نقل قول نوشته اصلی توسط nisma نمایش پست ها
خیلی ممنون از شما
فقط ببخشید یه سوال دیگه چگونه باید متوجه بشم که میتونم بعد از لیسانس وقتی که بخوام اقدام کنم میتونم دایرکت PHD بگیرم.؟؟؟؟. چون من خودم دقیقا دانشگاههای هاروارد.. برکلی .. کالیفرنیا رو که دیدم فقط مستر بود...
همه ی دانشگاههای آمریکا و کانادا مقطع دکتری برای PHD .. دارند؟؟؟
سلام بعد از مدتی طولانی.
خدمت شما عرض کنم. دکترای حسابداری خیلی رشته ی خاصی هست. ضمن اینکه شما کلا برای دکترا تقریبا همیشه فول فاند میگیرین. وقتی میگم فول فاند منظورم اینکه دانشگاه شما رو از پرداخت کل شهریه معاف میکنه و به اضافه ی اون شما دستمزد هم میگیرین. اسم این فاند ممکنه توی دانشگاه های مختلف فرق بکنه بعضی ها بهش میگن Graduate Assistantship ولی نام های دیگه ای که به همین فاند میدن: fellowship, full-fund هم هست. یک مقداری هم شاید وظایف فرق بکنن.

برای رشته های بیزینس خیلی خیلی تعداد دانشگاه هایی که فول فاند به دانشجوی ارشد بدن کمه. بعضی دانشگاه ها دکترای حسابداری ندارن واسه همین فول فاند رو به ارشدشون میدن. البته در صورتی که چنین فاندی داشته باشن!
خیلی دانشگاه ها فقط اسکالرشیپ میدن که در حقیقت میاد به حساب بدهی های دانشجو.
برای رفتن به دکترای حسابداری لازم نیست مستر داشته باشید.
ولی نمره جی مته خیلی بالایی میخواد. چون دانشگاه ها تعداد دانشجوی بسیار پایینی میگیرن. حتی 5 تا هم بعضی هاشون نمیگیرن. مثلا دانشگاه Yale فقط یکدونه میگیره اونم نه هرسال. دانشگاه Minnesota فقط 4 تا میگیره یا دانشگاه Texas at Austin که 5 تا میگیره خیلی زیاد میگیره!

حالا در مورد ارشد حسابداری یک مسئله ای هست. ببینین کلا توی رشته ی ما یعنی حسابداری، کسی که میره دکترا میخونه در حقیقت بازار کارش دانشگاه ها و محیط های تحقیقاتی و آموزشی میشه.
دلیلش هم اینه که توی همه کشور هایی که انجمن حسابداریه فعال دارن، اعضای اون انجمن حرفه ای ترین حسابدارها و حسابرس های اون کشور محسوب میشن.
مثلا توی آمریکا بچه ها بسته به اینکه تو کدوم ایالت باشن نهایتا باید 150 واحد درسی بخونن که بتونن بشینن پای امتحان CPA و این تعداد واحد با خوندن چند واحد بیشتر از لیسانس تکمیل میشه و بعضی ها حتی فوق لیسانس هم نمیخونن. (ولی فوق لیسانس درآمد رو افزایش میده.)
و انقدر یک CPA سوادش بالا هست که تو محیط بیزینس کسی به مدرک دکترا احتیاجی نداره. در نتیجه خیلی بعیده که شما یه دکترای حسابداری ببینین که تو محیط بیزینس کار کنه.
حتی مدیرعامل PWC آمریکا یه فوق لیسانسه.

در نهایت هم میخوام یه چیزی رو صادقانه بهتون بگم. برای پذیرش هاروارد و برکلی و دانشگاه هایی در این حد لازمه که جی مت بالای 750 بیارین. و لازمه که معدلتون بالای 17 باشه. لازمه که نمره ی تافلتون حداقل 100 باشه و لازمه که انشاهای بسیار متقاعد کننده ای برای اپلای کردن بنویسید. این دانشگا ها انقدر آدم های مختلف با مشخصات بسیار بالا اپلای میکنن که اگر این حداقل ها رو نداشته باشین فقط پولتون رو هدر میکنین.
در ضمن دانشگاه های دیگری هستند که دکترای حسابداری خوبی دارن ولی مثل دانشگاه هاروارد تو چشم همه نیستن.
در نهایت آروزی موفقیت دارم برای همه دوستان. من از همه عذر میخوام اگر اینجا به من پیغامی دادن و من جواب ندادم. متاسفانه مثل قبل فعال نیستم.