صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 48

موضوع: مردم شناسی- Anthropology

Senior Member ahmadlove آواتار ها

پیش فرض پاسخ : مردم شناسی- Anthropology

نقل قول نوشته اصلی توسط roxanaaa نمایش پست ها
    چه بحث داغی! در مورد تفاوت مردم شناسی و انسان شناسی خود اساتید هم گیج و گمن ، تو کلاسامون این بحثا زیاد شده ولی هیچ استادی جواب قانع کننده ای نداشته! ولی من با تجربه ی کوچیکم تو این رشته اصطلاح انسان شناسی رو ترجیح می دم، چون مردم شناسی ترجمه ی ethnology به معنی قوم شناسی هست. چون در ابتدای پیدایش این رشته ، تمرکز اصلی اون روی مطالعه ی اقوام و قومیت ها بوده، البته الان از این حد فراتر رفته. ولی انسان شناسی ترجمه ی anthropology هست به معنای مطالعه ی انسان در همه ی ابعاد اون اعم از جسمانی و فرهنگی. انسان شناسی هم گرایش های مختلفی داره مثل انسان شناسی فرهنگی، زیستی و... اقای احمد راست میگن که اینجا تحقیقات تو ایران مثل جامعه شناسیه! بدتر از اون تو هیچ پایان نامه ای دید تحلیلی وجود نداره، همه اش توصیفه، واقعا از بس که هیچکی روش تحقیق بلد نیست دارم تو رشته ام به پوچی می رسم هرچند که واقعا بهش عشق می ورزم!
    واقعا نکته ی خوبی بود در مورد ترجمه!ممنون!
    انتروپولوژی در درجه ی اول همون تحقیق و توصیف هست و در مرحله ی اعلاتر تحلیل. حالا میشه این دو مرحله رو جدا کرد ینی یه نفر فقط توصیف رو انجام بده و یه نفر دیگه بعدش بیاد از این اطلاعات استفاده کنه و تحلیل کنه. اما دوتاش با هم باشن عالیه چون ممکنه نفر دوم دیدگاه نفر اول رو متوجه نشه و کلا دریافت اشتباه داشته باشه! اما میدونین چرا تو ایران از لایه ی توصیف عمیق تر نمیشیم؟ چون اجازه نداریم (متوجهین چی میگم!)!! شما برای تحلیل نیاز داری فوکو و بوردیو و لوی استرو و باتلر و دریدا و اسد و گیرتز و فروید و لکان و هوسرل و ... بخونی تا یه چیزی بیاد دستت از دنیا! حالا که دسترسی به این منابع بدون سانسور وجود نداره پس کلا سعی برای تحلیل بیهودس! اما همین توصیف ها میتونه منبع خوبی برای اینده باشه! انشاا...! شما الان بهترین راهت اینه که خودت مطالعه جانبی داشته باشی. کتابای روانشناسی و فلسفه و زبان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی اقتصادی و سیاسی و دینی و ... بخون. از این کتابا یه سری اطلاعات تو ذهنت جمع میشه که بعدها وقتی داری تحقیق میکنی ناخوداگاه بین یافته ها و اون تئوری ها ارتباط رو پیدا میکنی.
    من منظورتون رو از روش تحقیق نمیدونم اما فکر کنم روش تحقیق همون ارتباط با مردم و گفتگو و شاید مصاحبه هست عمدتا! ممنون میشم اگر بگین چه مقطعی درس میخونین و( کجا اگر امکانش هست) و چه واحدهایی تدریس میشه و از چه نویسنده ها و منابعی استفاده میشه و ... بالاخره یه نفر پیدا شده این رشته رو تو ایران میخونه باید همه ی اطلاعاتش رو بکشیم بیرون
    انتخاب هدف. پیدا کردن راههای موجود. بررسی هرکدوم از راهها. انتخاب یک راه. و رسیدن به هدف.

Junior Member

بحث تفاوت این دو اسم، یعنی مردم‌شناسی و انسان‌شناسی، رو من خیلی شنیدم و دلایل متفاوتی هرکی ذکر کرده ولی بهترین تحلیل رو از زبان دکتر ناصر فکوهی، سر کلاس تاریخ انشان‌شناسی، در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران شنیدم. ایشون گفتند که ماجرا کاملا برمیگرده به اوایل سال‌های ۴۰ که پژوهشکده‌ میخواسته راه بیفته و میخواستن برای Anthropology معادل فارسی بذارن. فرهنگستان میاد میگه Anthro که به معنای «انسان» هست ولی چون انسان واژه‌ای عربی است، اینو نذاریم و یک معادل فارسی خالص براش پیدا کنیم. میان واژه‌ی «مردم» رو پیشنهاد میدن. دقت کنید! «مردم» به‌معنای «انسان»، همونطور که میدونیم در ادبیات کهن ایران، خصوصا در گلستان و بوستان سعدی، مردم به معنای انسان هست و اون زمان، ایرانیها از واژه‌ی مردم، معنای انسان رو درک میکردند. میان میذارن «مردم‌شناسی» که فارسی باشه. بعد ما پژوهشکده مردمشناسی و موزه مردمشناسی و... رو داریم. بعد یادم نیست چه سالی و سر چه ماجرایی، یک گروه دیگه میان میگه واژه‌ی anthro کجا به معنی مردم هست آخه! تغییر میدن معادل رو و میذارن «انسان‌شناسی» و این دعوا همچنان ادامه دارد...

Junior Member

ممنون از گفته ها و راهنمایی هاتون آقای احمد، من تهران ارشد مردم شناسی خوندم، لیسانس من جامعه شناسیه و به خاطر اینکه فکر می کردم روش های کیفی مثل مصاحبه های عمیق یا مشاهده ی مشارکتی با ذات موضوعات علوم انسانی همخونی بیشتری داره به مردم شناسی تغییر رشته دادم، ولی ما روش تحقیق رو فقط به صورت تیوری و طوطی وار خوندیم و واقعا تو این مدت هر پایان نامه یا مقاله ای که خوندم همه اش در حد یه گزارشه نه یه کار علمی! به نظر من کاربرد درست روش های تحقیق توی پژوهش کار رو علمی از آب درمیاره نه اینکه بدون داشتن هیچ معیار و متری وارد میدان شیم و فقط یه گزارش یا توصیف تهیه کنیم که از دست هر آدمی برمیاد! ما واحدهای درسیمون از این قرار بود تو دوره ی ارشد: تاریخ اندیشه های انسان شناسی، نظریه های انسان شناسی، نظریه های جامعه شناسی، فرهنگ و تکنولوژی، روش تحقیق، انسان شناسی زیستی... البته دوستام تو دوره ی لیسانس واحدهایی مثل مردم شناسی خانواده، مردم شناسی موسیقی... داشتند. ما کتابایی که اساتید بهمون معرفی میکردن اغلب نوشته ی خودشون بود، مثلا نظریه های اندیشمندان دیگه رو جمع آوری و گاهی تحلیل می کردن، مث کتاب تاریخ اندیشه و نظریه های انسان شناسی دکتر ناصر فکوهی، انسان شناسی زیستی دکتر اصغر عسگری خانقاه، شما چه کتابایی می خوید؟ کتابای خود نظریه پردازان رو هم مطالعه می کنین؟

نقل قول نوشته اصلی توسط roxanaaa نمایش پست ها
    ممنون از گفته ها و راهنمایی هاتون آقای احمد، من تهران ارشد مردم شناسی خوندم، لیسانس من جامعه شناسیه و به خاطر اینکه فکر می کردم روش های کیفی مثل مصاحبه های عمیق یا مشاهده ی مشارکتی با ذات موضوعات علوم انسانی همخونی بیشتری داره به مردم شناسی تغییر رشته دادم، ولی ما روش تحقیق رو فقط به صورت تیوری و طوطی وار خوندیم و واقعا تو این مدت هر پایان نامه یا مقاله ای که خوندم همه اش در حد یه گزارشه نه یه کار علمی! به نظر من کاربرد درست روش های تحقیق توی پژوهش کار رو علمی از آب درمیاره نه اینکه بدون داشتن هیچ معیار و متری وارد میدان شیم و فقط یه گزارش یا توصیف تهیه کنیم که از دست هر آدمی برمیاد! ما واحدهای درسیمون از این قرار بود تو دوره ی ارشد: تاریخ اندیشه های انسان شناسی، نظریه های انسان شناسی، نظریه های جامعه شناسی، فرهنگ و تکنولوژی، روش تحقیق، انسان شناسی زیستی... البته دوستام تو دوره ی لیسانس واحدهایی مثل مردم شناسی خانواده، مردم شناسی موسیقی... داشتند. ما کتابایی که اساتید بهمون معرفی میکردن اغلب نوشته ی خودشون بود، مثلا نظریه های اندیشمندان دیگه رو جمع آوری و گاهی تحلیل می کردن، مث کتاب تاریخ اندیشه و نظریه های انسان شناسی دکتر ناصر فکوهی، انسان شناسی زیستی دکتر اصغر عسگری خانقاه، شما چه کتابایی می خوید؟ کتابای خود نظریه پردازان رو هم مطالعه می کنین؟
    از حرفات یه جورایی معلومه شما کاملا جامعه شناس هستی خب تاثیر همون لیسانسه میدونی انترو ینی همین که تقریبا "بدون داشتن هیچ معیار و متری وارد میدان شیم " و بعدش از طریق grounded theory و در حالیکه کاملا مسلط به نظریه ها هستی و امادگی نواوری داری به تحلیل داده ها مشغول میشی. اینجوری کمترین احتمال دست بردن تو فرهنگ مورد مطالعه هست! در حالیکه اگر از قبل معیارهای خاصی رو دنبال کنی (مثل جامعه شناسی) خیلی احتمال اینکه یه جوری عمل کنی که معیارهات ثابت بشن و یافته هایی که با اون معیارها نمیخونن رو نادیده بگیری بالا میره! خیلی!
    یه مثالی میزنم از کار خودم که همینجوری بدون معیار شروع شد و اخرش چقدر خوب شد. میخواستم واسه انترو اقتصادی ببینم تاثیر صدقه و زکات در مقابل سیستم بیمه ی اجتماعی روی مشارکت و همکاری مردم چیه! اولش بعد از کلی تحقیق رو سیستم زکات و نظریه مارکس و وبر دیدم زکات بهتره! خب اگر معیار داشتم که ایا زکات بهتر است یا بدتر؟ همینجا به جواب رسیده بودم و تموم! مثل خیلی های دیگه که ثابت کردن بیمه بهتره یا زکات از هر نظر برتری داره! ولی یه کم دیگه ادامه دیدم که سیستم بیمه ی اجتماعی اسکاندیناوی بر زکات و باقی سیستمها برتری داره! این نتیجه ی همون بی معیار بودنه
    ما واحدهایی مثل انترو دینی و سیاسی و خانواده و شهری و مهاجرت و قومیت و اسلام و ... داریم و تقریبا تمام متنهایی که میخونیم اصل متون هست. و گاهی هم تحلیل اون متنها رو. این از یه جهت خوبه که کسی دست نبرده تو متن گرامسچی یا بوردیو یا باتلر!(اصل این متون هرگز وارد ایران و محیط اکادمیک نمیشه متاسفانه!) و از یه جهت خیلی بده چون بعضی از این ادما اینقدر پیچیده مینویسن که شونصد نفر باید جمع شیم یه متن رو تحلیل کنیم!
    ویرایش توسط ahmadlove : June 11th, 2013 در ساعت 11:57 PM
    انتخاب هدف. پیدا کردن راههای موجود. بررسی هرکدوم از راهها. انتخاب یک راه. و رسیدن به هدف.

Junior Member

ولی من میخوام یه انسان شناس شم درست میگید، grounded theory معرکه است البته به قول شما اگه با تسلط به نظریه ها و داشتن نوآوری همراه باشه، خیلی باید مطالعاتم وسیع تر باشه تا به این مرحله برسم. فکر کنم دلیل گذر نکردنم از جامعه شناسی به انتروپولوژی نداشتن تسلط به متون و نظریه ها و کم تجربه بودنمه توی کار پژوهش

Junior Member

سلام ممنون از همتون که به سوالم جواب دادید در مجموع من به این نتیجه رسیدم که انسان شناسی و مردم شناسی 2 رشته جدا از هم اند چون 2 اصطلاح جداگانه براشون در نظر گرفته شده و کلا بحثها و دلایلی که تو ایران برای این 2رشته میارن کاملا بی مورده و بدتر اینکه حتی بجای هم دیگه بکار میبرن در واقع اختلاف سر نامگذاری یک رشته است که عده ای اونو مردم شناسی میدونن و عده ای انسانشناسی. در حالیکه اگر در زمینه ی یک قوم یا یک گروه صرفا تحقیق کنیم میشه مردم شناسی یا قوم شناسی (ethnology ) و اگر اینو تعمیم بدیم و کلی در مورد انسان ها نظر بدیم میشه انسانشناسی(Anthropoloy)
    این دو رشته هم مثل خیلی از رشته های دیگه از خارج از کشور اومده باید دید اونها چطور از هم تفکیک میکنن بعد مشخص کرد . البته یه موضوع دیگه هم هست اینکه ظاهرا مردم شناسی برای شناخت اقوام بدوی و مستعمره بکار میرفته و حالا اینطور نیست یعنی ظاهرا کاربرد نداره از قضا ما هم تو ایران از از قبل مردم شناسی داشتیم ولی نه با این نام ، یعنی اسم خاصی نداشته مثلا تو سفرنامه ها از خصوصیات مردم یک منطقه می نوشتن از این رو! عده ای هم چنان این اصطلاح رو بکار میبرن بدون توجه به پیشینه ی این رشته در خارج از کشور حالا اینکه چطور میشه این قضایا رو جمع کرد به نظرم فقط با بکار بردن یک اصطلاح خاص تو ایرانه که هم توجه شناخت مردم رو تو ایران از قدیم الایام نشون بده و هم متفاوت با دو اصطلاح خارجی باشه که با هم تداخل پیدا نکنه.این نتیجه ای بود که بهش رسیدم امیدوارم درست باشه که اگر نبود خوشحال میشم باز هم نظرتون رو مطرح کنید.
    ظاهرا ترجمه عنوان تاپیک هم اشتباه است و باید انسان شناسی بشه .
    متشکرم

نقل قول نوشته اصلی توسط sarvaneh نمایش پست ها
    سلام ممنون از همتون که به سوالم جواب دادید در مجموع من به این نتیجه رسیدم که انسان شناسی و مردم شناسی 2 رشته جدا از هم اند چون 2 اصطلاح جداگانه براشون در نظر گرفته شده و کلا بحثها و دلایلی که تو ایران برای این 2رشته میارن کاملا بی مورده و بدتر اینکه حتی بجای هم دیگه بکار میبرن در واقع اختلاف سر نامگذاری یک رشته است که عده ای اونو مردم شناسی میدونن و عده ای انسانشناسی. در حالیکه اگر در زمینه ی یک قوم یا یک گروه صرفا تحقیق کنیم میشه مردم شناسی یا قوم شناسی (ethnology ) و اگر اینو تعمیم بدیم و کلی در مورد انسان ها نظر بدیم میشه انسانشناسی(Anthropoloy)
    این دو رشته هم مثل خیلی از رشته های دیگه از خارج از کشور اومده باید دید اونها چطور از هم تفکیک میکنن بعد مشخص کرد . البته یه موضوع دیگه هم هست اینکه ظاهرا مردم شناسی برای شناخت اقوام بدوی و مستعمره بکار میرفته و حالا اینطور نیست یعنی ظاهرا کاربرد نداره از قضا ما هم تو ایران از از قبل مردم شناسی داشتیم ولی نه با این نام ، یعنی اسم خاصی نداشته مثلا تو سفرنامه ها از خصوصیات مردم یک منطقه می نوشتن از این رو! عده ای هم چنان این اصطلاح رو بکار میبرن بدون توجه به پیشینه ی این رشته در خارج از کشور حالا اینکه چطور میشه این قضایا رو جمع کرد به نظرم فقط با بکار بردن یک اصطلاح خاص تو ایرانه که هم توجه شناخت مردم رو تو ایران از قدیم الایام نشون بده و هم متفاوت با دو اصطلاح خارجی باشه که با هم تداخل پیدا نکنه.این نتیجه ای بود که بهش رسیدم امیدوارم درست باشه که اگر نبود خوشحال میشم باز هم نظرتون رو مطرح کنید.
    ظاهرا ترجمه عنوان تاپیک هم اشتباه است و باید انسان شناسی بشه .
    متشکرم
    واقعا ماها یجوری حرف زدیم شما همچین برداشتی کردی؟! بیشتر به نظر میاد این حرفا تحت تاثیر مطالعات ( اشتباه) خودتون هست و انگار اصلا چیزایی که ما گفتیم رو نخوندین!
    دو ترجمه ی مختلف با دلایل مختلف برای یک رشته استفاده میشه و هیچکدوم اشتباه نیستن منطقا. اتنولوژی که شما از استفاده میکنی ( احتمالا چون میخوای به زمینه ی کاری خودت یه جوری ربطش بدی ) فقط و فقط یه کلمس برای اینکه نشون بده چیکار میکنی و شاید بتونم بگم یه قسمت از انتروپولوژی هست. شما همون اتنولوژی رو یه سرچ تو ویکیپدیا کنی کلی اطلاعات میگیری و نیازی نیست خودتو اذیت کنی! به جای اینکه حاشیه رو بچسبید به اصل توجه کنید! اینکه کی از چه کلمه ای استفاده میکنه تو زمانی که ترجمه تو ایران کنترل نمیشه زیاد مهم نیست !

Junior Member

احمد لاو عزیز ممنون میشم اگر در جواب دادن کمی صبور باشید (همونطور که قبلا بودید)من نه تنها جواب ها رو خووندم که روشون فکر کردم با اطلاعات قبلی خودم تحلیل کردم و در آخر خواستم نتیجه گیری کنم حالا نمی دونم منظور شما از اصل یا حاشیه چیه؟واینکه چرا من باید اصرار داشته باشم که موضوع خودم رو به اتنولوژی ربط بدم.یاد آوری میکنم پیغام خصوصی که من باب تشکر براتون فرستادم واتفاقا وعنوانش حقوق کاربردی بود و بعد توضیح دادم که تصمیم گرفتم موضوعم رو در این حیطه قرار بدم نه مردمشناسی و نه انسانشناسیو نه حتی جامعه شناسی . و اگر به این بحث ادامه دادم به این خاطره که اون موقع نسترن ورکسانا وارد بحث نشده بودن وچه بهتر که باوجود وقتی که برای این مسئله گذاشتم یک نتیجه حاصل بشه و حتما هم این دوستان با مسائلی که مطرح کردم حتما اشنایی دارن و میتونن جوابی براشون داشته باشن.ودر آخر اینکه به جای شتابزده جواب دادن بهتره گزارش پست خلاف بدید یا اصلاجواب ندید چون در هیچ حالتی شما تعیین کننده نوع پاسخدهی افراد اعضای فروم نیستید .همچنان از بقیه دوتان بابت جوابهاشون متشکرم و عذرخواهی از همه بابت پیگیری سوالم.

Junior Member

حرفای ناصر فکوهی راجع به تفاوت مردم شناسی و انسان شناسی، http://www.anthropology.ir/node/526

ایشون به نظرم خودش امریکا یا اروپا درس خونده بود تا جایی که یادمه منتهی نمیدونم این چه حرفیه میزنه که تو اروپا هم همچین تفاوتی هست و بعدش میگه این تاکید در استفاده از مردم شناسی برای "حقظ گره های انسانی با نسل بزرگانی که از آنها نام بردیم" هست که ینی این فقط مختص ایرانه! تنها تفاوتی که من تا حالا بین اروپا و امریکا دیدم اینه که انسان شناسی پزشکی (؟!) تو اروپا به دلیل تاریخچه ی جنگ جهانی دیگه تدریس نمبشه. شاید بشه گفت این کلمات تو ایران دارن سیر تحول رو نشون میدن ( در حالیکه ت اروپا همچین چیزی نیست ینی به خاطر تغییر دیدگاه کلمه ی جدید استفاده نشده به جای انترو) ینی تا زمانی که به مدرنیسم و استراکچرالیسم مربوط میشه با مردم شناسی شناخته میشه و وقتی میرسیم به پست مدرنیسم با انسان شناسی! این میتونه خودش خیلی جالب باشه.
    این کتاب رو ما به صورت ثانوی برای یکی از کلاسها خوندیم. متاسفانه نتونستم کاملش رو انلاین پیدا کنم ( خیلی خوب و کوتاه اما عالی تئوری ها رو توضیح داده) و این فایل چکیده ی اون کتاب هست. یه ایده ی کلی میده در مورد سیر تحولات تئوری های انترو. اینجا هم فصل دومش رو پیدا کردم به صورت کامل که اخر این فصل که دورکایم و وبر رو معرفی میکنه خیلی جالبه

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)