نقل قول نوشته اصلی توسط mysm
سلام

اول از همه تبریکات صمیمانه مارو پذیرا باشید

من خودم حین تحصیل ی سفر پیش اومد رفتم و پاسپورتمو گرفتم. تنها کاری که اداره گذرنامه کرد ی مهر زد رو پاسم و گفت که از این تاریخ تا این تاریخ شما حق خروج دارید.
ولی در مورد شما، ایرادی نداره. با نامه پذیرشت می ری وزارت علوم و احتمال می دم چون فارغ التحصیل نشدی باید بری پیش همون خانم معماری معروف اطاق 415 وزارت علوم تو پیروزان جنوبی.
اونا هم تو رو تائید می کنن و ارجاعت می دن به سازمان نظام وظیفه.
ببین، اگه می خوای برای ویزا (قبل از فراغت از تحصیل و اخذ معافی) بری از ایرون بیرون، اول باید ی نامه از مرکز روابط بین الملل دانشگاه خودت بگیری و با اون مراحلی رو که گفتم طی کنی. بر این اساس، اگه هنو دانشجویی، باید یک سفته به مبلغ 15000000 تومان بسپری دانشگاه (به عنوان حق تحصیل رایگان)
بعد هم تو نظام وظیفه 15000000 تومان به عنوان وثیق (که البته باید نزد یک بانک به ودیعه بگذاری) دقت کن این موقتیه و بعد از برگشتت از گرفتن ویزا باید بری آزادش کن. چون در این شرایط رو پاست مهر خورده از کی تا کی می تونی خارج شی.
این مراحل گرفتن پاس برای اخذ ویزا بود.

اما بعد...
بعد سر فرصت که دفاع کردی و معافیت گرفتی ، دیگه با دانشگاه خودتون کار نداری و یک راست با اصل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشدت می ری وزارت علوم. اونا هم معرفیت می کنن به نظام وظیفه و بالطبع چون معافی (یا حتا اگه نباشی با سپردن وثیقه) معرفیت می کنن به اداره گذرنامه (ستارخان).
حالا تو پاستو از مرحله اخذ ویزا داری و فقط باید Validate کنیش. اداره گذرنامه رو همون نامه اداره نظام وظیفه اقدام می کنه و تو همون جا (البته یک دفتر دیگشون) پاستو Validate می کنن و همونجا تعیین می کنن بر اساس I20 تو در حول و هوش فلان تاریخ می تونی بری و تا مثلا 5-4 سال دیگه پاسپورتت اعتبار داره و اینکه با این پاس سالی دو بار می تونی بیای ایران.

سوالی بود خوشحال میشم کمکت کنم
برا ماهم دعا کن

بدرود
]چند تا سوال :
1- سفته ی 15 میلیون تومانی باید به دانشگاه داده شود یا به خانم معماری
2- اساسا توی صحبت های شما حرفی از پس گرفتن این سفته نشد!
3- نامه ی پذیرش دانشگاه خارجی به این مراکز یعنی دانشگاه وخودمون چطوزی باید باشد ؟ همان پرینت نامه ی email دریافتی ماست ؟ یا این نامه به سفارت خانه ی می رود و ما باید از آنجا بگیریم یا با پست به درب منزل می رسد؟