صفحه 12 از 20 نخستنخست ... 234567891011121314151617181920 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 195

موضوع: مشاوره در مورد انتخاب بین GMAT و GRE برای پذیرش در Business school ها

Senior Member Gclub آواتار ها

پیش فرض پاسخ : ارتباط GMAT & GRE

نقل قول نوشته اصلی توسط mahgh123 نمایش پست ها
    به نظر شما big book کفایت می کنه؟

من کتابهای پرینستون البته بیشتر ریدینگ هاش و کتاب official guide ETS و کتاب بارونز را یه بخش هاییش را دیدم البته هنوز کامل نخوندم. به علاوه کلاسی که رفتم خوب مجموعه vocab , verbal reasoning اش را تقریبا خوب خوندم.

کتاب big book را هم دارم لغت هاشو بیشتر دیدم ولی ریدینگ هاشو و هنوز تست هاشو نزدم.

در ضمن بگم نمره رایتینگ های GRE تو کلاسی که میرفتم از 6 نمره بین 3 تا 4 بود نمراتم. یعنی با کار کردن میتونم بالاتر ببرم. ولی راجع به تحلیل سوالات رایتینگ جیمت واقعا هیچ اشرافی ندارم و اصلا چیزی نمی دونم.
    Big Book رو از این لحاظ پرسیدم چون با ریدینگ های اون آشنام...
    به هر حال اگه تا الان روی GRE وقت گذاشتید و توی بهمن می تونید امتحان بدین فکر می کنم همون جی آر ایی رو وقت بذارید بهتره.
    گرچه برای اینکه سطح الان جیمت خودتون رو بدونید براحتی می تونید یه امتحان PREP بزنید و حدود وضعیتتون دستتون میاد.
    ضمن اینکه همه اینها بستگی داره برای کی می خواین اپلای کنید. مثلا برای فال 2013 یا 2014؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Gclub نمایش پست ها
    Big Book رو از این لحاظ پرسیدم چون با ریدینگ های اون آشنام...
    به هر حال اگه تا الان روی GRE وقت گذاشتید و توی بهمن می تونید امتحان بدین فکر می کنم همون جی آر ایی رو وقت بذارید بهتره.
    گرچه برای اینکه سطح الان جیمت خودتون رو بدونید براحتی می تونید یه امتحان PREP بزنید و حدود وضعیتتون دستتون میاد.
    ضمن اینکه همه اینها بستگی داره برای کی می خواین اپلای کنید. مثلا برای فال 2013 یا 2014؟
    برای 2013 می خواستم ولی ظاهرا وقت تموم شد. تا امروز که 15 ژانویه بود وقت بود. چون مدارکم تو یه چند تا دانشگاه ارسال کردم ولی منتظر نمرات زبانم بودم. مهندسی کامپیوتر آلبرتا کانادا و UCR که البته برای مستر ریاضی.

مجبورم برای 2014 کاملشون کنم. و البته هنوز وجهی جهت اپلای هم واریز نکردم. چون خودشون تو پروسه ثبت نام زدند که برای 2013-2014 یعنی تا اون موقع میشه تکمیلش کنم. بعد وجه را واریز کنم.
    حدو 4 ماه دیگه آزمون آیلتس میدم دبی.

میتونم به MBA دانشگاه yale فکر کنم؟ یا نه؟!!!

خیلی سخته تو این دانشگا هها اپلای کرد؟ رنک 20 MBA است و البته اپلیکیشنی هم تو این دانشگاه دارم برای round آخر شاید برسم شایدم بره برای 2014.

ممکنه نظر بدین؟

ممنون.
    .We should do our utmost to achieve our goal in life
    اگر بخواهم کاری را انجام دهم، یا کامل و بی نقص انجام می دهم یا اصلا به سراغش نمی روم.

Senior Member Gclub آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mahgh123 نمایش پست ها
    برای 2013 می خواستم ولی ظاهرا وقت تموم شد. تا امروز که 15 ژانویه بود وقت بود. چون مدارکم تو یه چند تا دانشگاه ارسال کردم ولی منتظر نمرات زبانم بودم. مهندسی کامپیوتر آلبرتا کانادا و UCR که البته برای مستر ریاضی.

مجبورم برای 2014 کاملشون کنم. و البته هنوز وجهی جهت اپلای هم واریز نکردم. چون خودشون تو پروسه ثبت نام زدند که برای 2013-2014 یعنی تا اون موقع میشه تکمیلش کنم. بعد وجه را واریز کنم.
    حدو 4 ماه دیگه آزمون آیلتس میدم دبی.

میتونم به MBA دانشگاه yale فکر کنم؟ یا نه؟!!!

خیلی سخته تو این دانشگا هها اپلای کرد؟ رنک 20 MBA است و البته اپلیکیشنی هم تو این دانشگاه دارم برای round آخر شاید برسم شایدم بره برای 2014.

ممکنه نظر بدین؟

ممنون.
    والا در مورد YALE و پذیرش فکر کنم باید توی تایپک دیگه ای مطرح بشه...

به هرحال زدن تست PREP کار 4 ساعته می ارزه وضعیت خودتون رو روشن کنید الان. شاید شانس بالایی داشته باشید... حیفه که نخواهید شانس خودتون رو امتحان کنید.

ضمنا برای Master فکر کنم ددلاین های تموم نشدن

Member
    رشته و دانشگاه
    حسابداری-شهید چمران(فوق لیسانس)

با سلام خدمت دوستان.
    من ارشد حسابداری هستم. امتحان جی ار ای دادم و دوباره دارم خودم را برای ان اماده میکنم. با توجه به اینکه از 110 دانشگاه امریکا کا دکترا حسابداری میگیرن تقریبا60تا از اونا جی ار ای را قبول دارن(که عموما اونایی هستن که Interest research من توشون زیاده-حدود40تا از اونا-). حالا سوال من این است که جی مت بدم یا جی ار ای؟ چون برا جی مت720 باید وربال جی ار ای 640 و ریاضیشو 800 شد. که چون ریاضیم خوبه فقط میمونه وربال که فک کنم با 7 ماهی که فرصت دارم روزی 7 ساعت میشه اونو اورد. ولی برا جی مت چون اشنایی ندارم باید هم ریاضی و وربالشو خوند. و وربالش هم گویا سختر باشه. تنها مزیت جی مت به جی ار ای این هست که تمامی دانشگاهها قبول دارن. حالا خواستم بدونم جی مت بدم یا جی ار ای. خواهشن راهنمایی بفرمایید. ممنون

Senior Member mehrabounr آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

نقل قول نوشته اصلی توسط janjani نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان.
    من ارشد حسابداری هستم. امتحان جی ار ای دادم و دوباره دارم خودم را برای ان اماده میکنم. با توجه به اینکه از 110 دانشگاه امریکا کا دکترا حسابداری میگیرن تقریبا60تا از اونا جی ار ای را قبول دارن(که عموما اونایی هستن که Interest research من توشون زیاده-حدود40تا از اونا-). حالا سوال من این است که جی مت بدم یا جی ار ای؟ چون برا جی مت720 باید وربال جی ار ای 640 و ریاضیشو 800 شد. که چون ریاضیم خوبه فقط میمونه وربال که فک کنم با 7 ماهی که فرصت دارم روزی 7 ساعت میشه اونو اورد. ولی برا جی مت چون اشنایی ندارم باید هم ریاضی و وربالشو خوند. و وربالش هم گویا سختر باشه. تنها مزیت جی مت به جی ار ای این هست که تمامی دانشگاهها قبول دارن. حالا خواستم بدونم جی مت بدم یا جی ار ای. خواهشن راهنمایی بفرمایید. ممنون
    راهنمایی!!
    اول همه فروم رو بخونید
    دوم همه فروم رو بخونید
    سوم هم فروم رو بخونید
    فروم درسته که پست زیاد داره ولی یه چیز تو بخش جیمت مشخصه اونم اینکه شما 4 صفحه پشت سر هم تاپیک جیمت رو بخونید میفهمید جیمت از اول تا آخرش چیه و چطوریه و چقدر کار میبره. تقریبا هر 4-5 صفحه پستتها تکرار میشه. بعد تایک "تجربیات امتحان جیمت" بهترین منبع برای شما هست. مخصوصا میدونم 2 تا از دوستان اول GRE دادن بعد جیمت که نمره بالا هم گرفتن.

پس لطف کنید و تاپیکها رو بخونید یا دوباره بخونید که قشنگ با جزئیات جیمت آشنا بشید و بتونید تصمیم بگیرید. میتونید بخش "ویکی" جیمت رو هم به عنوان اولین مرحله برای اطلاعات جیمت بخونید

بعد سوالی که میکنید سخته. هر کسی خودش باید تصمیم بگیره. (من خودم GRE ندادم ولی خواهرم که میخوند دیدم چی به چیه) شما ممکنه بگید نمیتونید لغت حفظ کنید خب اونطوری جیمت شاید بهتر باشه یکی ممکنه بگه تو گرامر ضعیفه یا استدلال منطقی رو اصلا نمیفهمه چیه اونوقت GRE براش بهتر هست

شما ببین دفعه پیش نمرت چند شده و چرا نمره دلخواهت نبوده بر اساس اون تصمیم بگیر

در نهایت با اون پیغامهایی که به من دادید و توضیحی که دادید، من بهتون میگم (ممکنه نظر بقیه فرق کنه) که GRE رو بخونید مخصوصا که میگید ریاضی 800 میارید و وربال هم میتونید نمره 640-700 بیارید. قبلا هم که یه بار امتحان GRE رو دادید (چرا همون بار نمره نیاوردید؟ عدم آمادگی بوده یا سختی امتحان؟؟) یعنی آشناییتون باهاش بیشتره و بهتر میتونید از زمانتون استفاده کنید و خودتون رو آماده کنید تا اینکه بخواید جیمت رو از صفر شروع کنید و تازه بفهمید چی هست و چی باید بخونید و ....

جیمت امتحان شوخی برداری نیست. متاسفانه "دقت" بیشتر از سواد توش نقش داره و ممکنه شما 7 ماه رو هم بخونید ولی نمره خوبی نگیرید. ممکن هم هست که 1 ماه بخونید و بالای 750 هم بیارید.

اگه میخواید مطمئن بشید کدوم بهتره، برید سایت MBA.com یه نرم افزار gmatprep 2 هست دانلود کنید که توش 2 تا تست هست که عین خود جیمته. یکی از اونها رو بزنید ببنیدی براتون اون آسونتره یا GRE . یا میتونید 2 -3 تا کتاب جیمت رو از همین فروم دانلود کنید نگاه کنید ببینید میفهمید چی به چیه و چی درس میدن یا تمرینهاش رو میتونید حل کنید یا نه. بخ خصوص بخش وربال. ریاضیاتش چیزی نداره بیشتر دقته و تمرین برای تند شدن دستتون ولی وربال کار میبره و هرکسی نیست که بتونه تو 1 ماه نمره 760 بگیره.

بعد زدن تست آزمایشی و خوندن تیکه هایی از کتابهای جمیت خیلی بهتر میتونید تصمیم بگیرید

فکر میکنم که برای حسابداری همین امتحان GRE بهتر باشه. شما اول ببین دانشگاههایی که میخواید اپلای کنید کدوم هست. از همین الان که فرصت دارید تحقیقاتت رو بکن و دانشگاههات رو انتخاب کن (رده بندی کن. مثلا اگه نمرت بین 1500-1400 شد 10 تا دانشگاه اگه 1400-1300 شدی فلان دانشگاهها) اینطوری بعدا گیر نمیافتی که ددلاین دانشگاه نزدیکه و هنوز نمیدونی کجا بفرستی

شما از 100 تا دانشگاه همش رو که اپلای نمیکنی. نهایت 15 تا اپلای میکنی. اون 15 تا ممکنه همش gre رو قبول داشته باشن و و اصلا جیمت نخواد بدی.

بعدشم تجربه خود من با دانشگاهها این بوده که خیلی چونه ای هستن! مسخره است ولی خب این رو تو موقع اپلای کردن خودم کشف کردم که خیلیهاشون راه میان

مخصوصا وقتی وضع اقتصادی دنیا خرابه. رشته حسابداری رو به طور خاص نمیدونم ولی کلا تقاضا برای اکثر business school های آمریکا کم شده چون شهریه های وحشتناک بالای میگیرن بابت همین کم شدن تقاضا هم خیلی دانشگاهها کلاسهای 400 نفریشون پر نمیشه و دارن تلاش میکنن که دانشجو جذب کنن. همین قضیه waive کردن application fee که 3 تا دانشگاه برای من، و خیلیهای دیگه برای بقیه دوستان انجام دادن، برای همین هست.

در هر صورت شما ایمیل بزن به دانشگاهی که گفته "فقط جیمت" میخوایم. بگو جیمت تو کششورمون برگزار نمیشه، من پسرم و تا سربازی اجباری نرم نمیتونم برم امتحانم رو بدم لطفا GRE رو قبول کنید و خب اونها هم 95% قبول میکنن. (من با همین ایمیل زدن از کلی دردسرهای اضافه و هزینه زیادی و ارزیابی مدارک و ارسال و ددلاین و .... راحت شدم)

** تو ایام عید خیلی از دوستان به فروم سر نمیزنن یا خیلی کم میان. شما که وقت زیاد دارید. یکم صبر داشته باشید تا بیاین و جوابتون رو بدن. لازم نیست تو این همه تاپیک سوالت رو تکرار کنی. لااقل چند رو مهلت بده
    * خود من هم با همون پیغام اول جواب همه دوستان رو میدم. فکر کنم معمولا هم اینقدر اطلاعات اضافی میدم و پرحرفی میکنم که کلافه هم میشن. برای شما هم همینطور. البته خب بد نیست فروم رو یه بار دیگه نگاه کنید مطمئنم از گیجی در میاید چون این قضیه انتخاب بین این 2 تا بار اول نیست که مطرح میشه و مشکل شما نیست و قبلا هم در موردش بحث شده
    Sorry if you haven't received an answer from me. I don't check the forum any more. If you want to talk, find me on Linkedin or through email.
    Bear in mind I only have information about USA Business school and business PHD admissions.*Who ever says apply to top 30, say NO

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrabounr نمایش پست ها
    راهنمایی!!
    اول همه فروم رو بخونید
    دوم همه فروم رو بخونید
    سوم هم فروم رو بخونید
    فروم درسته که پست زیاد داره ولی یه چیز تو بخش جیمت مشخصه اونم اینکه شما 4 صفحه پشت سر هم تاپیک جیمت رو بخونید میفهمید جیمت از اول تا آخرش چیه و چطوریه و چقدر کار میبره. تقریبا هر 4-5 صفحه پستتها تکرار میشه. بعد تایک "تجربیات امتحان جیمت" بهترین منبع برای شما هست. مخصوصا میدونم 2 تا از دوستان اول GRE دادن بعد جیمت که نمره بالا هم گرفتن.

پس لطف کنید و تاپیکها رو بخونید یا دوباره بخونید که قشنگ با جزئیات جیمت آشنا بشید و بتونید تصمیم بگیرید. میتونید بخش "ویکی" جیمت رو هم به عنوان اولین مرحله برای اطلاعات جیمت بخونید

بعد سوالی که میکنید سخته. هر کسی خودش باید تصمیم بگیره. (من خودم GRE ندادم ولی خواهرم که میخوند دیدم چی به چیه) شما ممکنه بگید نمیتونید لغت حفظ کنید خب اونطوری جیمت شاید بهتر باشه یکی ممکنه بگه تو گرامر ضعیفه یا استدلال منطقی رو اصلا نمیفهمه چیه اونوقت GRE براش بهتر هست

در نهایت با اون پیغامهایی که به من دادید و توضیحی که دادید، من بهتون میگم (ممکنه نظر بقیه فرق کنه) که GRE رو بخونید مخصوصا که میگید ریاضی 800 میارید و وربال هم میتونید نمره 640-700 بیارید. قبلا هم که یه بار امتحان GRE رو دادید (چرا همون بار نمره نیاوردید؟ عدم آمادگی بوده یا سختی امتحان؟؟) یعنی آشناییتون باهاش بیشتره و بهتر میتونید از زمانتون استفاده کنید و خودتون رو آماده کنید تا اینکه بخواید جیمت رو از صفر شروع کنید و تازه بفهمید چی هست و چی باید بخونید و ....

جیمت امتحان شوخی برداری نیست. متاسفانه "دقت" بیشتر از سواد توش نقش داره و ممکنه شما 7 ماه رو هم بخونید ولی نمره خوبی نگیرید. ممکن هم هست که 1 ماه بخونید و بالای 750 هم بیارید.

اگه میخواید مطمئن بشید کدوم بهتره، برید سایت MBA.com یه نرم افزار gmatprep 2 هست دانلود کنید که توش 2 تا تست هست که عین خود جیمته. یکی از اونها رو بزنید ببنیدی براتون اون آسونتره یا GRE . یا میتونید 2 -3 تا کتاب جیمت رو از همین فروم دانلود کنید نگاه کنید ببینید میفهمید چی به چیه و چی درس میدن یا تمرینهاش رو میتونید حل کنید یا نه. بخ خصوص بخش وربال. ریاضیاتش چیزی نداره بیشتر دقته و تمرین برای تند شدن دستتون ولی وربال کار میبره و هرکسی نیست که بتونه تو 1 ماه نمره 760 بگیره.

بعد زدن تست آزمایشی و خوندن تیکه هایی از کتابهای جمیت خیلی بهتر میتونید تصمیم بگیرید

فکر میکنم که برای حسابداری همین امتحان GRE بهتر باشه. شما اول ببین دانشگاههایی که میخواید اپلای کنید کدوم هست. از همین الان که فرصت دارید تحقیقاتت رو بکن و دانشگاههات رو انتخاب کن (رده بندی کن. مثلا اگه نمرت بین 1500-1400 شد 10 تا دانشگاه اگه 1400-1300 شدی فلان دانشگاهها) اینطوری بعدا گیر نمیافتی که ددلاین دانشگاه نزدیکه و هنوز نمیدونی کجا بفرستی

شما از 100 تا دانشگاه همش رو که اپلای نمیکنی. نهایت 15 تا اپلای میکنی. اون 15 تا ممکنه همش gre رو قبول داشته باشن و و اصلا جیمت نخواد بدی.

بعدشم تجربه خود من با دانشگاهها این بوده که خیلی چونه ای هستن! مسخره است ولی خب این رو تو موقع اپلای کردن خودم کشف کردم که خیلیهاشون راه میان

مخصوصا وقتی وضع اقتصادی دنیا خرابه. رشته حسابداری رو به طور خاص نمیدونم ولی کلا تقاضا برای اکثر business school های آمریکا کم شده چون شهریه های وحشتناک بالای میگیرن بابت همین کم شدن تقاضا هم خیلی دانشگاهها کلاسهای 400 نفریشون پر نمیشه و دارن تلاش میکنن که دانشجو جذب کنن. همین قضیه waive کردن application fee که 3 تا دانشگاه برای من، و خیلیهای دیگه برای بقیه دوستان انجام دادن، برای همین هست.

در هر صورت شما ایمیل بزن به دانشگاهی که گفته "فقط جیمت" میخوایم. بگو جیمت تو کششورمون برگزار نمیشه، من پسرم و تا سربازی اجباری نرم نمیتونم برم امتحانم رو بدم لطفا GRE رو قبول کنید و خب اونها هم 95% قبول میکنن. (من با همین ایمیل زدن از کلی دردسرهای اضافه و هزینه زیادی و ارزیابی مدارک و ارسال و ددلاین و .... راحت شدم)

** تو ایام عید خیلی از دوستان به فروم سر نمیزنن یا خیلی کم میان. شما که وقت زیاد دارید. یکم صبر داشته باشید تا بیاین و جوابتون رو بدن. لازم نیست تو این همه تاپیک سوالت رو تکرار کنی. لااقل چند رو مهلت بده
    * خود من هم با همون پیغام اول جواب همه دوستان رو میدم. فکر کنم معمولا هم اینقدر اطلاعات اضافی میدم و پرحرفی میکنم که کلافه هم میشن. برای شما هم همینطور. البته خب بد نیست فروم رو یه بار دیگه نگاه کنید مطمئنم از گیجی در میاید چون این قضیه انتخاب بین این 2 تا بار اول نیست که مطرح میشه و مشکل شما نیست و قبلا هم در موردش بحث شده
    سلام دوست عزیز ممنون از اینکه وفت گذاشتی
    من پست این فروم ها رو خوندم بعد سوال پرسیدم. اینقدر توضیحات اضافی و گیج کننده هست که نمیتونید باید چه بکنید. از طرفی چون متاسفانه کسانیکه نمره بالا اورده باشن کم هستن و فقط افراد بر اساس حدس و گمان خودشون میگن نمیشه روش حساب باز کرد چون بچه های قوی بیشتر فنی هستن و علوم پایه که همشون تقریبا جی ار ای میدن و نمره های بالا در اون بیشتر هست. بعلاوه چون فقط جی مت مخصوص business schoolها هست زیاد منبع خوبی تو ایران نیست. پستهای شما خوبه اما اینقدر همانطور که گفتید طولانی که اخرشو میخونی اولش فراموشت میشه.
    من به سوالات جی مت نگاه انداختم. هم ریاضیاتش سختره وهم وربالش 3 بخشه که هر کدوم خودشون سخت هستن و باید وقت کافی گذاشت. اما ریاضی جی ار ای خ راحتره فقط میمونه وربالش که اونم میشه از پسش بر اومد. من سری قبل بیشتر تمرکزم رو لغت بود و 3500 را خوندم و کمتر تست زدم و الا بعد از یک ماه تحلیل و مشورت گرفتن از کسانی که 1500 به بالا شدن و ایمیل زدن به متخصصان مگوش دقیقا الان میدونم چی باید بخونم و چکار کنم. چون دامنه لغاتم بالاست و قبلا خ خوندم الان با وربال جی ار ای و نحوه خوندنش مشکل ندارم. من تقریبا تمامی دانشگاهها رو میدونم چی میخوان. 60تا جی ار ای هم قبول دارن و 50 تا فقط جی مت. از بین به تک تک اونا ایمیل زدم و اطلاعات را بدست اوردم با چندتاشون چت کردم و چون مقالات خ خوبی کار کردم و براشون ارسال کردم حتی نزدیک بود برا دانشگاه ویسکانسین منو قبول کنن که اونموقع سرباز بودم.من دوباره بهشون میل میزنم و میگم ولی فکر نکنم قبول کنن که ایران جی مت نداره. بله دارم دانشگاهها یی که جی ار ای رو قبول دارن یکی یکی اطلاعاتشون رو بدست میارم ولی میدونم حداقل اونها مجموع 1300 میخواند. حالا دوتا سوال مطرح میشه که شما ممکنه لغتتون بد نباشه و تستهای ازمایشی جی ار ای رو بهتر از جی مت بزنید اما ایا افزایش نمره جی مت ممکن نیست راحتر باشه؟ مثلا شما زودتر بتونید نمره رو افزایش دهید چون گرامر محدودتر هست و نحوه سوالات منطقی معلوم تر و سوالات ریدینگ هم با خوندن متن زیاد بشه کاری کرد در حالیکه افزایش دامنه لغات مشکلتر باشه. من نه با استدلالی مشکل ندارم نه لغت اما استدلالی تنوع داره و کسل کننده نیست.
    سوال دوم این است که من چون تو زمینه های خاصی تحقیق میکنم و حدود 12 مقاله و چند طرح پزوهشی انجام دادم ایا فقط بر اساس interest research اقدام به اپلا یکنم یا نمره جی ار ای. مثلا دانشگاه DREXEL با 1300 مجموع جی ار ای میگیره اما تو فیلد من کار نمیکنن. اگه من 1300 شدم ایا برا اینجا اپلای کنم یا دانشگاههایی که کمی بیشتر یانزدیک به این هستن اما تو فیلد کاری من استاد دارن؟
    بله من برا 15 تا تقریبا میخوام اپلای کنم که همه اونا جی ار ای دارن. حالا با توجه به راحت بودن جی ار ای و اینکه همه دانشگاههایی که من میخوام اپلای کنم جی ار ای قبول دارن کدوم رو امتحان بدم؟
    ممنون از اینکه وقت گذاشتی. ایشالله سال جدید سال پذیرش شما وهمه دوستان خوب و پرتلاش باشه. سال نو مبارک

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrabounr نمایش پست ها
    راهنمایی!!
    اول همه فروم رو بخونید
    دوم همه فروم رو بخونید
    سوم هم فروم رو بخونید

در مورد مفید بودن پست ها و فعالیت این کاربر عزیز در فروم شکی نیست اما من دو نکته رو می خوام بگم
    • زدن prep جیمت برای کسی که تا الان هیچ منبعی از جیمت نخونده نمی تونه برآوردی از موفقیتش بده، در فروم های خارجی خیلی از افرادی که نمره بالای 700 گرفتن، نوشته اند که وقتی برای اولین بار prep زدن نمره خیلی پایینی که حتی در مواردی پایین تر از 600 بوده کسب کردند.
    • تجربیات شما در مورد چونه زدن با بیزینس اسکول ها و اینکه در شرایط فعلی با توجه به بحران مالی با خیلی از شرایط دانشجوها کنار میان، احتمالا در مورد MBAکه شما براش اقدام کردین، درسته نه دوره های دکتری! دوستمون هم می خواند برای دوره دکتری اقدام کنند. چون دوره های MBA شهریه های سنگینی دارند و احتمالا برای خیلی ها امکان پذیر نیست که هزینه اش رو بدن ، استقبال از این دوره ها کم شده، ولی دوره دکتری که فاند هم می دن احتمالا با کمبود استقبال مواجه نباشه!
    Everything that is beautiful and noble is the product of reason and calculation

Member
    رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط mahspice نمایش پست ها
    در مورد مفید بودن پست ها و فعالیت این کاربر عزیز در فروم شکی نیست اما من دو نکته رو می خوام بگم
    • زدن prep جیمت برای کسی که تا الان هیچ منبعی از جیمت نخونده نمی تونه برآوردی از موفقیتش بده، در فروم های خارجی خیلی از افرادی که نمره بالای 700 گرفتن، نوشته اند که وقتی برای اولین بار prep زدن نمره خیلی پایینی که حتی در مواردی پایین تر از 600 بوده کسب کردند.
    • تجربیات شما در مورد چونه زدن با بیزینس اسکول ها و اینکه در شرایط فعلی با توجه به بحران مالی با خیلی از شرایط دانشجوها کنار میان، احتمالا در مورد MBAکه شما براش اقدام کردین، درسته نه دوره های دکتری! دوستمون هم می خواند برای دوره دکتری اقدام کنند. چون دوره های MBA شهریه های سنگینی دارند و احتمالا برای خیلی ها امکان پذیر نیست که هزینه اش رو بدن ، استقبال از این دوره ها کم شده، ولی دوره دکتری که فاند هم می دن احتمالا با کمبود استقبال مواجه نباشه!
    با سلام
    ممنون دوست عزیز این تایید.
    چون شما برا جی ار ای هم میتونید بیاید تست بزنید ممکنه نمره خوب بگیرید یا بد. اینها هیچکدوم دلیل نمیشه. مثل اینه که شما بخواید برا کنکور بخونید بعد بگین تستها رو بزن ببنی چطوره. این اصلا معیار و محک نیست. همانطور که گفتم نرخ رشد مهم نه نمره اولیه.
    بعد من تعجب کردم از این دوستمون که گفتن تقاضا کم شده. شما الان میبینید که همه دانشگاه میزنن رقابت فوق العادست و .... پس برا MBA فرمودن.من برا دکترا حسابداری میخوام اقدام کنم نه فوق مدیریت. بعد MBA معمولا برا کسانی که مدیر هستند و نمیخوان دکترا بگیرن خوبه و چون بیشتر مدیران امریکایی میتونن کمک از شرکتها بگیرن ثبت نام میکنن ولی دوباره ادامه تحصیل اون باید یا حسابداری یا مالی یا اقتصاد ادامه داد.
    نکته بعدی که اشاره کردید خ خوب بود"فروم های خارجی". من تا الان اطلاعاتم را براساس فروم داخلی بدست اوردم زیاد جالب نبود اما اونا خودشون متخصص اینکارن پس خ درستر هست مثل مگوش. اما نتکته نهایی اینکه در هر دو امتحان جی مث و جی ار ای رقابت رو وربال هست که هر دو سختی خودشون را داره. ممنون از دوستان عزیز

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

من پست این فروم ها رو خوندم بعد سوال پرسیدم. اینقدر توضیحات اضافی و گیج کننده هست که نمیتونید باید چه بکنید. از طرفی چون متاسفانه کسانیکه نمره بالا اورده باشن کم هستن و فقط افراد بر اساس حدس و گمان خودشون میگن نمیشه روش حساب باز کرد چون بچه های قوی بیشتر فنی هستن و علوم پایه که همشون تقریبا جی ار ای میدن و نمره های بالا در اون بیشتر هست. بعلاوه چون فقط جی مت مخصوص business schoolها هست زیاد منبع خوبی تو ایران نیست. پستهای شما خوبه اما اینقدر همانطور که گفتید طولانی که اخرشو میخونی اولش فراموشت میشه.
    من به سوالات جی مت نگاه انداختم. هم ریاضیاتش سختره وهم وربالش 3 بخشه که هر کدوم خودشون سخت هستن و باید وقت کافی گذاشت. اما ریاضی جی ار ای خ راحتره فقط میمونه وربالش که اونم میشه از پسش بر اومد. من سری قبل بیشتر تمرکزم رو لغت بود و 3500 را خوندم و کمتر تست زدم و الا بعد از یک ماه تحلیل و مشورت گرفتن از کسانی که 1500 به بالا شدن و ایمیل زدن به متخصصان مگوش دقیقا الان میدونم چی باید بخونم و چکار کنم. چون دامنه لغاتم بالاست و قبلا خ خوندم الان با وربال جی ار ای و نحوه خوندنش مشکل ندارم. من تقریبا تمامی دانشگاهها رو میدونم چی میخوان. 60تا جی ار ای هم قبول دارن و 50 تا فقط جی مت. از بین به تک تک اونا ایمیل زدم و اطلاعات را بدست اوردم با چندتاشون چت کردم و چون مقالات خ خوبی کار کردم و براشون ارسال کردم حتی نزدیک بود برا دانشگاه ویسکانسین منو قبول کنن که اونموقع سرباز بودم.من دوباره بهشون میل میزنم و میگم ولی فکر نکنم قبول کنن که ایران جی مت نداره. بله دارم دانشگاهها یی که جی ار ای رو قبول دارن یکی یکی اطلاعاتشون رو بدست میارم ولی میدونم حداقل اونها مجموع 1300 میخواند...
    دوست عزیز، اینجا بچه ها اکثرا خودشون امتحان رو تجربه کردن و من ندیدم کسی بر اساس حدس و گمان نظر بده. مخصوصا تو تاپیکهای مدیریت و جیمت تعداد کاربرها خیلی محدوده و معمولا بعد از 2-3 تا پست همه تاریخچه و هدف و ... همدیگرو میفهمن.

من بارها گفتم،من در مورد دکترا اطلاعات زیادی ندارم. شاید چون تو تاپیکها پخش بوده این رو شما ندیدید. من اطلاعاتم در مورد ارشد زیاده. در مورد MBA هم خب زیاد میدونم چون هم علاقه داشتم و هم کنجکاو هم وقت زیاد داشتم! هدفم برای اپلای امسال MBA نبود و شانسی دوباره رسیدم سر همین خط چون دانشگاهها ددلاین ارشدشون گذشته بود یا اصلا ارائه نمیکردن و ..... . اطلاعاتم برای کلا business school و ارشد هست. (با حسابداری و اقتصاد کاری ندارم. از مدیریت مالی هم خوشم نمیاد و وارد جزئیات ارشد و دکتراش نشدم ولی با این حال اطلاعات خوبی دارم)
    پروسه ارشد با دکترا متفاوته. تو ارشد admission committee تصمیم میگیره و استادی در کار نیست. ولی تو دکترا استاد برای شما همه کارست و من شاید 1-2 مورد چشمم خورده باشه که برای دکترا کمیته داشتن.

بعدشم مثل خود شما که یه سری اطلاعات تو پیام خصوصی به من دادی و من جوابت رو اینجا دادم، بخشی از پستهام اونطوریه. یعنی جواب رو با توجه به اطلاعاتم از اون فرد دادم که بتونم بهتر کمکش کنم(لااقل از نظر خودم) شما یه موقع اگه دیدی یه چیزی با منطقت جور در نیومد یا تناقض داشت، یه بررسی کن شاید اون پست خاص اون فرد بوده نه یه نتیجه گیری و اطلاعات برای عموم.

در مورد جیمت هم، من یه چیزی میگم شما خودت بسنج. آیا کسی که شکست میخوره به این معنیه که بلد نیست یا حالیش نیست؟
    درسته که خب اگه از یکی که نمرش شده 760 بپرسی میتونه راهنمای خوبی باشه ولی در مورد جیمت تو ایران این رو تنها معیارت قرار نده. یکی از بچه های همینجا که 760 هم آورده بود برای امتحان شاید 2 هفته هم وقت نذاشت.حالا اگه این فرد بیاد بهتون بگه 2 هفته بسه چون من 760آوردم آیا درسته؟
    یا کسی که کتاب کاپلان رو خونده بود. شما اینجا نمیبینید کسی کاپان رو بیاد جز منبع اصلی بگه ولی خب یکی هم اون رو خونده بود و نمرشم آورده بود
    شما برید تاپیک "تجربیات جیمت" یه بار دیگه از اول اولش رو بخونید. درسته وقت میگیره ولی قضیه واضح میشه براتون.
    خیلی از بچه های اینجا زحمت کشیدن، خوندن، وقت گذاشتن ولی سر امتحان به 1001 دلیل نمره خوب نیاوردن. از دلشوره، بی دقتی، خستگی سفر،.....
    مگه خود من چند اوردم؟ منم 660 شدم نه نمره آنچنانی هست نه هیچی.

ولی ممکنه اطلاعاتم در مورد جیمت از خیلی از بچه های اینجا بهتر باشه و بهتر کمکتون کنم(این رو مطمونم چون هیچکس اندازه من نمیاد وقت بذاره براتون توضیح بده و تک تک سوالها رو کامل جواب بده) . چون من میرم میگردم و اطلاعات جمع میکنم بعد عمل میکنم ولی یکی تصمیم میگیره ریسک کنه یه راهی رو که از یکی شنیده پیش بگیره، تهشم ممکنه نمره عالیش رو بیاره ولی هیچ اطلاعاتی در مورد بقیه منابع یا بقیه چیزها نداره چون براش مهم نبوده اطلاعات داشته باشه و فقط میخواسته نمرش رو بیاره

من 2 ساله تو این بخش میام و میرم. هم خودم 2 بار امتحان رو دادم (هم امتحان جدید رو هم قدیم رو) هم این فروم و هم beatthegmat , gmatclub , ... رو چک کردم. هم اینکه بچه هایی که این 2 سال جیمت میخوندن بالاخره اطلاعاتشون رو دادن و من از نتیجشون و منابعشون و وقتی که گذاشتن و ... خیلیها خبر دارم. برای همین فکر میکنم که ممکنه با این اطلاعات بتونم به شما یه یکی دیگه کمک کنم. (البته شما که این رو نمیبینی. اینا پشت صحنه اطلاعات من هست)

* جمع بندی که کردید تو پستتون (همونی که قرمز کردم) فکر میکنم اشتباهه یا اینکه شما منظورتون رشته حسابداری بوده یا من بد متوجه شدم که چی گفتید.
    ** اگه پستهای من که طولانین گیجتون کرده، باید یه مقدار بیشتر دقت کنید. بعد هم اطلاعات رو برای خودتون دسته بندی کنید و رو کاغذ یادداشت کنید که فراموشتون نشه و کمتر گیج بشید. مثلا منابعی که باید بخونید رو لیست کنید و ببینید کدومش هست که بیشترین تکرار رو بین بچه های اینجا و beatthegmat داشت و بقیه رو از لیستتون پاک کنید. یا مدت زمان مطالعه یا چیزهای دیگه

شما اگه نظر mahspice عزیز رو برای حسابداری و دکترا بخواید به نفعتون هست. ایشون تخصصشون بیشتره و اطلاعات بهتری دارن و دیدم که تو تاپیک حسابداری هم فعال هستن.

فقط در مورد زدن PREP برای شخص شما با ایشون مخالفم. فکر میکنم چون شما قبلا GRE رو دادید و بالاخره یه اطلاعاتی هم از جیمت کسب کردید که چه بخشهایی داره و همینطوری GRE که دادی پایه زبانی رو دارید، زدن تست آزمایشی میتونه بهتون دید بده. اگه زبانتون بد بود یا هیچی هیچی نمیدونستید من هم باهاشون موافق بودم. ولی شما ظاهرا سابقتون با GRE و انتظاراتتون از نمره آیندتون بالاست و از پس روخونی کردن تست آزمایشی جیمت بر میاید و بعدشم میتونید بفهمید که آیا تواناییش رو دارید که با خوندن این سوالها رو درست جواب بدید یا نه. یعنی توانایی "حودارزیابی" رو دارید.

برای مورد دیگه هم "چونه زدن" بله. ایشون درست میگن. چونه زدن مال وقتیه که با دانشگاه طرفی. مثل ارشد که طرف دانشکده هست ولی برای دکترا که شما با استادت کار داری و همه چیزت به اون بستگی داره فرق میکنه. باید وجه خوبی از خودت نشون بدی و در ضمن شوخی بردار هم نیست.

اینکه تقاضا برای MBA کم شده، نه فقط MBA نیست. من تو ماه گذشته داشتم یه سری رنکینگها رو چک میکردم (شرمنده یادم نیست دقیقا تو کدوم سایت خوندم شاید FT یا Business week) اومده بودن اطلاعات رو واسه رنکینگها از دانشگاهها گرفته بودن. بعد هم یه سری survey و .... بر اساس اماری که به دست آورده بودن یه گزارش نوشته بود که تو کلیت آمریکا متقاضیهای biz school کم شدن (درصد دقیق یادم نیست). بعد نوشته بود مثلا دانشگاههای..... گفتن که اینقدر متقاضیشون کم شده ولی دانشگاههای .... گفتن به نسبت پارسال متقاضیهاشون بیشتر شده و ......
    یه گزارش کاملی داده بود بر اساس اطلاعات و امار و چیزهایی که از خود business schoolها گرفته بودن و این رو گفته بود که متقاضی کلی کم شده.
    من خودم حدس میزنم که بابت شرایط اقتصادی هست والا یادم نمیاد تحلیلی برای دلیلش نوشته بود یا نه.

MBA هم در کل متقاضیش خیلی کم شده تو دنیا چون ارزش مدرکش اومده پایین. برای اینکه اینقدر نشستن سرش بحث کردن و مقاله دادن و .... که آیا این مدرک واقعا برای یه مدیر لازم هست یا نه؟ آیا میارزه 2 سال کارش رو ول کنه بره درس بخونه؟ آیا لازمه این همه هزینه کنه؟ آخرش چی یاد میگیره؟ و ..... که خب همه اینها باعث شده که آمار متقاضیهای MBA بیاد پایین.
    البته خب پایین اومدن آمار یه چیزه و پذیرش گرفتن ما یه چیز. فرضا 200000متقاضی سالانه برای MBA باشن اگه این بشه 180000تا خب کم شده ولی این هیچوقت به چشم من و شما نمیاد فقط همین آمار دانشگاهها و (این گزارشه که من خوندم) هست که این رو نشون میده.

همین دیگه. در کل تقاضا کم شده. اگه پارسال یه دانشگاه 5000تا application میگرفت امسال شده 4200 که خب سقوط زیادی هست. منتها همین دانشگاهه کلا 400تا دانشجو میخواد یعنی بازم شرایط رقابتی شدید وجود داره. (برای دکترا این عددهارو تبدیل کنید. مثلا 300تا اپلیکیشن پارسال شده 240تا امسال که دانشگاه کلا 13تا دانشجو میخواد). این با حرف mahspice تناقض نداره. دانشگاهها هنوز بورس میدن، هنوزم شدیدا رقابتیه قضیه ولی خب تو تعداد متقاضیشون افت داشتن.

برای بقیه پسستون:
    شما که میگید "بله من برا 15 تا تقریبا میخوام اپلای کنم که همه اونا جی ار ای دارن. حالا با توجه به راحت بودن جی ار ای و اینکه همه دانشگاههایی که من میخوام اپلای کنم جی ار ای قبول دارن کدوم رو امتحان بدم؟" فکر میکنم خودتون جوابتون رو دادید.

اینکه "تغییر دادن نمره کدوم" راحتتره من نمیتونم بهتون بگم. کاملا به توانایی خودتون بستگی داره. من 200 سالم وقت داشته باشم نمیتونم GRE نمره بگیرم واسه اینکه لغت تو ذهنم نمیمونه. شما ببین کدوم برات راحتتره بخونی. جیمت یه منطقی پشتش داره. سوالاتش لم داره. تمرین کنی میتونی از پسش بر بیای. با 7ماهی که مشا وقت داری و روزی 7 ساعت که گفتی، برای جیمت میتونی کاملا خودت رو پوشش بدی و جز بدبیاری و بی دقتی اصولا باید بتونی نمره عالی بگیری.
    ولی آیا حاضری از اول و قدم صفر شروع کنی جیمت رو دنبال کنی و تازه بگردی ببینی منابعش چی هست، کدوم بهتره، چه راهی رو بری، رو چی وقت بذاری و ....؟ در حالیکه GRE رو تحقیق کردی میدونی، مطالعه کردی و کلی لغتهاش رو بلدی و خودت انتظار داری که بتونی نمره 800 ریاضی و 600 به بالای وربال رو بگیری.

این رو خودتون باید قضاوت کنید. یه تست آرمایشی جیمت رو بزنید بدون زمان گرفتن. ببیند سوالهاش چقدر براتون سخته و همون "خودارزیابی" ببین فکر میکنی میتونی از پسش بر بیای یا نه.(هوشش رو داری؟ پشت کارش رو داری که بخونی؟ پیش زمینه انگلیسی کافی براش داری؟ ....) بالاره بعد از 20+سال سن یه شناختی از خودت داری و تواناییهات رو میدونی. با خودت رو راست باش ببین میتونی از پسش بر بیای یا نه.
    (ادامه دارد)
    ویرایش توسط mehrabounr : March 22nd, 2013 در ساعت 02:31 AM
    Sorry if you haven't received an answer from me. I don't check the forum any more. If you want to talk, find me on Linkedin or through email.
    Bear in mind I only have information about USA Business school and business PHD admissions.*Who ever says apply to top 30, say NO

رشته و دانشگاه
    Marketing PHD

من به سوالات جی مت نگاه انداختم. هم ریاضیاتش سختره وهم وربالش 3 بخشه که هر کدوم خودشون سخت هستن و باید وقت کافی گذاشت. اما ریاضی جی ار ای خ راحتره فقط میمونه وربالش که اونم میشه از پسش بر اومد. من سری قبل بیشتر تمرکزم رو لغت بود و 3500 را خوندم و کمتر تست زدم و الا بعد از یک ماه تحلیل و مشورت گرفتن از کسانی که 1500 به بالا شدن و ایمیل زدن به متخصصان مگوش دقیقا الان میدونم چی باید بخونم و چکار کنم. چون دامنه لغاتم بالاست و قبلا خ خوندم الان با وربال جی ار ای و نحوه خوندنش مشکل ندارم. من تقریبا تمامی دانشگاهها رو میدونم چی میخوان. 60تا جی ار ای هم قبول دارن و 50 تا فقط جی مت. از بین به تک تک اونا ایمیل زدم و اطلاعات را بدست اوردم با چندتاشون چت کردم و چون مقالات خ خوبی کار کردم و براشون ارسال کردم حتی نزدیک بود برا دانشگاه ویسکانسین منو قبول کنن که اونموقع سرباز بودم.من دوباره بهشون میل میزنم و میگم ولی فکر نکنم قبول کنن که ایران جی مت نداره. بله دارم دانشگاهها یی که جی ار ای رو قبول دارن یکی یکی اطلاعاتشون رو بدست میارم ولی میدونم حداقل اونها مجموع 1300 میخواند. حالا دوتا سوال مطرح میشه که شما ممکنه لغتتون بد نباشه و تستهای ازمایشی جی ار ای رو بهتر از جی مت بزنید اما ایا افزایش نمره جی مت ممکن نیست راحتر باشه؟ مثلا شما زودتر بتونید نمره رو افزایش دهید چون گرامر محدودتر هست و نحوه سوالات منطقی معلوم تر و سوالات ریدینگ هم با خوندن متن زیاد بشه کاری کرد در حالیکه افزایش دامنه لغات مشکلتر باشه. من نه با استدلالی مشکل ندارم نه لغت اما استدلالی تنوع داره و کسل کننده نیست.
    سوال دوم این است که من چون تو زمینه های خاصی تحقیق میکنم و حدود 12 مقاله و چند طرح پزوهشی انجام دادم ایا فقط بر اساس interest research اقدام به اپلا یکنم یا نمره جی ار ای. مثلا دانشگاه DREXEL با 1300 مجموع جی ار ای میگیره اما تو فیلد من کار نمیکنن. اگه من 1300 شدم ایا برا اینجا اپلای کنم یا دانشگاههایی که کمی بیشتر یانزدیک به این هستن اما تو فیلد کاری من استاد دارن؟
    بله من برا 15 تا تقریبا میخوام اپلای کنم که همه اونا جی ار ای دارن. حالا با توجه به راحت بودن جی ار ای و اینکه همه دانشگاههایی که من میخوام اپلای کنم جی ار ای قبول دارن کدوم رو امتحان بدم؟
    ممنون از اینکه وقت گذاشتی. ایشالله سال جدید سال پذیرش شما وهمه دوستان خوب و پرتلاش باشه. سال نو مبارک

برای اون قسمت اپلای کردن هم:
    به نظرم از بچه های دکترا بپرسی بهتره تا من. من نظرم خودم رو میگم. من اگه جای شما بودم:

البته این رو در نظر داشته باش وقتی جوابم رو میخونی: من شخصا هیچ علاقه ندارم یه سال دیگه اینجا بمونم. حالا شاید شما بتونی 1سال دیگه هم بمونی. ولی من اگه جای شما بودم(یعنی تو موقعیت شما بودم) به هر صورتش هرکاری میکردم که همین 1سال رفتنی بشم. حالا هرجور شده. بقیش رو بعدا و اون طرف که بودم میتونم درست کنم. واسه اینکه موندن آخر عاقبت نداره.و من هر 1سال که قضیه رو دیرتر انداختم ضرر کردم (سوئد پولی شد، ایران تحریم شد، ویزا دردسز شد، وضع اقتصاد دنیا خراب شد، قبرس دیروز به هم ریخت، ایتالیا فنا شد، اسپانیا نیمه ورشکسته شد، اتحادیه اروپا دعئاشون شد از بس بی پولها پول خواستن از 3-4 تا پولدارها. کانادا سفارتش رو جمع کرد. )خلاصه داستان و اتفاق هر روز اضافه میشه و قضیه رفتم و اپلای رو سختتر و سختر میکنه و دست ادم بسته میشه. بهتره اگه تصمیمش رو گرفته و مصممه که بره طودتر کارهاش رو بکنه.

حالا اگه من وضعیت شما رو داشتم چی کار میکردم:
    اولا برای 2 یا 3 تا ارشد اپلای میکردم. محض اطمینان و به عنوان safety net. چون هم سابقه درسیش رو دارید و هم مقاله. البته نمیدونم دقیقا از حسابداری میشه برای چه ارشدی اقدام کرد. (شما لیسانست هم حسابداری بوده؟) مثلا یادمه تو دانشگاههایی که میگشتم یکیشون برای master taxation خیلی خوب دانشجو میگرفت ولی من شک داشتم که اگه کی همچین رشته ای رو بره، موقع ویزا بهش نمیگن این که قوانین مالیاتی آمریکاست تو میخوای اینو بخونی که چی بشه؟ (از این بابت که همه میگن ما بعد از درسمون بر میگردیم و نمیخوایم اونجا بمونیم!)
    حالا شما ببین اگه این پیشنهاد خوبیه بگرد 2-3 تا ارشدی که به دردت میخوره هم محض اطمینان دم دستت داشته باش. این همه که هزینه کردی و امتحانهات رو دادی و روندتم که آمادست به خاطر 3 هفته نهایت وقتی که باید رو اپلیکیشن مستر بذاری و بابت 300دلار از خیرشون نگذر و بذار دستت باز باشه اگه خدای نکرده یه چیزی شد و دکترا نشد وقتت (یا وقت من ئر موقعیت شما) تلف نشه و لالقل از اینجا رفته باشم و در ضمن همون مستر از دانشگاه خارجی گرفتنه هم خودش کلی کمکه برای همه چیز آینده یه دکترا چه کار

مورد دیگه که در نظر میگرفتم اینه که اپلای سخته و ریسک زیادی داره و خیلیها ریجکت میشن.(منم که نمیخوام یه سال دیگه دوباره از اول اپلای کنم) پس باز چند تا گزینه safe لازم دارم.
    از 15 تا دانشگاهم 10تاشو بر اساس علاقم میزدم حتی اگه نمراتم از ایده آل یا میانگین دانشگاهه کمتر بود. سعی میکردم با sop و proposalو خوب نوشتن رزومم و نشون دادن کارم تو اون زمینه و مقاله هام خودم رو از بقیه جدا کنم و بالا بکشم و نشون بدم که تواناییشو دارم که دانشجوی برجسته ای بشم.
    5تا دانشگاه رو هم به عنوان موارد safe در نظر میگرفتم که ممکنه 100% رشته مورد نظرم نباشن و متفاوت باشن ولی از نظر آماری و نمرات و .... تو رده های بالای اونها قرار میگرفتم و میدونستم براساس آمار سالهای گذشته شانس خوبی دارم.

البته واسه همه اینها بورس دادن دانشگاه رو هم در نظر میگرفتم. اگه دانشگاه امکان بورس دادن نداره یا ناقص میده یا مسخره بازی داره، چون بودجه من نمیرسه خودم خرج دانشگاه رو بدم، دنبال دانشگاههای بدون بورس نمیرفتم.

منتها این نظر منه. من نمیخوام دوباره سال دیگه از اول شروع کنم اپلای کردن. شخصا به همه زمینه های مدیریت و حسابداری علاقه دارم (جز finance) (من لیسانس مالیه. بیشتر سابقه کارم تو حسابرسی و حسابداری. من کلا همه کار کردم!) و اگه اون زمینه که خیلی دوسش دارم هم قبول نشم برام مهم نیست و تو رشته های دیگه ضجر(دیکتش چجوریه؟) نمیکشم بازهم لذت میبرم و کارم رو میکنم. بعد هم یه چیزهایی غیر از درس هم برام مهمه. حتی شاید بیشتر از خود درسه.
    مثلا کانادا که اقامت میده، اگه یه دانشگاهی بود تو کانادا که رشتش با رشته مود علاقه من فرق داشت من حاضر بودم اون رو برم تا برم دانشگاه آمریکایی با رشته مورد علاقم (بقیه شرایط یکسان) چون کانادا فوری اقامت میده و 3 سال اجازه کار بهم میده با مدرک ارشد و مثل بقیه نیست که اگه کار پیدا کردم، کردم نکردم باید برگردم.

شما ببین شرایط خودت چیه. من به همه میگم برید فکرهاتونو بکنید و رو کاغذ بنویسید. ظاهرا هیچکسم گوش نمیده.
    شما گوش بده برو رو کاغذ بنویس بعدشم بزن جلو چشمت.
    برای اینکه تا سال دیگه که اپلای کنی یا نتیجت بیاد 1000000000000بار شک میکنی و هی تمام این سوالهایی که کردی و به همشونم بارها فکر کردی دوباره میاد تو ذهنت. میگی حالا اگه یه ارشد اپلای کنم چی؟ اگه کلا برم ارشد چی؟ اگه؟ اگه؟ اگه؟.... اینم دست خودت که نیست. تا سال دیگه 1000جور خبر میاد و 1000تا تغییر رخ میده. میبینی رو آمریکا حساب کرده بودی ولی یهو همه میگن ویزا سخت میده، روی یکی دیگه حساب میکنی یهو میبینی امسال اون استاد یا دانشگاه دکترا نمیگیره. دائما باید برگردی سر خونه اولت و اون 110تا دانشگاهت و 50تا کشور دیگه رو دوباره بررسی کنی.
    اگه از الان این قضایا رو واسه خودت رو کاغذ بنویسی و کاملا روشنشون کنی، هربار واست سوال ایجاد شد، یا یه تغییری ایجاد شد، مغزت به هم نمیریزه و دوباره مجبور نیستی بشینی فکر کنی که حالا چی کار کنم بهتره.
    برای خودت مشخص کن چه چیزی برات مهمه. هدف واقعیت چیه (تحصیل، اقامت، کار، زندگی خانوادگی، دوستان، خوبی آب و هوا، چندتا از اینها، همشون) بر اساس اون گزینه هاتو یکی یکی حذف کن. مثلا اگه فقط و فقط آمریکا میخوای همین الان رو کاغدت بنویس فقط آمریکا که بعدا اگه یکی گفت آلمان رشتت رو داره و خوب بورس میده دو دل نشی.

این تنها توصیه من واسه این قضیه است که کسیم گوش نمیده!!! امیدوارم شما گوش بدی و بهت کمک هم بکنه

(نکته که بهش توجه کنی) در نهایت هم بگم که من آدم خیلی خیلی زیادی منطقی هستم و سر این قضیه اپلای واسه اینکه بودجم و منابعم و حوصلم و کلا همه چیزم محدود بود، ترجیح دادم با آگاهی کامل و براساس منطق پیش برم. برای همینم تا تونستم اطلاعات ار منابع اصلیش گرفتم و جستجو کردم و خوندم و خوندم و خوندم. تمام تصمیماتم هم بر اساس منطق و با بررسی دقیق تک تک کشورها و دانشگاهها و ... بوده
    ولی آخر کار که رسیدم یعنی وقت اپلای کردن شد، فهمیدم که خب اشتباه کردم. چون اینطور با منطق پیش رفتن نتیجش این بود که به جای 15 تا دانشگاه فقط 5 تا با معیارهای من همخونی پیدا کنه و در نتیجه منطق زیادیم باعث شک شانس پذیرشم رو با تعداد کم دانشگاهام بیارم پایین. البته خب لحظه آخری یه جورایی جبرانش کردم و چندتا دانشگاه دیگه هم اضافه کردم که باز بهشون میخوردم ولی خب نکتش رو گرفتید

بعد هم یه قضیه هست تو اپلای، اپلای و پذیرش منطق نیست. شما 60% منطقی عمل کن، 20% رو بسپر به شانست، 20% هم ریسک بپذیر.
    شانس نقش داره. یکی با عین رزومه شما روز قبلوت اپلای میکنه استاده حالش خوبهع و شاده چون تازه بهش بودجه دادن ، اون پذیرش میگیره و شما فرداش رد میشید
    ریسک کردن هم نقش داره. یه مقدار وقت ازتون میگیره و یکم هزینه داره ولی باعث میشه دستتون بازتر بشه، ممکنه حتی دانشگاهی که آرزوتون هست و هیچوقت فکرش رو هم نمیکردید قبول شید چون نمره هاش رو نیاوردید، بهتون ذیرش بده. برای همین "سر آمار و ارقام و نمره هاتون" ریسک کنید و به میانگین دانشگاه توجه زیادی نکنید.
    I would even dare to say don't mind the minimum requirements if you really really like that school

اینم از این. من دیگه سرم ترکید. جای خوندن challenge خودم جواب شما رو دادم(میام از شما 90000دلار رو میگیرم) . شما هم که معلومه از خط 10ام به بعد مطالب قبلی رو یادتون رفته فروم هم که هرشب!!!! تعطیل میکنه که پشتیبان بگیره این محدودیت کلمات هم باعث شد من هی چست رو ادیت کنم اخرشم شد 2 تا.

امیدوارم ته همه این بساط شما جوابت رو گرفته باشی و یادت هم مونده باشه که من اطلاعات کلیم برای ارشده نه دکترا و برای مدیریته نه حسابداری. شب خوبی داشته باشید.
    (خواستید تلافی چند ساعت جواب دادن رو هم کنید، برید تاپیک challenge رو بخونید و همفکری و کمک کنید من بورسم رو بگیرم)

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)