صفحه 79 از 85 نخستنخست ... 296970717273747576777879808182838485 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 781 تا 790 , از مجموع 844

موضوع: بررسی علل احتمالی ریجکت

Member
    رشته و دانشگاه
    University of British Columbia

پیش فرض پاسخ : بررسی علل احتمالی ریجکت

نقل قول نوشته اصلی توسط BenFranklin نمایش پست ها
    احتمال اینکه با دانشجوی شریفیش صحبت کرده باشه زیاده. ولی میتونم بپرسم شما دقیقا چه تاریخیایی باهاش ایمیل رد و بدل کردید؟ به طور مشخص بعد از اپلای هم جوابی مبنی بر اینکه باشه بعدا صحبت میکنیم داده بود یا مکاتبات فقط قبل از اپلای بود؟
    هم قبل از اپلای اوائل آذرماه، و هم بعد فرستادن و تکمیل کردن اپلیکیشن باهم حرف زدیم و در آخر گفت که منتظر اپلیکیشن منه که برسه دستش.

جالب اینجاست که بهش ایمیل زدم و دلیل رو پرسیدم، و همونطور که حدس میزدم هیچ دلیل خاصی نگفت. فقط گفت متاسفم که ریجکت شدی، تو رزومه ت عالیه و این رجکت اصلاً به معنای بد بودن پرونده ی تو نیست. حتماً از جای دیگه پذیرش خوبی میگیری. همین.

بدون هیچ دلیل دیگه ای. حتی نگفت که مثلاً رقیبات رزومه ی بهتری داشتن یا ... . کلاً چیزی نگفت. در حالی که من مشخصاً ازش خواستم بگه دلیل ریجکت من چی بوده.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    English Literature.MA , Azad

ااصلا توصیه نامه ها رو دست کم نگیر، اساتید عزیز منو جون ب لب کردن تا ایمیل رو زدن، که معمولا یک تا دو هفته بد از ددلاین بود!

نقل قول نوشته اصلی توسط Arman_awn نمایش پست ها
    هم قبل از اپلای اوائل آذرماه، و هم بعد فرستادن و تکمیل کردن اپلیکیشن باهم حرف زدیم و در آخر گفت که منتظر اپلیکیشن منه که برسه دستش.

جالب اینجاست که بهش ایمیل زدم و دلیل رو پرسیدم، و همونطور که حدس میزدم هیچ دلیل خاصی نگفت. فقط گفت متاسفم که ریجکت شدی، تو رزومه ت عالیه و این رجکت اصلاً به معنای بد بودن پرونده ی تو نیست. حتماً از جای دیگه پذیرش خوبی میگیری. همین.

بدون هیچ دلیل دیگه ای. حتی نگفت که مثلاً رقیبات رزومه ی بهتری داشتن یا ... . کلاً چیزی نگفت. در حالی که من مشخصاً ازش خواستم بگه دلیل ریجکت من چی بوده.
    خب فکر نکنم نظر استاده این وسط خیلی نقشی داشته یا مثلا آدم بهتری پیدا کرده. یک نکته منفی خاصی تو رزومه شما دیدن... بعضی دانشگاه ها /دانشکده ها هستند که نظرشون رو یه سری دانشگاه های خاص ایرانه و کاریش هم نمیشه کرد... بحث توصیه هم نمیشه دست کم گرفت. ولی با این رزومه خوب مطمئنم از جای بهتر هم شانس دارید. مثل اون دوستمون که دانشگاه داغون کلی براش قر اومد و الان رنک 14 رشتش فلوشیپ گرفته
    ویرایش توسط BenFranklin : February 19th, 2016 در ساعت 01:07 AM

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

من با رزومه ای که توی امضام هست، از Tufts University ریجکت شدم.

قبل اپلای با استاد تماس داشتم. یک استادیار جوان، که زمینه ی کاری آزمایشگاهش دقیقاً زمینه ی پروژه ارشد من بود و ازش یک مقاله داشتم. نمرات تافل و GREم هم فکر نمی کنم کم باشه. معدل هام هم بد نیستن و شاگرد اول ارشد و جزو برترین های لیسانس هم بودم. استاد به من گفت که در صورت اپلای یکی از بهترین گزینه هاش خواهم بود و من تقریباً اینجا رو 100% مطمئن بودم که اکسپت می شم. هیچ دلیلی نمی تونم پیدا کنم غیر از اینکه این استاد پارسال یک دانشجوی شریفی برداشته بود و احتمالاً با ایشون مشورت کرده و ایشون هم من رو مناسب ندونسته.

این روند داره به دانشجوهای ایرانی غیر شریفی ضربه می زنه. کاش با دید مثبت تری از هموطن هاشون دفاع می کردن. من جز این هیچ دلیلی نمی تونم پیدا کنم. دوستان راهنمایی کنن.
    با دقت به تمام کامنت های دوستان توجه کردم. به نظر من، بررسی منصفانه و چند جانبۀ نتایج ریجکت میتونه به مراتب بیشتر از آمار پذیرش ها به آیندگان کمک کنه.

1- رزومۀ شما از باب معدل هر دو دوره، نشان دهندۀ قابلیت های شماست. درسته که دانشگاه های شما به اندازۀ دانشگاه شریف شهرت بین المللی ندارند، اما این ریجکت شما هم از دانشگاه تاپ 10 دریافت نشده که بخوایم بگیم شهرت دانشگاه قبلی شما نقش تعیین کننده داره. معمولاً در دانشگاه های تاپ که رقبا همگی از حداقل های مورد نظر کمیته برخوردار هستند، به واسطۀ آیتم های ثانویه نظیر همین شهرت دانشگاه قبلی رتبه بندی میشند. به اعتقاد من، شما در بحث معدل، دچار مشکل نیستید.

2- به فرض که استاد یا کمیته نتوانند از کیفیت دانشگاه قبلی شما و معدل های خوبی که دارید اطمینان حاصل کنند. عرف نانوشته اینه که بجای پرسیدن از تقی و نقی و مینا و سیما، سراغ نمرات آزمونهای بین المللی شما برند. نمرۀ تافل شما و بالانس شگفت انگیزی که در تمام جنبه ها داره، به وضوح نشان دهندۀ قابلیت های شماست. نمرۀ GRE شما بخصوص در وربال و رایتینگ هم خیلی خوب نشان میده که تا چه حد توانا هستید. شکاک ترین کمیتۀ تصمیم هم با دیدن این نمرات در کنار معدلهای ذکر شده، باید به نتیجه برسه که با اپلیکنت قابلی طرف هست.

3- کیفیت SoP بدون شک میتونه باعث صعود یا سقوط اپلیکنت در نگاه کمیته بشه. من شک دارم که شما اونقدر بد نوشته باشید که تمام قابلیت هایی که جلوتر بهشون اشاره کردم، نادیده گرفته بشه. نگارش انگلیسی شما هم قاعدتاً باید خوب بوده باشه چون از نمرات تافل و GRE شما جز این، انتظاری نیست.

4- کیفیت توصیه نامه میتونه به عنوان پوئن مثبت و مؤثر به کمک شما بیاد، اما نمیتونه باعث انکار قابلیت های مستند رزومه بشه. من معتقدم که حتی توصیه نامۀ معمولی هم نمیتونه باعث شکست شما بشه؛ مگر این که رفرنس های شما عنایت کرده باشند و داخل توصیه نامه، از خجالت شما در آمده باشند و بجای توصیه به گرفتن، توصیه به نگرفتن شما کرده باشند (!!!) که در این مورد، فقط خدا عالم هست.

5- فارغ از تمام مسائل بالا، من چون روی رشتۀ مکانیک هم مطالعۀ میدانی و هم حساسیت ویژه دارم، نمیدونم دلیل رفتارهای عجیب این دانشگاه چی هست. شما اولین موردی نیستید که رفتار غیر قابل پیش بینی از این دانشگاه می بینه. شاید علت خاصی داشته باشه.

6- انداختن توپ در زمین اون دانشجوی شریفی، دردی از شما و دوستان دیگه دوا نمیکنه. من میخوام از زاویۀ دیگه ای به ماجرا نگاه کنم. حتی اگر فرض بد بینانۀ شما صحیح باشه، من معتقدم که استادی که بر اساس نظر دانشجوی دایرکت PhD خودش (که طبعاً هنوز برای سنجش اپلیکنت ها، خیلی کم تجربه هست)، و بدون توجه به این همه شاهد بر توانمند بودن شما، دست از حمایتتون بر میداره، بهتره اصلاً روش حسابی باز نکنید و سراغ کسی برید که باورتون داشته باشه؛ نه به خاطر حرف این و اون، بلکه به خاطر توانایی های مستند منعکس شده در رزومه.

7- توصیۀ جدی میکنم که با ادمیشن آفیس مکاتبۀ محترمانه ولی جدی و مطالبه محور داشته باشید تا دلیل ریجکت شما مشخص بشه. بهتره با این ترفند پیش برید که پذیرش از این دانشکده برای شما خیلی دلچسب می بود و مایلید برای پنجرۀ اپلای بعدی حتماً اقدام کنید و به همین خاطر میخواید دلیل عدم موفقیت به شما گفته بشه تا بتونید برطرفش کنید و دوباره اقدام کنید و پذیرش بگیرید. به نوعی وادارشون کنید از فاز دفاعی خارج بشند و بگند که چی باعث شده رد بشید.

انعکاس دقیق و مستند و مستدل دلایل ریجکت، خیلی میتونه به آیندگان کمک کنه.

آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

Junior Member arash00 آواتار ها

سلام آرمان جان. واقعا ناراحت شدم خبر ریجکت رو دیدم. اخیرا خودم هم یه ریجکت غیر قابل باور از ایندیانا- بلومینگتون گرفتم، کاملا درک میکنم!
    یه حالت دیگه رو هم در نظر بگیر که استادت استادیاره. بنابراین قدرت جندانی نداره و هر چی کمیته پذیرش بگه معمولا مجبوره قبول کنه. این موردی که برا خودم اتفاق افتاد رو توضیح میدم شاید چنین حالتی برای شما هم اتفاق افتاده.
    استاد به من هم چنان تو مصاحبه اوکی داد که من حتی میخواستم جای دیگه اپلای نکنم و پولمو الکی هدر ندم(زمینه مون شاید بگم 100 درصد یکیه). یه ماه بعد اپلای هم ریجکتم اومد. من هم بعد از ریجکت به استاد ایمیل زدم، مثل شما برا من هم همینو گفت که خوب بودی و... و کمبود بودجه و ... بعد به رییس دانشکده ایمیل زدم. یه نامه appeals هم نوشتم و رسما ازشون خواستم که بررسی دوباره بشه. گفتن نمیشه. یه نامه زدم و دلایل ریجکت رو پرسیدم. گفتن بکگراندت به ما نمیخوره. قبل از اپلای من همین نگرانی رو دو بار با استاد مطرح کرده بودم و استاد هم هم با ایمیل و هم تو مصاحبه بهم گفت که مشکلی نیست و حل میشه و ...

در نتیجه نامه رییس دانشکده رو به استاد فوروارد کردم و گفتم که اینا اینجوری میگن. بعدش اومد اسکایپ و توضیح داد که چون سال اولشه اومده و کمیته نظرش این بوده نتونسته کمیته رو قانع کنه. و گفت که یه دانشجویی رو که همونجا کارشناسی خونده بود رو کمیته بهش تحمیل کرده. راستش از چشاش معلوم بود راس میگه!

خلاصه هدف از گفتن این ماجرا اینه که همیشه این احتمال رو باید بدیم که اگر کمیته پذیرش تصمیم گیرنده باشه، احتمال داره گزینه بهتر، و راحت تر رو قبول کنه ( بخصوص که رشته شما هم مکانیکه و حساس! برای ویزا). و استادیارها قدرت کافی برای قانع کردن کمیته رو ندارن.

در مورد اینکه دانشجوی شریفی اش چیزی گفته باشه هم احتمال وجود داره، اما به نظرم قطعی نیس. باید بررسی بیشتری بشه.
    شریف قبول شدن و نشدن فقط حاصل یه کنکوره که معمولا حدود یه سال برنامه ریزی میکنن براش. بعد از ورود به دانشگاهه که تلاش اصلی شروع میشه. اصولا تجربه بهم ثابت کرده که حتی در ناشناس ترین دانشگاه ها ( چه سراسری و چه غیر سراسری) دانشجویانی هستند که با تلاششون از دانشجویان تهران و شریف جلو زدن. من هم با شما موافقم که در این مورد در حق دانشجویان بقیه دانشگاه ها کم لطفی میشه. اصولا باید رزومه و کارهایی که دانشجو پس از ورود به دانشگاه انجام داده زوم بشه!

ApplyAbroad Hero iman7 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical & Aerospace Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط arash00 نمایش پست ها
    سلام آرمان جان. واقعا ناراحت شدم خبر ریجکت رو دیدم. اخیرا خودم هم یه ریجکت غیر قابل باور از ایندیانا- بلومینگتون گرفتم، کاملا درک میکنم!
    یه حالت دیگه رو هم در نظر بگیر که استادت استادیاره. بنابراین قدرت جندانی نداره و هر چی کمیته پذیرش بگه معمولا مجبوره قبول کنه. این موردی که برا خودم اتفاق افتاد رو توضیح میدم شاید چنین حالتی برای شما هم اتفاق افتاده.
    استاد به من هم چنان تو مصاحبه اوکی داد که من حتی میخواستم جای دیگه اپلای نکنم و پولمو الکی هدر ندم(زمینه مون شاید بگم 100 درصد یکیه). یه ماه بعد اپلای هم ریجکتم اومد. من هم بعد از ریجکت به استاد ایمیل زدم، مثل شما برا من هم همینو گفت که خوب بودی و... و کمبود بودجه و ... بعد به رییس دانشکده ایمیل زدم. یه نامه appeals هم نوشتم و رسما ازشون خواستم که بررسی دوباره بشه. گفتن نمیشه. یه نامه زدم و دلایل ریجکت رو پرسیدم. گفتن بکگراندت به ما نمیخوره. قبل از اپلای من همین نگرانی رو دو بار با استاد مطرح کرده بودم و استاد هم هم با ایمیل و هم تو مصاحبه بهم گفت که مشکلی نیست و حل میشه و ...

در نتیجه نامه رییس دانشکده رو به استاد فوروارد کردم و گفتم که اینا اینجوری میگن. بعدش اومد اسکایپ و توضیح داد که چون سال اولشه اومده و کمیته نظرش این بوده نتونسته کمیته رو قانع کنه. و گفت که یه دانشجویی رو که همونجا کارشناسی خونده بود رو کمیته بهش تحمیل کرده. راستش از چشاش معلوم بود راس میگه!

خلاصه هدف از گفتن این ماجرا اینه که همیشه این احتمال رو باید بدیم که اگر کمیته پذیرش تصمیم گیرنده باشه، احتمال داره گزینه بهتر، و راحت تر رو قبول کنه ( بخصوص که رشته شما هم مکانیکه و حساس! برای ویزا). و استادیارها قدرت کافی برای قانع کردن کمیته رو ندارن.

در مورد اینکه دانشجوی شریفی اش چیزی گفته باشه هم احتمال وجود داره، اما به نظرم قطعی نیس. باید بررسی بیشتری بشه.
    شریف قبول شدن و نشدن فقط حاصل یه کنکوره که معمولا حدود یه سال برنامه ریزی میکنن براش. بعد از ورود به دانشگاهه که تلاش اصلی شروع میشه. اصولا تجربه بهم ثابت کرده که حتی در ناشناس ترین دانشگاه ها ( چه سراسری و چه غیر سراسری) دانشجویانی هستند که با تلاششون از دانشجویان تهران و شریف جلو زدن. من هم با شما موافقم که در این مورد در حق دانشجویان بقیه دانشگاه ها کم لطفی میشه. اصولا باید رزومه و کارهایی که دانشجو پس از ورود به دانشگاه انجام داده زوم بشه!
    این عامل که ممکنه دانشجوی قبلی خودشون رو بخوان بگیرن کاملا موثره.
    ضمنا اینکه استاد تازه کار رو تحویل نمیگیرن و برعکس اگه استاد باسابقه باشه و پول بیاره تو دانشگاه ازش حساب میبرن هم کاملا تائید میشه. اعمال نفوذ اونجا هم هست.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    chemical engineering PhD Imperial College London

من با رزومه ای که توی امضام هست، از Tufts University ریجکت شدم.

قبل اپلای با استاد تماس داشتم. یک استادیار جوان، که زمینه ی کاری آزمایشگاهش دقیقاً زمینه ی پروژه ارشد من بود و ازش یک مقاله داشتم. نمرات تافل و GREم هم فکر نمی کنم کم باشه. معدل هام هم بد نیستن و شاگرد اول ارشد و جزو برترین های لیسانس هم بودم. استاد به من گفت که در صورت اپلای یکی از بهترین گزینه هاش خواهم بود و من تقریباً اینجا رو 100% مطمئن بودم که اکسپت می شم. هیچ دلیلی نمی تونم پیدا کنم غیر از اینکه این استاد پارسال یک دانشجوی شریفی برداشته بود و احتمالاً با ایشون مشورت کرده و ایشون هم من رو مناسب ندونسته.

این روند داره به دانشجوهای ایرانی غیر شریفی ضربه می زنه. کاش با دید مثبت تری از هموطن هاشون دفاع می کردن. من جز این هیچ دلیلی نمی تونم پیدا کنم. دوستان راهنمایی کنن.
    اتفاقا ایرانیای اونور که دانشجویه دکتری هستن در اکثر مواقع سعی میکنن استادشون رو مجاب کنن دوباره از ایران دانشجو بگیره البته در صورتی که استاد بخاد اهمیت بده به حرفشون (کم پیش میاد) و صد در صد اگه بفمه جای خالی هست اول دوستاشو خبر میکنه و این طبیعیه و مطمئن باشید اگه استاد نظر اون ایرانیو در نظر گرفته باشه و شما رو ریجکت کرده صد در صد یه ایرانیه دیگه رو گرفته. در مورد ایرانیا مثبت فکر کنید. دیدم که میگم.
    قضیه برمیگرده به خود دانشگاه. این دانشگاه خیلی خیلی متقاضی داره اگرچه رنک بالایی نداره. و صددرصد استاد یکی بهتر پیدا کرده.

در ادامه پست قبلم باید بگم که هر استادی وقتی دانشجویی رو فاند میده تنها قضیه پیداش برای ما اون شهریه و هزینه زندگی هست اما خیلی از ما شاید ندونیم که هزینه تحقیقات میتونه بعضا چندین برابر برای استاد آب بخوره پس حق طبیعی هر استادی هست که او اعتبار مالی رو که داره به صورت احسنت ازش استفاده کنه و اگر موفق نشه به اعتبار مالیش ضربه میخوره پس تعارفی با کسی نداره و شاید یه بخش کوچکی از انتخابش رو بزاره برای مشورت با دانشجوهاش. پس اگه فرض کنیم که دانشجو زیرآب هم زده قطعا درصد کوچکی روی استاد تاثیر گذاشته.
    ویرایش توسط Mechatronic : February 20th, 2016 در ساعت 03:20 PM دلیل: ترکیب دو پست

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط BenFranklin نمایش پست ها
    خب فکر نکنم نظر استاده این وسط خیلی نقشی داشته یا مثلا آدم بهتری پیدا کرده. یک نکته منفی خاصی تو رزومه شما دیدن... بعضی دانشگاه ها /دانشکده ها هستند که نظرشون رو یه سری دانشگاه های خاص ایرانه و کاریش هم نمیشه کرد... بحث توصیه هم نمیشه دست کم گرفت. ولی با این رزومه خوب مطمئنم از جای بهتر هم شانس دارید. مثل اون دوستمون که دانشگاه داغون کلی براش قر اومد و الان رنک 14 رشتش فلوشیپ گرفته
    پروسه انتخاب در دانشگاه شامل دو قسمت هست
    1-خود دانشگاه: اول جی آر ای بعد زبان و بعد اگه اکسترنال فاند داشته باشی
    2- استاد و تا حدی دپارتمان مربوطه: اول رزومه تحقیقاتی(نه لزوما مقاله) بعد علایق علمی بعد (توصیه نامه+استیتمنت) بعد معدل ارشد و بعد لیسانس و (میزان فاند اگر منبعش خارج از دانشگاه باشه) و در آخر اگر به شرایط مساوی بین چند نفر رسید دانشگاه رو ملاک قرار میده

اصولا تا یه نفر قبول شد نگاه نکنید ببینید چه دانشگاهیه و بگید چون شریفیه امیرکبیریه و قبول شده چونکه کمال بی انصافیه شخصیت این دوستان فقط تو دانشگاهه قبلیشون رو ملاک بزارید و مطمئن باشید قبل از اینکه شریفی یا امیرکبیری باشن باید *****ایه اصلیه دیگه ای رو رد کنن و خود دانشگاه در فرع قرار داره و در صورت نبود هرگونه برتری در مقایسه علمی و مالی بین چند نفر دانشگاه ملاک قرار میگیره که خیلی خیلی این شرایط کم پیش میاد. علت اینکه از دانشگاههای تهران بیشتر میرن خارج اینه که جو اطلاع رسانی بینشون خیلی بیشتره و 100 درصد اونایی که میان مستر تو این دانشگاه ها برای ادامه تحصیل ناخودآگاه در معرض تفکر رفتن خارج قرار میگیرن

دوستان یه سوال یکی از دوستام لیسانس مهندسی برق گرایش قدرت و ارشدش مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی داره حالا چند جا ریجکت شده .بنظرتون ممکنه دلیلش این باشه که دو رشته به هم ربطی ندارن ؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط maurice نمایش پست ها
    دوستان یه سوال یکی از دوستام لیسانس مهندسی برق گرایش قدرت و ارشدش مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی داره حالا چند جا ریجکت شده .بنظرتون ممکنه دلیلش این باشه که دو رشته به هم ربطی ندارن ؟
    نه الزاما
    چه رشته چه دانشگاه ... باید بیشتر توضیح بدی

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)