صفحه 987 از 1371 نخستنخست ... 48788793797797897998098198298398498598698798898999099199299399499599699710371087 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 9,861 تا 9,870 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

ApplyAbroad Guardian
    hpmoner آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Ph.D. in Computer Science, Drexel University

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط mansoor60 نمایش پست ها
    نظرتان درباره ایمیل زیر چیست؟

Thank you for your interest in my research group. Your crediantials seem very strong and your paper is relevent to our work. I am looking for new students however, I am not part of the admission committee so I can't comment on your chances or offer you a place in our department. I encourage you to appy to our program and if your application is successful, I will be happy to have you in my research group. More information at http://www.cs.princeton.edu/grad

Let me know when you completed your application and maybe we can have an informal Skype chat.

Princeton در دانشگاه های انتخابی من نبوده ولی این استاد نظرش نسبتا مثبت است. آیا اپلای کنم؟
    بله به نظر گزینه ی خوبی میاد. اپلای کنید و به استاد خبر بدید که اپلای کردید و قرار مصاحبه بزارید. بعد از مصاحبه اگه استاد نظرش مثبت بود میتونید درخواست کنید که شما رو به admission committee توصیه کنه.
    **دوستان کامپیوتری و برقی، اپلیکنت های امریکا، اگه دوست داشتید -> اینجا<- رو مطالعه بفرمایید**
    **سوالات محتمل روز مصاحبه سفارت امریکا**

دوستان نظرتون راجع به این جواب چیه؟مثبته؟
    Thank you for your interest in the graduate program in *** Engineering at The University of ***. It would be my pleasure to be your Ph.D. adviser. I would like to encourage you to apply for admission to our *** Ph.D. program under my supervision. You can complete your application online at *** When applying, please specify me as your advisor and let me know after completing your application.

Please do not hesitate to contact me if you have any question. I look forward to reviewing your application.

Yours truly,

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط lunalovegood نمایش پست ها
    دوستان نظرتون راجع به این جواب چیه؟مثبته؟
    Thank you for your interest in the graduate program in *** Engineering at The University of ***. It would be my pleasure to be your Ph.D. adviser. I would like to encourage you to apply for admission to our *** Ph.D. program under my supervision. You can complete your application online at *** When applying, please specify me as your advisor and let me know after completing your application.

Please do not hesitate to contact me if you have any question. I look forward to reviewing your application.

Yours truly,
    سلام

بله... به نظر پاسخ خوبی میاد...
    فقط سعی کنید در مورد fund و شرایط مالی استاد هم اطلاعاتی کسب کنید...
    البته یک نکته رو در نظر داشته باشید... بعضی اساتید چنین پاسخی رو به خیلی از کاندیدا ها میدن و همه رو امیدوار می کنند تا تمام گزینه های خوب اپلای کنند و بتونن بینشون انتخاب کنند ولی موقع پذیرش، ناچارا فقط چندتایی پذیرش می گیرند...
    توصیه می کنم علی رغم این پاسخ، همچنان در ارتباط با دیگر اساتید تلاش کنید ...

براتون آرزوی موفقیت می کنم...

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط sariii نمایش پست ها
    سلام دوستان میشه نظرتون رو راجع به این ایمیل بگید:

Dear ........,

thank you very much for your email and your interest in doing a PhD with us! My impression that you are well qualified in several of the areas that are relevant to us, so here is some more information. At XXX and in our jointly carried research groups with University of XXX, there are two ways of working with us towards a PhD degree:
    Firstly, there are special doctoral positions at the institute and in our university research groups which focus very strongly on PhD work with the goal of completing your PhD degree in a relatively short period of time. These positions are half-time equivalent positions. They are announced on the Web (------------). If you are interested in one of the listed positions, please get in touch directly with whoever is listed as contact there.

Secondly, some of our full-time positions are also compatible with additional PhD work. These are full-time positions with primary responsibilities in the corresponding projects, which, depending on the project situation, might also give the opportunity to obtain a PhD degree based on an individual plan. In any case, you should count on needing a bit more time to work on a PhD in this constellation. As compatibility with PhD work varies from position to position, you should have a closer look at the individual job announcements (----------). If you are interested in one of the listed positions, please get in touch directly with whoever is listed as contact there.
    Again, thank you very much for your interest, I hope some of our openings are interesting to you! Either way, I of course wish you the best of success for your future career!
    With best regards,
    سلام

ایمیل مفصلی هست... ولی به اعتقاد من Template نیست...
    توصیه می کنم در قبال ابهامات احتمالیتون با ارسال کننده در ارتباط باشید...

براتون آرزوی موفقیت دارم

دوستان من خواستم تغییر رشته بدم و کلا از صفر شروع به خوندن کنم با اینکه لیسانس دارم .البته هنوز تصمیم نگرفتم و فقط خواستم ببینم چطوریه. سایت دانشگاه رو نگاه کردم شرایط جور بود ولی با یکی از استادا حرف زدم اینو برام فرستاد.
    this major is strictly for first time freshman.since you have a degree already you would NOT be considered.
    خوب یعنی نمیشه دیگه ؟ تو سایت که نوشته میشه که...؟!!؟!!
    PROVE THEM WRONG
    do it for the people who want to see you fail

ApplyAbroad Senior Veteran
    Mechatronic آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-ME

نقل قول نوشته اصلی توسط missy1990 نمایش پست ها
    دوستان من خواستم تغییر رشته بدم و کلا از صفر شروع به خوندن کنم با اینکه لیسانس دارم .البته هنوز تصمیم نگرفتم و فقط خواستم ببینم چطوریه. سایت دانشگاه رو نگاه کردم شرایط جور بود ولی با یکی از استادا حرف زدم اینو برام فرستاد.
    this major is strictly for first time freshman.since you have a degree already you would NOT be considered.
    بستگی داره که این استاد، چه نقشی در دپارتمان داشته باشه و تا چه حدی با قوانین آشنا باشه. به هر حال، بعیده که استاد مربوطه، نا آشنا باشه چون خودش عضو هیئت علمی هست.
    البته بهتر بود که این سؤال، از مسئولین دپارتمان پرسیده می شد.
    آینده‌ای خواهم ساخت که گذشته‌ام جلویش زانو بزند!

به دلیل محدودیت زمانی، از پاسخگویی به پیام های خصوصیِ قابل طرح در فورِم معذورم.

Banned

سلام

برای اطمینان باید با program coordinator مکاتبه کنید...
    هرچند نظر این استاد به احتمال زیاد با رویه پذیرش انطباق داره...

براتون ارزوی موفقیت دارم

این استاد Director of graduate Admission هست . ولی کلا تا جایی که میدونم میشه حتی با مدرک هم فرش-من شروع کرد..
    به نظر شما دوباره ایمیل بفرستم دلیلشو بپرسم یا بگم تو سایت نوشته اشکالی نداره...موردی داره؟ ممکنه دیگه جواب نده یعنی ؟
    PROVE THEM WRONG
    do it for the people who want to see you fail

ApplyAbroad Hero
    رشته و دانشگاه
    PhD. ECE

این استاد Director of graduate Admission هست . ولی کلا تا جایی که میدونم میشه حتی با مدرک هم فرش-من شروع کرد..
    به نظر شما دوباره ایمیل بفرستم دلیلشو بپرسم یا بگم تو سایت نوشته اشکالی نداره...موردی داره؟ ممکنه دیگه جواب نده یعنی ؟
    It differes form department to department and from university to university.
    If you want to apply for this undergrad school, you can do that, but you should not submit any document related to your previous undergrad studies like people who never get into the university before.
    Good Luck
    Every thing is possible, because impossilbe says i-m possible.

Junior Member

با درود،
    من این ایمیل را دریافت کردم و الان نمی دونم چطور بپرسم که آیا FUND خواهد داد و اگر بله چقدر. ممنون میشم راهنماییم کنید.
    Hello,

First off, allow me to congratulate you on your admission. It is with pleasure and honor that I welcome you. I am that program coordinator and will be working closely with you to achieve your academic and professional goals. This goes without saying that my doors are open to you for any research project that you would like to develop. Obviously, not only will I supervise you but also it will be a pleasure to jointly publish research studies with you. As soon as you are in..., please do not hesitate to get in touch with me. In the meantime, if you have questions I will be happy to respond them.

Have a wonderful day.
    رسیده ها چه غریب و نچیده می افتند
    به پای هرز ه علف های باغ کال پرست

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)