نقل قول نوشته اصلی توسط roxanaaa نمایش پست ها
چه بحث داغی! در مورد تفاوت مردم شناسی و انسان شناسی خود اساتید هم گیج و گمن ، تو کلاسامون این بحثا زیاد شده ولی هیچ استادی جواب قانع کننده ای نداشته! ولی من با تجربه ی کوچیکم تو این رشته اصطلاح انسان شناسی رو ترجیح می دم، چون مردم شناسی ترجمه ی ethnology به معنی قوم شناسی هست. چون در ابتدای پیدایش این رشته ، تمرکز اصلی اون روی مطالعه ی اقوام و قومیت ها بوده، البته الان از این حد فراتر رفته. ولی انسان شناسی ترجمه ی anthropology هست به معنای مطالعه ی انسان در همه ی ابعاد اون اعم از جسمانی و فرهنگی. انسان شناسی هم گرایش های مختلفی داره مثل انسان شناسی فرهنگی، زیستی و... اقای احمد راست میگن که اینجا تحقیقات تو ایران مثل جامعه شناسیه! بدتر از اون تو هیچ پایان نامه ای دید تحلیلی وجود نداره، همه اش توصیفه، واقعا از بس که هیچکی روش تحقیق بلد نیست دارم تو رشته ام به پوچی می رسم هرچند که واقعا بهش عشق می ورزم!
واقعا نکته ی خوبی بود در مورد ترجمه!ممنون!
انتروپولوژی در درجه ی اول همون تحقیق و توصیف هست و در مرحله ی اعلاتر تحلیل. حالا میشه این دو مرحله رو جدا کرد ینی یه نفر فقط توصیف رو انجام بده و یه نفر دیگه بعدش بیاد از این اطلاعات استفاده کنه و تحلیل کنه. اما دوتاش با هم باشن عالیه چون ممکنه نفر دوم دیدگاه نفر اول رو متوجه نشه و کلا دریافت اشتباه داشته باشه! اما میدونین چرا تو ایران از لایه ی توصیف عمیق تر نمیشیم؟ چون اجازه نداریم (متوجهین چی میگم!)!! شما برای تحلیل نیاز داری فوکو و بوردیو و لوی استرو و باتلر و دریدا و اسد و گیرتز و فروید و لکان و هوسرل و ... بخونی تا یه چیزی بیاد دستت از دنیا! حالا که دسترسی به این منابع بدون سانسور وجود نداره پس کلا سعی برای تحلیل بیهودس! اما همین توصیف ها میتونه منبع خوبی برای اینده باشه! انشاا...! شما الان بهترین راهت اینه که خودت مطالعه جانبی داشته باشی. کتابای روانشناسی و فلسفه و زبان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی اقتصادی و سیاسی و دینی و ... بخون. از این کتابا یه سری اطلاعات تو ذهنت جمع میشه که بعدها وقتی داری تحقیق میکنی ناخوداگاه بین یافته ها و اون تئوری ها ارتباط رو پیدا میکنی.
من منظورتون رو از روش تحقیق نمیدونم اما فکر کنم روش تحقیق همون ارتباط با مردم و گفتگو و شاید مصاحبه هست عمدتا! ممنون میشم اگر بگین چه مقطعی درس میخونین و( کجا اگر امکانش هست) و چه واحدهایی تدریس میشه و از چه نویسنده ها و منابعی استفاده میشه و ... بالاخره یه نفر پیدا شده این رشته رو تو ایران میخونه باید همه ی اطلاعاتش رو بکشیم بیرون