صفحه 294 از 1371 نخستنخست ... 1942442842852862872882892902912922932942952962972982993003013023033043443947941294 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 2,931 تا 2,940 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering, Amirkabir University of Technology

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

سلام
    من برای دکترای مستقیم از لیسانس به دانشگاه وسترن اونتاریو اپلای کردم
    استاد مربوطه بعد از یه سری ایمیل و ارتباط به من توی یه ایمیلی گفت:
    My concern is that the program has evaluated your average as being a "B", which means I may not be able to provide you with funding and the university may also not be able to offer you a tuition fee waiver. I will ask them if this is correct once I hear back about the completeness of your application.

و بعد از چند وقتی برام ایمیل فرستاده که:
    We had been in contact for a while, and then I stopped e-mailing. I had a family emergency, and I was also trying to get my university to re-assess your transcripts since I felt they had made a mistake in converting your marks to Canadian standards and determining your eligibility for funding. The recalculation resulted in your average mark being assessed somewhat higher; however, I will have to argue with the admissions committee for a tuition fee waiver for you. The committee will meet in early May, so we should have a decision soon. My question to you is: Are you still interested in doing PhD studies at Western? If so, I will send you additional questions since I need additional information to make a strong case to the committee to get them to give you a tuition waiver. I am happy to do this, but need to make sure that you will come to Western in September if I go to all of this trouble.

I hope to hear from you soon.

بنظرتون چند درصد میتونم روی گرفتن تویشن‌ویور حساب باز کنم؟؟

Junior Member Hwoarang آواتار ها

با عرض سلام خدمت دوستان،

من به یه استاد دانشگاه EPFL ایمیل زدم و گفتم علافه مندم باهاش کار کنم. حدود 4 ماهی ازش خبری نشد. دیشب بعد 4 ماه این ایمیل که پایین گذاشتم از منشی (خودش نوشته ادمین لب نمیدونم این منشی میشه یا نه!!!) گرفتم. جالبه که دد لاین واسه اپلیکیشن امروزه!!!! حالا نمیدونم اپلای بکنم یا نه. اصلا این این جواب معنی خوبی داره یا صرفا اینو واسه هرکی ایمیل زده میفرست تا از سر بازش کنن؟؟
    راستی اونطوری که من توی ایمیل دیدم استاد همون روز ایمیل و واسه این نشی فروارد کرده، اینکه چرا این خانم با تاخیر گفته رو نمی دونم.

Dear Sir,

Thank you for your interest in our research works. You need to get accepted in one of EPFL’s doctoral programs before being accepted by a thesis director. Please find here below the links to the doctoral schools Prof. - is particularly involved in :

........

The general web page of the Doctoral School is http://phd.epfl.ch/page58053.html

You will find all information there.

It is only if/when you have been accepted in a doctoral program that your file will be transmitted to Prof. - for acceptance in his lab.

Please, don’t forget to mention on your form that you are interested in working with prof. -, if not, he will not receive your file.

For any question concerning your registration and admission to a doctoral program, please contact directly the administrative staff of the program.

best regards.

Administrative assistant
    از کرده های خویش هیچ هراسان مباش و بی سرپرست شان مگذار! پشیمانی کار پسندیده ای نیست.
    فریدریش نیچه, غروب بتان.

نقل قول نوشته اصلی توسط Hwoarang نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت دوستان،

من به یه استاد دانشگاه EPFL ایمیل زدم و گفتم علافه مندم باهاش کار کنم. حدود 4 ماهی ازش خبری نشد. دیشب بعد 4 ماه این ایمیل که پایین گذاشتم از منشی (خودش نوشته ادمین لب نمیدونم این منشی میشه یا نه!!!) گرفتم. جالبه که دد لاین واسه اپلیکیشن امروزه!!!! حالا نمیدونم اپلای بکنم یا نه. اصلا این این جواب معنی خوبی داره یا صرفا اینو واسه هرکی ایمیل زده میفرست تا از سر بازش کنن؟؟
    راستی اونطوری که من توی ایمیل دیدم استاد همون روز ایمیل و واسه این نشی فروارد کرده، اینکه چرا این خانم با تاخیر گفته رو نمی دونم.

Dear Sir,

Thank you for your interest in our research works. You need to get accepted in one of EPFL’s doctoral programs before being accepted by a thesis director. Please find here below the links to the doctoral schools Prof. - is particularly involved in :

........

The general web page of the Doctoral School is http://phd.epfl.ch/page58053.html

You will find all information there.

It is only if/when you have been accepted in a doctoral program that your file will be transmitted to Prof. - for acceptance in his lab.

Please, don’t forget to mention on your form that you are interested in working with prof. -, if not, he will not receive your file.

For any question concerning your registration and admission to a doctoral program, please contact directly the administrative staff of the program.

best regards.

Administrative assistant
    به نظر من واسه همه فرستاده میشه و تمپلیت هست.

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط roshandel نمایش پست ها
    سلام

بنظرتون چند درصد میتونم روی گرفتن تویشن‌ویور حساب باز کنم؟؟
    درصد نمیشه داد ولی میتونید بهش بگید که اگه فاند کامل و tuition fee waiver براتون بگیره حتما میرید اونجا.

ApplyAbroad Hero moonlight آواتار ها

با سلام به دوستان؛من ایمیلی زدم به یکی از اساتید دانشکده پزشکی مکگیل و شرایط خودم رو اعلام کردم و خواستم بهم بگه باتوجه به اینکه من لیسانس مهندسی دارم حالا باید برای اینکه وارد دانشکده پزشکی بشم چه کار کنم.جواب ایمیل ایشون رو می زارم اینجا.تا جایی که من از ایمیل فهمیدم بهم گفت که اولا باید یک لیسانس در زمینه علوم زیستی مثلا بیولوژی داشته باشم اما بهم گفت که چون این لیسانس بیولوژی دومین لیسانسم محسوب می شه،می تونم پس از گذروندن 45 واحد برای دانشکده پزشکی اپلای کنم و تا قبل از شروع دوره پزشکی 60 واحد رو بگذرونم.حالا سوال من که ازش بازم پرسیدم و گویا متوجه منظورم نشد اینه که در کبک هم برای گرفتن لیسانس بیولوژی باید مثل ایران 140 واحد بگذرونیم یا اینکه کلا فقط همون 60 واحد رو از لیسانس بیولوژی بگذرونم کافیه و بعد می تونم وارد دوره پزشکی بشم؟؟ممنون می شم راهنماییم کنید که از ایمیل این استاد چه برداشتی می شه کرد؛ چون هرچی ایمیل می زنم این استاد همون ایمیل های قبلیش رو تکرار می کنه!!
    “For applicants in the University categories
    These requirements apply to applicants in the University categories (Quebec, Out-of-Province Canadians and International). Applicants in the Quebec First Nations & Inuit and Quebec Non-Traditional Pathways categories should refer to their respective applicant category pages. Specific requirements for the Med-P program can be found here.
    The degree used as the basis of admission must be successfully completed by July 31 of the year of entry to the MDCM program. This degree must be a Bachelor's degree and meet the following conditions:
    Primary Bachelor's degree
    A 120 credit ("four-year") or equivalent Bachelor's degree from an accredited institution in any discipline. Applicants who have successfully obtained a diploma of college studies (Diplôme d'études collégiales; "DEC") in a pre-university program can apply with a 90 credit program from a Quebec university.
    The program must have been undertaken on a full-time basis and should be completed in the time prescribed by the program. A full course load (e.g. 15 credits) is expected in regular sessions. Summer or other interim sessions are acceptable, however they should not take away from regular sessions. The Admissions Committee expects a minimum of 60 consecutive graded credits at the time of application; this enables a more complete basis for the assessment of your academic performance.
    Second or Alternate Bachelor's degree
    If you hold, or are currently pursuing, an additional Bachelor's degree--after having completed one that meets the requirements described above--and this alternate degree demonstrates a stronger academic performance, it will be the degree used as the basis of admission, provided that a minimum 45 consecutive graded credits are completed and earned by the application deadline.”

Member
    رشته و دانشگاه
    Electrical Eng-UCDenver

درود
    دوستان یه استادی به من میل زده و فقط همینو گفته:
    Dear ....,

I have read your application. Can you please contact me for further discussion.

Sincerely,
    بعدشم که خب جای امضای میلش، اسمشه و سمتش (تلفن اینا چیزی ننوشته)

حالا به نظرتون باید چی کار کنم؟منظور از contact تلفنه یا میل؟(یعنی برم تو سایت دانشگاه تلفنشو گیر بیارم)
    با توجه به اینکه ایمیل رو دیشب زده و قاعدتا این 2 روز دانشگاه تعطیله، پیشنهادی دارید؟

پ.ن: هیچ ایمیلی به استادا تو این دانشگاه نزده بودم ...فقط اپلیکیشن و مدارک رو یه ضرب برای دانشگاه فرستاده بودم
    You can't beat your enemy anymore through wars; instead you create an entire generation of people seeking revenge

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط mahyarelc نمایش پست ها
    درود
    دوستان یه استادی به من میل زده و فقط همینو گفته:
    بعدشم که خب جای امضای میلش، اسمشه و سمتش (تلفن اینا چیزی ننوشته)

حالا به نظرتون باید چی کار کنم؟منظور از contact تلفنه یا میل؟(یعنی برم تو سایت دانشگاه تلفنشو گیر بیارم)
    با توجه به اینکه ایمیل رو دیشب زده و قاعدتا این 2 روز دانشگاه تعطیله، پیشنهادی دارید؟

پ.ن: هیچ ایمیلی به استادا تو این دانشگاه نزده بودم ...فقط اپلیکیشن و مدارک رو یه ضرب برای دانشگاه فرستاده بودم
    اول براش ایمیل بزنید و بعد اگر لازم شد ازش وقت بگیرید برای تماس تلفنی. شاید منظورش اینه که ببینه شما هنوز علاقمند هستید به این دانشگاه بروید یا نه.

Member
    رشته و دانشگاه
    Electrical Eng-UCDenver

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    اول براش ایمیل بزنید و بعد اگر لازم شد ازش وقت بگیرید برای تماس تلفنی. شاید منظورش اینه که ببینه شما هنوز علاقمند هستید به این دانشگاه بروید یا نه.
    پیشنهادی برای متن ایمیلم که چی بگم بهش دارید؟ چون یکم گنگ حرف زده!
    You can't beat your enemy anymore through wars; instead you create an entire generation of people seeking revenge

ApplyAbroad Guru

میتونید اینجوری بنویسید:

Dear professor xxx,
    Thank you for your email. I am available for discussion by email or by phone if you prefer. If you would like me to call you please let me know the date and time.
    Best Regards

Senior Member Milad2012 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Electrical Engineering, University of Oklahoma

Hello
    یکی از استادای emeritus دانشگاه Calgary بهم گفته: if you are admitted I have agreed to supervise you.
    حالا من ناراحتیم سر اینه که این emeritus هست، ایرادی نداره؟؟؟ یعنی می تونه خودش منو قبول کنه؟
    چون من minimum requirements رو کاملا دارم. بعضی ها می گن 95% پذیرشت تمومه، بعضی ها هم می گن چون بازنشسته هستش نمی تونه دانشجو بگیره و شخصا 100% قبولت کنه...
    حالا با توجه به جواب این استاد دوستان "" با تجربه "" نظر شما چیه؟؟؟
    مـــرسی

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)