صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 65

موضوع: ادامه تحصیل یا کار؟

Junior Member

پیش فرض ادامه تحصیل یا کار؟

با سلام،
    من یه سئوال بی ربط ولی مهم دارم، اونم اینکه اگه فرض کنیم یه نفر مشکل ویزا(آمریکا) نداشته باشه ،با لیسانس کامپیوتر از یه دانشگاه نسبتا خوب ایران،که هم می تونه کار بکنه و هم رزومه خوبی داره و شانس گرفتن پذیرش از یه دانشگاه نسبتا خوب تو امریکا رو هم داره، بره دنبال کار یا اینکه درس بخونه بهتره*؟
    چند تا مسئله هست که تازگیا خیلی ذهنمو مشغول کرده:
    1. اگه کسی بخواد درس بخونه باید یه پولی بده، ولی اگه کار پیدا کنه پولم در می آره! این شاید مهمترین مسئله باشه.
    2. تازه بر فرض مثال درسم خوند، حالا یه کار خوب هم پیدا کرد، تفاوت حقوقش با کسی که اون مدرکو نداره مگه چقدره؟ مگه اینطور نیست که با درس خوندن فقط جایگاهت بهتر می شه؟ و درآمدها معمولا در یه سطحه.
    3. بعد از مثلا 4 یا 6 سال اونی که کار کرده به خیلی جاها و خیلی چیزا رسیده، ولی اونی که درس خونده تازه باید شروع کنه!
    4. تازه ممکنه به خاطر تخصصش over qualified هم بشه! یعنی کارش برای پیدا کردن کار سخت تر هم بشه!
    5. بیشتر دانشجوهای بومی بعد از لیسانس می رن کار می کنن!
    از دوستانی که تجربیاتی در این زمینه دارند خواهش می کنم کمک کنن!
    مرسی

*دوستان عزیز من اصلا نمی خوام بحث معروف علم بهتر است یا ثروت رو پیش بکشم.

me_f
    Guest

پیش فرض پاسخ : ادمه تحصیل یا کار؟

من فکر نمیکنم کسی تو این زمینه بتونه کمک خاصی کنه. مهم اینه که تکلیفتو با خودت روشن کنیو ببینی از زندگی چی میخوای؟؟؟

واللا اگه از منظر روانشناسی و روان کاوی و psychology و pop-psychology و cognitive psychology و خلاصه هرطور که میشه!!! به سوالات شما نگاه کرد ، فقط و فقط یه جواب از دل این پرسشها تراوش میکنه......آقا شما برو دنبال کار ;D

[color=Blue]جاهلان را همه شربت ز گلاب و قند است قوته دانا همه از خون جگر ميبينم[color/]

Junior Member

دوستان عزیز اشتباه برداشت نکنید، اگه کسی نقدی به حرفایی که گفتم داره بگه، شاید این مسائلی که من مطرح کردم اصلا درست نباشه! من دنبال نتیجه روانشناسی و ... نیستم، مطمئنم این مسئله ایه که خیلی ها باهاش درگیرن!
    ضمنا من تکلیفمو دارم روشن می کنم که این سئوالو مطرح کردم.

I would say: Go for masters, It's a short time and during this time you would have better chance to decide....
    Read, Think, then Talk....z

ApplyAbroad Champion

سوال بسیار خوبی رو مطرح کردید. هر چند که شاید جواب مطلقی به سوال شما نشه داد و نشه قطعاً گفت که کدوم راه بهتره، ولی چند تا نکته هست که شاید بتونه به شما کمک کنه که راحت‌تر تصمیم بگیرید.
    خوشبختانه شما هم ظاهرا رشته‌اتون کامپیوتره و من تا حد زیادی در موردش اطلاعات دارم. از نظر میزان حقوق اگر بخواهیم نگاه کنیم کسی که با لیسانس سر کار می‌ره اگر کار خوبی پیدا کنه، حدود سالی ۸۰ هزار دلار حقوق می‌گیره و کسی که با دکترا سر کار می‌ره حدود سالی ۱۱۰ - ۱۲۰ هزار دلار و معمولا حقوق کسی که با لیسانس سر کار می‌ره بعد از ۴-۵ سال خیلی افزایش پیدا نمی‌کنه و باز هم به حقوق دکترا نمی‌رسه. البته همون طور که گفتید شاید از نظر تعداد موقعیت‌های شغلی،‌ موقعیت‌های شغلی دکترا خیلی کمتر باشه، ولی تعداد کسانی که دکترا دارند هم خیلی کمتره و در نتیجه شانس شما برای پیدا کردن کار با مدرک دکترا کم نخواهد بود. اما صرف نظر از مساله‌ی اقتصادی دو تا فاکتور مهم هست که برای من ارزشمنده (شاید برای همه نباشه). یک این که احتمال رشد و ارتقا موقعیت شغلی با مدارک بالاتر بیشتره. من به شخصه تا به حال ندیدم در هیچ شرکت بزرگ آمریکایی مدیر یک قسمت لیسانس باشه. مدیران معمولا فوق لیسانس یا دکترا دارند. مساله دوم هم نوع کار هست. وقتی که شما دکترا دارید احتمال این که پروژه‌ای که شما روش کار می‌کنید یک کار کاملا جدید و تحقیقاتی باشه بیشتره. من به شخصه از کارهای روتین و تکراری خوشم نمی‌آید و زود برام خسته کننده می‌شن. وقتی که با لیسانس استخدام می‌شید، احتمال این که چنین کاری بگیرید زیاده. در همین راستا، استخدام شدن در research lab ها با مدرک لیسانس تقریبا محاله.

سلام دوست عزيز

سؤال خيلي خيلي خوبي پرسيديد. به نظر من مهم اينه كه شما براساس تصويري كه از آينده ي خودتون داريد پيش بريد و احساس مي كنم اين سؤال براتون پيش اومده چون تصوير خيلي روشني از آيندتون نداريد و البته بهتون تبريك مي گم كه مي خوايد اين تصوير رو بسازيد(اكثر افراد به جاي اين كار، براساس تصويري كه جامعه از آينده اونا داره زندگيشونو تنظيم مي كنن.)

اول تصوير روشني از خودتون در آينده بسازيد و تو اين تصوير مشخص كنيد:

1- علاقه مند به انجام كاراي تيوري هستيد يا عملي(مثلا ً مي خوايد فقط تدريس كنيد يا مي خوايد توي پروژه هاي پياده سازي نرم افزار شركت كنيد؟) اگه جواب مرد دومه خيلي بهتر و تقريبا ً ضروريه كه اول كار كنيد و بعد ادامه تحصيل بديد.

2- زمينه كاري رو كه كي مي خوايد انجام بديد مشخص كنيد. (مثلا ً مي خوايد تو زمينه طراحي الگوريتم كار كنيد يا ERP ؟) جواب شما مشخص مي كنه كه داشتن تجربه كاري تا چه حد ضروريه.

3- موقعيت شغلي رو كه در آينده مي خوايد داشته باشيد مشخص كنيد.(آيا مي خوايد به عنوان يه كارشناس كار كنيد يه به عنوان يه مدير؟) اگه پاسخ مورد دوم باشه ادامه تحصيل شانس و قابليت شما را بالا مي بره ولي حواستون باشه كه لزومي نداره اين ادامه تحصيل بلافاصله بعد از ليسانس اتفاق بيفته.

در ضمن چند تا نكته رو در نظر بگيريد:

1- اگه موقعيت تحصيل رو از دست نمي ديد اول كار كردن رو تجربه كنيد و بعد اگر مايل بوديد ادامه تحصيل بديد. اين الف- احتمال انتخاب رشته اي رو كه بعدا ً از انتخابش راضي باشيد بالا مي بره.
    ب- تأثير فوق العاده زيادي توي درك و استفاده از مطالبي كه ياد مي گيرين داره.

2- اگر آدم كمال طلبي باشيد به احتمال خيلي زياد يه مدت پس از كار علاقه مند مي شيد كه براي ارتقاي موقعيت شغليتون، تحصيلاتتون رو ادامه بديد(اتفاقي كه براي خيلي از فارغ التحصلاي درسخون ليسانس مي اٌفته)

3- اگر همين الان بخوايد ادامه تحصيل بديد چه رشته اي رو انتخاب مي كنيد؟ آيا دلايل خيلي محكم و واقع بينانه اي براي انتخاب اين رشته داريد؟ اگه نداريد حتما ً بهتره كه اول كار كنيد.

4- يه نكته خيلي مهم اينه كه كار كردن يه وسيلس براي نجات از كوري، كوري كه خودمون با كمك دانشگاه ايجاد مي كنيم. كوري نسبت به قابليت هاي خودمون ، ماهيت كار، بازار كار، جامعه كار و ساير مواردي كه حتما ً وقتي تحصيلاتمون تمام شد باهاشون روبرو مي شيم.

بنابر اين با توجه به نكات بالا براي بيشتر افراد بهترين انتخاب ادامه تحصيل بلافاصله بعد از ليسانس نيست.

در ضمن دوست عزيز، من از سال 83 كار كردم، 84 فارغ التحصيل شدم و الان هم شروع كردم به انجام يه سري اقدامات در جهت ادامه تحصيل، اگه فكر مي كنيد سؤالي هست كه با توجه به تجربه ام بتونم بهش جواب بدم، خوشحال مي شم كمكتون كنم.

Junior Member

من هم تجربه ادامه تحصیلو دارم هم تجربه یه سال ونیم کار تو یه شرکت خصوصی خوب. اگه کارو قبل فوق لیسانس شروع می کردم شاید دیگه به ادامه تحصیلم فکر نمی کردم ولی چون فوقم حاضر نیستم با یه لیسانس تو یه سطح باشم حتی بهم دستورم بده :'( پس تنها به یه چیز فکر می کنم اونم ادامه تحصیله. یه پیشنهاد دارم یه یه سالی برو کار کن شاید برعکس من ارضات کرد و دیگه ادامه تحصیلو بی خیال شدی! :-\

Global Moderator

Simon آواتار ها

اگه مي خواي تو ايران بموني و كار كني بين مدرك ليسانس و فوق ليسانس در كارهاي دولتي فرق چنداني نيست . اما بين دكترا و هر دوي اينها در كارهاي دولتي فرق زيادي هست . تا جاييكه حتي براي دكترا آزمونها حذف ميشه . من 5-6 سالي هست كه در كنار تحصيل و بعدش ، كار كردم .جاهاي زيادي هم بودم . الان هم جايي هستم كه اگه ادامه بدم 3-4 آينده يه مديرم با رفاه نسبي اما مي خوام اين و بهت بگم كه من رو ارضاء نكرد . حس كنجكاويم نسبت به فرهنگهاي ديگه و به قول يك دوستمون كمال طلبي و چيزهايي كه ديدم و شنيدم همه و همه من رو به اين سمت سوق داد كه مي خواهم برگردم به دانشگاه . من نمي تونم فقط با صنعت باشم . هرچند كه صنعت خيلي متفاوت بود و تحصيلاتم در صنعت به درد نخورد و مجبور بودم تمام اين سالها چيزهايي رو بخونم كه در عمل كاربرد داره اما علاقم من و ميكشه به سمت ادامه تحصيل . كار من روتين نيست و تو ايران و بازار جهاني ازش استقبال ميشه و اگه تجربه اندوزي در اين زمينه كنم به قول قديميا رو دست مي برنم . اما علاقه به پول و علاقه به تحصيل ، بين اين دو تا ، دومي برنده ميشه و من كاري ازم ساخته نيست . در مورد اون طرف هم كه بابك نوشت كه براي پيشرفت باز هم تحصيل مهمه . اما در مورد شركت هاي خصوصي اينجا اگه خبره باشي در يه چيزي كه تو بازار بورسه قطعا اوضات با ليسانس هم خوبه . نهايتا تويي كه بايد تصميم بگيري كه چي به روحيت سازگاره و يه نصيحت كاري رو كه دوست نداري فقط براي پول در ›وردن انجام نده چون به زودي روحياتت ضعيف ميشه و احساس پوچي مياد سراغت حتي اگه خيلي پولدار باشي
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

من موندم بین اینه با مدرک فوق لیسانس برم سر کار یا ادامه بدم و دکتری بگیرم؟
    مدرک ارشد من از کانادا هست

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)