صفحه 911 از 1371 نخستنخست ... 4118118619019029039049059069079089099109119129139149159169179189199209219611011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 9,101 تا 9,110 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

Junior Member joomoong آواتار ها

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط rogershah نمایش پست ها
    Good track record. The University used to have international scholarship but now the number has been cut significantly. Also I have PhD student from Iran in my group. Do you think you are able to get some financial support from your country?

این یعنی اینکه اسکولار شیپ قطع شده؟

آره تقریبا. یعنی خبری از فاند نیست.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

یکی از اساتید اینجوری جواب داده به من:
    I am happy to have you as a PhD student Hamed. We need to design a good project before the scholarship application is due in October.

الان باید چیکار کنم؟!
    بالقوه مثبت هست. تشکر کنید از ای میل و بگید که برای طرح ریزی پروژه قبل از اکتبر، آیا شما هم لازمه کاری انجام بدید یا خیر. ظاهراً این استاد میخواد پروپوزال بده برای جذب منابع مالی که البته موعد مورد نظر استاد برای تأمین منابع، اکتبر آینده هست.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

Good track record. The University used to have international scholarship but now the number has been cut significantly. Also I have PhD student from Iran in my group. Do you think you are able to get some financial support from your country?

این یعنی اینکه اسکولار شیپ قطع شده؟

فاندی نداره بده به شما. اگر خودتون میتونید تأمین مالی کنید (از خودتون یا از منابع مالی دولت ایران) به استاد اطلاع بدید.

Junior Member joomoong آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط ffshahani نمایش پست ها
    دوستان عزیز من با یک استاد در University of California, Irvine مکاتبه کردم که به من چنین جوابی دادند:
    نظرتون چیه؟؟!!
    Hello Fatemeh:

I will gladly work with you if you are accepted in the Planning, Policy and Design department at UCI. I also attach a copy of one of my papers. If you have not applied yet, you may have to work next year.
    Cheers,
    هیچی نگفته. اگه اپلای کنی میتونی بعدا با این استاد در تماس باشی

سلام
    من به استادی ایمیل فرستادم اون اینو گفت:
    Thank you for your application materials. Your background is very strong. I need a little time to review your files in more detail and to see if there is a possibility to create a position for your area of strength and interest. Have you submitted an application to the University of ....
    بعدش من گفتم:
    Dear Professor ...., Thank you very much for your kind reply. Because I did not hear from you before, I haven't submitted an application yet but as soon as you suggest me, I will submit it. I should mention that I am eager to work on any topic related to....... So, if there is a new topic out of my experience related to those interests, I would be very happy to work under your supervision. Thank you again. Sincerely yours,
    بعدش الان ۵ روز گذشته جواب نداده
    دانشگاش کانادایی هست و ددلاین اپلیکیشن تموم شده.
    به نظرتون چه کنم؟
    امیدی هست؟
    ممنونم

دوستان با این چطور ادامه بدم؟
    Thanks xxx,

Our college xxx normally funds your first year. In your application:
    make sure you make it clear you want to pursue a Ph.D.
    It might be best if you don't mention my name since they might think I've got
    enough students etc. but if you have to mention a professor you'll see
    others who do xxx in our department.
    If you don't get xxxx funding (which seems unlikely)
    please let me know and we'll see how much I might have by August.
    Best regards,

Senior Member zahraaa آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط hockey نمایش پست ها
    دوستان با این چطور ادامه بدم؟
    Thanks xxx,

Our college xxx normally funds your first year. In your application:
    make sure you make it clear you want to pursue a Ph.D.
    It might be best if you don't mention my name since they might think I've got
    enough students etc. but if you have to mention a professor you'll see
    others who do xxx in our department.
    If you don't get xxxx funding (which seems unlikely)
    please let me know and we'll see how much I might have by August.
    Best regards,
    He told you all the story and do what exactly what he told you to do
    Each faculty has few capacity sinc they can not ask all the department money
    So he knows others are not hiring and told you to put their names
    However, ask him about the future and what will happen after the first year
    كشف حقيقت به هردوي ما محتاج است:يكي آن را بيان كند و ديگري آن را بفهمد(جبران خليل جبران)

Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

نقل قول نوشته اصلی توسط mmaryam1020 نمایش پست ها
    سلام
    Thank you for your application materials. Your background is very strong. I need a little time to review your files in more detail and to see if there is a possibility to create a position for your area of strength and interest. Have you submitted an application to the University of ....
    بعدش من گفتم:
    Dear Professor ...., Thank you very much for your kind reply. Because I did not hear from you before, I haven't submitted an application yet but as soon as you suggest me, I will submit it. I should mention that I am eager to work on any topic related to....... So, if there is a new topic out of my experience related to those interests, I would be very happy to work under your supervision. Thank you again. Sincerely yours,
    به نظرتون چه کنم؟
    امیدی هست؟
    ممنونم
    جوابتون به نظر من خیلی جالب و هوشمندانه نبوده. استاد از رزومۀ شما خوشش آمده ولی فیلد تحقیقاتیش دقیقاً منطبق با رزومۀ شما نیست. البته مایل هست تا در صورت امکان، پوزیشنی باز کنه تا شما جذب گروهش بشید.
    اگر ددلاین گذشته باشه، به ناچار باید روی ددلاین بعدی مانور بدید. در این صورت، بهتره با استاد مکاتبه کنید و بگید که تمایل دارید که برای ددلاین بعدی رسماً اپلای کنید. توی این فرصت هم استاد میتونه رزومۀ شما رو به دقت بررسی کنه.
    بد نیست که بهش بگید که مایلید توی این فرصت، یک سری از مقالات ایشان رو مطالعه کنید تا زمینۀ لازم برای همکاری، فراهم بشه. برای این کار، بهتره از استاد بپرسید که حوزه هایی که در حال حاضر داره توی آزمایشگاه ایشان پیش میره، چی هست تا در ادامۀ همون حوزه مطالعه کنید.

Senior Member zahraaa آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط mmaryam1020 نمایش پست ها
    سلام
    بعدش من گفتم:
    به نظرتون چه کنم؟
    امیدی هست؟
    ممنونم
    In one case in US I asked the secretary and he accepted my application after the deadline. I applied with domestic applicant and he changed my status later. I told him that one of the faculties want me as his student. I later got rejected because the stupid faculty was moving to another university j
    However, I agree that you will have higher chance in the next round
    كشف حقيقت به هردوي ما محتاج است:يكي آن را بيان كند و ديگري آن را بفهمد(جبران خليل جبران)

Junior Member

سلام دوستان
    من از یه دانشگاهی پذیرش گرفتم، و یکی از استادا( اسمش A) خودش بهم ایمیل زد و بهم فول فاند داد، قبلا با یه استاد دیگه ( اسمش B) حرف زده بودم و بهم گفته بود که من تو روبه عنوان دانشجوم قبول می کنم و بهت فاند می دم، اما بعد از یه مدت جواب ایمیل رو نداد، و تو همین فاصله اون استاده (A) بهم ایمیل زد و بهم فول فاند داد و قول داد که فاندم تا پایان دوره دکترام تامین باشه( من به این استاد گفتم که استاد B به من گفته دانشجوم باش و بهت فاند می دم اما دیگه جواب نداد)، منم به استادA قول دادم که برم با اون کار کنم. حالا امروز استادB این ایمیل رو به من زده:
    First of all, I apologize for my late response. I meant to reply you
    earlier but delayed by all various pressing deadlines. You should have
    received an assistantship offer letter a couple of weeks ago -
    have you made your decision? It seems I haven't heard from you for the
    decision yet. If you have made a decision and are planning the trip to……..,
    I'll be happy to assist you in various paperwork including the
    international workshop arrangement. I very much look forward to
    working with you together also.

Look forward to hearing from you, and Congratulations!!
    حالا من واقعا دوست دارم با استادA کار کنم، با توجه به اینکه توی دانشکده با این استاد هم ممکنه بعدا درس بردارم، به نظرتون چجوری جوابشو بدم که بد نباشه؟ بعد به نظرتون باید به استاد A بگم که همچین ایمیلی دریافت کردم؟
    خیلی ممنونم از راهنماییتون

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)