صفحه 94 از 97 نخستنخست ... 448485868788899091929394959697 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 931 تا 940 , از مجموع 964

موضوع: سوالات خاص در نوشتن SOP

ApplyAbroad Guardian
    imanprs آواتار ها

پیش فرض پاسخ : سوالات خاص در نوشتن SOP

نقل قول نوشته اصلی توسط Salirezav نمایش پست ها
    سلام دوستان
    روز همگی بخیر

باید بشینم SOP بنویسم و از اونجاییکه GPA ام 3.06 هست و نمره هام زیاد تعریفی نیستن میخوام دلیلی توی SOP بیارم که یکم محبت کنن و تخفیف قائل شن

از جمله مشکلات جدی ای که حین تحصیل (خصوصا تو ارشد) داشتم افسردگی هست که حتی هنوز هم دارم قرص میخورم و گاهی پیش روانکاوم میرم
    ینی در حقیقت از سال ۸۷ تا الان که ۹۶ هست دارم از دارو استفاده میکنم و در این مدت یک سال گروه درمانی رفتم و اغلب هم از روانکاوم مشاوره میگرفتم
    یه نظرتون صلاح هست که این رو قید کنم توی SOP و بگم بخاطر افسردگی و یک رابطه احساسی مخرب (!!) نتونستم بخوبی سر کلاس ها باشم و انگیزه و روحیه کافی نداشتم و ازین حرفا؟
    که البته جدی هست و دروغ نمیخوام سرهم کنم

و مشکل دومم یه مشکل مادرزادی هست. بدین ترتیب که مهره های S1 و S2 کمرم که به گفته پزشکان «به نظر میاد» که بطور مادرزادی به هم جوش خوردن و این باعث شده به دیسک مهره های بالایی فشار بیشتری بیاد و الان یک دیسک پاره و یکی دوتا دیسک مشکل دار دیگه دارم
    بخاطر همین نتونستم ورزش رو ادامه بدم. درحالی که خیلی خیلی به ورزش علاقه داشتم و حتی ۳۰ کیلو هم کاهش وزن داده بودم و واقعا یکی از حسرت های بزرگ زندگیمه

از این میترسم که این دوتا مشکل رو قید کنم و پیش خودشون بگن «تو که با این سختی و مشکلاتی که میگی داری زندگی میکنی چطور میخوای phd هم بخونی تو خارج؟؟»

آیا بگم بهتره یا نگم؟
    ببینید شما هر دانشگاهی که اپلای کنید وارد یک رقابت سخت با سایر Applicantها می‌شید. (مگر این که سطح چیزی که اپلای می‌کنید براش خیلی از [رزومه‌ی] شما پایین‌تر باشه که عموماً نیست.)
    کسانی که می‌خوان در این مورد تصمیم‌گیری کنن فاکتورهای مختلف گزینه‌ها رو کنار هم می‌ذارن و بهترینش رو انتخاب می‌کنن. این وسط هم به کسی «محبت» نمی‌کنن و دلیلی نداره تخفیفی قائل بشن. (مگر این که سود خاصی از محبت کردن به یک گزینه‌ی خاص به دست بیارن (مثلاً فرزند خودشون)! و البته اخلاقی عمل نکنن.)
    شما خودتون می‌دونید که معدل و نمرات نقطه‌ی ضعف شماست. یعنی گزینه‌های دیگری خواهند بود که تو این مورد از شما بهترن. برای جبرانش شما می‌خواید یه نقطه‌ی ضعف دیگه هم ایجاد کنید.
    از دید تصمیم‌گیرنده به مسئله نگاه که کنیم، دو گزینه هستن که از نظر فاکتورهای مختلف تقریباً با هم برابرن (معدل و نمرات آزمون‌ها و مقاله و ...) و یکیشون به خاطر افسردگی عملکردش لطمه خورده، هنوز هم کامل این مشکلش برطرف نشده. مشکل فیزیکی هم داره که به خاطر دوری از ورزش «حسرت» خورده و باز از نظر روحی روش تأثیر منفی گذاشته، قرار هم نیست قبل از شروع مقطع بعدی این مشکلش رفع بشه. اگه پذیرفته بشه هم باید وطنش رو ترک کنه بیاد یه کشور دیگه درس بخونه که در حالت عادی هم از نظر روحی سختی‌های خودش رو داره.
    شما باشی این رو از این دید می‌بینی که تواناییش بیشتر از نمراتشه پس بهتر از اون یه گزینه است، یا این که احتمال تشدید مشکل هست و از این هم ممکنه بدتر شه؟ به احتمال بسیار زیاد اکثر افراد حالت دوم رو می‌بینن.

به عبارت دیگه اگه چیزی نگید شانستون بیشتر هم هست و شاید فاکتورهای دیگه به غیر از این‌ها به شما برتری بده در مجموع!
    برای توضیح دلایل ضعف، همون طور که دوستمون گفتن، باید دلایلی بیارید که دیگه پابرجا نباشن و احتمال وقوع مجددشون لااقل زیاد به نظر نرسه. درسته که مشکل فیزیکی شما خارج از کنترل بوده، ولی مسئله اینه که از بین نرفته. اگه اون زمان تأثیر منفی داشته در آینده هم خواهد داشت. مگر این که دلیل خیلی محکمی بیارید که نشون بده در آینده تأثیر نخواهد داشت. به همین شکل در مورد افسردگی. توجه هم داشته باشید که تموم شدن مشکل به تنهایی کافی نیست، چون SOP جای مانور دادن روی توانایی‌هاست نه «توجیه» ضعف‌ها. عملکرد قوی بعد از فائق اومدن بر یک مشکل هم لازمه تا اون قضاوتی که گفتم رو ببره به سمت حالت اول.
    اگه چنین دفاعی نمی‌تونید بکنید، مانوری روی این موضوع ندید و روی نقاط قوت دیگه‌تون تمرکز کنید.
    فرآیند گرفتن وقت سفارت آمریکا (۲۰۱۶)

از این که با احترام گذاشتن به خودتون و دیگران،
    سؤالات پاسخ‌ داده شده و قابل طرح در انجمن رو به طور شخصی نمی‌پرسید ممنونم.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط imanprs نمایش پست ها
    ببینید شما هر دانشگاهی که اپلای کنید وارد یک رقابت سخت با سایر Applicantها می‌شید. (مگر این که سطح چیزی که اپلای می‌کنید براش خیلی از [رزومه‌ی] شما پایین‌تر باشه که عموماً نیست.)
    کسانی که می‌خوان در این مورد تصمیم‌گیری کنن فاکتورهای مختلف گزینه‌ها رو کنار هم می‌ذارن و بهترینش رو انتخاب می‌کنن. این وسط هم به کسی «محبت» نمی‌کنن و دلیلی نداره تخفیفی قائل بشن. (مگر این که سود خاصی از محبت کردن به یک گزینه‌ی خاص به دست بیارن (مثلاً فرزند خودشون)! و البته اخلاقی عمل نکنن.)
    شما خودتون می‌دونید که معدل و نمرات نقطه‌ی ضعف شماست. یعنی گزینه‌های دیگری خواهند بود که تو این مورد از شما بهترن. برای جبرانش شما می‌خواید یه نقطه‌ی ضعف دیگه هم ایجاد کنید.
    از دید تصمیم‌گیرنده به مسئله نگاه که کنیم، دو گزینه هستن که از نظر فاکتورهای مختلف تقریباً با هم برابرن (معدل و نمرات آزمون‌ها و مقاله و ...) و یکیشون به خاطر افسردگی عملکردش لطمه خورده، هنوز هم کامل این مشکلش برطرف نشده. مشکل فیزیکی هم داره که به خاطر دوری از ورزش «حسرت» خورده و باز از نظر روحی روش تأثیر منفی گذاشته، قرار هم نیست قبل از شروع مقطع بعدی این مشکلش رفع بشه. اگه پذیرفته بشه هم باید وطنش رو ترک کنه بیاد یه کشور دیگه درس بخونه که در حالت عادی هم از نظر روحی سختی‌های خودش رو داره.
    شما باشی این رو از این دید می‌بینی که تواناییش بیشتر از نمراتشه پس بهتر از اون یه گزینه است، یا این که احتمال تشدید مشکل هست و از این هم ممکنه بدتر شه؟ به احتمال بسیار زیاد اکثر افراد حالت دوم رو می‌بینن.

به عبارت دیگه اگه چیزی نگید شانستون بیشتر هم هست و شاید فاکتورهای دیگه به غیر از این‌ها به شما برتری بده در مجموع!
    برای توضیح دلایل ضعف، همون طور که دوستمون گفتن، باید دلایلی بیارید که دیگه پابرجا نباشن و احتمال وقوع مجددشون لااقل زیاد به نظر نرسه. درسته که مشکل فیزیکی شما خارج از کنترل بوده، ولی مسئله اینه که از بین نرفته. اگه اون زمان تأثیر منفی داشته در آینده هم خواهد داشت. مگر این که دلیل خیلی محکمی بیارید که نشون بده در آینده تأثیر نخواهد داشت. به همین شکل در مورد افسردگی. توجه هم داشته باشید که تموم شدن مشکل به تنهایی کافی نیست، چون SOP جای مانور دادن روی توانایی‌هاست نه «توجیه» ضعف‌ها. عملکرد قوی بعد از فائق اومدن بر یک مشکل هم لازمه تا اون قضاوتی که گفتم رو ببره به سمت حالت اول.
    اگه چنین دفاعی نمی‌تونید بکنید، مانوری روی این موضوع ندید و روی نقاط قوت دیگه‌تون تمرکز کنید.
    خیلی خیلی ممنونم از شما و از دوستمون AFTER عزیز

کاملا متوجه منظور شما شدم و خوشحالم که سرسری این مطالب رو تو SOP نزاشتم و اول اینجا مطرح کردم.
    ببینید کاری که میتونم بکنم اینه که اولا کلا مسئله دیسک کمر رو اصلا مطرح نکنم چرا که همونطور که شما هم گفتید اصلا دست من نبوده و اینکه ممکنه بدتر هم بشه.

اما درمورد افسردگی

چندسال پیش وضعیت روحی من اصلا عادی نبود و من زندگی خوبی نداشتم. هدف هام به اندازه هدف های امروزم بزرگ نبود و زندگیم به درگیری با یک سری مشکلات مسخره محدود شده بود و دغدغه م شاید فقط پاس کردن درسهای ارشد بود. اما الان دیگه نه، و فکر میکنم این نکته مثبت و مهمی باشه که شاید بد نباشه که توی SOP بهش اشاره کنم - یعنی این تغییر مثبت و نجات از افسردگی و کرختی روحی و مهارتهایی که تو این مدت کسب کردم.

دوز داروهایی که الان مصرف میکنم به مراتب کمتر از چندسال پیشه و صرفا به دلیل اینه که مدتیه که برای کنار گذاشتن داروها پیش روانپزشکم نرفتم و دلیلش این بوده که میخواستم اوضاع بدون تغییر بمونه تا بتونم راحت تر سیگار رو ترک کنم. و فکر میکنم اگه چند جلسه پیش پزشکم برم کم کم میتونم داروم رو به کل کنار بزارم.

درکل منظور من اینه که شاید بشه یکی از بزرگترین دلایل کم بودن معدل ارشدم رو به گردن افسردگی ای بندازم که طی گذشت زمان بکلی حل شده. و البته قید کنم که دیگه نه تنها زندگیم رو تحت الشعاع قرار نمیده بلکه با چیزهایی که تو پروسه درمان یاد گرفتم آدم سرسخت تر و باانگیزه ای از من ساخته و هم امکان بازگشتش ناچیزه.

فکر میکنم حتی قید کردن این هم یکم ریسکی باشه اما خیلی بهتر از چیزیه که قبلا درنظر داشتم که بنویسم. ولی دوست دارم نظر شما رو هم در این مورد بدونم

نکته آخر اینکه تنها قصدم توجیه کردن معدل و نمره های پایین دوره ارشده. نمره تافلم ۹۷ هست و فکر کنم کافی باشه. و GRE V:143, Q:152, W:3.5 که البته میخوام یک بار دیگه GRE رو امتحان بدم تا نمره بالاتری بگیرم. پس تنها مشکلم با نمره های ارشدمه.
    باتشکر

Junior Member

من یک جایی توی SoP اشاره کرده بودم یه سری نقطه ضعف هایی دارم که تحصیل در اون رشته می تونه جبرانشون کنه. دوستی که متن رو برام بازخوانی کرد تمام اون جاها رو بازنویسی کرد و عقیده داشت اصلا نباید از موضع ضعف ظاهر شد. اتفاقا می تونید از تاریخچه بیماری تون به عنوان یه نقطه قوت استفاده کنید.فکر کنید کسی که این مدارک رو بررسی می کنه باید چند تا SoP دیگه رو بخونه. این که شما یه تفاوتی داشته باشید با بقیه می تونه خیلی مثبت باشه. این جوری به قضیه نگاه کنید که شما دارید خودتون رو می فروشید و اونا هم خریدار هستن و SoP هم متن تبلیغی ه که از خودتون ارائه می دین.

ApplyAbroad Veteran

نقل قول نوشته اصلی توسط Salirezav نمایش پست ها
    خیلی خیلی ممنونم از شما و از دوستمون AFTER عزیز

کاملا متوجه منظور شما شدم و خوشحالم که سرسری این مطالب رو تو SOP نزاشتم و اول اینجا مطرح کردم.
    ببینید کاری که میتونم بکنم اینه که اولا کلا مسئله دیسک کمر رو اصلا مطرح نکنم چرا که همونطور که شما هم گفتید اصلا دست من نبوده و اینکه ممکنه بدتر هم بشه.

اما درمورد افسردگی

چندسال پیش وضعیت روحی من اصلا عادی نبود و من زندگی خوبی نداشتم. هدف هام به اندازه هدف های امروزم بزرگ نبود و زندگیم به درگیری با یک سری مشکلات مسخره محدود شده بود و دغدغه م شاید فقط پاس کردن درسهای ارشد بود. اما الان دیگه نه، و فکر میکنم این نکته مثبت و مهمی باشه که شاید بد نباشه که توی SOP بهش اشاره کنم - یعنی این تغییر مثبت و نجات از افسردگی و کرختی روحی و مهارتهایی که تو این مدت کسب کردم.

دوز داروهایی که الان مصرف میکنم به مراتب کمتر از چندسال پیشه و صرفا به دلیل اینه که مدتیه که برای کنار گذاشتن داروها پیش روانپزشکم نرفتم و دلیلش این بوده که میخواستم اوضاع بدون تغییر بمونه تا بتونم راحت تر سیگار رو ترک کنم. و فکر میکنم اگه چند جلسه پیش پزشکم برم کم کم میتونم داروم رو به کل کنار بزارم.

درکل منظور من اینه که شاید بشه یکی از بزرگترین دلایل کم بودن معدل ارشدم رو به گردن افسردگی ای بندازم که طی گذشت زمان بکلی حل شده. و البته قید کنم که دیگه نه تنها زندگیم رو تحت الشعاع قرار نمیده بلکه با چیزهایی که تو پروسه درمان یاد گرفتم آدم سرسخت تر و باانگیزه ای از من ساخته و هم امکان بازگشتش ناچیزه.

فکر میکنم حتی قید کردن این هم یکم ریسکی باشه اما خیلی بهتر از چیزیه که قبلا درنظر داشتم که بنویسم. ولی دوست دارم نظر شما رو هم در این مورد بدونم

نکته آخر اینکه تنها قصدم توجیه کردن معدل و نمره های پایین دوره ارشده. نمره تافلم ۹۷ هست و فکر کنم کافی باشه. و GRE V:143, Q:152, W:3.5 که البته میخوام یک بار دیگه GRE رو امتحان بدم تا نمره بالاتری بگیرم. پس تنها مشکلم با نمره های ارشدمه.
    باتشکر
    سلام
    به نظر من شما از افسردگی واقعا صحبت نکنید. درمان کنید دز دارو رو به حداقل برسونید 6 ماه پایدار باشید بعد اپلای کنید که در کشور غریب دچار مشکل نشوید.
    +
    البته قید کنم که دیگه نه تنها زندگیم رو تحت الشعاع قرار نمیده بلکه با چیزهایی که تو پروسه درمان یاد گرفتم آدم سرسخت تر و باانگیزه ای از من ساخته و هم امکان بازگشتش ناچیزه.
    این موارد که ذکر کردید مثلا "چیزهایی که تو پروسه درمان یاد گرفتم" لطفا مسئله رو پیچیده نکنید یا "امکان بازگشتش ناچیزه" هم که شما روان پزشک نیستید و نمیتونید از وضعیت خودتون ارزیابی داشته باشید و اگر بخوایم روراست باشیم شما ارزیابی درستی نداشتید چون یک بار دارو رو حذف کردید و به پزشک هم مراجعه نکردید.
    نمره های پایین خودتون رو توجیه نکنید. قبول کنید و عبور کنید. بله من هم با شما موافقم که خیلی ریسک هست. لطف کامنت های دوستان رو مجدد مرور کنید.
    موفق باشید

Junior Member

دوستان من مقيم كانادا و ساكن تورنتو هستم و ارشد ادبيات انگليسي دارم. ٥ سال پيش دفاع كردم در حاليكه باردار بودم و دخترم يك ماه بعد دفاعم به دنيا اومد. با اينكه هميشه قصد ادامه تحصيل داشتم اما خب به خاطر بچه داري و بعد درگير شدن در پروسه مهاجرت تا امسال نتونستم اپلاي كنم. در واقع امسال اولين سالي هست كه اپلاي ميكنم. اما تو أين مدت يك كنفرانس بين المللي در دانشگاه تهران شركت كردم و يك مقاله هم در يك كنفرانس ملي در ايران آرائه دارم. به نظر شما أيا أين قضيه زايمان و مهاجرت رو در انگيزه نامه ذكر كنم؟

Junior Member

بچه‌ها سلام! فک میکنم خیلی وقته دیگه کسی اینجاها فعال نیست ولی باز سوالمو بپرسم‌☹
    من ارشدمو تو ترکیه گرفتم الان برای ارشد دوم میخوام اپلای کنم کانادا..سه سال تو ترکیه کار کردم ولی چون اجازه کار نداشتم بیمه برام رد نشده و بعبارتی غیرقانونی کار کردم!! الان تو sop این سه سال کار خیلیییییییی کمکم میکنه ولی هیچ اثباتی هم براش ندارم و هیچ ارتباطی هم با همکارام یا مدیرام ندارم که کاغذی چیزی بگیرم! میخوام بدونم چیزایی که تو انگیزه نامه مینویسم باید بعدا ثابت کنم؟ چون تو پروسه ویزا که میدونم نباید هیچ اطلاعاتی از سابقه کارم بدم چون قابل اثبات نیست! بعدا برام دردسر میشه بنظرتون؟

Senior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط minoomy نمایش پست ها
    بچه‌ها سلام! فک میکنم خیلی وقته دیگه کسی اینجاها فعال نیست ولی باز سوالمو بپرسم‌☹
    من ارشدمو تو ترکیه گرفتم الان برای ارشد دوم میخوام اپلای کنم کانادا..سه سال تو ترکیه کار کردم ولی چون اجازه کار نداشتم بیمه برام رد نشده و بعبارتی غیرقانونی کار کردم!! الان تو sop این سه سال کار خیلیییییییی کمکم میکنه ولی هیچ اثباتی هم براش ندارم و هیچ ارتباطی هم با همکارام یا مدیرام ندارم که کاغذی چیزی بگیرم! میخوام بدونم چیزایی که تو انگیزه نامه مینویسم باید بعدا ثابت کنم؟ چون تو پروسه ویزا که میدونم نباید هیچ اطلاعاتی از سابقه کارم بدم چون قابل اثبات نیست! بعدا برام دردسر میشه بنظرتون؟
    دانشگاه ها مدرکی برای اثبات سابقه کار توی رزومه و sop نمی خوان، اعتماد به شما می کنند، هم اینکه سابقه کار وزن زیادی نسبت به معدل و... نداره به استثنا پروگرمهای خاص مثل MBA
    خیلی خیلی به ندرت به اینجا میام

Junior Member

سلام دوستان من سوالی داشتم
    میخواستم برای چند دانشگاه در مقطع مستر اپلای کنم و یک sop تهیه کردم و برای هر دانشگاه، پاراگراف آخر فقط اسم دانشگاه رو تغییر دادم. به نظرتون کار اشتباهی کردم یا باید برای هر دانشگاه جداگونه sop بنویسم؟
    آیا احتمال داره که این sop ها بین دانشگاه ها قابل دسترسی باشه و مثلا متوجه بشن که جای دیگه هم با همین sop اپلای کردم؟

Junior Member

سلام. برای ارشد مجدد آیا در نامه sop باید اشاره بشه که قبلا ارشد خوندم و اینت. ممنون میشم راهنمایی کنین.

ApplyAbroad Superstar

سلام دوست عزیز

من فکر میکنم این موضوع مانند خیلی از اطلاعات دیگر قاعده خاصی ندارد که حتما ذکر بشود یا نشود و بستگی به این دارد که تا چه حد کمک به اپلیکیشن شما میکند. بااین وجود بعضی هستند که این نظر را دارند که اطلاعات تحصیلی در مجموع اطلاعات کلیدی هستند و لازم است که ذکر شوند.

انتخاب البته با شماست.

پایدار باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط civil396 نمایش پست ها
    سلام. برای ارشد مجدد آیا در نامه sop باید اشاره بشه که قبلا ارشد خوندم و اینت. ممنون میشم راهنمایی کنین.

Keep Calm and APPLY ON

آیین "انجمن" پیام سپاس و قدردانی برنمیتابد. اگر ز مهر چنین اندیشه دارید "امتیاز مثبت" را برگزینید

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)