صفحه 1025 از 1371 نخستنخست ... 2552592597510151016101710181019102010211022102310241025102610271028102910301031103210331034103510751125 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 10,241 تا 10,250 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

سلام دوستان یکی از استادای دانشگاه کانادا این ایمیل رو در جواب من داده
    Hi ......,

You can apply and add my name as your prospective supervisor.

Cheers,
    فقط به نظر شما خیلی کوتاه نیست جوابش؟در ادامه به نظر شما راجع به چه مسائلی صحبت کنم باهاش ودر ضمن من در میلم به این موضوع اشاره کرده بودم
    Since I am going to apply to your department to get an admission leading to a PhD degree in Industrial engineering , I am going to get sure about my prospective adviser pertaining to both my field of study and any possible grant or TA & RA.

حالا از کجا و کی می تونم راجع به این قضیه باهاش صحبت کنم به نظر شما بعد از این مرحله من باید اپلای کنم طی این فرآیند چه جوری و در مورد چه موضوعاتی با استاد در ارتباط باشم

با سلام. یکی از استادای استرالیا این پاسخ را در مقابل سوال من داده .
    سوال بنده: I would like to know are you going to take any PhD student for spring/fall 2016
    پاسخ ایشان: Thanks for your enquiry. Based on your CV and publications I would be very interested in having you as a PhD student.
    اولا پاسخشون مثبته؟ ثانیا، چون این اولین ایمیلی که فرستادن، الان چه سوالایی را باید مطرح کنم؟ چی بگم؟ ( مثلا قضیه فاند را هم الان مطرح کنم؟)

Senior Member zahraaa آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط alisafari نمایش پست ها
    با سلام. یکی از استادای استرالیا این پاسخ را در مقابل سوال من داده .
    سوال بنده: I would like to know are you going to take any PhD student for spring/fall 2016
    پاسخ ایشان: Thanks for your enquiry. Based on your CV and publications I would be very interested in having you as a PhD student.
    اولا پاسخشون مثبته؟ ثانیا، چون این اولین ایمیلی که فرستادن، الان چه سوالایی را باید مطرح کنم؟ چی بگم؟ ( مثلا قضیه فاند را هم الان مطرح کنم؟)
    You should tell him that you are interested to work with him as well and ask him what you should you do next in addition to the your regular application process

Give him some hints that you know what he has published

Do not foget to ask him about the topics and researches that he is doing and in which one you can get envolved
    كشف حقيقت به هردوي ما محتاج است:يكي آن را بيان كند و ديگري آن را بفهمد(جبران خليل جبران)

با سلام من هفته گذشته با يكي از اساتيد اسكايپ كردم و ايشون گفتن كه اسمشون رو در فرم اپليكيشن بنويسم و موضوعي رو كه پيشنهاد دادند رو هم بنويسم، دو تا كتاب هم معرفي كردند كه شروع كنم به خوندن،
    سوالم اينه كه الان چه ايميلايي بهش بزنم و چه چيزايي بگم؟
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد

رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط shabangahan نمایش پست ها
    با سلام من هفته گذشته با يكي از اساتيد اسكايپ كردم و ايشون گفتن كه اسمشون رو در فرم اپليكيشن بنويسم و موضوعي رو كه پيشنهاد دادند رو هم بنويسم، دو تا كتاب هم معرفي كردند كه شروع كنم به خوندن،
    سوالم اينه كه الان چه ايميلايي بهش بزنم و چه چيزايي بگم؟
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد
    Whenever you have the proposal ready contat him and let him know that you are done, otherwise do not disturb him with nonesense
    كشف حقيقت به هردوي ما محتاج است:يكي آن را بيان كند و ديگري آن را بفهمد(جبران خليل جبران)

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مهندسي عمران - سازه

سلام
    نظرتون در مورد این ایمیل دریافتی چیه؟ Dear Alireza,

Thank you for your interest in my research group. However, I typically don't fund students during their first year at UCLA. I select students who perform well in my graduate classes to be funded as PhD students
    یعنی میتونم بدون فاند برم؟
    چون دانشگاهش پذیرشش خیلی خیلی سخته.

رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط Alicivil141 نمایش پست ها
    سلام
    نظرتون در مورد این ایمیل دریافتی چیه؟ Dear Alireza,

Thank you for your interest in my research group. However, I typically don't fund students during their first year at UCLA. I select students who perform well in my graduate classes to be funded as PhD students
    یعنی میتونم بدون فاند برم؟
    چون دانشگاهش پذیرشش خیلی خیلی سخته.
    He did not say that. He just told you to do not talk about funding now and apply. After being accepted and working for him (or in his class) he may provide you funding as his research assistant

رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط ar.ardakani198 نمایش پست ها
    سلام دوستان یکی از استادای دانشگاه کانادا این ایمیل رو در جواب من داده
    Hi ......,

You can apply and add my name as your prospective supervisor.

Cheers,
    فقط به نظر شما خیلی کوتاه نیست جوابش؟در ادامه به نظر شما راجع به چه مسائلی صحبت کنم باهاش ودر ضمن من در میلم به این موضوع اشاره کرده بودم
    [FONT="]Since I am going to apply to your department to get an admission leading to a PhD degree in
    [FONT="][FONT="][FONT="][FONT="]Industrial engineering [/FONT][/FONT][/FONT], I am going to get sure about my prospective adviser pertaining to both my field of study and any possible grant or TA & RA.
    [/FONT][/FONT]
    حالا از کجا و کی می تونم راجع به این قضیه باهاش صحبت کنم به نظر شما بعد از این مرحله من باید اپلای کنم طی این فرآیند چه جوری و در مورد چه موضوعاتی با استاد در ارتباط باشم
    If it is a business school, this is the maximum help one faculty can do
    They will make a decision in groups so he can not push you into the program by himself
    Putting his name in your SOP (or other documents) just help the selection group to see who can be your potential supervisor
    At the end it is not really helpful

نقل قول نوشته اصلی توسط zahraaa نمایش پست ها
    You should tell him that you are interested to work with him as well and ask him what you should you do next in addition to the your regular application process

Give him some hints that you know what he has published

Do not foget to ask him about the topics and researches that he is doing and in which one you can get envolved
    به نظرتون، این میتونه نامه مناسبی باشه برای ادامه کار؟

Dear Dr. /Proffessor XXX
    Thanks for your promising email. It will be great if I could have a chance to join your research group.
    Please kindly let me know whether you recommend me to apply officially for next Jan/May entrance, and what I should do next in addition to the your regular application process?
    Best Regards
    MY name

رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط alisafari نمایش پست ها
    به نظرتون، این میتونه نامه مناسبی باشه برای ادامه کار؟

Dear Dr. /Proffessor XXX
    Thanks for your promising email. It will be great if I could have a chance to join your research group.
    Please kindly let me know whether you recommend me to apply officially for next Jan/May entrance, and what I should do next in addition to the your regular application process?
    Best Regards
    MY name
    He already told you what to do. Most probably he won't reply your email
    But you can try

Working under your supervision will be very valuable for me" instead of the second sentence in the second line. j

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)