صفحه 6 از 10 نخستنخست 12345678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 95

موضوع: تجربیات و نتایج پذیرش در اقتصاد و مدیریت، 2010

Senior Member

پیش فرض پاسخ : تجربیات و نتایج پذیرش در اقتصاد و مدیریت، 2010

نقل قول نوشته اصلی توسط Marjann نمایش پست ها

با جمله اوول شما کاملا موافقم
    امما یاید بدونین که پروسه رقابت در اقتصاد اگه سخت تر از مهندسی نباشه اصلا فکرشم نکنین که اسونتره-کما اینکه چن تن از بچه های شریف پارسال با وجود شرایط تقریبا خوب از امریکا نتونستن پذیرش بگیرن-حتتی بدون فاند
    درست هست که شریف و تهران بهترین دانشگاههای ایران هستن ودارای ممتازترین دانشجوها امما
    متاسفانه در سطح جهانی من فکر میکنم بخصوص در رشته Business قابل مقایسه با خیلی از این دانشگاههای جهان سومیه دورو برمونن نیستن-واین مورد درفرایندپذیرش مورد توجه قرار میگیرد-
    در کل در فرایند پذیرش 4-5 تا نکته لازمه که داشته باشین که از این تعداد اگه دوتاشونم خیلی عالیباشه حلل
    من باوجود اینکه دانشگاه ازادبودم رنک دانشگاههایی که پذیرش گرفتم اگه1 نباشه مطمین باشید که 3 و4 نیست
    مورد اخر:یه جورایی دیگه دوست ندارم این بحثو ادامه بدم
    به دور از این همه دغدغه به فکر این باشین که هرجور شده پذیرشه دلخواهتون رو بگیرید وبرید...ایشالله..وهمینطور خودم که هنوز در خان اوولم
    همونطور که می دونید در شریف مدیریت و اقتصاد یک دانشکده هستند، به همین دلیل من در دوره فوق لیسانس دانشجوهای بیزینس و هم دانشجوهای اقتصاد رو کنار هم دیدم و چندین سال پیاپی در جریان فرایند پذیرش و نتایج پذیرششون بودم و هنوز هم هستم. خودمم هم از همون مسیر اومدم اینجا. بعد از اومدن اینجا هم یک دوره interdisciplinary که بیزینس و اقتصاد دو رشته همزمان بودند رو خوندم و باز هم دانشجوهای بیزینس و اقتصاد رو کنار هم دیدم و این بار هم در جریان کار کسانی که اپلای می کردن برای جاهای دیگه بودم و هم در جریان پرونده کسانی که برای دانشگاه ما اپلای می کردند. در مجموع دریافته هام این در مورد مقایسه سطح رقابت رشته های بیزینس، مهندسی و اقتصاد همون بود که گفتم.
    این هم نکته ایه که هیچ بدی یا خوبی ای رو برای هیچ رشته ای نشون نمیده. اصلا به این قصد هم گفته نمیشه. من بالشخصه همونقدر که بیزینس رو دوست دارم، اقتصاد رو هم دوست دارم. تازه شاید بعضی وقتها اقتصاد رو بیشتر هم دوست دارم! حداقل به نظر من بالاتر بودن یا پایین تر بودن نسبی سطح رقابت باعث افتخار برای هیچ رشته ای نیست! نشون دهنده مزیت محتوایی یک رشته به رشته دیگه هم نیست.
    (اگه اینطور بود لابد حقوق مفتخرترین رشته می بود چون به مراتب از بیزینس هم رقابتی تر هست پذیرشش!)
    در مورد پذیرش ها هم پیش تر نظرم رو با بحث احتمال قبولی برای رشته ها و دانشگاههای مختلف گفتم. احتمال هم یعنی فقط احتمال. احتمال بالا به این معنی نیست که یک دانشگاه لزوما صد در صد متقاضیانش پذیرش می گیرن، احتمال پایین هم به این معنی نیست که هیچ کس از یک دانشگاه پذیرش نمی گیره. فاکتورهای متعدد دیگه هم در پذیرش دخیل هستن.

من هم اصولا روی سخنم با شما نبود. تا به حال که موفق بودید و امیدوارم موفق تر هم باشید.

نقل قول نوشته اصلی توسط سهیل نمایش پست ها
    دوستان به نظرم ممکنه درهم بودن بحثهای مربوط به مدیریت و اقتصاد باعث برداشت اشتباه از بعضی مسائل بشه. ببینید در فرایند پذیرش اگر بخواهیم دو تا رشته رو نام ببریم که کمترین شباهت و نزدیکی رو به هم دارند، باید بگیم اقتصاد و بیزینس.

بیزینس در فرایند پذیرش رقابت بسیار بالایی داره. به طور متوسط از مهندسی ها به مراتب دشوارتر و طبعا غیر قابل مقایسه با اقتصاده که خودش از مهندسی ها رقابت کمتری داره.

د
    من با این قسمت جمله تون مخالفم.گرفتن پذیرش در رشته های مهندسی بسیار آسونتر از اقتصاده.شاهد عینی هم گرفتن پذیرش بسیار ساده افراد با معدل های معمولی یا حتی پایین،GRE های پایین،نمرات زبان پایین و تنها به صرف داشتن چند مقاله معمولی هستش که ارائه اش در رشته های مهندسی به نسبت اقتصاد و مدیریت هنر چندانی نیست.همین که افراد در رشته های مهندسی RESEARCH INTEREST های مشخص و مدونی دارن و بر اساس اون از ابتدا RA یا TA میگیرن کار رو خیلی راحت می کنه.مزیت و برتری رشته اقتصاد از نظر من جامع بودن و دید کلان و قدرت تحلیلیه که نسبت به مسائل به افراد می ده.در اینکه پذیرش در بیزینس سخت تره و آینده شغلی مطلوب تری داره صحبتی نیست اما همونطور که خودتون هم گفتید این سه گروه (مهندسی-اقتصاد و مدیریت) هیچ برتری نسبت به هم ندارن.اینجا دیگه بحث ارزشگذاری و هدفگذاری ذهنی مطرحه و اینکه هرکس چه چیزی رو دنبال می کنه.به اعتقاد من گرفتن پذیرش با فاند خوب در اقتصاد تقریباً به سختی بیزینس هستش.تنها خوبی و مزیتش اینه که حداقل به فردی با امکانات مادی محدود این فرصت داده می شه که خودش رو برای مدت کوتاهی نشون بده و بتونه در مسیرش قدم برداره و بعد از امکانات مالی دانشگاه استفاده کنه در حالیکه در بیزینس این فرصت به هیچ عنوان در اختیار فردی قرار نمی گیره.
    Before the Dawn

Junior Member

پیش فرض پاسخ : نتایج پذیرش اقتصاد و مدیریت (پائیز 2010)

نقل قول نوشته اصلی توسط spt نمایش پست ها
    سلام دوست من، راستش من خیلی در مورد کانادا وارد نیستم و اول میگم اینو اما چون هم رشته ی شمام یه جورایی و خیلی به اقتصاد خوندن علاقمندم و اینکه خودمم مشکلات شما رو دارم تقریبا نظرمو میگم.
    خب من کانادا و آمریکا اصلا اپلای نکردم اما اروپا 12 جا اپلای کردم که بیشترش هم تو مایه های اقتصاد و مدیریته و البته اونایی که برام مهم بود رو بررسی کردم ظرفیت و حتی ملیت پذیرفته شده های سال های قبلش رو، و حتی مثلا با کوردینیتور رشته ارتباط بر قرار کردم و به مدیر گروه رشته ایمیل دادم، (کلا در مقطع ارشد اقدام کردم) اما باور کن هیچ اثری نداشت، حالا نمیدونم چون ارشد اپلای کردم یا کلا همینطوریه،
    راستش به نظرم مهمترین مشکل شما همون معدل پایینه و بعد اینکه مثل من رشتتون فنی بوده در لیسانس، بقیه مدارکتون هم خیلی خوب نیست واقعا ، و اینطور که شنیدم ارشد ایران خیلی برای اونا ارزش نداره، چه برشه mba که معمولا جنبه ی اکادمیک به اندازه ی مستر پروگرام نداره، البته شنیدماااااا
    اما مثلا ببین ، من داداشم امسال از همین آلبرتا برای دکترا کامپیوتر فاند گرفت، و مدرکشم لیسانس بود از شریف با معدل بالا ، جالب اینجاست که خیلی واسه البرتا مشتاق نبود و برای بقیه اپلای هاش خیلی مکاتبه و پیگیری میکرد که از همه ریجکت شد یا نتونست فاند بگیره و همین البرتا که اصلا دنبالش نبود بهش فاند دادن،
    عذر میخام اگه جسارت میکنم و امیدوارم ناراحتون نکنه اما فکر میکنم باید برای دانشگاه هایی پایین تر از البرتا اقدام میکردید،
    حالا ایشالا که از جا های دیگه پذیرش و فاند میگیرید و به سلامتی در ادامه همون خاهد شد که میخاین، اینتور که از پستتون پیداس یکم ناراحتید، اما امیدتون رو از دست ندین،
    همیشه راهی هست برای رسیدن به اونجاها!! ؛)
    ببینید مساله پدیرش گرفتن توی مدیریت خیلی خیلی پروسه پیچیده ای است. واقعاً نمیشه با قطعیت در موردش نظر داد. به نظر من خیلی خیلی به شانس شما بستگی داره
    بازم تاکید میکنم که تماس با استاد چندان فایده ای نداره
    در مورد رزومه شما من فکر میکنم که معدل پایین مهم ترین مشکله که البته میشه با research interest قوی پوشش داده باشه ( باید تحقیق کنی ببینی کدوم دانشگاه استاداش با شما توی یه زمینه کار میکنند ) در مورد رشته لیسانس هم زیاد مهم نیست.
    خیلی ها هستند که با MBA از ایرام میرند دکتری توی امریکا. چندان مهم نیست به نظر من

Junior Member

مدتی بود به این تاپیک سر نزده بودم. حالا میبینم که واقعاً خیلی پر محتوا شده .
    از همه بچه ها ممنونم. خوش به حال کسی که سال دیگه از این مطالب استفاده میکنه. شرط میبندم میره Kellog یا Sloan
    یه پیشنهاد دیگه دارم. برای اینکه خیلی پر بارتره بشه این بحث، بچه ها میتونند یه دیتا بیس از رزومه و sop خودشون به صورت کامل ( و نه مختصر ) درست کنند که افراد بتونند رزومه کامل و sop تمام و کمال بچه های سال قبل رو از توش به راحتی پیدا کنند.
    اگه بشه یه بخش جدا مخصوص همین کار ایجاد کرد خیلی خوب میشه. مثلاً توی بخش نتایج پذیرش، امکان aupload کردن رزومه و sop هم داشته باشه

Junior Member

واقعا چه فروم خوبی شده. به نظر منم GRE نقش خیلی کلیدی واسه بجه های اقتصادداره. یکی از دوستان خودم که خیلی از نظر شرایط تحصیلی شبیه خانم مرجان هست.فارغ التحصیل اقتصاد دانشگاه ازاد-GPA متوسط-نمره زبان خیلی خوب- ولی GRE رو زیر 1000 شد ومتاسفانه نتایج جالبی بدست نیاورده تا اینجا-بیشتر هدفش کانادا بود
    شاید خودش بیاد تجربیاتشو اینجا بذاره
    دست همگی درد نکنه

Junior Member

تو دانشکده‌ی اقتصاد ما که تاپ ۲۵ هستش اونایی که امتحان جامع رد میشن اکثرشون رو بینزنس اسکول دانشگاهمون که رنک ۱۵ هست بهشون تو گرایش‌های مختلف پذیرش می‌ده. داستان پذیرش گرفتن بچه‌های شریف تو اقتصاد اینه که تو تموم اون دانشگاه‌هایی که آقای سهیل نام بردن اولین بار یک المپیادی از شریف برای اقتصاد اپلای کرده و اونا نسبت به شریف شناخت پیدا کردن. وگرنه از شریف بچه‌ها با رزومه‌های قوی برای خیلی دانشگاه‌های با رنک حدودا ۵۰ اپلای کردند و درجا هم ریجکت شدند.

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط niam نمایش پست ها
    مدتی بود به این تاپیک سر نزده بودم. حالا میبینم که واقعاً خیلی پر محتوا شده .
    از همه بچه ها ممنونم. خوش به حال کسی که سال دیگه از این مطالب استفاده میکنه. شرط میبندم میره Kellog یا Sloan
    یه پیشنهاد دیگه دارم. برای اینکه خیلی پر بارتره بشه این بحث، بچه ها میتونند یه دیتا بیس از رزومه و sop خودشون به صورت کامل ( و نه مختصر ) درست کنند که افراد بتونند رزومه کامل و sop تمام و کمال بچه های سال قبل رو از توش به راحتی پیدا کنند.
    اگه بشه یه بخش جدا مخصوص همین کار ایجاد کرد خیلی خوب میشه. مثلاً توی بخش نتایج پذیرش، امکان aupload کردن رزومه و sop هم داشته باشه
    موافقم به خصوص با Database ي از SoP و CV. مي گم خودت استارتش رو بزن تا راه بيفتيم!
    inactive account

Member
    رشته و دانشگاه
    ...

نقل قول نوشته اصلی توسط سهیل نمایش پست ها
    من سعی می کنم روی نظرات niam نطرات خودم رو بدم.

درمورد رابطه با استاد در مجموع موافقم.

در مورد رشته فایننس درسته که بیشترین تعداد داوطلب رو داره اما شانس پذیرشش در مجموع متوسطه. گرایش استراتژی (که گاه تحت عنوان کلی مدیریت یا اسامی دیگه ارائه میشه)، گرایشهای جدید (مثل Entrepreneurship یا Real Estate) و گرایشهای خارج از mainstream مثل international business به مراتب رقابتی تر و پذیرش گرفتن در اونها دشوارتر و رقابتی تره. در مقابل گرایشهایی مثل Operations Management یا IS یا Management Science یا Decision Science به طور نسبی رقابت کمتری دارند. اما دقت کنید که این مقایسه بین گرایشها فقط یک مقایسه نسبیه. به طور کلی برای پذیرش در اغلب گرایشهای مدیریت رقابت بسیار جدیه و در گرایشهایی مثل international business یا entrepreneurship متوسط درصد پذیرش در دانشگاههای مختلف بین 1 تا 3 درصد هست و در گرایشهایی که میگیم شانس بیشتره هم کماکان درصد پذیرش معمولا یک رقمیه.

GMAT نقش ***** اولیه رو ایفا می کنه. اما نقشش به مراتب بیشتر از ***** اولیه است. یعنی بعد از ***** شدن اولیه هم نمره GMAT کماکان وزن مهمی در تصمیم گیری نهایی ایفا می کنه. نمره تافل هم کاملا وضع مشابهی داره. برای دانشگاههای خیلی تاپ (مثلا هاروارد، MIT، کلمبیا، شیکاگو، کارنگی ملون، برکلی، استنفورد، پنسیلوانیا، نیویورک، نورث وسترن و ...) نمره بالای 720 و برای دانشگاههای زیر 100 نمره حول و حوش 700 شما رو از ***** اولیه رد می کنه. اما اگر نمره 700 بود و از ***** مثلا دانشگاه Emory رد شدید، و نکته فوق درخشان دیگه ای هم در پرونده تون نیست (مثلا پسر استیو جابز) همون نمره GMAT براتون نقطه ضعف رقابتی میشه. در تافل همونطور که niam گفته نمره speaking مهمه و نمره writing هم در تافل و هم در GMAT مهمه. چون شما قراره مقاله بنویسید در علوم انسانی که نیاز به توانایی نوشتاری بالا برای بازیهای زبانی، تشریح مفاهیم و تئوری پردازی دارید. (اهمیت writing در گرایشهای کمی تر مثل finance، Operations، Management & Decision Science کمتر میشه)

در مورد دانشگاهی که توش درس خوندید در مجموع niam درست میگه. گرچه معدود دانشگاههایی هم هستند که دانشگاههای ایران رو کمی بیشتر می شناسند به خصوص اگر قبلا دانشجوی ایرانی داشتند یا استاد ایرانی الاصل داشته باشند یا به نحوی با ایرانیها در تماس باشند. (مثلا یکی از استادهای دانشگاه مریلند که خودش آلمانیه، زن ایرانی داره و خودش به من گفت که موقع بررسی پرونده متقاضیان ایرانی از زنش درباره دانشگاه محل تحصیل متقاضی مشورت میگیره!) دانشگاه آزاد رو هم می شناشند، گرچه معمولا نه به نیکی. معدل در هر صورت نکته مهمیه، و معدل لیسانس از معدل فوق لیسانس بیشتر مورد توجهه.

اگر هدفتون آمریکاست، MBA داشتن در مجموع نکته مثبته. Master of Science in Management در آمریکا چندان رایج نیست و تفاوتی با MBA براشون نداره. داشتن یا نداشتن تز در MBA هم اهمیت چندانی نداره. در گرایشهای کمی تر مثل finance، Operations، Management & Decision Science پیشینه مهندسی، آمار، یا علوم پایه نکته مثبت محسوب میشه. در بقیه گرایشها هم میشه گفت این پیشینه اثر مثبت داره. پیشینه روانشناسی و چامعه شناسی هم مثبته.

داشتن مقاله نکته مثبته. اما چیزی رو جبران نمی کنه. شاید در شرایط مساوی باعث بشه به شما متمایل بشن. مگر اینکه در ژورنالهای A level مثل Journal of Finance یا Academy of Management Journal یا Marketing Science یا Strategic Management Journal و امثالهم مقاله داشته باشید که بسیار بعیده!

سابقه کار هم مثل مقاله نکته مثبته، اما چیزی رو جبران نمی کنه. شاید در شرایط مساوی باعث بشه به شما متمایل بشن.

در مورد توصیه نامه هم niam درست میگه.اگر استاد شما رو در دانشگاه مقصد می شناسند، توصیه نامه اش فرق داره. در غیر این صورت تفاوت چندانی نداره که از چه کسی نامه بگیرید. اینکه استاد از کدوم دانشگاه داره توصیه نامه می نویسه هم تا حد اندکی می تونه اثر گذار باشه. مثلا اگر کسی از یک استاد در یک دانشگاه آمریکا توصیه نامه داشته باشه نکته مثبته. یا اگر در جایی دانشگاه شریف رو بشناسند، توصیه نامه از استاد شریف می تونه نکته مثبت باشه.
    I just wanted to say that this is a duplicate post by Soheil. Please delete it!
    لطفا لینک سوال خود در فروم را با پیغام خصوصی برایم فرستاده تا در فروم به ان پاسخ دهم. ضمنا من از کسی که متن مفیدی در فروم نوشته یا پست هایش به دیگران کمک میکند، با زدن "اضافه کردن به امتیاز کاربر" تشکر میکنم.

Member
    رشته و دانشگاه
    ...

سلام دوستان:

بالاخره پس از بیش از ۱ سال مراجعه به اپلای ابرود، تاپیک مورد علاقه و راهگشای خودم را پیدا کردم و از این جهت از niam عزیز که امشب لینک این تاپیک را بهم داد و مجبورم کرد که از ساعت ۱۱ تا ۱۲ شب میخکوب پی مانیتور تو کتابخانه دانشگاه بنشینم و همه صفحه های این تاپیک را بخوانم، تشکر خیلی ویژه ای میکنم.
    عزیزان! چیزی که من از خواندن کامنت های پیشین این تاپیک (در ۶ صفحه اخیر) خواندم، مطالبی بود که دوستان با تجربه طبق تجربیات شخصی خود، راجع به پذیرش گرفتن در اقتصاد و مدیریت برای اکثر دوستانی که از ایران برای این ۲ رشته پرطرفدار اپلای میکنند، نوشته بودند و البته انصافا در مقایسه با اطلاعاتی که تا به حال داشتم، خیلی منظم و هدفدار بود. اما حالا من میخواهم از خودم و امسال خودم صحبت کنم که از پیش زمینه کاملا فنی-مهندسی قصد تغیر رشته و پذیرش گرفتن از بهترین دانشگاه های دنیا را داریم. البته این هدفی است که از ۱.۵ سال گذشته دارم پیشبینیش را میکنم و هنوز در مراحل ابتدایی ان هستم!

همانطور که احتمالا میدانید، به خاطر ظعف مفرط دانشگاه های مدیریت ایران و زمینه ناچیزی که دانشجویان و اساتید ایرانی (داخل ایران) در عرصه بین المللی این رشته دارند، متاسفانه بر خلاف رشته های مهندسی، برای اپلای کردن در این رشته ها و کسب پذیرش های مناسب، منابع خوب و مستندی وجود ندارد. از طرف دیگر،. بیشتر متقاضیان ایرانی در این رشته ها با پیش زمینه های فنی و مهندسی بوده، و به نظر بنده، بیشتر پذیرش های خوب و ممتاز را هم هر ساله چنین گروهی کسب میکنند. از این رو، از سویی دیگر، با احتساب اینکه فشار کار و تحصیل همزمان در دانشگاه های آمریکای شمالی امکان فعالیت مشابه ان چیزی را که قبل از خروج از ایران داشتیم از بچه ها میگیرد، نمیتوان از بچه هایی مثل کیوان وکیلی که سرسبد MBA ۸۵ شریف بود و همه به MIT رفتنش امید داشتند اما الان تورونتو است یا سایر دوستانی که ممکن است حتی اسمشان را هم ندانید اما الان در northwestern, stanford, pensylvannia, berkeley, darthmouth college و ... در حال تحصیل و تحقیق در سطح دکتری هستند، انتظار داشت مثل ما بتوانند بیایند و مثل من که (به خاطر علاقه و دغدغه شخصی) امشب از وقت نوشتن ۲ تا از مقاله های پایان ترمم زدم تا این تاپیک را خوانده و در ان شرکت کنم، همه مواردی که برای همگی ما و بعدترهایمان سوال است، شرح داده و ان انتقال تجربه ای که در امثال چینی و هندیها میبینیم، را انجام دهند. در چنین شرایطی از دید من باید از منابع دیگر مثل سایتهای رسمی دانشگاه ها، موسسه های رسمی مربوطه، راهنماها و فرمهای مشابه (البته به زبان انگلیسی) استفاده کرد و نتایج و نظرات حاصل را با اشتراک در اینجا، گسترش داده و به نتیجه مطلب برسانیم.
    لطفا لینک سوال خود در فروم را با پیغام خصوصی برایم فرستاده تا در فروم به ان پاسخ دهم. ضمنا من از کسی که متن مفیدی در فروم نوشته یا پست هایش به دیگران کمک میکند، با زدن "اضافه کردن به امتیاز کاربر" تشکر میکنم.

Member
    رشته و دانشگاه
    ...

حال با همه تفاسیر فوق، میخواهم نظر شما را راجع به برنامه ای که بر اساس اطلاعات به دست آمده ام، چیده ام، دانسته و اصلاحات احتمالی ان را با درصد احتمال حدودی بدانم.

من فارغ التحصل شریف با رتبه بسیار خوب در کنکور کارشناسی، با چند مقاله و یک رزومه پربار در زمینه های مدیریت و مهندسی هستم. با توجه به اینکه آدمی هستم که به دست خود، خودم را محدود نمیکنم، با حساب اطلاعاتی که از چندنفر از بچه های شریف که در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در top10 برای مدیریت پذیرش گرفته بودند، تصمیم گرفتم علیرغم قبولی در دوره MBA شریف، برای ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد رشته مهندسی خود، به امریکا آمده و پس از گرفتن ان، با توجه به شرایط اقتصادی، کار گرفته و پس از چند سال کار کردن درمورد اینکه فقط MBA بگیرم یا اینکه برای دکتری مدیریت اقدام کنم، تصمیم گرفته و با توجه به گرفتن احتمالی green card تا ان موقع، در بهترین شرایط ممکن، به دور از محدودیت هایی که در اقدام کردن از ایران وجود دارد، در زمینه های فوق اقدام کنم. از طرف دیگر، اگر پیشنهاد کاری مناسبی بلافاصله پس از تحصیل فراهم نشد، برای دکتری در مدیریت یا اقتصاد (که اولی را خیلی به دومی ترجیح میدهم اما به دومی هم کم علاقه ندارم) در بهترین های امریکا اقدام کنم. اما مساله ای که مورد من و بقیه ای دوستانی که مثل من هستند را کمی پیچیده میکند، پیش زمینه تحصیلی (فارغ از فعالیت های جانبی و سابقه کار) کاملا مهندسی و غیر مدیریتی ما است. با این حال، طبق برنامه ای که من دارم، اگر با برنامه ریزی از انتهای تابستان ۲۰۱۰ به جمع آوری اطلاعات دانشگاه های تاپ اقدام کرده و همزمان خواندن GMAT را به طور خاص با استفاده از امکاناتی که دانشگاه برای این امتحان فراهم میکند، بگذارم، پس از یک سال، میتوانم به نمره بالای ۷۵۰ در جیمت (یا بالای ۶۰۰در GRE ) و ۱۱۰ در تافل (برای دانشگاه هائی که ۲ سال تحصیل در امریکا را برای ندادن تافل کافی نمیدانند) دست یافته، و با کار بر روی پروژه مهندسی خود، چندین مقاله در مهندسی (و نه در مدیریت یا اقتصاد)، چند توصیه نامه خیلی خوب از استاد خودم و اساتید دیگر دانشگاه و معدل بالا داشته باشم. در این بازه یک ساله، اگر بتوانم در درس های business school دانشگاه ثبتنام کرده و مقاله ای با دستکم بچه های داخل ایران در زمینه های ان بدهم، یا از طریق community service and networking رزومه غیر آکادمیک خوبی فراهم کنم، آیا امکان ان وجود دارد که بتوانم با کسب آگاهی از زمینه های مختلف تحقیقاتی در دانشگاه های مختلف، پذیرش خیلی خوبی از زیر ۲۰ امریکا بگیرم؟
    محض اطلاع: (به عنوان نمونه هایی که بچه های فنی گزینه های خیلی خوبی برای الگو گرفتن برایم بوده اند)

۱ - یکی از دوستان برقی من در شریف با ۲ ماه خواندن برای جیمت، ۷۸۰ شد و الان در U of Pittsburgh ارشد در MIS میخواند؛

۲ - یکی از دوستان صنایعی من در شریف، با معدل ۱۶.۵ کارشناسی، با ۲ مقاله داخلی و چند توصیه نامه خوب، MBA در dartmouth college میخواند؛

۳ - یکی از دوستان برقی من در شریف، با ۵ سال کار نیمه وقت در حین تحصیل، بدون هیچ مقاله در مدیریت، با معدل ۱۷ و تافل ۱۰۵ و GRE ۳۸۰، در Kellog درس میخواند؛

۴ - یکی از دوستان دانشگاه تهرانی من، با معدل ۱۷، تافل ۱۰۰ و مقالات کاملا مهندسی، در Stanford مدیریت میخواند؛
    و و و و ....

حال با این اطلاعات که همگی تا ۲۰۱۰ هستند، و مسلما همچنان افراد دیگری هستند که من ازشان بیخبرم، اولا میخواهم بدانم که آیا نظر اولیه من (شانس پذیرش در رنک های بسیار بالا مثل ۱۰ تای اول، وقتی که حتی از ارشد مهندسی در یک دانشگاه آمریکایی اپلای کنی، بسیار بیشتر از اپلای کردن از شریف با معدل بالای ۱۸ و جیمت بالای ۷۵۰ و ... است) که موجب شد چنین مسیری را به جای خواندن ام.بی.ای در شریف و بعد از ان اپلای برای امریکا تی کنم، درست است یا نه؟ دلیل چنین تصمیمی را هم احتمالا میدانید: ناشناخته بودن دانشگاه ها و اکثر استادهای داخل ایران در دنیا، مشکلات سیاسی و رقابت بسیار بالایی که با چینی و هندیها وجود دارد و مشکل زبانی همه دانشجوهای ایرانی که از ایران اپلای میکنند و عدم امکان کسب اطلاعات حضوری و ... در حالتی که بخواهیم از ایران اقدام کنیم!

با همه این اوصاف، چون وقت تنگ است و من باید به کلاس فردا صبحم برسم، ولی هنوز سوالات بسیاری در ذهن دارم که باید حتما طرح کرده و موضوع را گسترش دهیم، میخواهم فعلا به طور خلاصه بدانم که برای هر مرحله از مسیر فوق، چه مواردی لازم است؟ به طور مثال، چطور میشود به رنکینگ موضوعی دانشگاه ها برای گرایش های مختلف (مثل رنکینگ های یو.اس.نیوز) در رنک های بعد از ۱۰ به همراه اطلاعات اختصاصی دیگر دسترسی داشت؟ چون به فرض برای آگاهی کامل و دقیق از زمینه های مختلف مدیریت با دانستن اینکه استنفورد، برکلی، هاروارد و ... ۱۰ تا اول در مدیریت هستند، میشود از محتوای آکادمیک این دوره ها با چک کردن سایت های این چند دانشگاه محدود آگاه شد اما مساله نمیشود فهمید دانشگاه ۲۰ ام در زمینه ایکس چیست یا شرایط پذیرش دانشجو خارجی در دانشگاه n-ام در گرایش ایگرگ چیست!

از با تجربه های باحوصله و دوستان درکار و فعال فعلی، به خاطر مشارکت در گفتگوها (از جمله ابراز نظر راجع به کامنت های من) ممنونم!