صفحه 179 از 217 نخستنخست ... 79129169170171172173174175176177178179180181182183184185186187188189 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,781 تا 1,790 , از مجموع 2166

موضوع: جواب ندادن استادها

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    فوق لیسانس مهندسی عمران - زلزله

پیش فرض پاسخ : جواب ندادن استادها

مشکل اصلی، باز نشدن ایمیل هاست. ایمیلهایی که برای تهیه شون کلی زحمت کشیدیم.
    حتی باز نمیشن و منو داره دلسرد میکنه...
    من از 7 اکتبر شروع کردم (10 روزه) به ایمیل زدن کردن، به آمار من توجه کنید (من با لیبل درجا ایمیل هامو دسته بندی کردم):
    85 ایمیل به کانادا
    45 ایمیل به اروپا
    (مجموعا 130 ایمیل کانادا و اروپا)
    فقط 45 ایمیل باز شده
    فقط 17 جواب اومده-(6 تا از کانادا و 11 تا از ازوپا) !
    16 جواب که پوزیشن یا فاند ندارن (فک کنم اگه منو نخوان هم اینو به دروغ مینویسن)
    فقط 1 جواب که مشتاقم برای اومدنت و رزومه ت فیت برای گروه منه اما در حال حاضر فاند ندارم!

و من دارم دلسرد میشم.مگه چنتا دانشگاه داره کانادا ... من با 85 تا استاد مکاتبه کردم.دیگه چنتا پیدا کنم!؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط aras2 نمایش پست ها
    من از 7 اکتبر شروع کردم (10 روزه) به ایمیل زدن کردن، به آمار من توجه کنید (من با لیبل درجا ایمیل هامو دسته بندی کردم):
    85 ایمیل به کانادا
    45 ایمیل به اروپا
    فقط 45 ایمیل باز شده
    فقط 1 جواب که مشتاقم برای اومدنت و رزومه ت فیت برای گروه منه اما در حال حاضر فاند ندارم!

و من دارم دلسرد میشم.مگه چنتا دانشگاه داره کانادا ... من با 85 تا استاد مکاتبه کردم.دیگه چنتا پیدا کنم!؟؟
    دوست عزیز,

به طور کامل از نحوه ایمیل نوشتن شما برا هر استاد خاص اطلاعی ندارم, اما شاید دور از ذهن نباشه که وقتی شما ۱۳۰ تا ایمیل مجزا برای ۱۳۰ تا استاد و گروه مختلف طی ده روز فرستادید وقت خیلی زیادی روی هر ایمیل نگذاشتید.

نکته اول اینکه اغلب استاد های که شما بهشون ایمیل زدید, روزی بیش از ۱۰۰ تا ایمیل مرتبط به کار دریافت میکنن (این عدد یک تخمین هست که زیاد دور از واقعیت نیست). همچنین افراد زیادی مشابه شما به این اساتید ایمیل میزنند از چین و هند و یونان و .... بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که در اغلب موارد حتی ایمیل شما باز نشه یا اگر باز شد جوابی داده نشه.

نکته دوم, خیلی راحت اساتید ایمیل هایی که فرد برای ده ها نفر یا مثل شما بیش از ۱۰۰ نفر فرستاده را تشخیص میدن. معمولا اساتید این مدل ایمیل ها رو کمتر بهش توجه میکنند (تازه اگر توجهی بکنند). سابقه و تجربه افراد موفق نشون میده که با افراد کمتری مکاتبه کردند (نه ۱۳۰ گروه اون هم در کمتر از ۱۰ روز) و برای هر ایمیل وقت مناسب و کافی میگذارند. هر ایمیل به طور مستقل مخصوص یک گروه و استاد خاص هست و نحوی که بدون تغییرات زیاد اصلا قابل کپی و پیست کردن و فرستادن برای استاد دیگه نیست. ایمیل هایی که فقط اسم استاد و دانشگاه در اون تغییر میکنه و ماکزیمم یکی دو خط و هم متفاوت هستند, کمترین شانس برای گرفتن جواب مثبت را خواهند داشت.

نکته سوم, برای هر ایمیل خاص باید کاملا اون ایمیل personalize بشه. مثلا اشاره بشه به زمینه های فعال تحقیق در گروه مورد نظر که شما به اونها علاقه دارید یا ذکر مقاله یا مقالاتی که از اون استاد مطالعه کردید و نکات و مواردی که به نظر شما جالب و جدید بوده. همچنین به طور کلی در ایمیل خودتون باید مشخص کنید چطور سابقه علمی تحقیقاتی شما با زمینه های کار اون گروه خاص ارتباط پیدا میکنه. خیلی عالی خواهد بود اگر ایده و موضوع خاصی در ذهن دارید مطرح کنید.
    تنها در این صورت هست که استاد میفهمه شما یک متن کلی را برای صد نفر کپی و پیست نکردید و واقعا به گروهش علاقه دارید.

نکته چهارم, تمام مطالبی که گفتم را باید در کوتاه ترین حالت ممکن بیان کنید. استاد ها وقت خیلی کمی دارند و باید بتونید در دو یا ماکزیمم سه پاراگراف مطلب را بیان کنید.

نکته پنجم, سابجکت ایمیل باید کوتاه, گیرا و جذاب باشه. اگر سابجکت شما یک عبارت کلی باشه که استاد با اون عبارت ماهی صد تا ایمیل دریافت کنه احتمالا ایمیل شما باز نخواهد شد.

نکته ششم, وقتی با صرف وقت کافی ایمیل خوبی به استادی میزنید, میتونید بعد از چند وقت (یکی یا دو هفته) follow up کنید با ایمیل یا حتی تلفن. وقتی استاد ببینه یک دانشجو علاقه مند وقت گذاشته, موضوع تحقیقاتش را میفهمه و مطالعه کرده و پیگیر و مصر هست, تقاضا و اپلیکشن اون را جدی میگیره و بررسی میکنه.

دوست عزیز, پیشنهاد میکند دلسرد نشید و ایمیل ها رو با دقت و وقت گذاشتن بیشتر باز نویسی کنید و مجددا بفرستید. اما این بار برای تعداد محدودی. در نهایت طبیعی است که تعداد تعداد کمی پاسخ مثبت دریافت خواهید کرد. اما این تعداد کم پاسخ مثبت رابطه خطی با تعداد ایمیل های اولیه که فرستادید نداره. شما میتونید ده تا ایمیل خیلی خوب بنوسید و به گروه هایی که واقعا با شما match هستند بفرستید و از هر ده تا جواب بگیرید که شاید چند تاش مثبت باشه.
    موفق باشید

مشکل اصلی، باز نشدن .....
    فقط 1 جواب که مشتاقم ....
    دوست عزیز,
    یک مورد که ارتباط مستقیم با مشکلی که اشاره کردید نداره, برداشت شما از پاسخ استاد هاست. اساتید با شمایی که اصلا نمیشناسنتون هیچ تعارف, دوستی یا دشمنی ندارند. به نظر من طرز فکر شما صحیح نیست در این مورد خاص. اگر استاد به شما میگه فاند نداره, دلیلی نداره دروغ بگه. بسیاری از اساتید از نظر مالی گروه پولداری ندارند و مشکل فاندینگ دارند (اغلب گرنت های فرستاده شده برای مراکز فدرال آمریکا شانس فاند شدنشون بین ۱۰ تا ۲۰ درصد هست. یعنی تا ۹۰ درصد اساتیدی که اپلای میکنند, فاند نمیگیرن). یکم مثبت تر و با انرژی تر تلاش کنید حتما موفق میشید.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    فوق لیسانس مهندسی عمران - زلزله

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali7788 نمایش پست ها
    دوست عزیز,

به طور کامل از نحوه ایمیل نوشتن شما برا هر استاد خاص اطلاعی ندارم, اما شاید دور از ذهن نباشه که وقتی شما ۱۳۰ تا ایمیل مجزا برای ۱۳۰ تا استاد و گروه مختلف طی ده روز فرستادید وقت خیلی زیادی روی هر ایمیل نگذاشتید.

نکته اول اینکه اغلب استاد های که شما بهشون ایمیل زدید, روزی بیش از ۱۰۰ تا ایمیل مرتبط به کار دریافت میکنن (این عدد یک تخمین هست که زیاد دور از واقعیت نیست). همچنین افراد زیادی مشابه شما به این اساتید ایمیل میزنند از چین و هند و یونان و .... بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که در اغلب موارد حتی ایمیل شما باز نشه یا اگر باز شد جوابی داده نشه.

نکته دوم, خیلی راحت اساتید ایمیل هایی که فرد برای ده ها نفر یا مثل شما بیش از ۱۰۰ نفر فرستاده را تشخیص میدن. معمولا اساتید این مدل ایمیل ها رو کمتر بهش توجه میکنند (تازه اگر توجهی بکنند). سابقه و تجربه افراد موفق نشون میده که با افراد کمتری مکاتبه کردند (نه ۱۳۰ گروه اون هم در کمتر از ۱۰ روز) و برای هر ایمیل وقت مناسب و کافی میگذارند. هر ایمیل به طور مستقل مخصوص یک گروه و استاد خاص هست و نحوی که بدون تغییرات زیاد اصلا قابل کپی و پیست کردن و فرستادن برای استاد دیگه نیست. ایمیل هایی که فقط اسم استاد و دانشگاه در اون تغییر میکنه و ماکزیمم یکی دو خط و هم متفاوت هستند, کمترین شانس برای گرفتن جواب مثبت را خواهند داشت.

نکته سوم, برای هر ایمیل خاص باید کاملا اون ایمیل personalize بشه. مثلا اشاره بشه به زمینه های فعال تحقیق در گروه مورد نظر که شما به اونها علاقه دارید یا ذکر مقاله یا مقالاتی که از اون استاد مطالعه کردید و نکات و مواردی که به نظر شما جالب و جدید بوده. همچنین به طور کلی در ایمیل خودتون باید مشخص کنید چطور سابقه علمی تحقیقاتی شما با زمینه های کار اون گروه خاص ارتباط پیدا میکنه. خیلی عالی خواهد بود اگر ایده و موضوع خاصی در ذهن دارید مطرح کنید.
    تنها در این صورت هست که استاد میفهمه شما یک متن کلی را برای صد نفر کپی و پیست نکردید و واقعا به گروهش علاقه دارید.

نکته چهارم, تمام مطالبی که گفتم را باید در کوتاه ترین حالت ممکن بیان کنید. استاد ها وقت خیلی کمی دارند و باید بتونید در دو یا ماکزیمم سه پاراگراف مطلب را بیان کنید.

نکته پنجم, سابجکت ایمیل باید کوتاه, گیرا و جذاب باشه. اگر سابجکت شما یک عبارت کلی باشه که استاد با اون عبارت ماهی صد تا ایمیل دریافت کنه احتمالا ایمیل شما باز نخواهد شد.

نکته ششم, وقتی با صرف وقت کافی ایمیل خوبی به استادی میزنید, میتونید بعد از چند وقت (یکی یا دو هفته) follow up کنید با ایمیل یا حتی تلفن. وقتی استاد ببینه یک دانشجو علاقه مند وقت گذاشته, موضوع تحقیقاتش را میفهمه و مطالعه کرده و پیگیر و مصر هست, تقاضا و اپلیکشن اون را جدی میگیره و بررسی میکنه.

دوست عزیز, پیشنهاد میکند دلسرد نشید و ایمیل ها رو با دقت و وقت گذاشتن بیشتر باز نویسی کنید و مجددا بفرستید. اما این بار برای تعداد محدودی. در نهایت طبیعی است که تعداد تعداد کمی پاسخ مثبت دریافت خواهید کرد. اما این تعداد کم پاسخ مثبت رابطه خطی با تعداد ایمیل های اولیه که فرستادید نداره. شما میتونید ده تا ایمیل خیلی خوب بنوسید و به گروه هایی که واقعا با شما match هستند بفرستید و از هر ده تا جواب بگیرید که شاید چند تاش مثبت باشه.
    موفق باشید
    ممنون که به من مبسوط جواب دادین
    الان که من به خیلی ها ایمیل زدم و در واقع ایمیل زده شده بر نمیگردد میگین چیکار کنم؟
    من ایمیل ثابتی داشتم اما تغییراتی برای هر فرد میدادم.
    البته این اواخر ایمیلم رو مبسوز و در چندین پاراگراف کردم که بتونم از کارهام بگم:

Dear Dr,

I amxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxUniversity, Iran.

I want to apply for PhD in the xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

My master thesis was entitled xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx” | (Score: Excellent ) Under the supervisionxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

My research interests are quite broad xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx. I am experienced inxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. I have some papers about "xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx",xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

Furthermore, I am interested in studying a different type xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

My major interests are:
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - Exxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - And xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

I am ------ to apply for PhD for fall 2017 at ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    I am hoping that-------------------------------------------------------------------------------------------------.

واقعا باز نکردن ایمیل یه جورایی اذیت کننده ست.
    به نظرتون خیلی زیاده یا خیلی جالب نیس؟

ممنون که به من مبسوط جواب دادین
    الان که من به خیلی ها ایمیل زدم و در واقع ایمیل زده شده بر نمیگردد میگین چیکار کنم؟
    من ایمیل ثابتی داشتم اما تغییراتی برای هر فرد میدادم.
    البته این اواخر ایمیلم رو مبسوز و در چندین پاراگراف کردم که بتونم از کارهام بگم:

Dear Dr,

I amxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxUniversity, Iran.

I want to apply for PhD in the xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

My master thesis was entitled xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx” | (Score: Excellent ) Under the supervisionxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

My research interests are quite broad xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx. I am experienced inxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. I have some papers about "xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx",xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

Furthermore, I am interested in studying a different type xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

My major interests are:
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - Exxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx,
    - And xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.

I am ------ to apply for PhD for fall 2017 at ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    I am hoping that-------------------------------------------------------------------------------------------------.

واقعا باز نکردن ایمیل یه جورایی اذیت کننده ست.
    به نظرتون خیلی زیاده یا خیلی جالب نیس؟
    به نظر فرمت کلی ایمیل شما خیلی کلی هست. گویی باید استاد وقت بگذاره و از اطلاعات کلی که شما دادید استخراج کنه که شما به درد گروه اون میخورید یا نه! کمتر کسی این وقت را داره و این کار رو میکنه. باید ایمیل شما شفاف و موجز نشون بده شما به درد اون گروه میخورید.

نگران ایمیل های قبلی نباشید. اگر گروهی را واقعا دوست دارید و با کارهاشون آشنا هستید و فکر میکنید سابقه و رزومه شما با کار اونجا همخوانی خوبی داره, مجدد ایمیل بزنید. شاید حتی نیازی نباشه بگید که قبلا ایمیل زدید. اما حتما نکاتی که گفتم را برای سری جدید ایمیل هاتون در نظر بگیرید.
    موفق باشید.

ApplyAbroad Guardian
    imanprs آواتار ها

85 ایمیل به کانادا
    45 ایمیل به اروپا
    فقط 45 ایمیل باز شده

یک نکته‌ی اصلی اینه که شما کلاً ده روز گذشته و دارید نتیجه‌گیری می‌کنید. اساتید روزانه ای‌میل‌های متعددی مربوط به کارهای در حال اجرا، کلاس‌های خودشون، دانشجوهای مستقیم فعلی و موارد جانبی متعدد دیگه دریافت می‌کنن که ای‌میل‌های مربوط به پذیرش سال بعد در اولویت پایینی قرار داره در این بین. این که بعد از ده روز ای‌میل شما باز نشده باشه عجیب نیست (که البته شما «از» ده روز پیش شروع کردید و احتمالاً خیلی از این‌هایی که باز نشدن بیش از سه چهار روز نگذشته ازشون). همون طور که شما ای‌میل‌های ارسالیتون رو لیبل می‌زنید قابل تصوره که اساتید هم برای ای‌میل‌های دریافتیشون فی‌لترهایی داشته باشن که هر چند وقت به سراغ این نوع ای‌میل‌ها برن.
    فرآیند گرفتن وقت سفارت آمریکا (۲۰۱۶)

از این که با احترام گذاشتن به خودتون و دیگران،
    سؤالات پاسخ‌ داده شده و قابل طرح در انجمن رو به طور شخصی نمی‌پرسید ممنونم.

برای استایل ایمیل هم میتونید از این فرمت استفاده کنید: متن کوتاه ایمیل (ماکزیمم سه پاراگرف) و سه فایل اتچ شده شامل CV, فایل SOP یا متنی شبیه SOP و فایل دیگه که باز شده و بسط داده شده متن ایمیل هست و در واقع حاوی additional information and research details هست.
    تاکید شما برا روی نقات قوت موجود در رزومه هم با توجه به گروه و استادی که باهاش در حال مکاتبه هستید میتونه تغییر کنه. یعنی در یک ایمیل یکی یا چند مورد خاص از CV را پررنگ میکنید و در ایمیل دیگه به فراخور گروه و استاد و زمینه کاریشون موارد دیگه را پررنگ خواهید کرد. موفق باشید

راهی هست که بفهمیم آیا استاد ایمیل ما را باز کرده یا نه ؟؟؟ من با gmail بهشون ایمیل میزنم.

Senior Member kran آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mojarad نمایش پست ها
    راهی هست که بفهمیم آیا استاد ایمیل ما را باز کرده یا نه ؟؟؟ من با gmail بهشون ایمیل میزنم.
    با جی میل و یاهو امکان ندارد. اما نرم افزارهایی هست که به مرورگر کروم اضافه میشود و به صورت پیشفرض اینکار رو میکند. توی گوگل سرچ کنید
    این لینک رو کلیک کنید.
    http://technevesht.com/2015/02/21/%D...1%D9%86%D8%AF/
    موفق باشید.
    A person who never made a mistake never tried anything new

Albert Einstein

سلام،
    من حدود یک هفته پیش ی ریمایندر ب ی استاد(زمینه کاری و تحقیقاتیم خیلی بهش نزدیک بود ) ک قبلا میل زده بودم فرستادم(نمیدونم میل قبلیمو باز کرده بود اصلا یا نه )، با میل ترکر متوجه شدم ک 5بار میلمو تو دو روز تو ساعتای مختلف باز کرده، اما جوابی نداده ، حالا ب نظرتون پیگیر بشم باز یا نه ؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)