صفحه 962 از 1371 نخستنخست ... 46286291295295395495595695795895996096196296396496596696796896997097197210121062 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 9,611 تا 9,620 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

ApplyAbroad Hero
    رشته و دانشگاه
    PhD. ECE

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط haley نمایش پست ها
    نظرتون راجع به این جواب چیه؟ تمپلیته؟ استاد حتی ازم نخواسته رزومه رو بفرستم براش. استاد مدعو هم بود:

Thanks so much for your email and interest in my research. The next step is to apply to the xxx program at xxx and mention that you might be interested in working with me. It is too early to discuss projects for 2015, as students have not yet been admitted. Good luck with your application.
    Probably at this university, individual professors cannot make decision about applicants and a committee makes such decisions, so professors talk about their projects with admitted students not applicants. And in this case, the professor doesn't need to see your resume now. If you have got admission and want to work with him/her then he/she will ask for resume and so on.

Good Luck
    Every thing is possible, because impossilbe says i-m possible.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Mechatronic نمایش پست ها
    بله؛ این همون مشکل "ترنسفر" هست که الان به شدت بین دوستان ایرانی باب شده که علیرغم گرفتن RA از استاد و دادن امید واهی به استاد مبنی بر حضور طولانی مدت در گروه تحقیقاتی مربوطه، پس از یک ترم یا یک سال، عازم دانشگاه باب دلشون میشند و دست استاد میمونه توی پوست گردو. پر واضحه که تبعات منفی چنین ناصداقتی هایی، گریبان هموطنان بعدی را میگیره که تصمیم میگیرند برای اون دانشگاه یا استاد، ایمیل بزنند.

استاد مورد نظر شما، نگران ترنسفر کردن شماست و باید به نحوی به ایشان اطمینان بدید که چنین نخواهد شد. وجداناً اگر تصمیم شما قطعی نیست، به استاد بگید و دنبال بحث هایی نظیر "توی آب نمک خوابوندن گزینه ها" نباشید. هر چقدر استدلال و شواهد شما شفاف تر و منطقی تر باشه، استاد هم بیشتر از بابت شما خیالش راحت میشه.
    خيلي ممنون از راهنماييتون٠به نظرتون الان جواب منطقي براي استاد چي ميتونه باشه؟ من يه ايميل فرستادم واسش كه من از اول به تعهد كاري اعتقاد داشتم و اونو رمز موفقيت ميدونم و از اين حرفا٠ حالا ديگه نميدونستم چيا بگم٠ يه مساله ديگه هم اين بود كه اگه بهش بگم من متاهلم و مثلا نميتونم فكر جاي ديگه باشم خوبه يا اصلا كلا تاثير منفي داره؟

Junior Member

همین الان از همین استاده یه ایمیل دریافت کردم به این صورت:
    Dear Hadi,

Your last email is written heartfelt and I felt very impressed by it. I believe that your academic record, research experiences and ability, and future commitment are very good for our PhD program. Today I talked with the graduate program director about your application again and submitted an approval request for your admission and the possibility of graduate assistantship.

The university's office may need more time to do some further processing and please be patient with the final notice.

به نظرتون چه جوابی بهش بدم. ممنون میشم اگه به انگلیسی بگین.
    با تشکر

Junior Member

سلام دوستان، استادی به من این ایمیل رو زده،

Thank you for your e-mail and interest in pursuing graduate studies in XX engineering at UBC.

My main area of research is theoretical and computational aspects of constitutive modelling of XX, and their application in XX engineering problems (for more details you can refer to the publications section of my website). I continuously look for new PhD students (and occasionally new Masters students) who have strong academic background in XX, and are truly motivated to work hard on research topics closely related to those in my group.

At UBC, all graduate students are admitted through a formal application process (done at the departmental level under the rules of the faculty of graduate studies) - and funding is available for the best qualified applicants. This process is very competitive and typically we received many applications. Those who have high undergraduate GPA and good research publications will also have a chance to enter the competitions for receiving a prestigious university fellowship.

If you feel your expertise and interest fit in my research program I would encourage you to apply. You can read about details of the application process through the website: XX.ubc.ca/admissions/graduate-admissions. Should you have questions regarding the application process feel free to contact our graduate secretary (gradsec@XX.ubc.ca).

Should you decide to submit your full application please feel free to let me know when your UBC application file is complete. I wish you good luck in your applications for grad school.

Sincerely,

من منظور جمله آخر رو متوجه نشدم، یعنی منظورشون اینه که اگه میخوام تصمیم بگیرم که مدارکمو بفرستم یا نه میتونم استاد رو در جریان بذارم و ازشون مشورت بخوام؟
    و یه سوال دیگه، دوستان بنظرتون از استاد در مورد شانس پذیرش و فاند با توجه به رزومه و ریزنمراتم بپرسم؟؟ (با توجه به اینکه این دانشگاه فرایند اپلای پرهزینه و زمانبری داره) ؟؟

Junior Member

If you are interested in pursuing Ph.D. studies in Europe, my best advice is to look for Ph.D. positions and candidatures on XXX, and on the websites of the departments that look attractive for your research. Ph.D. positions are full-time jobs, thus the hiring process is (quite) selective and tends to be administered at certain periods of the year.

You should definitely look for scholarships and international exchanges, however, as it could be possible that you win a Ph.D. scholarship (i.e. a limited-time salary) to carry out your research abroad. To be fairly frank about this, departments are more than willing to accept students that are employed by external agencies.

MA students with publications are (still) few and far in between, so do explore other opportunities beyond us.
    دوستان منظور این استاد چی هست؟

Member sariii آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    کامپیوتر

دوستان آیا برداشت من از این متن درسته، این یعنی زیاد خوشش نیومده؟ یا اینکه روند دانشگاه اینطوره که اول باید اپلای کرد؟ در این صورت اگه کنسله من به یه استاد دیگه همون دانشگاه میل بفرستم اشکالی نداره؟ دانشگاه کانادا هم هست
    Thanks for your interest. I am looking for a PhD student for fall 2015. You may put my name as a potential supervisor so that I will see your application file once it arrives here.

متنی که من فرستادم این بوده:

I am X a MSc holder in computer science from Azad University of Tehran North, Iran, with the GPA of 3.77/4.

I am doing research in the scopes of X,Y, and it seems that we have much in common according to our research interests; thus I have been intrigued to contact you via this email.

I have recently submitted an article to “X" under title of “Y”, and my most recently accepted article has been “X” by “Y"in April 2014.

Please kindly let me know if your highly venerated university is offering any PhD openings in fall 2015.
    I have enclosed my CV and will be gladly providing any other needed supporting materials or information upon request.
    Your considerate attention is highly appreciated in advance,
    ویرایش توسط sariii : October 10th, 2014 در ساعت 06:28 PM

با عرض سلام. یه استادی به من یه جوابی داده خواستم ببینم من دقیقا باید چه کنم؟
    Thank you for your e-mail. There will be at least one opening for a MS student in my lab in Fall 2015. Your background is certainly relevant to what we do. I suggest you submit an application to our department. Some time around early February, send me another e-mail to remind me of your background.

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

نقل قول نوشته اصلی توسط shahriar1989 نمایش پست ها
    با عرض سلام. یه استادی به من یه جوابی داده خواستم ببینم من دقیقا باید چه کنم؟
    Thank you for your e-mail. There will be at least one opening for a MS student in my lab in Fall 2015. Your background is certainly relevant to what we do. I suggest you submit an application to our department. Some time around early February, send me another e-mail to remind me of your background.
    ایشان میگه که برای پاییز آینده، حداقل یک جای خالی برای جذب دانشجوی جدید به آزمایشگاهشون دارند. از پیشینۀ شما هم به نیکی یاد می کنند. به شما پیشنهاد می کنند که رسماً اپلای کنید و تقریباً اوایل ماه فوریه ایمیلی برای ایشان بزنید که یادآوری کنید که اپلای کردید و ایشان هم مجدداً مورد شما را بررسی کنند.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

نقل قول نوشته اصلی توسط Mechatronic نمایش پست ها
    ایشان میگه که برای پاییز آینده، حداقل یک جای خالی برای جذب دانشجوی جدید به آزمایشگاهشون دارند. از پیشینۀ شما هم به نیکی یاد می کنند. به شما پیشنهاد می کنند که رسماً اپلای کنید و تقریباً اوایل ماه فوریه ایمیلی برای ایشان بزنید که یادآوری کنید که اپلای کردید و ایشان هم مجدداً مورد شما را بررسی کنند.
    آيا من اميدوارم باشم به اين جواب يا نه؟چون اين استاد به من و همسرم جواب داده و به اون چون واسه دكتري مي خواد كاملا اوكي داده، مي خوام ببينم منم اميدوار باشم يا نه؟ سوال دومم اينه كه من تا بهمن ديگه ايميلي بهش ندم؟؟؟؟!!!!

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

نقل قول نوشته اصلی توسط shahriar1989 نمایش پست ها
    آيا من اميدوارم باشم به اين جواب يا نه؟چون اين استاد به من و همسرم جواب داده و به اون چون واسه دكتري مي خواد كاملا اوكي داده، مي خوام ببينم منم اميدوار باشم يا نه؟ سوال دومم اينه كه من تا بهمن ديگه ايميلي بهش ندم؟؟؟؟!!!!
    ایمیل امیدوار کننده ای هست؛ اما به استناد این جواب، رؤیاپردازی نکنید و پیگیر گزینه های دیگر هم باشید.
    اساساً نیازی به ارسال ایمیل نیست.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)