نقل قول نوشته اصلی توسط lwag نمایش پست ها
سلام به همگی.

من بیشتر از اینکه جواب بگیرم، گیج شدم. شرایطم رو میگم و امیدوارم که بتونید راهنماییم کنید.

کارشناسی ارشد برق قدرت هستم که هر دو دوره کارشناسی و ارشد رو در دو دانشگاه دولتی و معتبر با معدل بالا گذروندم. چهار ساله که کار کاملا مرتبط در صنعت فولاد با رزومه کاری خوبی دارم. زبان انگلیسی در سطح B2 و فرانسه و آلمانی در A2 هستم. زبان خوندن برام یه جورایی سرگرمیه و می تونم روی زبان های دیگه هم نتیجه بگیرم. با روندی که دارم تا انتهای سال دیگه، IELTS 8 ، CPE ، DELF B2 و TESTDAF4 رو گرفتم.
چیزهای زیادی توی این فروم خوندن و همه یه نکته مشترک داشتن و اون هم اینه که "اوضاع خارج رفتن برای ما ایرانی ها خیلی سخته". من متاهل هستم و 3 سال از تعهدم به شرکتم مونده. حقوق خوب و یه زندگی راحت و رو به بالا دارم و به همین خاطر نمی خوام بی گدار به آب بزنم و راحتی خودم و همسرم رو بگیرم. با توجه به نرخ هایی که دیدم، هزینه زندگی اروپا تا 3 سال رو می تونم از جیب بدم. هدفم تحصیل PHD با فاند و در نهایت گرفتن عنوان شهروندی است. راستی مقاله هم دارم.
آیتم ها زیاده.......
یکی میگه فرانسه خوبه ولی بعد از پایان تحصیل باید برگردی. آلمان خوبه ولی کار مرتبط سخته و همیشه یه خارجی باقی می مونی و مردمش با خودشون هم قهرن و یه جورایی مثل ترشی بادمجون میمونن. اتریش خوبه ولی کار وحشتناک پیدا نمیشه و باید یا ظرف بشوری یا خیارشور خورد کنی. سوئد و مخصوصا نروژ خوبه ولی هم گرونی هست، هم کار کم و هم دید مربوط به خارجی ها که بماند. سوئیس و انگلیس و کانادا هم که خدا رحم کنه یا نمیرسی یا اینکه باید هم علم و هم تجربتو بذاری درب کوزه و از صفر شروع کنی و تمام مدت هم خداتومن خرج کنی.
شرایطم اینجا خوبه و به همین خاطر نمیتونم بگم که این تنها راهه و اگه نرم اونطرف، دنیا به آخر می رسه اما می بینم که توانایی و امکانش رو دارم اما اینکه کجا و چطور برم رو نمی دونم. به نظرتون چکار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.
دوست عزیز اول باید تصمیم بگیری تصمیمت از مهاجرت چیه. اینجور که میگید از نظر اقتصادی وضعیت مناسبی دارید خوشبختانه. از نظر من اگه شرایطتون طوری هست که در اینده میتونید خونه بخرید، ماشین خوبی داشته باشید و خلاصه از نظر اقتصادی، مدنی یا اجتماعی بهتون فشار نمیاد هیچ توجیهی واسه ی مهاجرت نمیمونه. مهاجرت کردن فقط بستن یه چمدون و رفتن نیست، یه بخشی از خودتتون رو‌جا‌میزارید. هرچقدر هم که زبان کشور مقصد‌ رو به خوبی حرف بزنید باز هم خارجی هستن، و خیلی جا به محض اینکه میفهمن خارجی هستین یا اذیتتون میکنن یا کارتون رو راه نمیندازن. جز اون اینکه تو‌‌ اروپا به اون سطح رفاهیی که تو ذهن شماست نمیشه به سادگی رسید. یه نکته خیلی مهم که اکثرا در نظر نمیگیرن اینه که اینجا باید ۴۲ سال کار کنید تا بازنشست شید. پس سن مهاجرت مهمه اگه بیشتر از‌۳۵ سالتونه و ایران سابقه کار حدود ۱۰ سال دارید به صرفه نیست مهاجرت چون باید رسما تا اخرین نفس هاتون کار کنید. اگه شرایطتون مناسبه ایران بمونید و واسه ی سفر کشور های مختلف رو ببینید