]
    نقل قول نوشته اصلی توسط vtmesx نمایش پست ها
    [FONT=Arial][SIZE=3]سلام
    من هم June 3 مصاحبه داشتم که بحمدالله قبول شدم. ......

دوست عزیز شما که سه جون رفتید هیچ کدام از بچه ها برای پیک اپ نیامده بودند؟
    من برای پیکاپ ویزای یکی از دوستان اقدام کردم که خوشبختانه ویزاشونو گرفتم.

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)