صفحه 380 از 1371 نخستنخست ... 280330370371372373374375376377378379380381382383384385386387388389390430480880 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 3,791 تا 3,800 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

ApplyAbroad Hero reg2 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering, UNC Charlotte

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط amirhossein.gh نمایش پست ها
    سلام بچه ها
    به نظر شما به استادی که اینجوری جواب میده چی باید جواب داد:
    Amirhossein,

I do not have any financial support to offer you, but if you would like you may do your graduate study with me.

Thanks,
    If you want funding support, so leave it alone. Otherwise contact about applying
    I love you USA

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط amirhossein.gh نمایش پست ها
    سلام بچه ها
    به نظر شما به استادی که اینجوری جواب میده چی باید جواب داد:
    Amirhossein,

I do not have any financial support to offer you, but if you would like you may do your graduate study with me.

Thanks,
    هیچی....یه لبخند براش بفرست...

ApplyAbroad Veteran
    shabgard66 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

جواب یکی از استادا این بود:
    Dear Hossein,

I am always looking for good PhD students, I need to evaluate first. Send me
    your published or submitted Only Journal paper as a start?
    حالا من موندم مقاله ای که هنوز اکسپت نشده واسه چاپ رو بدم بهش یا نه، البته مقاله آخرای کارشه!
    اطمینان کنم مقاله روبدم بهش؟
    استاد دانشگاهه نیو مکزیکو.

ApplyAbroad Veteran
    shabgard66 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نظرتون در مورد این چیه؟
    Thank you for your interest in my research, and I reviewed your CV and impressed with your qualifications and accomplishments.
    Please submit your resume to the graduate office and indicate that you are interested in my research area
    so I can review your official application and determine the level of funding and your research assistantship .

I look forward to review your application.
    Regards

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط shabgard66 نمایش پست ها
    نظرتون در مورد این چیه؟
    Thank you for your interest in my research, and I reviewed your CV and impressed with your qualifications and accomplishments.
    Please submit your resume to the graduate office and indicate that you are interested in my research area
    so I can review your official application and determine the level of funding and your research assistantship .

Regards
    بنظر خوب میرسه.

Junior Member

یکی از بهترین جواب هایی هست که یه استاد می تونه به یه دانشجو بده، حتما برای این دانشگاه اپلای کن. شانس پذیرش خیلی بالای داری، توی SOP هم حتما اسم استاد رو بنویس
    موفق باشی
    نظرتون در مورد این چیه؟

Regards

Junior Member

سلام
    من اگه جای شما باشم به این استاد اطمینان می کنم، آخه اون ها که دنبال ایده دزدی یا مقاله دزدی نیستن، مقاله های ما ایرانی ها هم که توی Nature یا Science چاپ نمیشه، یه کار شبیه بقیه ی مقاله ها هست و اصلا حتی ارزش دزدیده شدن رو هم نداره، من خودم مقاله هایی رو که حتی سابمیت هم نکرده بودم برای استادا می فرستادم.
    موفق باشی
    جواب یکی از استادا این بود:
    Dear Hossein,

I am always looking for good PhD students, I need to evaluate first. Send me
    your published or submitted Only Journal paper as a start?
    حالا من موندم مقاله ای که هنوز اکسپت نشده واسه چاپ رو بدم بهش یا نه، البته مقاله آخرای کارشه!
    اطمینان کنم مقاله روبدم بهش؟
    استاد دانشگاهه نیو مکزیکو.

ApplyAbroad Veteran
    shabgard66 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط makhmal976 نمایش پست ها
    سلام
    من اگه جای شما باشم به این استاد اطمینان می کنم، آخه اون ها که دنبال ایده دزدی یا مقاله دزدی نیستن، مقاله های ما ایرانی ها هم که توی Nature یا Science چاپ نمیشه، یه کار شبیه بقیه ی مقاله ها هست و اصلا حتی ارزش دزدیده شدن رو هم نداره، من خودم مقاله هایی رو که حتی سابمیت هم نکرده بودم برای استادا می فرستادم.
    موفق باشی
    مرسی از جوابت، راستش مقاله داره تو یکی از ژورنال های ASCE چاپ میشه که معتبرترین مجموعه ژورنال های عمرانه. من به حرف شما گوش میدم و میفرستم. مرسی از جوابتون.

ApplyAbroad Veteran
    shabgard66 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نظرتون راجع به این چیه؟
    چقدر روش حساب کنم؟
    I am very intrigued by your background in the mechanical properties of ..... We are exploring applications of a different .... technology, with a local producer. I am currently planning a research project with them which may include some other..... technologies. I will bring your email to our next project planning meeting and make my partners aware of your interest as well. This funding may not be available for 6-12 months however. Do you require funding for your studies, or are you self-funded? Also, if you would not mind doing so, could you please send me a copy of your transcript?

Best regards,

ApplyAbroad Hero reg2 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering, UNC Charlotte

نظرتون راجع به این چیه؟
    چقدر روش حساب کنم؟
    I am very intrigued by your background in the mechanical properties of ..... We are exploring applications of a different .... technology, with a local producer. I am currently planning a research project with them which may include some other..... technologies. I will bring your email to our next project planning meeting and make my partners aware of your interest as well. This funding may not be available for 6-12 months however. Do you require funding for your studies, or are you self-funded? Also, if you would not mind doing so, could you please send me a copy of your transcript?

Best regards,
    pretty good answer, count on him, do what he likes
    I love you USA

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)