صفحه 842 از 1371 نخستنخست ... 3427427928328338348358368378388398408418428438448458468478488498508518528929421342 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 8,411 تا 8,420 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

به نظر من اینطور میاد که ایشون یک نفر رو میخواد و دوست داره بکگراند شما رو بیشتر بررسی کنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط mos_bad نمایش پست ها
    یه استاد جوابمو به صورت زیر داده. نمیدونم منظورش چیه؟ اینارو واسش ایمیل بزنم یا باید \ست کنم؟ به نظرتون خوشش اومده از رزومم؟
    Please send me your following documents:
    1. TOEFL results
    2. GRE results
    3. MS transcripts (unofficial OK)
    4. BS transcript (unofficial OK)
    اندکی صبر، سحر نزدیک است.

سلام دوستان عزیز... نظرتون در مورد این ایمیل چیه؟

Thank you for your interest in my researchprogram. We have current projects dealing with,,,,. I plan to accept 2 PhDstudents into my program next October. I encourage you to apply to our
    program.Only after students are admitted and begin attending,,,are they assigned to aresearch advisor. Please see our department website for details.

Global Moderator

Simon آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط nazanin_rh نمایش پست ها
    سلام دوستان عزیز... نظرتون در مورد این ایمیل چیه؟

Thank you for your interest in my researchprogram. We have current projects dealing with,,,,. I plan to accept 2 PhDstudents into my program next October. I encourage you to apply to our
    program.Only after students are admitted and begin attending,,,are they assigned to aresearch advisor. Please see our department website for details.

تمپلتي كه ميگه استاد 2موقعيت با فاند داره. و ديگه تا اپلاي نكنيد و با رقبا مقايسه نشيد نميشه گفت شانستون چقدره. حتي خود استاد هم نميدونه. اما گفته اپلاي كنيد اين 2 حالت داره يا واقعا رزومه رو ديده و گفته يا به همه همين رو ميگه. تصميم با شماست.

شادزي
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

Junior Member

یه استاده در جواب ایمیل من اینو برام فرستاده. دوستان باتجربه لطفا نظر بدید که یعنی چی؟ پیچونده ؟ یا واسه دانشگاه اپلای کنم و شانس پذیرش با فاند دارم؟
    Dear XXXX:

Thank you for your e-mail.

You have excellent qualifications. Please note that the Construction Science Department does not have a PhD program per se. Students receive a PhD in Architecture with a concentration in construction science. If you are interested in applying to our PhD program, you need to do so via the Texas A&M College of Architecture website. Good luck to you with your future plans.

Regards,

Dr. XXXX

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Tufts- Env Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط sogandm نمایش پست ها
    یه استاده در جواب ایمیل من اینو برام فرستاده. دوستان باتجربه لطفا نظر بدید که یعنی چی؟ پیچونده ؟ یا واسه دانشگاه اپلای کنم و شانس پذیرش با فاند دارم؟
    Dear XXXX:

Thank you for your e-mail.

You have excellent qualifications. Please note that the Construction Science Department does not have a PhD program per se. Students receive a PhD in Architecture with a concentration in construction science. If you are interested in applying to our PhD program, you need to do so via the Texas A&M College of Architecture website. Good luck to you with your future plans.

Regards,

Dr. XXXX

به جز جمله اولش بقیش حرف کلی زده
    به نظرم جواب معمولی داده احتمالا تمپلیت هم باشه. در مورد اپلای کردن هم بستگی به سایر جوابهای شما داره و اینکه چند جا قصد اپلای داری

موفق باشی

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_1908 نمایش پست ها
    به جز جمله اولش بقیش حرف کلی زده
    به نظرم جواب معمولی داده احتمالا تمپلیت هم باشه. در مورد اپلای کردن هم بستگی به سایر جوابهای شما داره و اینکه چند جا قصد اپلای داری

موفق باشی
    ممنون برای جوابتون. منم در جوابش اینو زدم که مطمن بشم نظرش چیه؟
    بنظرتون بد نشد که انقدر رک ازشون راجع به فاند پرسیدم؟

جواب من:
    Dear Dr. XXX,
    I appreciate your prompt attention and consideration. thanks for your notification, I will apply for College of Architecture, but as i can not afford the PhD fees, I really need fund or scholarship to could do research in my field of interest, without anxiety about costs.
    So, do you think ! have opportunity to have PhD fund? Please let me know if it could be acceptable to pursue my education towards PhD degree under your supervision.

I look forward to hearing from you.

Sincerely,
    XXX

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Tufts- Env Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط sogandm نمایش پست ها
    ممنون برای جوابتون. منم در جوابش اینو زدم که مطمن بشم نظرش چیه؟
    بنظرتون بد نشد که انقدر رک ازشون راجع به فاند پرسیدم؟

جواب من:
    Dear Dr. XXX,
    I appreciate your prompt attention and consideration. thanks for your notification, I will apply for College of Architecture, but as i can not afford the PhD fees, I really need fund or scholarship to could do research in my field of interest, without anxiety about costs.
    So, do you think ! have opportunity to have PhD fund? Please let me know if it could be acceptable to pursue my education towards PhD degree under your supervision.

I look forward to hearing from you.

Sincerely,
    XXX

نه اتفاقا خوب کاری کردید چون جوابش خیلی سیاستمدارانه و کلی بود.=)) البته خط آخرتون که در مورد سوال بود بهتر بود یه نمه از حالت دستوری فاصله داشته باشه ( کاربرد would )

نقل قول نوشته اصلی توسط simon نمایش پست ها
    تمپلتي كه ميگه استاد 2موقعيت با فاند داره. و ديگه تا اپلاي نكنيد و با رقبا مقايسه نشيد نميشه گفت شانستون چقدره. حتي خود استاد هم نميدونه. اما گفته اپلاي كنيد اين 2 حالت داره يا واقعا رزومه رو ديده و گفته يا به همه همين رو ميگه. تصميم با شماست.

شادزي
    ممنون از پاسختون...2 تا نکته رو بگملطفا نظرتونو بگید...اول اینکه از اول با اسمم شروع کرده بود...و اینکه من یه پروپوزال آپلود کرده بودم که دقیقا تو متن ایمیل هم استاد به اون زمینه ی کاری اشاره کرده و گفته داره روی اون زمینه کار میکنه و دانشجو میخواد...

سلام دوستان. لطفا اگر ممکنه یک راهنمایی کنید

ایمیل زیر رو از یکی از استادهای آلمان گرفتم.

Dear Mr AAA,

I'm physicist and researcher in the group of Prof. YYY in the radiology of the ZZZ.

Thank you very much for your interest in a PhD position at our department!
    Your application looks interesting to us and we would like to come to know you better. But instead of a phone or skype interview, we prefer a personal interview.
    So I'd like to ask you, if you have the opportunity to come to the ZZZ?

Best regards,
    منظورشون ملاقات حضوریه دقیقا؟

و اگر بخوام مودبانه بگم "بله من هر روزی که بگید میام و مشکلی ندارم برای مصاحبه حضوری در اونجا " چی به نظرتون میرسه؟

خیلی خیلی ممنونم از کمک همه دوستان
    خنک آن قماربازی که بباخت آن چه بودش.
    بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر.....

نقل قول نوشته اصلی توسط Ninita نمایش پست ها
    2 تا استاد انگلیس امروز این ایمیلا رو برام فرستادن. از اونجایی که پروپوزال تا حالا ننوشتم یعنی خارجی! نمیدونم چیکار کنم و اینکه چقدر اینا امیدوار کننده است؟

1-Dear xxx

Thank you for your interest in studying with me for your PhD, and for sending me your CV.

The system at the University of York is currently structured so that the PhD candidate submits an application with a project proposal. The project proposal should be discussed and developed in collaboration with me in advance of the application.

My expertise is in xx and my research focuses on the xx mechanisms of high-level xx of social information (e.g. actions). Is there a particular area of xx/xx perception you would like to study for your PhD, or do you have any specific ideas for a project here at York? If these are not quite yet well formed, I would be happy to talk to you to help refine your ideas.

I take it you are currently in Iran and therefore unable to come and visit me in York easily. It would be possible to arrange Skype discussions if necessary.

One further thing – I don’t have much experience of the Iranian system – do you think you can send me an amended CV with your grades from your degrees and courses included? In addition, it would be very helpful if you send me the .pdfs of the published papers you refer to in your email below.

Best wishes,
    Nick
    2-Dear xx
    Thank you for your interest. It would be useful to know some more details.

What would you like to do a PhD on? Will you be applying for funding? If so, from whom? When would you be hoping to start?

It would be useful for you, and for me, if you could write a research proposal detailing your ideas for PhD study. You would need to do this for any university in the UK, so even if we decide that our interests are not sufficiently aligned, it would be of use to you if you end up approaching someone else.

I would also like to read one of your publications. Perhaps you could send me one.

I look forward to hearing more from you.
    xxxx

من میخوام جواب اینارو بدم ولی درست حسابی نمیدونم چیکار کنم. اولیه که رزومم بهش نمیخوره ولی چون دوست داشتم و دوبار میل زدم فکر کنم جوابمو داده , error داده که ایران کجاست!دومیم که فکر کنم فاند نداره که داره منو میزنه تو جوابش!!! هاها ..حالا نمیدونم چی بگم. اینجا ام که فکر کنم دوستان نازنینم دیگه جواب نمیدن! بدرود گفتن و رفتن!
    ...Move and the way will open

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)