صفحه 558 از 1371 نخستنخست ... 584585085485495505515525535545555565575585595605615625635645655665675686086581058 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 5,571 تا 5,580 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

Junior Member

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

ببخشید زیاد سوال میپرسم اما چون تازه شروع به ایمیل زدن کردم دوست دارم نظر دوستان رو بدونم و یاد بگیرم ازشون
    جواب یه پروفسور دیگه رو با هم میخونیم!!:

I think your background is sufficient to pursue a Ph.D. in economics. University of Ottawa requires an MA in economics as a condition for admission to the Ph.D. economics program. You should enquire about admission by contacting Professor Tremblay, who is the Director of the Ph.D. Program at the University of Ottawa. We will be able to explain to you the conditions for admission and for financial assistance. I myself do not fund graduate students.

منظورش از sufficient فکر میکنم insufficient بوده , درست میگم؟

یه استاد از یه دانشگاه رنک متوسط به من ایمیل زده و موضوع پروزه داده بعد گفته

I wonder if you'd interested in pursuing a PhD on these topics
    من منتظر رنک های بهتر هستم و نمیخام فعلا جواب قطعی بدم به نظرتون چی بهش بگم؟
    The purpose of life is a life of purpose
    Robert Byrne

Member dream_liner آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Sharif University of Technology, Aerospace

نقل قول نوشته اصلی توسط zangeneh نمایش پست ها

مطمئن باش میتونی یه دانشگاه خوب پیدا کنی. فقط به تلاشت ادامه بده و به استادای مختلف ای میل بزن.
    به این استاد هم فعلا چندتا سوال بپرس مثلا تاریخ اپلای کی هست و چه کنم و اینا بعد تا ددلاین صبرکن تا انشاالله همون که میخوای به دست بیاری.....

Member gol آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    IUST

سلام دوستان
    نظرتون درباره این ایمیل چیه؟ طرف پروفسوره از University College London .
    Thank you for your inquiry, and apologies for my delay in replying: I have been on leave for a few days.

Yes, there will be an opening for a new PhD student in field of xxxxxx during the autumn of 2013. However, the student will be expected to cover the cost of the fees and their living expenses, and they will have to meet the entry requirements (1st class or Upper Second class degree or equivalent) as regulated by the xxxx Registry Admissions Office. If in doubt about your qualifications, I recommend you e-mail the Admissions Office to seek their advice.

The topic of the research is likely to be related closely to a new xxxxx-funded project we are starting later this year, looking at xxxxxx, induced by combined xxxxxxx, and their effects on xxxxxxxx. This is aimed primarily at the xxxxxxx industry but will have applications to all xxxxxxxxx interactions.

If you wish to apply for admission to study for a research degree at xxxxxxx, you should submit your application on-line, following the instructions on the Admissions web site.
    ایمیل بالا چقدر جدی بوده؟ در جواب ایمیل بالا، ازش تشکر کردم و پرسیدم که آیا امکان داره که فاند کامل بگیرم و اون این جواب رو داده:
    Scholarships for postgraduate study at UCL are explained on the Registry web site, although I should warn you that they are highly competitive.
    تو سایتش هم چک کردم. ولی انگار اوضاع فاند برای غیر اروپایی ها و غیر انگلیسی ها، چندان خوب نیست. به نظرتون با توجه به جوابش، ارزش پیگیری و اپلای کردن رو داره؟ آخه من اصلا توانایی مالی پرداخت هزینه دانشگاه و تحصیل ندارم.
    ممنون میشم راهنمایی کنید. اینکه برای مرحله بعدی چیکار کنم.

Member
    رشته و دانشگاه
    PhD, The University of Newcastle

نقل قول نوشته اصلی توسط gol نمایش پست ها
    سلام دوستان
    نظرتون درباره این ایمیل چیه؟ طرف پروفسوره از University College London .
    Thank you for your inquiry, and apologies for my delay in replying: I have been on leave for a few days.

Yes, there will be an opening for a new PhD student in field of xxxxxx during the autumn of 2013. However, the student will be expected to cover the cost of the fees and their living expenses, and they will have to meet the entry requirements (1st class or Upper Second class degree or equivalent) as regulated by the xxxx Registry Admissions Office. If in doubt about your qualifications, I recommend you e-mail the Admissions Office to seek their advice.

The topic of the research is likely to be related closely to a new xxxxx-funded project we are starting later this year, looking at xxxxxx, induced by combined xxxxxxx, and their effects on xxxxxxxx. This is aimed primarily at the xxxxxxx industry but will have applications to all xxxxxxxxx interactions.

If you wish to apply for admission to study for a research degree at xxxxxxx, you should submit your application on-line, following the instructions on the Admissions web site.
    ایمیل بالا چقدر جدی بوده؟ در جواب ایمیل بالا، ازش تشکر کردم و پرسیدم که آیا امکان داره که فاند کامل بگیرم و اون این جواب رو داده:
    Scholarships for postgraduate study at UCL are explained on the Registry web site, although I should warn you that they are highly competitive.
    تو سایتش هم چک کردم. ولی انگار اوضاع فاند برای غیر اروپایی ها و غیر انگلیسی ها، چندان خوب نیست. به نظرتون با توجه به جوابش، ارزش پیگیری و اپلای کردن رو داره؟ آخه من اصلا توانایی مالی پرداخت هزینه دانشگاه و تحصیل ندارم.
    ممنون میشم راهنمایی کنید. اینکه برای مرحله بعدی چیکار کنم.
    نه...مگر اينكه انقدر تاپ باشي كه بتوني بورس بگيري

Junior Member

سلام دوستان
    تا بحال با چند استاد تماس گرفتند که میگن نامه منو به PHD cordinator فرستادند...اما جواب صریحی ندادند، چه کنم؟ در ضمن منکه PR کانادا رو دارم در نامم نوشتم و نوشتم فارغ التحصیل ایرانم...باید میگفتم که از ایران فلان دانشگاه فارغ التحصیل شدم؟؟ نظرتون در مورد متن ذیل چیه؟
    Dear R,
    Thanks for your note and congratulations on your accomplishments. Information on our PhD program is available atwww.rotman.utoronto.ca/PHD . We have a formal application process with a due date in early January. Information is available on the website. I have also ‘cc’d’ Alyson Colon, from our PhD Program Office, and Professor Joanne Oxley, the Strategy Area Faculty PhD Coordinator, so that they know of your interest.
    I hope you decide to apply to the program by the January deadline.
    All the best

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط rocksea نمایش پست ها
    سلام دوستان
    تا بحال با چند استاد تماس گرفتند که میگن نامه منو به PHD cordinator فرستادند...اما جواب صریحی ندادند، چه کنم؟ در ضمن منکه PR کانادا رو دارم در نامم نوشتم و نوشتم فارغ التحصیل ایرانم...باید میگفتم که از ایران فلان دانشگاه فارغ التحصیل شدم؟؟ نظرتون در مورد متن ذیل چیه؟
    Dear R,
    Thanks for your note and congratulations on your accomplishments. Information on our PhD program is available atwww.rotman.utoronto.ca/PHD . We have a formal application process with a due date in early January. Information is available on the website. I have also ‘cc’d’ Alyson Colon, from our PhD Program Office, and Professor Joanne Oxley, the Strategy Area Faculty PhD Coordinator, so that they know of your interest.
    I hope you decide to apply to the program by the January deadline.
    All the best
    این دانشکده های بیزینس و مدیریت ممکنه روش متفاوتی داشته باشند و کمیته نقش مهمتری داشته باشه. در این حالت احتیاجی نخواهد بود با استاد تماس بگیرید.

Global Moderator

Simon آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed23 نمایش پست ها
    سلام نظرتون در مورد این ایمیل چیه؟از استرالیا
    Dear Hamed,
    This looks good. Your industrial experience will certianly help in
    the project. Will it be possible for you to apply for a scholarship
    either from Iran or from here? We can certainly support your
    application.
    Cheers,
    Wai

گفته براي اسكولارشيپ تقاضا بده . اگه شانسي باشه تجربه ي صنعتيت به درد پروژه هم ميخوره.
    جواب عالي محسوب نميشه. شادزي اما اگر هزينش مهم نيست يه شانس ضعيفه امتحان كردنش بهتر از رها كردنشه.
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

Global Moderator

Simon آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط zangeneh نمایش پست ها

جواب قطعي نده اما از دست نده. به طريقه ي علمي معطلش كن.
    شادزي
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

ApplyAbroad Veteran
    shahrouz آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    PhD, Chemical Engineering- Monash Uni- Aus

سلام

این ایمیل template هست ( ایمیل به دایرکتور هم cc شده)؟
    Dear Shahrouz:

Thank you for your interest in our research projects and your desire to join our PhD program. I strongly encourage you to apply. I'm CCing this to Prof. ...who is our Graduate Studies Director in the Chemical Engineering Department. If you need any assistance in the process of application, please do not hesitate to contact her or me.

Best wishes,
    از میان دو واژه انسان و انسانیت؛ ‬‫اولی در میان کوچه ها‬،‫و دومی در لابلای کتابها سرگردان است‬...
    PhD positions:Switzerland*** Netherlands***Norwa

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)