صفحه 5 از 97 نخستنخست 12345678910111213141555 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 964

موضوع: سوالات خاص در نوشتن SOP

Senior Member

پیش فرض پاسخ : چند تا سوال درباره ی SOP ؟

amirmimi:

بله چه اشکالی داره میتونی مثلا بگی من تو فلان زمینه عمیقا کار کردم و ... و نتیجش شد چندتا مقاله ( باید داستان وار باشه)
    البته مختصر و مفید- نصف SOP در مورد مقاله نباشه - به همین صورت میتونی به داستان تدریست در دانشگاه هم اشاره کنی که
    عشق به تدریس منو به اون راه کشوند و ....

دوستان ممنون ميشم راهنماييم كنيد.

من براي يك دانشگاهي ميخوام اپلاي كنم حالا اين دانشگاه در 3 جا از من SOP ميخواد:

1- در فرم آن لاين Online application كه به نام motivational statement توي فرمش بيان كرده
    2- يك فرم assistantship داره كه بايد براي اون هم يك متن 100 كلمه اي بنوسيم در مورد: plans for future study and professional career
    3- يك sop هم براي دپارتمان بايد بصورت چاپ شده با بقيه مدارك بفرستم.

حالا اگر من مورد 1 و 3 رو عين هم بنويسم و مورد 2 هم خلاصه شده همون موارد 1 و 3 باشه به نظرتون اشكالي داره؟
    با تشكر

Better to light a candle than to curse the darkness<br />همه چيز نيكوست و من ز نيكوييها سرشارم!

Senior Member maryamf آواتار ها

به نظر من اشكال داره، چون 1 و 2 كه كاملا با هم فرق دارند.. 3 ميتونه تركيبى از 1 و 2 باشه ولى اينكه درست هست يا نه نميدونم..

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Stanford, Mechanical Eng

نقل قول نوشته اصلی توسط hooman_teh
    دوستان ممنون ميشم راهنماييم كنيد.

من براي يك دانشگاهي ميخوام اپلاي كنم حالا اين دانشگاه در 3 جا از من SOP ميخواد:

1- در فرم آن لاين Online application كه به نام motivational statement توي فرمش بيان كرده
    2- يك فرم assistantship داره كه بايد براي اون هم يك متن 100 كلمه اي بنوسيم در مورد: plans for future study and professional career
    3- يك sop هم براي دپارتمان بايد بصورت چاپ شده با بقيه مدارك بفرستم.

حالا اگر من مورد 1 و 3 رو عين هم بنويسم و مورد 2 هم خلاصه شده همون موارد 1 و 3 باشه به نظرتون اشكالي داره؟
    با تشكر

درسته ۱ و ۳ مثل هم باشه اشکالی‌ نداره ولی‌ ۲ لزوما خلاصه SoP نیست بلکه فقط باید در مورد اینکه می‌خوای چه شغلی‌ رو انتخاب کنی‌ باشه. میتونی‌ از یک قسمت‌هایی‌ از SoP استفاده کنی‌ ولی‌ یادت باشه که باید مثل essay کامل باشه یعنی‌ مقدمه و بقیه قسمت‌ای یک essay رو داشته باشه ولی‌ خب به صورت خلاصه.
    Don't be afraid that your life will end;
    be afraid that it will never begin

ApplyAbroad Champion
    Some14Myself آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Uni of Tehran - Finance

1. من توی SOP نوشتن تازه فهمیدم که کلی کار کردم که خیلی سخت می شه در موردشون صحبت کرد .. منظورم اینه که اگه بخوام detail بگم باید 10 صفحه حرف بزنم ... اگه بخوام فقط بگم چی بود و کلی حرف می شه که فقط بهش اشاره شد و هیچ چیزی بیشتری در موردش نگفتم .. اینطوری مرتبط کردنشون بهم هم سخت می شه ...

سعی کردم یه چیزی بین این دو حالت باشه اما اصلآ به این راحتی ها در نمی آد ...

کسی به این مشکل بر نخورده ؟! اشکال نداره فقط در مورد دوره ها و کلاس های اضافه و مطالعاتی که داشتم فقط حرف بزنم ... و فوقش با دو سه تا جمله بهم دیگه مربوط شون کنم ...

به این نتیجه رسیدم که اول باید یه Time Line بکشم که اول چی کار کردم و بخاطر کدوم نتیجه کارم بوده که مرحله بعدی رو انتخاب کردم ...
    نمی خوام بگم از این شاخ به اون شاخ پریدم توی کارام اما برای اینکه از لیسانس به ارشد تغییر رشته دادم اینطوری شده وضعیتم ! ...

2. سوال دوم در مورد کارهایی که توی لیسانس (مهندسی نرم افزار) کردم چقدر حرف بزنم ؟! ....
    از یه طرف ربطی به رشته (فاینانس) که دارم می خونم و می خوام اپلای کنم نداره !
    از یه طرف هم بالاخره فنی بودن و ریاضیات خوندن توی دوران لیسانس خیلی point مثبتی حساب می شه ! ...
    به نظرتون در باره بقیه کارهای لیسانس و کارآموزی و پروژه های برنامه نویسی و اینا صحبتی نکنم ؟! ... آخه ربطی نداره ... :

Senior Member Jupiter1 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    University of Maryland - College Park

سلام

من هم مثل شما توی SoP خیلی چیزها رو میشد بگم ولی ازشون صرفنظر کردم ، برای مثال من تو دوره
    لیسانس کارهائی کرده بودم که ارزش تو SoP اومدن رو داشت ولی کلاً در مورد سوابق Undergraduate ام در حد
    3 جمله حرف زدم و البته بیشتر highlight کردم خیلی وارد جزئیات نشدم...
    در مورد دوره ها و کلاسهای اضافه ای هم که تو دوره لیسانس (و البته فوق لیسانس) رفتم اشاره ای نکردم چون
    فکر کردم SoP بیشتر باید یه نگاه اختصاصی داشته باشه و بهتر دیدم که این چیزها رو تو رزومه بیارم مگه این که مثلاً
    اون دوره خیلی دوره خاصی بود بهش یه اشاره ای کردم و سریع رد شدم چون می دونم اونا هم سریع می خونن
    و باید حوصله کنند و بخونند...
    من فکر می کنم چیزهائی که خیلی ربطی به هدف شما تو خوندن اون رشته نداره رو تو SoP نیارید!!!
    چون همونطور که از اسمش بر میاد SoP یعتی Statement of Objective بیشتر باید شرح هدف باشه تا شرح background
    اینها چیزهائی بود که در کل به ذهن من می رسید

ApplyAbroad Champion
    Some14Myself آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Uni of Tehran - Finance

خب مثلآ در مورد همین کلاس هایی که شما می گید من برای اینکه 4 سال کامپیوتر خوندم و این program بیشتر جنبه finance و economic داره ، به نظرم باید این کلاس هایی که رفتم و بالاخره توی background من اثر داشته رو بیارم ... اما این کلاس ها و دوره ها زیاد شده اند ... فرض کن حدود 7 تا !!! ...

انگار خیلی جدی گرفتم تغییر رشته ام رو ! ... اره !؟ .. : )) ...

Senior Member Jupiter1 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    University of Maryland - College Park

نقل قول نوشته اصلی توسط Some14Myself
    خب مثلآ در مورد همین کلاس هایی که شما می گید من برای اینکه 4 سال کامپیوتر خوندم و این program بیشتر جنبه finance و economic داره ، به نظرم باید این کلاس هایی که رفتم و بالاخره توی background من اثر داشته رو بیارم ... اما این کلاس ها و دوره ها زیاد شده اند ... فرض کن حدود 7 تا !!! ...

انگار خیلی جدی گرفتم تغییر رشته ام رو ! ... اره !؟ .. : )) ...
    به نظر من باید دید تأثیر آوردنش چقدر هست؟ و چقدر می تونه طرف رو به قول خودشون Impress بکنه!!!
    ولی فکر می کنم اون ارتباط معنائی که بین این Background و این تغییر رشته میشه ایجاد کرد مهم تر هستش...
    یعنی میخوام بگم نوشتن یه جوری باشه که همه اینها یه نقطه مثبت باشه نه اینکه طرف با خوندنش بی تفاوت از کنارش رد بشه

پیش فرض اشاره به برگشتن ودلایل برگشتن پس از اتمام دوره تحصیلی

با سلام خدمت دوستان

شخصی می گفت علیرغم تاکیدسفارت بر بازگشت پس ازتحصیل ولی اساتید علاقه دارند که شما بمانید!!
    کلا درSOP اشاره کنیم که مثلا در شهرما کسانی که این مدرک را دارند بسیارکم هستند و این یکی از انگیزه ای من برای ادامه تحصیل وبرگشتن است.

متشکرم

ApplyAbroad Champion
    Some14Myself آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Uni of Tehran - Finance

پیش فرض پاسخ : اشاره به برگشتن ودلایل برگشتن پس از اتمام دوره تحصیلی

به نظر من توی SOP بهتره که اینطوری به این موضوع اشاره نکنید که توی جامعه ما این مدرکه کمه و من بخاطر همین برمی گردم ...
    بهتره اینجوری این موضوع رو مطرح کنید که اینجا نیاز به این دانش و آگاهی به شدت احساس می شه و زمینه های خوبی برای کار و تحقیق و پژوهش وجود داره ... مثلآ در این زمینه و این زمنه و این زمینه ! ... اما برای سفارت وقتی که آفیسر ازتون می پرسه برنامه تون چی و بعدش می خوای چی کار کنی باید این دلایل رو به عنوان دلیل برگشتنت بگی ...

در واقع توی SOP دلیل اینکه چرا به این فیلد علاقه مند هستید رو باید ذکر کنید که همون فرصت های بکر تحقیقاتی و نیاز جامعه و اینا می شه ...
    اما برای سفارت باید بگید که چرا خوندن این رشته به درد جامعه می خوره که وقتی درستون تمام می شه انگیزه برگشتن دارین و اینجا شغل و کار آیندتون به صورتی هست که خیالتون راحت باشه ...

همین ! ... خیلی شبیه هستند اما با لحن صحبت و جابجا کردن لغات معنیشون کاملآ عوض می شه ...
    شد ؟!؟!؟!

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)