صفحه 1214 از 1371 نخستنخست ... 2147141114116412041205120612071208120912101211121212131214121512161217121812191220122112221223122412641314 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 12,131 تا 12,140 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط jajass نمایش پست ها
    سلام، برای یه استادی تو امریکا میل زدم که جوابشون این جوری بود، نظرتون درباره اش چیه؟ به نظر خودم که کاملا تمپلیته ولی برای اونایی میفرسته که موضوعشون بهش میخوره (با dear applicant هم شروع کرده!)
    حالا سوال من اینه که به این ایمیلا باید چه جوابی داد؟
    در حدی که بگم thanks for your kind reply, I'm going to apply to xxx کافیه؟ یا باید یه جوری جواب بدم که لینک ایجاد کنم؟
    با تشکر

Dear applicant,

Thank you for your message, and for your interest in graduate studies at xxxxxxxxx. I have reviewed your material and I believe that you are a strong candidate. Please consider submitting an application to our program. As you know, acceptance is very competitive and will depend on many factors, including in particular strong reference letters from established academics as well as publications in peer-reviewed conferences or journals. In a typical year, I add one or two students to my group, which I select from a pool of several hundred applicants. My apologies that due to the large number of messages, I am not able to write a more detailed response.

Sincerely,
    دوست عزیز

من نظر خودمو میدم شما نظر باقی دوستان رو هم بگیرید

این جور جواب ها به نظر من با اینکه ممکنه تمپلیت باشه ولی همونجور که خودتون گفتین قاعدتا باید برای کسانی فرستاده بشه که یه قرابتی با موضوع کاری اون گروه دارند. در غیر این ضورت حجم خیلی زیادی از اپلیکیشن ها برای اون پوزیشن فرستاده میشه و این کار انتخاب رو بعدا برای خود استاد مربوطه سخت تر میکنه...
    به نظر من تشکر کنید و بعد داستان رو اینجوری در نظر بگیرید که:
    اگه به شانس خودتون و رزومه تون برای این پوزیشن امیدوار هستید و مشکلی هم با مبلغ اپلیکیشن فی و زحمات اپلای ندارید حتما اپلای کنید و تکمیل اپلیمکشنتون رو بعدا باز خبر بدید بهشون و بگید استاد فلانی (روی همین ایمیل فوروارد گنید بعدا) من اپلیکیشنمو کامل کردم و تمیدوارم که مورد قبول واقع شه و شانسی برام باشه و .....
    اگه شانستونو کم میبینید و مثلا با مبلغ اپلیکیشن فی هم مشکل دارید و براتون سخته خب میتونید منتظر بمونید تا حواب خیلی خیلی محکم و بهتری بگیرید و بعد اپلای کنید...
    اما در هر حال اگه دانشگاه و پوزیشن براتون مهمه میتونید اپلای کنید و شانستونو امتحان کنید....

جواب الان تقریبا همینی میشه که خودتون گفتین (مگه اینکه بخوایید روی موضوع خاصی مثل فاند یا موضوع کاری و .. حرفی بزنید) که با توجه به جمله ای که اخرش گفته که سرشون شلوغه انگار شاید دیر تر جوابی بدن
    و بعدا در صورت تکمیل اپلیکیشنتون حتما این کامل شدن رو و استتوس نهایی اپلای تون رو بهشون خبر بدید

موفق باشید

سلام دوستان.
    من معمولا طرف دانشگاههای رنک زیر 100 نمیرم چون میدونم رزومه م در حد و اندازه های اینجور جاها نیست. ولی اتفاقی یه پوزیشن دکترا دیدم توی homepage یه استاد، و تیری در تاریکی انداختم!
    یه دانشگاه خفن امریکایی رنک زیر 50 هست. من براش نوشته بودم که هنوز GRE نداده م. جوابی که بعد دو ساعت داده اینه:

Hi ---,

Thank you for your interest in my work and for your email. I am indeed looking for several Ph.D. students to be hired to start in Fall 2017. I also looked over your resume and it looks competitive enough to apply to our Ph.D. program. You have an impressive TOEFL score and several research papers (which is good), but I would suggest to work on your GRE (especially the quantitative part) – the GRE score is important for being accepted and for getting a phd fellowship. It’s also important for you to have several letters of recommendation (I didn’t see any references on you resume). Another suggestion would be to try to submit a first author journal paper (I saw only published conference papers on your resume).
    If you are interested in working with me, I encourage you to apply through the --- application system and describe your research interests related to --- in your research statement. Feel free to base the research statement on your --- paper. If you don’t submit your applications through the --- application system, our faculty members will not be able to send you an admission offer. Please find more information, requirements, and guidance about applying to --- below:
    ---
    Also, with your resume, you may find it useful to apply to one of the fellowships here:
    ---
    Let me know if you have any questions.
    Best,
    ---
    ================================================== ============================
    سه خط اولش تمپلیت نیس، ولی ادامه ش تمپلیته. چون به مقاله ای اشاره کرده که مال من نیس. متنی که واسه ینفر دیگه فرستاده رو واسه من کپی کرده.
    سوالی که من دارم اینه، با توجه به هزینه بالای اپلای واسه این دانشگاه (بجز اپلیکیشن فی، ریز نمره رسمی باید پست کنم و نمرات ETS هم رسمی میخواد)، و رزومه نسبتا ضعیف من، آیا ارزش داره هزینه کنم واسه اپلای؟

Junior Member

سلام دوستان، یه استاد ایرانی تو امریکا با همون ایمیل اول این جواب زیر رو بهم داده، اصولا برای جوابای این سبکی نباید اول باهام اسکایپ می کرد یا تلفنی صحبت می کرد؟
    بخوام بهش جواب بدم هم باید بگم ممنون به خاطر پاسختون و من اپلای میکنم؟ چیز دیگه ای لازم نیست بگم؟ بعد اینکه گفته I have open position منظور پوزیشن با فاند هست دیگه؟
    با تشکر

You have a strong background. I encourage you to apply. I have an open position.

Senior Member kran آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mr_eng نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    من معمولا طرف دانشگاههای رنک زیر 100 نمیرم چون میدونم رزومه م در حد و اندازه های اینجور جاها نیست. ولی اتفاقی یه پوزیشن دکترا دیدم توی homepage یه استاد، و تیری در تاریکی انداختم!
    یه دانشگاه خفن امریکایی رنک زیر 50 هست. من براش نوشته بودم که هنوز GRE نداده م. جوابی که بعد دو ساعت داده اینه:

Hi ---,

Thank you for your interest in my work and for your email. I am indeed looking for several Ph.D. students to be hired to start in Fall 2017. I also looked over your resume and it looks competitive enough to apply to our Ph.D. program. You have an impressive TOEFL score and several research papers (which is good), but I would suggest to work on your GRE (especially the quantitative part) – the GRE score is important for being accepted and for getting a phd fellowship. It’s also important for you to have several letters of recommendation (I didn’t see any references on you resume). Another suggestion would be to try to submit a first author journal paper (I saw only published conference papers on your resume).
    If you are interested in working with me, I encourage you to apply through the --- application system and describe your research interests related to --- in your research statement. Feel free to base the research statement on your --- paper. If you don’t submit your applications through the --- application system, our faculty members will not be able to send you an admission offer. Please find more information, requirements, and guidance about applying to --- below:
    ---
    Also, with your resume, you may find it useful to apply to one of the fellowships here:
    ---
    Let me know if you have any questions.
    Best,
    ---
    ================================================== ============================
    سه خط اولش تمپلیت نیس، ولی ادامه ش تمپلیته. چون به مقاله ای اشاره کرده که مال من نیس. متنی که واسه ینفر دیگه فرستاده رو واسه من کپی کرده.
    سوالی که من دارم اینه، با توجه به هزینه بالای اپلای واسه این دانشگاه (بجز اپلیکیشن فی، ریز نمره رسمی باید پست کنم و نمرات ETS هم رسمی میخواد)، و رزومه نسبتا ضعیف من، آیا ارزش داره هزینه کنم واسه اپلای؟
    این ایمیل میتونه جواب خوبی باشد ولی باید بدنید شما رو دعوت به اپلای کرده و گفته شما شانس داریر اگر GRE تون رو بهتر بکنید.
    در مورد اپلای خود شما باید نظر بدبد. رزومتون، اون دانشگاه، رشته شما در اون دانشگاه و حتی استاد میتونه توی پروسه اپلای تاثیرگذار باشد. تنها کسی که به این فاکتورها واقف است شما هستید. پس شکا میتونید بهنرین تصمیم رو بگیرید.
    اما در مورد هزینه.... با اینکه من خودم همیشه در مضیقه بودم حتی برای خرید ابتدایی ترین منابع تافل.... اما فکر میکنم حتی شانس 50 50 ارزش هزینه کردن رو دارد. چون بخشی از پروسه پذیرش، شانس است.

موفق باشید
    A person who never made a mistake never tried anything new

Albert Einstein

Junior Member

سلام دوستان.
    با یه همچین ایمیل هایی باید چیکار کنیم؟
    کلا بی خیال؟؟
    I have forwarded you letter to our graduate studies office. In the system here, and in most of the US, your first two years of graduate study would be quite general so it is too early for you to start thinking about a particular research program.

یا مثلا این:
    Thanks for your interest in our graduate program. All our admissions are through our graduate program office and I am copying Ms. May who who can help you with application materials.

ممنون

سلام دوستان
    من برای یه استاد ایرانی تو یکی از دانشگاه های آمریکا ایمیل فرستادم و برای اپلای به اون دانشگاه برای ترم Fall 2017 تمایل نشون دادم ولی این استاد میگه برای ترم Spring 2016 اپلای کن. به نظرتون جوابی که گرفتم تا چه حد امیدوار کننده ست؟
    I am interested to have you as my PhD student. But, you should apply fast to be here by Spring Semester. I can get you on a research funding that I have for next semester on Photonic Crystal Project.
    Go to UL Lafayette Graduate School Website and apply for College of Engineering Ph.D program in System Engineering; Electrical Engineering department .
    Please let me know your progress and if I can help you to speed it up.
    Thanks
    به نظرتون اگه من اپلای کنم و به فرض اکسپت بشم برای پیگیری کارای ویزا دیر نیست یه خرده؟
    من الان وسط خدمت سربازی ام. اگه با گواهی اشتغال به تحصیل ترخیص بشم و از اون طرف سفارت منو ریجکت کنه برام گرون تموم میشه
    ویرایش توسط farhoodinho : October 12th, 2016 در ساعت 10:08 PM

Junior Member

Thank you for your patience. I just today submitted by large Department of Defense grant.

I read over your review and you definitely picked up on some important points. I have heard back from XXXXXX and it seems the best way forward is via a September 2017 application. They do accept January applications but there is no means to apply for scholarships. I just had an Australian PhD student start with me this September and it was the same for him last year. He just started and received a $13,000 entry scholarship. The problem with the January start date is that I would need to provide your salary for the first 9 months and with the current grants I have available that is just not possible. By September 2017 I will know about my grant situation better and you would be ideally placed for an entrance scholarship.

I realize this is not the news you wanted to hear but I believe this is the best course of action. If this is something that you would consider then we can work together over the next 9 months to prepare a grant outline and application you can submit to apply for a 4yr Fellowship as well as the entry scholarship.

Please let me know either way and again thanks for your patience.

ممنون میشم دوستان نظرشونو بگن

نقل قول نوشته اصلی توسط lonliness نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    با یه همچین ایمیل هایی باید چیکار کنیم؟
    کلا بی خیال؟؟
    I have forwarded you letter to our graduate studies office. In the system here, and in most of the US, your first two years of graduate study would be quite general so it is too early for you to start thinking about a particular research program.

یا مثلا این:
    Thanks for your interest in our graduate program. All our admissions are through our graduate program office and I am copying Ms. May who who can help you with application materials.

ممنون
    خب این جواب ها تمپلیت هستن. یعنی استاد هیچ قولی به شما نمیده. ممکنه اپلای کنید و فاند هم بگیرید اما شانسی هست دیگه. اگه فکر میکنید رزومه خیلی قوی دارید که بقیه اپلیکنت ها رو کنار میزنه و میتونید هزینه اپلای رو بدید، میشه روش حساب کرد وگرنه ریسک اپلای واسه این پوزیشن ها بالاست. من 5 سال هست توی پروسه اپلای هستم و تا الان از 5 دانشگاه مختلف در طول تحصیلم پذیرش با فاند گرفتم اما هرگز برای پوزیشن هایی که این جواب رو به من دادن اپلای نکردم.

نقل قول نوشته اصلی توسط farhoodinho نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من برای یه استاد ایرانی تو یکی از دانشگاه های آمریکا ایمیل فرستادم و برای اپلای به اون دانشگاه برای ترم Fall 2017 تمایل نشون دادم ولی این استاد میگه برای ترم Spring 2016 اپلای کن. به نظرتون جوابی که گرفتم تا چه حد امیدوار کننده ست؟
    I am interested to have you as my PhD student. But, you should apply fast to be here by Spring Semester. I can get you on a research funding that I have for next semester on Photonic Crystal Project.
    Go to UL Lafayette Graduate School Website and apply for College of Engineering Ph.D program in System Engineering; Electrical Engineering department .
    Please let me know your progress and if I can help you to speed it up.
    Thanks
    به نظرتون اگه من اپلای کنم و به فرض اکسپت بشم برای پیگیری کارای ویزا دیر نیست یه خرده؟
    من الان وسط خدمت سربازی ام. اگه با گواهی اشتغال به تحصیل ترخیص بشم و از اون طرف سفارت منو ریجکت کنه برام گرون تموم میشه
    این یه جواب بسیار خوبه و استاد قول پذیرش رو به شما داده. شما اپلای کن و آستین ها رو بالا بزن و بیفت دنبال کارها. ممکن هست دقیقه 90 ویزای شما بیاد. اینجوری در آینده افسوس نمیخورید. من نمی دونم چرا براتون گرون تموم میشه؟ خب اگه خدایی نکرده سفارت ریجکت کنه برمیگردید سر خدمت دیگه.

نقل قول نوشته اصلی توسط pojke66 نمایش پست ها
    Thank you for your patience. I just today submitted by large Department of Defense grant.

I read over your review and you definitely picked up on some important points. I have heard back from XXXXXX and it seems the best way forward is via a September 2017 application. They do accept January applications but there is no means to apply for scholarships. I just had an Australian PhD student start with me this September and it was the same for him last year. He just started and received a $13,000 entry scholarship. The problem with the January start date is that I would need to provide your salary for the first 9 months and with the current grants I have available that is just not possible. By September 2017 I will know about my grant situation better and you would be ideally placed for an entrance scholarship.

I realize this is not the news you wanted to hear but I believe this is the best course of action. If this is something that you would consider then we can work together over the next 9 months to prepare a grant outline and application you can submit to apply for a 4yr Fellowship as well as the entry scholarship.

Pl ease let me know either way and again thanks for your patience.

ممنون میشم دوستان نظرشونو بگن
    اگر دانشگاه خوبیه، و شما عجله ای برای رفتن ندارید و پیشنهاد دیگه ای ندارید، همون کاری که استاد میگه رو انجام بدید. در کنار اون باز هم برای دانشگاه های دیگه اقدام کنید. در کل جواب خیلی خوبیه.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)