صفحه 546 از 1371 نخستنخست ... 464464965365375385395405415425435445455465475485495505515525535545555565966461046 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 5,451 تا 5,460 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط ronak1363 نمایش پست ها
    یعنی به نظرتون اصلا رزوممو نخونده و همینجوری یه چی گفته؟
    تفاوتی نمیکنه. چه خونده باشه چه نخونده باشه، گفته اگر علاقمندی اسم منو در اپلیکیشن بیار. ولی این به این معنی نیست که حتما شما رو میگیره. موقع بررسی پرونده ها نگاه میکنه ببینه کی رو میخواد.

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط ronak1363 نمایش پست ها
    دوست عزیز ghlobe
    میشه لطفا نظرتون رو راجع به پست #5446 هم بدین.واقعا ممنون میشم . چون خیلی در شک و تردیدم
    اون هم همینطور. قول خاصی نداده و گفته که فاند هم فعلا نداره پس خبری نیست. اگر دانشگاهش رو دوست دارید اقدام کنید. درهرحال که برای امریکا GRE رو باید امتحان بدهید حالا چه برای این دانشگاه چه دانشگاه دیگر.

سلام دوستان
    به یه استاد ایمیل زدم و این جواب رو داد:
    Decisions on admittance are based on applications. Once you application is reviewed and passed by the committee it is then sent to faculty members who you have indicated you are interested in or by your description of your research interests. I then take all applicants interested in my research and what i have in available funding and make offers for stipend and tuition usually in March for the following fall semester. This is very competitive considering the amount of funding available and is based on the application, personal statement, and interviews. All UNC merit based scholarships are also based on the applications and those funding decisions are made by the school in march.

Based on the available applicants I make my sponsor offers for accepting a applicant into the my research group either with funding or with the expectation that the student will be self-funded. Note that to get admitted into the UNC PhD program you will need a faculty to sponsor you.

I hope this helps.
    به نظر شما امیدی هست که به مکاتبه باهاش ادامه بدم؟ در ضمن رزومه و چند تا از مقاله هاشو که خواستم برام فرستاده. می دونم که هیچ قولی نداده و حتی شاید رزومه ام رو هم ندیده. در ضمن قسمت آخر رو که گفته" you will need a faculty to sponsor yo" متوجه نمی شم. یعنی کی باید sponser باشه؟ به نظرتون دوباره ایمیل بزنم و ازش بخوام که توضیح بده؟

ApplyAbroad Hero

کاملا تمپلت هست و کمکی به اپلایتون نمیکنه

Member
    رشته و دانشگاه
    Florida State University, Biophysics

سلام

من به یه استاد ایمیل زده بودم که به زمینه کاری شما علاقه دارم و ازش پرسیده بودم که ایا واسه زمستان 2013 جای خالی داره و ممکنه که CV من و بررسی کنه و بهم اطلاع بده.
    ایشون در جواب همچین ایمیلی زده، آیا این ایمیل تمپلیت هست؟!
    منظورش از اینکه گفته late winter بررسی می شه واسه Fall 2013 رو گفته؟
    ایا من دوباره باید بهش ایمیل بزنم و توضیح بدم که منظورم Winter بوده؟
    "
    thanks for your interest. We will keep your CV on file, but would require you to supply all required materials, including a TOEFL or IELTS score. For the ------- specialization, we will be reviewing all incoming applications in late Winter 2013 to decide on admissions.
    Please refer to the pre-application form on this site----"

Senior Member zahraaa آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط golnaz_h نمایش پست ها
    سلام

من به یه استاد ایمیل زده بودم که به زمینه کاری شما علاقه دارم و ازش پرسیده بودم که ایا واسه زمستان 2013 جای خالی داره و ممکنه که CV من و بررسی کنه و بهم اطلاع بده.
    ایشون در جواب همچین ایمیلی زده، آیا این ایمیل تمپلیت هست؟!
    منظورش از اینکه گفته late winter بررسی می شه واسه Fall 2013 رو گفته؟
    ایا من دوباره باید بهش ایمیل بزنم و توضیح بدم که منظورم Winter بوده؟
    "
    thanks for your interest. We will keep your CV on file, but would require you to supply all required materials, including a TOEFL or IELTS score. For the ------- specialization, we will be reviewing all incoming applications in late Winter 2013 to decide on admissions.
    Please refer to the pre-application form on this site----"
    It is a template
    and yes he means for the next fall
    I do not think that he will answer next time, anyway sending another email is useless
    كشف حقيقت به هردوي ما محتاج است:يكي آن را بيان كند و ديگري آن را بفهمد(جبران خليل جبران)

Junior Member

سلام
    ایمیلی از استادی در کانادا برام اومده دوستان. به نظر خیلی امیدوار کننده نیست. میخواستم نظر دوستان رو بدونم. در ضمن به نظر شما در مورد فاند در ایمیل بعدی صحبتی کنم؟

I glad to hear of your interest in my research. If you formally apply to ….., I will give your application consideration (along with others). I suggest applying by the end of October to ensure that your application receives full consideration. Usually decisions are made early in the new year but, I must honestly tell you that entrance into Computer Engineering at …… is highly competitive, so there are no guarantees that I will be able to supervise your studies, even if you do apply

ApplyAbroad Hero

نقل قول نوشته اصلی توسط choopan نمایش پست ها
    سلام
    ایمیلی از استادی در کانادا برام اومده دوستان. به نظر خیلی امیدوار کننده نیست. میخواستم نظر دوستان رو بدونم. در ضمن به نظر شما در مورد فاند در ایمیل بعدی صحبتی کنم؟

I glad to hear of your interest in my research. If you formally apply to ….., I will give your application consideration (along with others). I suggest applying by the end of October to ensure that your application receives full consideration. Usually decisions are made early in the new year but, I must honestly tell you that entrance into Computer Engineering at …… is highly competitive, so there are no guarantees that I will be able to supervise your studies, even if you do apply
    جواب تمپلت هست و کمکی نمیکنه.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    chemical engineering PhD Imperial College London

Dear Ahmad,
    I am always looking for good student like you and I would like to encourage you to apply. I will make a final decision regarding acceptance and financial support once I receive your completed application.
    Regards
    .
    .
    .
    .
    Dear Ahmad,

Thank you very much for your interest in my research and the willingness to do a PhD under my supervision. It will be my pleasure to do so if you will be successful in the application.
    .
    .
    .
    اين دو تا ايميل چه معني ميتونن داشته باشن؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ddahmadss نمایش پست ها
    Dear Ahmad,
    I am always looking for good student like you and I would like to encourage you to apply. I will make a final decision regarding acceptance and financial support once I receive your completed application.
    Regards
    .
    .
    .
    .
    Dear Ahmad,

Thank you very much for your interest in my research and the willingness to do a PhD under my supervision. It will be my pleasure to do so if you will be successful in the application.
    .
    .
    .
    اين دو تا ايميل چه معني ميتونن داشته باشن؟
    من تا حالا همچین چیزی ندیدم که استاد بگه نظر نهایی با منه و ...
    به هر حال این یعنی اینکه تو با کامل کردن Application حتما پذیرفته خواهی شد،
    دیگه میخواستی چی بگه !!
    موفق باشی

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)