صفحه 3 از 10 نخستنخست 12345678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 95

موضوع: تجربیات و نتایج پذیرش در اقتصاد و مدیریت، 2010

ApplyAbroad Hero

پیش فرض پاسخ : نتایج پذیرش اقتصاد و مدیریت (پائیز 2010)

در خصوص تجربيات:
    اولا فكر مي كنم انتخاب دانشگاه و تحقيق در موردشون خيلي مهمه:
    - يعني اگر تونستيد بفميد هر دانشگاهي وزن هر كدوم از پارامترها رو چه جوري تعيين كرده، البته همه صراحتا و با اولويت بندي نمي گن و خيلي ها ميگن كه به صورت holistic بررسي ميشه مدارك.
    - بعد بايد ببينيد با زمينه هاي تحقيقي اساتيدش مي تونيد راه بيايييد يا نه؟
    -در درجه بعدي چيزي كه خيلي مهمه ولي باز هم به طور رسمي نميشه فهميد اينه كه چند نفر در گرايش مورد نظر شما قراره پذيرش بدن و چند نفر international؟

- من هم فكر مي كنم نمره GMAT و معدل ليسانس و فوق نقش مهمي بازي ميكنه. اما يادمون بايد باشه كه اعتبار دانشگاه هايي كه قبلا درس خونديد هم مهمه و اين رو به خصوص در مورد رقابت با ساير دانشجويان از كشورهاي ديگه ميگم.

- فكر مي كنم نمره زبان هم پارامتر مهمي هست البته در سطح دوم و مقداري هم خودش رو تو مصاحبه يا SoP نشون ميده.

در مورد مقاله يا كار پژوهشي من دقيقا اطلاعاتي ندارم اما به نظر من وزنش بايد بيش از اينها باشه كه بچه ها ميگن، به شرطي كه يا مقالات در مجلات معتبر باشند يعني ISI و يا اينكه ارزش علمي خوبي داشته باشند. تعداد هم مي تونه عامل چشم پر كني باشه. البته در صورتي كه دانشكده مربوطه مقالات و نوشتجات شما رو بررسي كنند و مطالعه.

با ordibehesht موافقم در مورد SoP: بايد خودتون رو محقق جا بزنيد و تا مي تونيد نشون بديد هم راه رو بلديد هم خبرگي لازم و دانش لازم رو داريد و هم شور و شوق و انگيزه و هدف و دليل. يعني شسته رفته زمينه تحقيقي و مسائل مربوطه رو توضيح بديد.

چيزي كه فكر مي كنم كمتر اهميتش گفته ميشه تماس با اساتيد هست؛ اگر چه نقش اين عامل مثل پذيرش در رشته هاي فني نيست ولي نميشه گفت نقشش خيلي كمه. اگر چه بارها عنوان ميشه كه ارتباط با اساتيد زياد سودي نداره اما فكر مي كنم اين مورد هم مي تونه كمك كنه و اينقدر هم نبايد دست كمش گرفت، همونطور كه نبايد خيلي مهم فرضش كرد.

موفق باشيد
    inactive account

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط sysco نمایش پست ها
    خب من نتايجم رو بگم:
    4 تا دانشگاه اقدام كردم، UCLA، UAlberta، NHH و Uni. of Tilburgهمگي براي PhD.
    از 3 دانشگاه اول Reject شدم. كه فقط يكي يعني UAlberta ايميل زد و دليل رو همون تعداد متقاضي خوب زياد و كمي بودجه عنوان كرد. من پيگير شدم كه به من بازخوردي بدن تا مثلا سال اينده بدونم چرا ضعيفتر از سايرين ارزيابي شدم و چه بايد بكنم؟ ايميل زدند كه كميته مربوطه lack of storng fit with faculty members interest research رو عنوان كرده.

براي من واقعا عجيب بود و براشون هم گفتم كاش زودتر مي گفتيد چون فكر مي كردم نمره GMAT و معدل فوقم نشون ميده توانايي لازم رو دارم كه در حوزه هاي مختلفي پژوهش كنم و تا الان هم از فرهنگ سازماني گرفته تا مديريت تكنولوژي مطالعه و تحقيق داشتم. به هر حال من ظاهرا SoP رو خيلي وسيع نوشته بودم يعني موضوعات مورد علاقه ام خيلي گسترده بود شايد اين اشكال كارم بوده.

از Uni. of Tilburg كه دانشگاه خوبي محسوب ميشه (البته تو ranking ها جايي نداره ولي مورد تأييد AACSB هست و ميشه گفت درجه 2 اروپا محسوب ميشه) براي Research Master پذيرش دادند. از نظر مالي شهريه رو كه حدود 11000 سالي هست رو 8000 يورو تخفيف دادند ولي براي Scholarship و كمك مالي بيشتر تو waitinglist قرار دارم. ظاهرا شايد تا آخرين لحظه و حتي به نظر خودم تا شروع ترم تحصيلي و حتي تا پايان ترم اول شايد مشخص نشه كه Fund اضافي ميگرم يا نه چون معلوم نيست كي مياد و كي نمياد. فعلا Accept كزدم و مداركم رو فرستادم تا نامه پذيرش و بورس مربوطه رو بفرستند براي ويزا.

شرايطم هم اين بود:
    GMAT 730
    IELTS 6.5
    BSc GPA: 14.42 رشته عمران
    MSc GPA: 17 رشته MBA
    no publication

حالا يه سوالي دارم من اگر اينجا رو Accept كنم كه كردم، از الان براي ويزا اقدام كنم يا وايسم تا آخرين دقايق؟ چون ممكنه فاند اضافي بهم تعلق نگيره يا اينكه مقدارش كم باشه. مشكلي كه نيست من ويزا گيرم ولي نرم؟ فقط خرج ويزا رو بايد بدم؟

براي چند دانشگاه ديگه هم ممكنه امسال اقدام كنم، HSE هلسينكي براي PhD و UPF اسپانيا براي مستر، و HEC كانادا براي PhD.
    شايد هم دوباره امتحان GMAT دادم تا نمره بهتري بگيرم!
    نمره جیمت شما خیی عالی است. به نظر من اصلاً ریسک دوباره امتحان دادن رو نکن. خودت هم خوب میدونی که اصلاً خسابی نداره که دفعه دیگه بهتر بشه نمرت. به نظر من اگر میخوای امتحان بدی، تاقل امتحان بده! این IELTS خیلی جواده!!!! جرا اینقدر نمرت پایینه؟ تافل باید بالای 100 به راحتی بیاری
    این دانشگاهی که بهت پذیرش داده، خوبه اما حیف تو هست که بخوای دوباره MS بگیری. اگر جه من مطمئن هستم در بدترین شرایط تا آخر ترم یک بهت فاند میدند!
    اگر تصمیم گرفتی نری، سال دیگه Stockholm school of ecoomics رو مد نظر قرار بده. خیلی دانشگاه عالی و با کلاسی است! همراه با مقدار متنابهی همکلاسی سوندی مونث درس خواهی خواند توی یکی از بهترین مراکز مدیریت اروپا!

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط niam نمایش پست ها
    نمره جیمت شما خیی عالی است. به نظر من اصلاً ریسک دوباره امتحان دادن رو نکن. خودت هم خوب میدونی که اصلاً خسابی نداره که دفعه دیگه بهتر بشه نمرت. به نظر من اگر میخوای امتحان بدی، تاقل امتحان بده! این IELTS خیلی جواده!!!! جرا اینقدر نمرت پایینه؟ تافل باید بالای 100 به راحتی بیاری
    این دانشگاهی که بهت پذیرش داده، خوبه اما حیف تو هست که بخوای دوباره MS بگیری. اگر جه من مطمئن هستم در بدترین شرایط تا آخر ترم یک بهت فاند میدند!
    اگر تصمیم گرفتی نری، سال دیگه Stockholm school of ecoomics رو مد نظر قرار بده. خیلی دانشگاه عالی و با کلاسی است! همراه با مقدار متنابهی همکلاسی سوندی مونث درس خواهی خواند توی یکی از بهترین مراکز مدیریت اروپا!
    نظر لطفته، البته زياد جدي نگفتم gmat رو، اما مي بينم مثلا اگر بخواي تو كانادا از 5 دانشگاه اول حتما پذيرش بگيري gmat حدود 750 تا 760 انگار لازمه، و تو امتحان زياد quant رو خوب نزدم مي دونم مي تونم بهتر بزنم، ولي اين تصميم كلا خيلي دوره اگر حتي بخوام ...
    والا اول هدفم كانادا بود براي همين IELTS امتحان دادم به خصوص كه خيلي مي گن iBT سخت تره در قياس با IELTS، و زياد كتاب مناسبي نيست براش، فقط يه سري تست هست، البته تازگي يه تست آزمايشي بخش ليسيننگ رو زدم كه 31 از 36 شدم تقريبا معادل نمره ام تو IELTS!

در مورد سوالم در خصوص ويزا نمي دونم ايجا جاش هست يا نه ولي اگر كسي مي دونه با ارفاق همين جا جواب بديد يا تاپيك مربوطه رو بگيد تا اونجا مطرح كنم و جواب بديد،
    در مورد دانشگاه هم ببينيم حالا چي ميشه و خدا چي مي خواد، خوبيه Resreach Master اينه كه باهاش مي توني با شانس بهتري براي دكترا تو دانشگاه هاي بهتري اقدام كني، ولي اگه صاف بري دكترا ديگه آخره خطه.
    inactive account

ApplyAbroad Hero

من يه مشكلي دارم اگر كسي از دوستان مي تونه كمك كنه جوابم رو بده، لينك زير محل طرح سوالمه، ممنون.
    http://www.applyabroad.org/forum/sho...کترا/page8
    inactive account

ApplyAbroad Hero

سلام
    يه سوالي دارم از دوستاني كه براي رشته هاي مديريت و اقتصاد (Business Schools) اقدام كردند، به خصوص در مقطع PhD.
    مي خوام بدونم دوستان قبل از apply در مورد تعداد دانشجوياني كه محتمله امسال پذيرش داده بشه از طرف يه دانشگاه و تعداد دانشجويان International ي كه محتمله انتخاب كنند تحقيق كردند قبل از اقدام؟؟
    به خصوص در كانادا كه تعداد دانشگاه هاي Top معدوده و اكثرا هم ايراني دارند و يا در دانشگاه هيا آمريكا كه دانشجوي دكترا يا فوق ايراني دارند.
    من فكر مي كنم اين ملاك خيلي مهميه كه معمولا هم ازش غفلت ميشه در حالي كه اگر آشنايي تو اون دانشگاه باشه مثلا يه دانشجوي دكتراي ايراني به احتمال زياد مي دونه يه چيزايي يا شايد همه چيز رو.
    مي خوام بدونم دوستان در اين زمينه چه تجربياتي داشتند چون به خصوص تو كانادا ميشه از قبل حدس زد كه شانس چقدره اگر اين پارامتر رو دونست.

در مورد خودم بگم كه اصلا در مورد Alberta تحقيقي نداشتم.

----------------------------------------------------------------------------------
    سوال بعدي من به Reject ام از UAlberta بر مي گرده. واقعا شما چي فكر مي كنيد با توجه به رزومه من؟
    آيا معدل ليسانسم كم بوده يا زبانم ناكافي بوده نمره اش؟ يا واقعا مشكل عدم تطابق research interest هاي من با دانشكده بوده؟ ِا تركيبي از اين عوامل به اضافه بحران اقتصادي؟
    يا نه من شرايطم رو زيادي بالا فرض كردم؟
    اينكه چرا از اين دانشگاه Reject شدم ذهنم رو مشغول كرده. البته مي دونم كه Alberta امسال reject هاي بدتر از من هم تو رشته هيا ديگه مثل فني مهندسي داشته.
    البته مي دونم علت دقيق رو كه نميشه فهميد و انتظارم اين نيست كسي بياد بگه دليل اين بوده، اما مي خوام بدونم نقد شما در مورد reject شدن من چيه؟ چه سناريو هايي متصوريد؟ (رزومه من تو پست هاي قبلي هست)

سپاس
    inactive account

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط sysco نمایش پست ها
    سلام
    يه سوالي دارم از دوستاني كه براي رشته هاي مديريت و اقتصاد (Business Schools) اقدام كردند، به خصوص در مقطع PhD.
    مي خوام بدونم دوستان قبل از apply در مورد تعداد دانشجوياني كه محتمله امسال پذيرش داده بشه از طرف يه دانشگاه و تعداد دانشجويان International ي كه محتمله انتخاب كنند تحقيق كردند قبل از اقدام؟؟
    به خصوص در كانادا كه تعداد دانشگاه هاي Top معدوده و اكثرا هم ايراني دارند و يا در دانشگاه هيا آمريكا كه دانشجوي دكترا يا فوق ايراني دارند.
    من فكر مي كنم اين ملاك خيلي مهميه كه معمولا هم ازش غفلت ميشه در حالي كه اگر آشنايي تو اون دانشگاه باشه مثلا يه دانشجوي دكتراي ايراني به احتمال زياد مي دونه يه چيزايي يا شايد همه چيز رو.
    مي خوام بدونم دوستان در اين زمينه چه تجربياتي داشتند چون به خصوص تو كانادا ميشه از قبل حدس زد كه شانس چقدره اگر اين پارامتر رو دونست.

در مورد خودم بگم كه اصلا در مورد Alberta تحقيقي نداشتم.

----------------------------------------------------------------------------------
    سوال بعدي من به Reject ام از UAlberta بر مي گرده. واقعا شما چي فكر مي كنيد با توجه به رزومه من؟
    آيا معدل ليسانسم كم بوده يا زبانم ناكافي بوده نمره اش؟ يا واقعا مشكل عدم تطابق research interest هاي من با دانشكده بوده؟ ِا تركيبي از اين عوامل به اضافه بحران اقتصادي؟
    يا نه من شرايطم رو زيادي بالا فرض كردم؟
    اينكه چرا از اين دانشگاه Reject شدم ذهنم رو مشغول كرده. البته مي دونم كه Alberta امسال reject هاي بدتر از من هم تو رشته هيا ديگه مثل فني مهندسي داشته.
    البته مي دونم علت دقيق رو كه نميشه فهميد و انتظارم اين نيست كسي بياد بگه دليل اين بوده، اما مي خوام بدونم نقد شما در مورد reject شدن من چيه؟ چه سناريو هايي متصوريد؟ (رزومه من تو پست هاي قبلي هست)

سپاس
    سلام دوست من، راستش من خیلی در مورد کانادا وارد نیستم و اول میگم اینو اما چون هم رشته ی شمام یه جورایی و خیلی به اقتصاد خوندن علاقمندم و اینکه خودمم مشکلات شما رو دارم تقریبا نظرمو میگم.
    خب من کانادا و آمریکا اصلا اپلای نکردم اما اروپا 12 جا اپلای کردم که بیشترش هم تو مایه های اقتصاد و مدیریته و البته اونایی که برام مهم بود رو بررسی کردم ظرفیت و حتی ملیت پذیرفته شده های سال های قبلش رو، و حتی مثلا با کوردینیتور رشته ارتباط بر قرار کردم و به مدیر گروه رشته ایمیل دادم، (کلا در مقطع ارشد اقدام کردم) اما باور کن هیچ اثری نداشت، حالا نمیدونم چون ارشد اپلای کردم یا کلا همینطوریه،
    راستش به نظرم مهمترین مشکل شما همون معدل پایینه و بعد اینکه مثل من رشتتون فنی بوده در لیسانس، بقیه مدارکتون هم خیلی خوب نیست واقعا ، و اینطور که شنیدم ارشد ایران خیلی برای اونا ارزش نداره، چه برشه mba که معمولا جنبه ی اکادمیک به اندازه ی مستر پروگرام نداره، البته شنیدماااااا
    اما مثلا ببین ، من داداشم امسال از همین آلبرتا برای دکترا کامپیوتر فاند گرفت، و مدرکشم لیسانس بود از شریف با معدل بالا ، جالب اینجاست که خیلی واسه البرتا مشتاق نبود و برای بقیه اپلای هاش خیلی مکاتبه و پیگیری میکرد که از همه ریجکت شد یا نتونست فاند بگیره و همین البرتا که اصلا دنبالش نبود بهش فاند دادن،
    عذر میخام اگه جسارت میکنم و امیدوارم ناراحتون نکنه اما فکر میکنم باید برای دانشگاه هایی پایین تر از البرتا اقدام میکردید،
    حالا ایشالا که از جا های دیگه پذیرش و فاند میگیرید و به سلامتی در ادامه همون خاهد شد که میخاین، اینتور که از پستتون پیداس یکم ناراحتید، اما امیدتون رو از دست ندین،
    همیشه راهی هست برای رسیدن به اونجاها!! ؛)
    دانشگاه واسا : http://www.applyabroad.org/forum/sho...A7%D9%87-VAASA
    این حساب کاربری از 28 فبریه غیر فعال میشود.

ApplyAbroad Champion
    Some14Myself آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Uni of Tehran - Finance

عجب تاپیک اعلام نتایج پذیرشی شد !
    به نظرم اگه اسم تاپیک رو عوض کنیم بهتره شاید !

@ spt :
    شما که انگار خوده منی !! یه پ.خ بده ببینیم دنیا دست کیه !
    منم کارشناسی مهندسی خوندم ... ارشد هم خوندم و دوباره برای مستر اپلای کردم ... 12 تا اروپا فقط اپلای کردم ... امریکا و کانادا رو کلآ بی خیال شدم ... همه این ها هم توی مایه های بیزینس و اقتصاده ... تا حالا از جایی جواب گرفتی ؟ کجاها اپلای کردی ؟
    من ایتالیا، فنلاند، اسپانیا، هلند و نروژ دادم ... تاحالا هم 3 تا ریجکتی،2 تا ok با فاند، 1 لیست ذخیره و 6 تا هم بدون جواب دارم ...
    شما چطور بودی ؟ راضی هستی یا مثه من منتظر offer های بهتر موندی ؟

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط spt نمایش پست ها
    سلام دوست من، راستش من خیلی در مورد کانادا وارد نیستم و اول میگم اینو اما چون هم رشته ی شمام یه جورایی و خیلی به اقتصاد خوندن علاقمندم و اینکه خودمم مشکلات شما رو دارم تقریبا نظرمو میگم.
    خب من کانادا و آمریکا اصلا اپلای نکردم اما اروپا 12 جا اپلای کردم که بیشترش هم تو مایه های اقتصاد و مدیریته و البته اونایی که برام مهم بود رو بررسی کردم ظرفیت و حتی ملیت پذیرفته شده های سال های قبلش رو، و حتی مثلا با کوردینیتور رشته ارتباط بر قرار کردم و به مدیر گروه رشته ایمیل دادم، (کلا در مقطع ارشد اقدام کردم) اما باور کن هیچ اثری نداشت، حالا نمیدونم چون ارشد اپلای کردم یا کلا همینطوریه،
    راستش به نظرم مهمترین مشکل شما همون معدل پایینه و بعد اینکه مثل من رشتتون فنی بوده در لیسانس، بقیه مدارکتون هم خیلی خوب نیست واقعا ، و اینطور که شنیدم ارشد ایران خیلی برای اونا ارزش نداره، چه برشه mba که معمولا جنبه ی اکادمیک به اندازه ی مستر پروگرام نداره، البته شنیدماااااا
    اما مثلا ببین ، من داداشم امسال از همین آلبرتا برای دکترا کامپیوتر فاند گرفت، و مدرکشم لیسانس بود از شریف با معدل بالا ، جالب اینجاست که خیلی واسه البرتا مشتاق نبود و برای بقیه اپلای هاش خیلی مکاتبه و پیگیری میکرد که از همه ریجکت شد یا نتونست فاند بگیره و همین البرتا که اصلا دنبالش نبود بهش فاند دادن،
    عذر میخام اگه جسارت میکنم و امیدوارم ناراحتون نکنه اما فکر میکنم باید برای دانشگاه هایی پایین تر از البرتا اقدام میکردید،
    حالا ایشالا که از جا های دیگه پذیرش و فاند میگیرید و به سلامتی در ادامه همون خاهد شد که میخاین، اینتور که از پستتون پیداس یکم ناراحتید، اما امیدتون رو از دست ندین،
    همیشه راهی هست برای رسیدن به اونجاها!! ؛)
    راستش نه اصلا ناراحت نشدم چون فكر مي كردم alberta سطحش تا حدي پايينه! البته من
    بين applicant ها جزو 20% حداقل بودم.
    اينطور كه من مي دونم دانشگاه ها خيلي اطلاعات زيادي در مورد اينكه چند نفر قراره پذيرش بدن و چند نفر international لا اقل تو كانادا و آمريكا و در مقطع PhD نمي دن و بايد از طرق غيررسمي اقدام نمود.

منظورتون از بقيه مداركم كه خوب نيست gmat و ielts ه؟
    خب بقيه مداركم فكر مي كنم و مي كردم نمره gmat خوبي داشته باشم كه اثر زيادي داره. من خودم فكر مي كنم نمره gmat ام بايد بيشتر مي بود و بيشتر اين عامل رو مؤثر مي دونم در كنار نمره زبان و SoP،
    معدل فوقم كه زياد بد نيست. معدل ليسانسم كمه نسبتا؛

اما MBA تا جايي كه مي دونم مشكلي نداره براي آمريكا و كانادا و خيلي طبيعيه كه كسي با MBA وارد بشه مثل خيلي از بچه هاي شريف كه با مدرك مهندسي و فوق mba پذيرش گرفتند البته درسته اسمش شريفه اما تو مديريت زياد شناخته شده نيست شريف مثل مهندسي.

اما تو اروپا بله مهمه، مثلا من از Tilburg پذيرش گرفتم براي فوق با اينكه براي PhD اقدام كرده بودم. چون research master تو خيلي دانشگاه هاي اروپا لازمه، البته نه همه.

برادرتون مستقيم براي PhD اقدام كرده؟ ميتونم معدل و gre و مقالاتي اگر داشته بدونم؟
    فكر مي كنم پذيرش تو مديريت سخت تر از مهندسيه، مثلا شما مي دونيد برادرتون با چند نفر رقابت داشته بر سر پذيرش تو آلبرتا؟ يا چند درصد پذيرش داشتند؟ و رتبه آلبرتا تو رشته مربوطه چنده تو دنيا؟
    تو مديريت اين ميزان حدود 3-7 درصده به طور معمول در دانشگاه هاي خوب. مثلا آلبرتا تو رنكينگ business School هاي جهان حدود 80-90 ه، و تو مقطع دكترا فكر كنم حدود 50-60 ،
    نمي دونم تو مهندسي هم همينطوره؟

جدا از اينكه ظاهرا امسال بودجه كانادا براي دانشجويان خارجي خيلي كمتر شده، كه فكر مي كنم مثلا به اين دليل برادر شما كه انتظار داشته از جاي بهتري پذيرش بگيره و محتملا اين انتظار بر اساس داده هاي پذيرش سال هاي قبل بوده، براي من بيشتر اين مهمه كه بدونم اگر به فرض سال بعد بخوام براي alberta اقدام كنم، باز شانسي ندارم؟ يا چه طور مي تونم شانسم رو افزايش بدم؟ مثلا نمره بهتر زبان، مقاله، gmat و .... چي مهمتره؟

سپاس
    inactive account

ApplyAbroad Champion
    Some14Myself آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Uni of Tehran - Finance

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan_soad نمایش پست ها
    آقا شما رزومه ات چیه ؟ رشته ات تو مهندسی چی بوده؟
    مرسی
    منظورت من بودم ؟! فرض می کنم من بودم و می گم :

لیسانس کامپیوتر نرم افزار - تهران جنوب - 14
    فوق لیسانس فاینانس (مدیریت مالی) - دانشگاه تهران - 17.5
    سه تا مقاله نیمه کاره - هر سه به انگلیسی !
    toefl ibt : 96
    toefl pbt : 593 - 5
    ietls : 7
    gre : 300 800 4
    gmat : 650 - 5
    دو تا TA
    سابقه کار :
    2 سال (پاره وقت!) : توی یه پژوهشکده !
    1 سال (تمام وقت!) : توی قسمت مشاوره مالی بانک پاسارگاد
    2 سال (پاره وقت!) : شرکت پتروشیمی ایران و یکی از شرکت های مدیریت پروژه های صنعتی بالادستی نفت (re-engineering processes in finance and accounting department)

همه اینا به کنار به نظر خودم مهمترین چیزی که خودم احساس می کنم خیلی موثر بود ، SOP و طرز نوشتن CV ام بود ... روی SOP کمه کم حدود 3 ماه وقت گذاشتم و حدود 10 مدل SOP نوشتم تا از توش یه چیز درست و حسابی دراومد ... مخصوصا چون لیسانس ام غیرمرتبط بود خیلی روش دقت کردم ...

آمار دقیق و کامل ه ریجکتی ها و علت شون رو بعد از اینکه معلوم شد کجا می رم کامل می ذارم ... فعلآ همه caseهام رو یه جورایی open نگه داشتم !

نقل قول نوشته اصلی توسط Some14Myself نمایش پست ها
    عجب تاپیک اعلام نتایج پذیرشی شد !
    به نظرم اگه اسم تاپیک رو عوض کنیم بهتره شاید !
    من از مدیر انجمن درخواست تغییر عنوان تاپیک به نتایج و تجربیات پذیرش اقتصاد و مدیریت (پاییز 2010) اما ایشون توجهی نکردند.شما به عنوان مادریتور می تونید اقدامی کنید؟
    در مورد سوال هایی که Sysco جان مطرح کردند چند مسئله به نظرم می رسه.من خودم هم تجربه اپلای در مدیریت سال 2009 و اقتصاد سال 2010 دارم.خوب امسال نتایج بسیار بهتر بوده برام نه شاید به سادگی و ایده آلی رشته های مهندسی اما به هر حال تقریباً راضیم.در مورد مدیریت:
    1.اصولاً ورود به business school در آمریکای شمالی یک چالش بسیار بزرگه.بزرگیش از اونجا نشات می گیره که هم متقاضیان بومی و هم بین المللی بسیار زیادی داره و ظرفیت هاشون بسیار پایینه.پس اگر به راحتی ریجکت می شید به معنی شایسته نبودن شما نیست بلکه همین که 2-3 نفر از شما بهتر وجود داشته باشن شما به راحتی حذف می شید.
    2.اهمیت بخش های مختلف application در دانشگاه های با نام و نشون مختلف متفاوته.برای مثال برای دانشگاهی مثل هاروارد اکثراً افرادی اپلای می کنن که GMAT نزدیک 800 دارن،از دانشگاه های خوب فارغ التحصیل شدن،معدل های بالا دارن و کلاً بحث دیگه سر credentials نیست.بلکه دیگه اونجا چیزی مثل recommendation اهمیت زیادی پیدا می کنه.اما در دانشگاه های پایین تر وزن قسمت های دیگه اپلیکیشن مهم تره.
    3.تفاوت رشته اقتصاد و مدیریت در اینه که در اقتصاد که امسال خودم پذیرش گرفتم و accept هم کردم،ما حتی تا سال 3 هم دقیقاً نمی دونیم در چه زمینه ای می خواییم کار کنیم.بنابراین در sop فشاری رو سر ما نمیذارن که دقیقاً زمینه کاریت رو مشخص کن.بحث هماهنگ بودن research interest و دپارتمان در business school اهمیت بسیار بیشتری داره.
    4-تجربه من و نتایج امسال و پارسالم نشون می ده شانس پذیرش در این دو رشته در آمریکا بسیار بالاتر از کاناداست.
    5-سابقه دانشجوهای ایرانی در دانشگاه ها بیش از چیزی که فکر می کنید مهمه.در مورد اسم دانشگاه ها طبق جمع آوری اطلاعات خودم،حتی استاد های ایرانی هم تمایل بسیاری به جذب دانشجو از شریف و بعد تهران دارن.(البته اولویت بندیشون در این دو دانشگاه هم اشتباهه اما چاره ای نیست دیگه واقعیت رو باید قبول کرد!)
    6-business school ها عاشق ترکیب لیسانس مهندسی (خصوصاً برق) و MBA هستن و چون معمولاً افرادی با این ویژگی زیاد هستن بقیه راحت کنار گذاشته می شن.مثل خودم که اقتصادی بودم و در مورد مدیریت راحت کنار گذاشته شدم.
    7-بحران اقتصادی واقعاً تاثیر گذار بود در امسال و سال گذشته.سال 2008 افرادی با شرایط بسیار پایین تر از من از چند دانشگاه خوب آمریکا پذیرش با فاند گرفتن.در حالیکه سال 2009 برای من سال بدی بود.به علاوه اینکه فکر می کنم فردی توی فروم test magic یه کار آماری انجام داده بود که سال 2009 رو یه متغیر dummy در نظر گرفته بود که معنادار در اومده بود.
    8-نمره تافل/آیلتس و وربال GRE و GMAT باید بسیار بالا باشه.هر چند اعتقاد راسخی دارم که نمرات این امتحانات مزخرف نشون دهنده هیچ چیز نیست اما اونها هم چاره ندارن که از طریق همین گزینه ها افراد رو ***** کنن.
    9-SYSCO جان مشکل عمده شما معدل لیسانس،نمره زبان پایین و عدم اثبات سابقه research محکم در زمینه کاری مورد علاقه تون می تونه باشه.به علاوه اینکه حتی نمره GMAT تون هم مزیت رقابتی محسوب نمیشده.من این نمره رو تحسین می کنم چون خودم GMAT دادم و می دونم واقعاً کار هرکسی نیست گرفتن این نمره اما خودتون هم می دونید جانور های چینی و هندی وجود دارن که براشون گرفتن این نمره ها بسیار آسونه.برای اونها جعل معدل و ریکام و اینجور چیزها هم مشکلی نیست و ایرانی تنها زمانی می تونه خودش رو اثبات کنه که اولاً دانشجوی مشابهش اونجا وجود داشته باشه یا اینکه به هر طریقی به چشم اونها بیاد.حالا این می خواد از طریق برقراری ارتباط با استاد باشه،می خواد از طریق مقاله های مهم و معتبر باشه یا هر ترفند دیگه.وگرنه قرار گرفتن در جمعیت عظیم متقاضی business school افراد رو محکوم به ریجکت می کنه.در مورد اقتصاد به دلیل ظرفیت بالاتر دانشگاه و همینطور کمتر اختصاص دادن فاند و در واقع یه جورایی آزمایشی بودن سال اول،این مشکل کمتر وجود داره.
    Before the Dawn