صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 48

موضوع: مردم شناسی- Anthropology

Senior Member ahmadlove آواتار ها

پیش فرض پاسخ : مردم شناسی- Anthropology

نقل قول نوشته اصلی توسط sarvaneh نمایش پست ها
    سلام رشته من حقوق خصوصی ه ولی موضوع پایان نامه ام مربوط به مردمشناسی /انسانشناسی حقوقی ه. از اونجایی که اختلاف بر سر نام این رشته تو دانشگاههای ایران و کتابها وجود داره حتی تو این تاپیک هم به چشم میخوره میخواستم فرق این دو رشته رو در دانشگاههای خارجی بدونم آیا این دو رشته از هم مجزا هستند یا زیر مجموعه اند یا فرقی ندارند؟ در مورد گرایش حقوقی این رشته هم اگر اطلاعی دارید ممنون میشم توضیح بدبد چه دانشگاههایی این گرایش رو دارند و اینکه تحقیق در مورد یک قوم کوچک در ایران چقدر براشون اهمیت داره؟ متشکرم
    دوست عزیز باید یه نکته رو یاداوری کنم! شما که تو ایران حقوق خوندین اگر بخواین همین رشته یا چیزی بر پایه ی این رشته ادامه بدین فکر نمیکنم امکانش باشه! چون شما عملا حقوق مربوط به ایران رو خوندین و همونطور که میدونین هرکشور سیستم قضاییش با کشور دیگه فرق داره! من یکی از دوستام تو ایران وکیل بود اما وقتی رفت انگلیس مجبور شد که از لیسانس دوباره شروع کنه چون چیزایی که خونده بود کارایی نداشت! حالا اگر اشتباه میکنم در مورد حقوق خصوصی دیگه اینو شما بهتر میدونید
    انتخاب هدف. پیدا کردن راههای موجود. بررسی هرکدوم از راهها. انتخاب یک راه. و رسیدن به هدف.

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadlove نمایش پست ها
    دوست عزیز باید یه نکته رو یاداوری کنم! شما که تو ایران حقوق خوندین اگر بخواین همین رشته یا چیزی بر پایه ی این رشته ادامه بدین فکر نمیکنم امکانش باشه! چون شما عملا حقوق مربوط به ایران رو خوندین و همونطور که میدونین هرکشور سیستم قضاییش با کشور دیگه فرق داره! من یکی از دوستام تو ایران وکیل بود اما وقتی رفت انگلیس مجبور شد که از لیسانس دوباره شروع کنه چون چیزایی که خونده بود کارایی نداشت! حالا اگر اشتباه میکنم در مورد حقوق خصوصی دیگه اینو شما بهتر میدونید
    کاملا درسته چون ما واحدهای حقوقی زیاد داشتیم حدودا 40 واحد و همش برگرفته از فقه اسلامی هست و قابلیت اجرایی در جاومع غربی رو نداره. البته اینکه لیسانس حقوق ارزیابی نمیشه که باهاش ارشد خوند رو شاید اونم مورد دوست شما اونطو بوده چون من حتی از دوستان خودم دیدم با لیسانس علوم سیاسی رفتن ارشد حقوق توی فرانسه میخونند. مسکلی برای ادامه تحصیل نداره اما برای کار مشکل اجرایی داره نه قانونی.(نهایتش میتونند تطبیق و جبرانی بزنند.

Junior Member

سلامی دوباره
    دوستان عزیز ممنونم که به سوالاتم جواب دادید اما اگر ممکنه در مرود این موضوع بیشتر توضیح بدید .
    فرق بین انسانشناسی و مردم شناسی چیه؟ چرا anthropology رو گاهی مردم شناسی و گاهی انسانشناسی ترجمه می کنند؟ چطور میشه تشخیص داد که موضوعی در کدوم یک از این دو رشته قرار می گیره البته اگر با هم فرقی داشته باشند؟
    و در آخر لطفا چند کتاب معتبر در مورد این رشته و نظریه پردازیها (که بیشتر جنبه حقوقی دارند ) معرفی کنید.
    متشکرم

Senior Member saheb آواتار ها

hi there

I am studying an interdisciplinary major in which we use some of anthropological majors and ethnographic research methods.
    I never heard such kind of distinctions.. I know that anthropology is divided into different sub majors such as archaeology
    By the way, what kind of anthropology are you interested in? medical anthropology? cultural? environmental?
    I would be happy to help you if you clarify more
    Sonia
    HAPPINESS

Senior Member saheb آواتار ها

To be honest, it is really hard to get a job in anthropological majors in the US. your English should be excellent and you should be a very good critical analyzer. Also it depends to your thesis topic.. I think if you chose an US related topic, you will win,. otherwise, it would be hard for u to get a job
    HAPPINESS

Banned

سلامی دوباره
    دوستان عزیز ممنونم که به سوالاتم جواب دادید اما اگر ممکنه در مرود این موضوع بیشتر توضیح بدید .
    فرق بین انسانشناسی و مردم شناسی چیه؟ چرا anthropology رو گاهی مردم شناسی و گاهی انسانشناسی ترجمه می کنند؟ چطور میشه تشخیص داد که موضوعی در کدوم یک از این دو رشته قرار می گیره البته اگر با هم فرقی داشته باشند؟
    و در آخر لطفا چند کتاب معتبر در مورد این رشته و نظریه پردازیها (که بیشتر جنبه حقوقی دارند ) معرفی کنید.
    متشکرم
    این سوال رو نمیشه یک خط و دو خط جواب داد و موشوع بسیار تخصصی هست. اگر تهران هستید خیلی ریلکس تشریف ببری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بشینید سر یکی دو تا از کلاسهای افاردی مثل دکتر جاوید ..دکتر فیاض..دکتر کچوییان..دکتر جلایی پور ...هرکدومو خواستید جواب میتونید بگگیرید به صورت تخصصی. چون اینها تخصصی روی مردم شناسی کار میکنند.

سلامی دوباره
    متشکرم
    نقل قول نوشته اصلی توسط rahi2012 نمایش پست ها
    این سوال رو نمیشه یک خط و دو خط جواب داد و موشوع بسیار تخصصی هست. اگر تهران هستید خیلی ریلکس تشریف ببری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بشینید سر یکی دو تا از کلاسهای افاردی مثل دکتر جاوید ..دکتر فیاض..دکتر کچوییان..دکتر جلایی پور ...هرکدومو خواستید جواب میتونید بگگیرید به صورت تخصصی. چون اینها تخصصی روی مردم شناسی کار میکنند.
    والا من همچین چیزی رو جدی نمیگرفتم تا حالا! چون منبع فارسی تا حالا نخوندم که بگم فرقش چیه و فکر میکردم که فقط مترجمین مختلف خواستن کلمات مختلف استفاده کنن. تو ایران چندتا انتروپولوژیست بیشتر نداریم مابقی جامعه شناسی و ... خوندن حالا رشته عوض کردن! این افرادی که دوستمون نام بردن هم من نمیشناسم اصلا منتهی مقاله ها و پایان نامه های چندتا از دانشجوهای ایرانی رو دانلود کردم از سایت anthropology.ir که کلا نمیفهمم چی نوشتن و کجای کارشون انتروپولوژی هست و فرقش با جامعه شناسی چیه تو این کارا! نه اینکه بگم من نوشتم خوبه منتهی تو این کارا تئوری مختص انتروپولوژی ندیدم! التبه این رشته یه کالکشنی از باقی علوم اجتماعی هست اما فرقش اینه که باید سعی کنید دیدگاه فرد رو بفهمید. باید ببینید اون ادما و افراد چجوری جهان رو میبینن و بعد چنتا تئوری پیدا میکنید که اطلاعات رو قابل فهم کنه اگر برعکس عمل کنید ینی تئوری رو انتخاب کنید و برید ببینید که ایا تئوری درسته یا غلط مثل علوم ازمایشکاهی این میشه جامعه شناسی. پس واسه اینکه اطلاعات رو تحلیل کنید نیاز دارین یه چیزی از تئوریهای روانشناسی و جامعه شناسی و اقتصاد و سیاست و نشانه شناسی و مطالعات کوییر و قومیت و ... بدونید. البته وقتی فیلد کاری مشخص بشه طبیعتا انتخاب این تئوری ها هم محدود و اسونتر میشه اما مثلا من خودم بیشتر رو روانشناسی و فلسفه تمرکز کردم و سعی میکنم داده ها رو با این تئوریها تحلیل کنم ولی گاهی یهو یه تئوریه اقتصاد کلی کمک میکنه برای فهمیدن! من زیاد چیزی درمورد حقوقی نخوندم منتهی انترو اقتصادی خیلی محبوبه و خیلی هم تئوری داره! economic anthropology سرچ حتما جواب خوبی میگری.
    این رشته سبکهای خودش رو هم داره مثلا انگلیس و امریکا و اروپا راه خودشون رو میرن!
    اینا یه سری ادمای معروف هستن که هرکدوم حرف و تئوری خودشون رو دارن تو زمینه های مختلف. اکثرا کلاسیک هستن و جدیدترها راه همینا رو ادامه میدن.
    Alfred Radcliffe-Brown
    Margaret Mead
    Franz Boas
    Bronislaw Malinowski
    Arjun Appadurai
    Clifford Geertz
    E. E. Evans-Pritchard
    Bronisław Malinowski
    Max Gluckman
    Jean Comaroff and John Comaroff
    tim ingold
    انتخاب هدف. پیدا کردن راههای موجود. بررسی هرکدوم از راهها. انتخاب یک راه. و رسیدن به هدف.

Junior Member

[QUOTE=ahmadlove;1212403] باید سعی کنید دیدگاه فرد رو بفهمید. باید ببینید اون ادما و افراد چجوری جهان رو میبینن و بعد چنتا تئوری پیدا میکنید که اطلاعات رو قابل فهم کنه اگر برعکس عمل کنید ینی تئوری رو انتخاب کنید و برید ببینید که ایا تئوری درسته یا غلط مثل علوم ازمایشکاهی این میشه جامعه شناسی. پس واسه اینکه اطلاعات رو تحلیل کنید نیاز دارین یه چیزی از تئوریهای روانشناسی و جامعه شناسی و اقتصاد و سیاست و نشانه شناسی و مطالعات کوییر و قومیت و ... بدونید.

ممنونم از همه دوستان
    اگه هنوز حوصله تون از سوالاتم سر نرفته و با توجه به جواب ahmadlove لطفا نظرتون رو در این مورد بگید:
    موضوعی که من انتخاب کردم پیدا کردن تفاوت قانون/- با عرف-ه خوب این موضوع علاوه بر اینکه یه بخش نظری داره که تاثیر عرف بر قانونگذاری رو بررسی میکنه یه بخش تحقیق میدانی هم داره که باید با افراد یک قوم یا طایفه ای مصاحبه کنم تا تفاوت رفتارهای سنتی با قانون مشخص بشه مثلا در حوزه خانواده . خوب با توجه به توضیح احمد 3حالت پیش میاد:
    1. اول رفتارها رو بررسی کنم بعد نظریه پردازی کنم در واقع بهشون عینیت بدم که میشه مردمشناسی یا 2. اول نظریات رو بررسی کنم بعد طبق نتایج تحقیق میدانی بگم این نظریه درست یا غلطه که میشه جامعه شناسی 3.حالا اگر از این نظریات استفاده نکنم فقط به وجه تفاوت و اشتراک شون توجه کنم در واقع وارد حیطه حقوق کاربردی(؟!) میشه؟ نمیدونم شاید دارم اشتباه میکنم که فکر میکنم موضوع ام میان رشته ایه شایدم اصلا ربطی به رشته ی شما نداشته باشه راستش بیشترین اطلاعاتمو از کتاب گرد شهر با چراغ دارم.

اینکه این موضوع چه ربطی به پروسه اپلای داره و من این سوالات رو اینجا از شما میپرسم سوال بجایی میتونه باشه ...به نظرم خیلی مهمه که بدونم این موضوع رو در دانشگاههای خارج ا زکشور تو چه رشته ای دقیقا تدریس میکنن تا بتونم فعالیتهامو در مسیر اون رشته توضیح بدم و از این پراکندگی دربیام بخصوص در مورد پیدا کردن اساتید.
    بازهم بسیار بسیار از توجه تان متشکرم.

[QUOTE=sarvaneh;1214860]
    نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadlove نمایش پست ها
    باید سعی کنید دیدگاه فرد رو بفهمید. باید ببینید اون ادما و افراد چجوری جهان رو میبینن و بعد چنتا تئوری پیدا میکنید که اطلاعات رو قابل فهم کنه اگر برعکس عمل کنید ینی تئوری رو انتخاب کنید و برید ببینید که ایا تئوری درسته یا غلط مثل علوم ازمایشکاهی این میشه جامعه شناسی. پس واسه اینکه اطلاعات رو تحلیل کنید نیاز دارین یه چیزی از تئوریهای روانشناسی و جامعه شناسی و اقتصاد و سیاست و نشانه شناسی و مطالعات کوییر و قومیت و ... بدونید.

ممنونم از همه دوستان
    اگه هنوز حوصله تون از سوالاتم سر نرفته و با توجه به جواب ahmadlove لطفا نظرتون رو در این مورد بگید:
    موضوعی که من انتخاب کردم پیدا کردن تفاوت قانون/- با عرف-ه خوب این موضوع علاوه بر اینکه یه بخش نظری داره که تاثیر عرف بر قانونگذاری رو بررسی میکنه یه بخش تحقیق میدانی هم داره که باید با افراد یک قوم یا طایفه ای مصاحبه کنم تا تفاوت رفتارهای سنتی با قانون مشخص بشه مثلا در حوزه خانواده . خوب با توجه به توضیح احمد 3حالت پیش میاد:
    1. اول رفتارها رو بررسی کنم بعد نظریه پردازی کنم در واقع بهشون عینیت بدم که میشه مردمشناسی یا 2. اول نظریات رو بررسی کنم بعد طبق نتایج تحقیق میدانی بگم این نظریه درست یا غلطه که میشه جامعه شناسی 3.حالا اگر از این نظریات استفاده نکنم فقط به وجه تفاوت و اشتراک شون توجه کنم در واقع وارد حیطه حقوق کاربردی(؟!) میشه؟ نمیدونم شاید دارم اشتباه میکنم که فکر میکنم موضوع ام میان رشته ایه شایدم اصلا ربطی به رشته ی شما نداشته باشه راستش بیشترین اطلاعاتمو از کتاب گرد شهر با چراغ دارم.

اینکه این موضوع چه ربطی به پروسه اپلای داره و من این سوالات رو اینجا از شما میپرسم سوال بجایی میتونه باشه ...به نظرم خیلی مهمه که بدونم این موضوع رو در دانشگاههای خارج ا زکشور تو چه رشته ای دقیقا تدریس میکنن تا بتونم فعالیتهامو در مسیر اون رشته توضیح بدم و از این پراکندگی دربیام بخصوص در مورد پیدا کردن اساتید.
    بازهم بسیار بسیار از توجه تان متشکرم.
    بدون اینکه خیلی وارد بحث بشم فقط بگم که هر سه راه ممکن هستن! بستگی داری کدوم رو انتخاب کنی.
    نکته ی مهم اینه که من تا به حال کلی دانشگاها رو بررسی کردم چون خودمم دارم پاییز اپلای میکنم منتهی هیچ دانشکده یا استادی رو ندیدم که همچین موضوع خاصی رو کار کنه! ینی عملا فلان قوم تو ایران و قانون ایران کابردی نداره خارج از اون مملکت و اساتید هم علاقه ای ندارن که پولشون رو واسه ایران خرج کنن! شما بیا موضوعت رو عوض کن! مثلا بگو فلان تحقیق رو انجام دادم حالا میخوام فلان قسمتش رو با توجه به زمینه ی کاری فلان استاد بیشتر کار کنم واسه دکتری! اینجا باید بتونی یه جوری موضوع رو به خارج از ایران و زمینه کاری استاد ربط بدی و نشون بدی که نتیجه ی حداقل منطقه ای خواهد داشت کارت! الان تمام تلاش مردم شناسی generalization هست! البته نه اینکه specificity رو فراموش کنن بلکه اینکه یه جوری موضوع انتخاب کنن و تحقیق کنن که نتیجش واسه باقی قومیت ها و ممالک هم قابل استفاده باشه! این ممکنه خیلی خودخواهانه به نظر بیاد چون اینجوری غرب همه چی رو کنترل میکنه ولی فعلا همینی که هست

Junior Member

چه بحث داغی! در مورد تفاوت مردم شناسی و انسان شناسی خود اساتید هم گیج و گمن ، تو کلاسامون این بحثا زیاد شده ولی هیچ استادی جواب قانع کننده ای نداشته! ولی من با تجربه ی کوچیکم تو این رشته اصطلاح انسان شناسی رو ترجیح می دم، چون مردم شناسی ترجمه ی ethnology به معنی قوم شناسی هست. چون در ابتدای پیدایش این رشته ، تمرکز اصلی اون روی مطالعه ی اقوام و قومیت ها بوده، البته الان از این حد فراتر رفته. ولی انسان شناسی ترجمه ی anthropology هست به معنای مطالعه ی انسان در همه ی ابعاد اون اعم از جسمانی و فرهنگی. انسان شناسی هم گرایش های مختلفی داره مثل انسان شناسی فرهنگی، زیستی و... اقای احمد راست میگن که اینجا تحقیقات تو ایران مثل جامعه شناسیه! بدتر از اون تو هیچ پایان نامه ای دید تحلیلی وجود نداره، همه اش توصیفه، واقعا از بس که هیچکی روش تحقیق بلد نیست دارم تو رشته ام به پوچی می رسم هرچند که واقعا بهش عشق می ورزم!

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)