صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 60

موضوع: اطلاعات مفید درباره تحصیل و زندگی در نروژ

Thumbs down پاسخ : اطلاعات مفید درباره نروژ

7. Things are expensive because we don't have low wages for simple unskilled jobs. And the term unskilled is not that much used any longer. It you want to start working as a cleaner... you need skills and certifications. If you want to drive a truck at a warehouse... a certification is more and more common. You also need a license to drive the different forklifts.
    Because of the wages it is still not common to give tips in bars, diners or restaurants. The waiter is making at least 18-19 dollars an hour. And when you don't make a lot of money the taxes are lower too. If you make a lot of money - you can contribute to the society, they a waiter.

Oh... almost forgot this. We also have a few tickets thats based on income. That is about as fair as it could be. All fines/tickets should be like this.
    An example. If you get caught driving under the influence of alcohol.. you'll have to pay 1/12 of you income as a fine. If you make 12 million dollars a year. The fine will be 1 million. That stings even for the wealthy.
    Think about Hollywood. Driving while drunk could save California's economy. You real about it all the time when a movie star gets waisted. Drive a car, crash and spend a few hours in lock up.. at the most. A movie star would have to pay 10 million in fine each time :-)
    You could pay for a few teachers each time.

We are a family of 5, and we use about 18500-2000 dollars a month. It covers food, housing, the OLD and crappy car, the boats and our sports equipment and hobbies. Phone, fax, Internet, membership to the gyms, clothing and so on.
    I get to go to a gym 2 hours every day - with pay from my employer. But that is because I sometimes have to work late to finish up some work. I pay for the gym myself.
    The kids (2 in kindergarten and 1 in school) is going to kids gym - which is just a place where they can play with all kinds of sports equipment. It cost about 10 dollars each a month. I pay about 50 dollars a month for my gym. My wife is not interested in fitness and training. I also pay about 40 dollars a month on my martial arts class. I pay 10 dollars a month at the shooting range with my pistol. Excluding the ammunition (which is not that much since I usually use my Benelli 22 caliber pistol).
    I also pay 10 dollars a month on the diving membership (which include all the air a can fill).
    We use about 600-700 dollars a month on food. A few hundred dollars on clothing. 150-200 dollars for diesel. 150-200 dollars for car repairs (since it's so expensive I do most of the work myself. I had a free mechanical course for 6 month once. It has really paid of). We pay 620 dollars a month for the flat we rent. The rest is for internet, phone and so on.

I have lived in the US for a few month since I have family all over the US and Canada.
    I rented a small house. I could rent a gardener which was dirt cheap. I could go out to eat, and it was cheap. Often 1/4 of the price in Norway. It was cheap to rent a car, and to drive it. It was cheap to buy most of the alcohol - except expensive/exclusive wines (that was actually cheaper in Norway). But there was more crime in the area. Nobody walked alone at night there. Police stopped me (to me they behaved very rude and aggressive) at night, when I was walking an hour to stay in shape. I had to empty my pockets, lay on the dirty sidewalk (and get stains on my 250 dollar clothing) and wait for a long while - with handcuffs, and a fat officer with his knee and weight on my back - just because I didn't have my ID with me. I didn't have any good pockets in my pants, and I was not going to buy anything so I didn't have the wallet with me. If police had acted like this in Norway I would have said: What the fuck is wrong with you. I'm taking a walk after supper so I will not become a fat guy like you.
    I understand they take a lot of caution, because they see a lot of stuff each day - but as a tourist I found it quiet shocking. Nobody paid for my damaged clothing either.
    I also had a lot of good experiences in the US. And the people is in general more easy to talk to then anybody in the world (I've traveled to almost every country). Two other things surprised me. People working in stores and restaurants are very polity and is almost always smiling. I'm not used to that from Norway. Some smile, some don't. Not necessary because they are not polite - because the tone of voice is used more often than a smile. But I think we have a LOT to learn about customer care in Norway. I think many US firms has a LOT to learn about how to take care of their employees.
    I was also a bit chocked about general knowledge. I talked to people that was very smart, and who had a good overview of the world and the news - and a lot of other that was totally "offline". They knew some local news, but general facts and world information was just like a black hole. You noticed they had seed a few minutes on Fox News.. that was all. And I have to say Fox News are special. It's almost like some sort of propaganda. And several times the reporters made error after error talking about situation in the world.

When there is nobody that has really low wages everything will be expensive. Production costs are higher, and for every sale the price will increase. It's just a fact of life. But if you work in Norway, you will make enough money to compensate for the high prices. And it gets cheap to travel to other countries.

Junior Member

پیش فرض پاسخ : تجربیات روزهای اول پس از ورود به نروژ و مشکلات آن

با سلام خدمت دوستان عزیز
    من هم پنج روز پیش رسیدم.البته بنده چون پروازم از فرودگاه آتاترک استانبول بود بایستی اول به استانبول میرفتم یه روز زودتر از روز پرواز رسیدم به استانبول.صبح اول وقت بود که رسیدم به استانبول با اینهمه وسایل سنگین زود رفتم هتل رزرو کنم که هیچکدام جای خالی نداشتند چون که همه هتلها ساعت 12 به وقت اونجا خالی میشند تو یکی از هتلها رفتم و به مسئوله گفتم که امکانش هست که من چمدانهایم رو اینجا بزارم و برم ساعت 12بیام که گفت مشکلی نیست و هزینش هم که 45 دلار شد بعد رفتم یه گشتی تو استانبول زدم (استانبول واقعا شهر زیبا و توریستی بود) و فرداش هم که اماده شده بودم که با مترو برم به فرودگاه اولین ایستگاه مترو تو آکسارای بود جایی که من هتلم اونجا بود , و آخرین ایستگاه هم فرودگاه بود. بالاخره رسیدم فرودگاه و ساعت 3.30 به وقت استانبول پرواز کردیم با دو تا پسر فنلاندی که کنار من نشسته بودند هم صحبت شدیم که خیلی راحت میشد باهاشون صحبت کرد و من خودم خیلی تعجب کردم واز خودشون هم پرسیدم که من تعجب میکنم که شما آدمهای سردی نیستید چون که تصور من از مردمان کشورهای اسکاندیناوی این بود که ارتباط برقرار کردن با اونا خیلی سخته که در جواب یکی از اونا گفت که نه اینطوری نیس اگه یخ صحبت رو شما آب کنید خواهید دید که مردمان خیلی دوست داشتنی هستند.خلاصه بعد از دو ساعت وارد فرودگاه ریگا(پایتخت لیتوانی) شدیم که در اونجا با دوستان فنلاندی خداحافظی کردم و بعد از یک و نیم ساعت انتظار بالاخره وارد هواپیمایی که به طرف استاونجر میرفت شدم داخل هواپیما متوجه شدم که اول تو برگن فرود خواهیم داشت بعد به استاونجر خواهیم رفت. هرچقدر که از ریگا فاصله میگرفتیم به تراکم ابرها اضافه تر میشد.من در زندگی دوبار با دیدن مناظر طبیعی زیبا از خود بیخود شده بودم یکی مربوط میشود به وقتی که کوچک که بودم بعد از عبور از تونلی که وارد جاده حیران میشود و کوهها و درههای اطراف اون و دیگری هم وقتی که با هواپیما وارد مرز نروژ شدم.واقعا که زیبا بود اول کوههایی که برف آنها رو پوشانده بود رو دیدم وبعد هم کوههایی سرسبز که رودخانه هایی از میان آنهامی گذشت از فرط تعجب به مردی که کنارم نشسته بود(نروژی) گفتم که به بیرون نگاه کن که چقدر زیباست و گفتم که واقعا نروژ کشور زیبایی است و او هم تایید کرد وبعد تو برگن توقف کرد وبعد از نیم ساعت هواپیما بلند شد فاصله بین برگن و استاونجر پر بود از جزیره های کوچک وبزرگ که کنار هم قرار داشتند و تو این مدت نیم ساعتی که رسیدیم به استاوانجر به این فکر میکردم که قرار است بعداز 10-11 سال پسر داییم رو ببینم من اولین فردی بودم که در این خانواده موفق به دیدنش میشدم.هر چقدر که نزدیکتر میشدیم ضربان قلبم تندتر میزد وبالاخره فرود آمدیم و من چمدانهایی رو که تو استانبول داده بودم رو تحویل گرفتم و بعد از فرودگاه که بیرون می اومدم دور وبرو نگاه میکردم تا پسر دایییم رو پیدا کنم که یه صدایی از عقب به زبان ترکی شنیدم که گفت"آقا گه بو طرفه" برگشتم دیدم که پسر داییم که همدیگرو تو آغوش گرفتیم و...بعد خانمش هم با دختر کوچکشون تو ماشین منتظر بودند بعد با هم رفتیم خونشون.سه روزی رو اونجا موندم و تو این سه روزه کلی چرخیدیم و از فروشگاهها خرید کردیم.استاوانجذنسبت به شهرهای ایران خیلی کوچک بود.البته ایرانی هم زیاد داشت.خیابانهاش کم عرض بود و تمییز و ساکت من تو این مدتی که اینجا بودم صدای بوق نشنیدم وقتی یه نفر میخواست از خیابون عبور کنه در هر دو طرف خیابون ماشینها کامل توقف میکردند تا اون یه نفر از خیابون عبور کنه.اونجا دیگه مغازه و بقال کنار خیابون یا محله وجود نداشت تمامی این مغازهها داخل پاساژها بودند ویا بوتیک های بزرگی وجود داشت که همه چیز هم داشتنداونهایی که یادم هست اینا بودندcoop, europrix,ikea,wiki,... یه چیزی که اصلا خوشم نیومد این بود که وقتی رفتیم استخر مثل ایران قبل از داخل شدن به استخر بایستی بدنمانرا بشوییم اونجا همه از دم لخت بودند من به این خاطر بدم اومد که خوب بایستی بچه ها تو یه جا و بزرگسالان هم جای دیگه استحمام کنند هر چند لخت.همونجا یه آقا خانمی به فارسی با هم صحبت میکردند و تو داخل استخر هم دو تا زن کنارم شنا میکردند که اونا هم فارسی صحبت میکردند.یعنی تو یه استخر کوچک و تو یه برخورد اتفاقی چهارتا ایرانی دیدم که مطمئنا بیشتر از این هم بودند.پسر داییم اونجا با چند تا خانواده ایرانی ارتباط خانوادگی داشتند وتو کارها به همدیگه کمک میکردن مثلا وقتی روز آخر که خواستم با پسر داییم انجا رو ترک کنیم به سمت تونسبرگ برای اینکه خانومش تنها نمونه از یکی از دوستاش خواست که اجازه بده خانمش امشب رو پیش اون باشه تا تنها نمونه.ولی یه مشکلی که من به چشم خودم دیدم این بود که دخترشان واقعا با یه مشکل چند فرهنگی مواجهه پدرش ترک مادرش فارس خودشم تو مهد کودک با بچه های نروژی همبازیه خودشم پسر داییم میگفت که اینجا نود درصد دخترها سیگاری و مشروبی هستند که شبها تو دیسکوها ولو هستند که من اصلا دوست ندارم دخترو اینطوری باشه.وقتی یه جملهای میگفت هم توش نروژی ,فارسی و ترکی میشد دید

نقل قول نوشته اصلی توسط hassanrouhi نمایش پست ها
    پس بقيه خاطراتتون چي شد؟همين قدر داشتين اين 15 روزه رفتين؟
    اینجا که قرار نیست خاطره بنویسیم. قراره مطالبی که در اینده به درد بقیه بخوره و ما باهاش برخورد داریم یا خواهیم داشت رو بنویسیم. ضمنا ما تازه 10 روزه اومدیم و روزهای اول ده ها کار هست که باید انجام بدید و دیگه رمقی برای تایپ کردن باقی نمی مونه. امیدوارم طی هفته های اینده بتونم یک مطالبی رو بنویسم ولی واقعیتش حجم درس ها هم به قدری زیاده که قولی نمیدم ولی سعی خواهم کرد حداقل یک چکیده ای بنویسم.

پیش فرض پاسخ : اطلاعات مفید درباره نروژ

دو فایل زیر می تونه مفید باشه. مربوط به دانشگاه اسلو هستش:

http://www.persianupload.net/5984579

http://www.persianupload.net/8502091

Junior Member

دانشجویان مقطع دکترا برای ثبت نام official در دانشگاه می بایست Norwegian Security Number ، Tax Card و Bank Account را همراه داشته باشند.
    به محض رسیدن سعی کنید به ایستگاه پلیس بروید و سپس به Tax office. برای من دقیقا 16 روز طول کشید تا Norwegian Security Number آماده شد.
    وقتی Security Number گرفتید می توانید به بانک مورد نظر مراجعه کنید و حساب باز کنید.
    با توجه به دو وب آدرس زیر که مربوط به DnB Nor و Postbanken هست، فکر می کنم Postbanken ارجح باشه. در مورد باقی بانکها اطلاع خاصی ندارم.
    https://www.dnbnor.no/portalfront/ne.../Pricelist.pdf
    https://www.postbanken.no/no/leve/pr...ukt_MasterCard fra Postbanken - 45 dager rentefri kreditt
    برای تلفن، سیمکارت های گوناگونی هست که غالب دوستان Lebara تهیه کردند.
    برای ارتباط با ایران، می توانید از OOVOOO استفاده کنید که نسبت به YM و Skype از سرعت و کیفیت بیشتری برخوردار هست.
    از بین فروشگاههای زنجیره ای Rema 1000 از نظر کیفیت اجناس و قیمت بهتر هست. اجناس با مارک Landlord در این فروشگاه قیمت بسیار پایینی در قیاس با سایر اجناس دارند و البته از کیفیت مطلوبی هم برخوردارند.
    پوشاک بسیار گران هست، لباس گرم و کفش مناسب Gortex حتما از ایران تهیه کنید.
    منتظر تخفیف ها باشید و در این موقع خرید کنید )
    وب سایت حمل و نقل عمومی (اتوبوس) در اگدر:
    http://www.177-agder.no/?m=69
    به علت اینکه قالب صفحات اینترنتی لینک مناسبی به صفحه انگلیسی ندارند از نرم افزار گوگل کروم استفاده کنید. این نرم افزار به راحتی تمامی صفحه را ترجمه می کند!

pdf file from oslo uni
    ویرایش توسط Mehdi_Abhar : September 15th, 2010 در ساعت 04:45 PM

Junior Member

با سلام خدمت دوستان عزیز
    در مورد مشکلات اینجا بایستی بگم که در هرجایی هم که باشید به هر حال روزهای اول یکمی آدم سردر گمی داره.مشکلاتی که بنده خودم با آنها مواجه بودم این بود که من سه بار سوار اتوبوس شدم که از خوابگاه به دانشگاه برم بار اول راننده ازم 17 کرون خواست فرداش 27 کرون و روز بعد اون 33 کرون واقعا گیج شده بودم رفتم از راننده پرسیدم که آیا این نرخ ها روز به روز عوض میشند گفت که نه پرسیدم که این کرایه بر چه اساسیه گفت که مسافت گفتم که من آخه دوبار سوار شدم که هزینه هاش متفاوت بودند یه جوابی داد که اصلا خیلی ...نمیدونم چی بگم بود گفت که راننده های قبلی اشتباه کردند . دومین مشکل این بود که یه دوچرخه ای رو از دانشگاه کرایه کرده بودم (واسه یک ماه 125 کرون) من فکر میکردم که اینجا دیگه دزدی پیدا نمیشه به همین خاطر دوچرخم رو تو محوطه خوابگاه نمی بستم همین جهار روز پیش دوچرخم رو دزدیدند.دوستان این رو در نظر داشته باشند که اینجا از یه طرف خارجی زیاده از یه طرف دیگه اینجا وسایلی که کهنه باشند رو بیرون میزارند که من هم دوچرخم رو کنار چند تا از این دوچرخه های کهنه گذاشته بودم که لابد فکر کردند که این هم خرابه!!! برداشتند بردند و مهمتر از همه وقتی که این نروژیها تو یه مراسمی که شبها برگزار میشه مست میشند دیگه جرات نمی کنند با این وضعیتشان پشت فرمان اتومبیل بشینند(بد جوری از پلیس می ترسند) هر چی دوچرخه ای که سر راهشون باشه و قفل هم نباشه سوار اون مسشند و بعد هم جلوی درشون اون روبه یه طرفی پرت میکنند و میرند ویه مشکلی هم که نویسنده خاطراتیک ایرانی در نروژ خیلی خوب مطرح کرده بود این بود که من یه بار با یه دختر نروژی که اتاقش نزدیک اتاق من بود نشستیم حدود 2.5 ساعت خیلی راحت ودر مورد همه چیز صحبت کردیم و حتی شمارش رو هم داد که اگه هر موقع با مشکلی مواجه شدی حتمن بهم زنگ بزن ولی فردای اون روزش تو دانشگاه که همدیگرو دیدیم من رفتم کنارش که بهش سلام بدم ولی دیدم که به من نگاه میکند ولی هیچ عکس العملی نشان نمی دهد یعنی اینکه غریبه بودیم با هم من هم برگشتم البته یکم برام عجیب بود ولی چون تو خاطرات علی صبری این مورد نروژی ها رو دیده بودم واسم زیاد عجیب نبود و جالبتر اینکه عصر همون روز بهم زنگ زد که هیچ مشکل و کم وکسری نداری!!! در کل تو این مدتی که اینجا بودم و البته با استناد به گفته های پسر داییم وسایر ایرلنیهای اینجا(شش نفر ایرانی تونستم پیدا کنم) نروژیها انسانهای خوبی هستند و اگه کمکی ازشون بخای حتمان مشکل تو رو برطرف خواهند کرد من این مورد رو کاملا تاییدش میکنم در ضمن تو اینجا همه به انگلیسی مسلطند و نکته آخر اینکه اینجا کار پیدا کردن بدون زبان نروژی خیلی سخته اینو میگم حساب دست همتون باشه تا زبان نروژی بلد نباشید از کار خبری نیست البته میتونید تو رستورانهایی که متعلق به ایرانیها و یا سایر افراد خارجی باشه کار پیدا کنید ولی این مورد کاملا شانسی وبستگی به طرف حسابتون داره . ولی در هر حال دوستانی که حتمن قصدشون اومدن به اینجاست زبان نروژی رو یاد بگیرید بعد بیایید
    با تشکر از همه دوستان

به هیچ وجه بانک DnB NOR حساب باز نکنید. پست بانکن از همه بهتره برای دانشجوها.

اگر لازمه که پولی که برای ویزا واریز کردید رو خارج کنید باید روی بیشتر از یک ماه بعد از ورود به نروژ حساب کنید. فرایند صدور شماره ملی نروژی و افتتاح حساب خیلی زمان می بره.

Junior Member

Thumbs up پاسخ : تجربیات روزهای اول پس از ورود به نروژ و مشکلات آن

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehdi_Abhar نمایش پست ها
    به هیچ وجه بانک DnB NOR حساب باز نکنید.
    به شدت با این نظر مخالفم!
    DnB Nor یکی از بهترین بانکهایی هست که می تونید توی نروژ پیدا کنید. با ویزا کارت این بانک می تونید از کلیه مزایای ویزا کارت استفاده کنید. ضمنا ویزا کارت این بانک worldwide هست و در تمام نقاط دنیا اعتبار داره. ویزا کارت این بانک رو می تونید بجای مدرک شناسایی توی هر اداره و فرودگاه و ... ارائه بدید.
    دقیقا از زمانی که ویزاکارت رو دریافت می کنید می تونید از Internet Banking, Shopping, ... بهره ببرید. سیستم امنیتی این بانک (Internet Banking) بسیار پیشرفته تر از سایر بانکها هست. در کنار ویزا کارت یک دستگاه الکترونیکی جانبی دریافت می کنید که در هر مرتبه Login کردن، باید یک کد 6 رقمی از این سیستم گرفته و با پسورد خود وارد نمایید... از لحاظ کارمزد هم با بقیه بانکها تفاوتی نداره.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)