صفحه 104 از 197 نخستنخست ... 454949596979899100101102103104105106107108109110111112113114154 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1,031 تا 1,040 , از مجموع 1967

موضوع: راهنمای نوشتن SOP و درخواست نمونه های آن(لطفا SOP‌خود را براي تصحيح قرار ندهيد)

Member younalta آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mech Eng - NCSU

پیش فرض پاسخ : راهنمای نوشتن SOP و نمونه های آن

نقل قول نوشته اصلی توسط Myapply نمایش پست ها
    سلام دوستان، من یه سوال کلی دارم. من نمونه های دوستان را نگاه کردم بیشتر از اینکه به معنی statement of purpose باشن، شبیه Author Biography هستن. مثلا اینکه من بچه بودم کتاب دوست داشتم، جدول ضرب دوست داشتم، بزرگ شدم، رشته x را انتخاب کردم، شاگرد شدم، رتبه اول را کسب کردم، بعد پروژه کار کردم، الانم مشغول کار هستم و با این نرم افزارها آشنا هستم و.... فقط پاراگراف آخرنوشته شده من میخوام دانشگاه شما درس بخونم چون زمینه کاری من میخوره به استاد فلانی یا گروه x.
    خود من هم همین روال را پیش گرفتم، اما الان نگاه می کنم میبینم بیشتر بیوگرافی شده. SOP همینه؟ یا ما داریم روال اشتباهی را تکرار می کنیم؟
    نمی‌دونم این کتاب کاپلان Get into grad school تو فروم ارائه شده یا نه. من بخش مربوط به SOPاش رو اینجا می‌ذارم که جواب خیلی از سوال‌ها رو توش می‌تونید پیدا کنید. این چند صفحه رو بخونید دست‌تون می‌آد که چی باید بنویسید. اتفاقا یکی از تاکیدهای اون اینه که اجازه ندید SOP تبدیل بشه به شرح رزومه و یک گزارش زمان‌بندی شده از زندگی تحصیلی‌تون.
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست
    تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست؛ رهرو گر صد هنر دارد، توکل بایدش.

Junior Member elnazhat آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Eng-Sharif

نقل قول نوشته اصلی توسط Myapply نمایش پست ها
    سلام دوستان، من یه سوال کلی دارم. من نمونه های دوستان را نگاه کردم بیشتر از اینکه به معنی statement of purpose باشن، شبیه Author Biography هستن. مثلا اینکه من بچه بودم کتاب دوست داشتم، جدول ضرب دوست داشتم، بزرگ شدم، رشته x را انتخاب کردم، شاگرد شدم، رتبه اول را کسب کردم، بعد پروژه کار کردم، الانم مشغول کار هستم و با این نرم افزارها آشنا هستم و.... فقط پاراگراف آخرنوشته شده من میخوام دانشگاه شما درس بخونم چون زمینه کاری من میخوره به استاد فلانی یا گروه x.
    خود من هم همین روال را پیش گرفتم، اما الان نگاه می کنم میبینم بیشتر بیوگرافی شده. SOP همینه؟ یا ما داریم روال اشتباهی را تکرار می کنیم؟
    در واقع این طریق SoP نوشتن، یک برداشت اشتباه از سؤالاتی است که انتظار میرود در SoP پاسخ داده شوند. ساده ترین نکته ای که در نوشتن SoP بایستی مد نظر قرار بگیرد این است که SoP توضیح و تفصیل نکاتیست که در CV قابل اشاره نیستند. اما آنچه عمدتاً در نمونه های CV و SoP تهیه شده توسط دوستان دیده میشود، خلاف این قضیه را نشان میدهد. ذیل سوابق لیست شده در CV جزئیات غیرضروری اضافه میکنند و در SoP به بیان همان موارد لیست شده در CV در قالب جمله میپردازند، که این اشتباه است.
    برای دچار نشدن به معضل زندگینامه نویسی و یا تکرار اطلاعاتی که به شکلی راحتتر و سریعتر در CV قابل دستیابی اند، بهتر است به بیان ابعادی از تجربیات تحصیلی و شغلی ذکر شده (یا نشده) در CV بپردازید که در مسیر شکل گیری علاقه و هدف فعلی شما نقش داشته اند. این ابعاد میتوانند شامل چالشها، شکستها و موفقیتها، برداشتهای شخصی شما از مشکلات و مسائل، آموخته های تجربی و نه صرفاً تئوریک و ...... باشند که بستری را برای بیان علایق تحصیلی و شغلی شما در حال و آینده فراهم میکنند. بدین ترتیب در SoP جنبه هایی از شخصیت و نوع نگاه شما به زندگی نیز نمایان خواهد شد.
    و همۀ اینها در نهایت برای برآوردن یکی از مهمترین کارکردهای SoP است یعنی متمایز کردن شما از دیگران.
    I am fond of pigs. Dogs look up to us. Cats look down on us. Pigs treat us as equals

Member
    رشته و دانشگاه
    EE-Communications

نقل قول نوشته اصلی توسط smehdi نمایش پست ها
    ممنون
    اگه بیشتر از یه استاد گفته باشن که اسم منو بنویس چی؟ اونجا اسم چند تاشون رو بنویسیم درسته؟ مثلا بگیم دوست داریم با این کار کنیم به این دلیل و با اون کار کنیم به اون دلیل!
    نقل قول نوشته اصلی توسط max88 نمایش پست ها
    یعنی به چند تا استاد از یه دانشکده همزمان ایمیل زدین و به همه گفتین که میخواین اون استاد شما شه؟؟
    آره چون جواب نمیدادن به یکی دیگه ایمیل میزدم. بعدشم بعضی ها یه جواب تمپلیت میدن نمیشه به اون جواب اعتماد کرد و باید به یکی دیگه هم ایمیل زد!

Senior Member snshirazi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    تاریخ هنر

نقل قول نوشته اصلی توسط hmzabbasi نمایش پست ها
    دوستان من اس.او.پي خودمو نوشتم. لطفا بررسيش كنين و اشكالاتشو بگين...ممنونفایل پیوست 15179
    به نظر من روند کلی اش خوبه ولی حتما به معلم زبانی یا کسی که انگلیسیش عالیه نشون بدید متن روان نبود و معلومه که از فارسی انگلیسی شده، سعی کنید از اول به انگلیسی بنویسید، در ضمن من خودم موندم که بهتره با یه مثال از دوران گذشته وارد علاقمون به حوزه مورد نظر بشیم یا نه؟ در فایل زیر نظر بعضی از اعضای کمیته بررسی اپلیکیشن در بهترین دانشگاهای آمریکا اومده و بعضیشون گفتن که ما خسته شدیم از بس تو sop خوندیم که در ده سالگی اولین بار که کامپیوتر دیدیم چه قدر ذوق کردیم و از آنجا مهر مهندسی کامپیوتر بر دلمان افتاد!!!... من خودم برای یه دانشگاهی این طوری شاعرانه sop رو شروع کردم و برای یه جای دیگه تغییرش دادم. فایل زیر از نظر اینکه استادها در sop به دنبال چی هستن خوبه.

Grad School Personal Statement.pdf
    Do not pray for easy lives. Pray to be stronger men. John F Kennedy

نقل قول نوشته اصلی توسط younalta نمایش پست ها
    نمی‌دونم این کتاب کاپلان Get into grad school تو فروم ارائه شده یا نه. من بخش مربوط به SOPاش رو اینجا می‌ذارم که جواب خیلی از سوال‌ها رو توش می‌تونید پیدا کنید. این چند صفحه رو بخونید دست‌تون می‌آد که چی باید بنویسید. اتفاقا یکی از تاکیدهای اون اینه که اجازه ندید SOP تبدیل بشه به شرح رزومه و یک گزارش زمان‌بندی شده از زندگی تحصیلی‌تون.
    ممنون از شما و snshirazi به خاطر فایلهایی که آپلود کردید.
    برداشتی که من از بعضی قسمتهای این دو تا فایل داشتم این بود که ۱-نباید کلی گویی کرد، مثلا وقتی عنوان میکنیم که به فلان زمینه تحقیقاتی علاقه داریم باید با جزییات شرح بدیم که به دلیل X و Yو یا در مورد هدف باید یک سری دلیل منطقی و جزییات دقیق براش بیان کنیم، اینجوری متقاعد کننده تر هستش و ۲-از مسائلی صحبت کنیم که در رزومه ننوشتیم.
    ولی یه نکته دیگه هم هستش و اینه که یه جا تو فایل اول نوشته که نباید رزومه رو کپی کنیم تو سوپ ولی هم در فایل اول هم فایل دوم عناصری رو که گفته در سوپ بنویسیم دقیقا همون مطالبی هستش که در رزومه مینویسیم، به عنوان مثال کارنگی ملون در قسمت Personal Statement دقیقا همون چیزی رو میخواد که ما در رزومه مینویسیم.
    حالا تکلیف چیه؟ کدوم کار رو باید انجام بدیم؟ به نظرتون این برداشت و نتیجه گیری درستی از مطالب این دو فایل در زمینه موارد مشترک بین رزومه و سوپ هستش :که مثلا سابقه کاری و یا تحقیقاتی رو که در رزومه نوشتیم و فقط یک تیتر کلی هستند رو با بیان جزییات و پیش زمینه های مرتبط بهشون در زندگی شخصی خودمون بیان کنیم؟

Member younalta آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mech Eng - NCSU

نقل قول نوشته اصلی توسط mamali66 نمایش پست ها
    ممنون از شما و snshirazi به خاطر فایلهایی که آپلود کردید.
    برداشتی که من از بعضی قسمتهای این دو تا فایل داشتم این بود که ۱-نباید کلی گویی کرد، مثلا وقتی عنوان میکنیم که به فلان زمینه تحقیقاتی علاقه داریم باید با جزییات شرح بدیم که به دلیل X و Yو یا در مورد هدف باید یک سری دلیل منطقی و جزییات دقیق براش بیان کنیم، اینجوری متقاعد کننده تر هستش و ۲-از مسائلی صحبت کنیم که در رزومه ننوشتیم.
    ولی یه نکته دیگه هم هستش و اینه که یه جا تو فایل اول نوشته که نباید رزومه رو کپی کنیم تو سوپ ولی هم در فایل اول هم فایل دوم عناصری رو که گفته در سوپ بنویسیم دقیقا همون مطالبی هستش که در رزومه مینویسیم، به عنوان مثال کارنگی ملون در قسمت Personal Statement دقیقا همون چیزی رو میخواد که ما در رزومه مینویسیم.
    حالا تکلیف چیه؟ کدوم کار رو باید انجام بدیم؟ به نظرتون این برداشت و نتیجه گیری درستی از مطالب این دو فایل در زمینه موارد مشترک بین رزومه و سوپ هستش :که مثلا سابقه کاری و یا تحقیقاتی رو که در رزومه نوشتیم و فقط یک تیتر کلی هستند رو با بیان جزییات و پیش زمینه های مرتبط بهشون در زندگی شخصی خودمون بیان کنیم؟
    ببینید صحبت سر این نیست که تو SOP هیچ حرفی از اون چیزهایی که تو رزومه نوشتید نکنید. اتفاقا من چند بار هم تو این تاپیک نوشتم که رزومه، SOP و ریکامندیشن‌ها باید در راستای هم باشند. باید همدیگه رو کانفیرم کنند. صحبت سر اینه که اجازه ندیم SOP تبدیل بشه به یه گزارش از رزومه. SOP رو بر اساس متریال‌های رزومه بنویسید ولی با بسط بیشتر و با ربط دادن اون‌ها به هم و از همه مهم‌تر بط دادن اون‌ها به هدف‌تون از ادامه تحصیل.

پیشنهاد من اینه که SOP رو مثل یک داستان بنویسید. نو نوشتن داستان حتما باید یک ایده داشته باشید که محور داستان هست. هر چیزی که تو این داستان نقل می‌شه باید اون ایده رو پوشش بده و در راستای اون باشه. این ایده همه‌ی اجزای داستان رو زنجیروار به هم وصل می‌کنه. به طور مثال من برای SOP خودم این کار رو کردم. علاقه‌ام به ریسرچ رو محور SOP قرار دادم. بعد هر چیزی نوشتم به این ربط داشت. تو پاراگراف اول یه مقدمه‌ای نوشتم در مورد ریسرچ. تو پاراگراف بعدی نوشتم که چطور تو دوره‌ی لیسانس علاقه‌ام به ریسرچ ایجاد شد. چطور این علاقه باعث شد من معدلم رو بکشم بالا. بهتر درس بخونم. این علاقه وادارم کرد ارشد بخونم. نوشتم معدل خوب ارشدم نتیجه‌ی این علاقه هست. نوشتم که چطور سیستماتیک پایان‌نامه‌ام رو کار کردم.با این علاقه به ریسرچ مقالاتم رو برای بهترین ژورنال‌ها نوشتم. و با بر اساس این علاقه الان می‌خوام دکتری بخونم و ... در این بین کلی در مورد چیزهایی که تو رزومه‌ام نوشته بودم شرح و بسط دادم. مثلا در مورد جزئیات مقاله‌هام، اعتبار ژرونال‌ها و کنفرانس‌ها، نطراتی که داورها داده بودند چیزهایی نوشتم که تو رزومه نوشته نمی‌شه. و همینطور در مورد موارد دیگه.
    تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست؛ رهرو گر صد هنر دارد، توکل بایدش.

Senior Member

دوستان من اس.او.پي خودمو نوشتم. لطفا بررسيش كنين و اشكالاتشو بگين...ممنونفایل پیوست 15179
    سلام ، من SOP شما رو دیدم .
    براتون اصلاحش کردم . قسمت های خط کشیده شده تکراری یا نامناسبها هستن و اصلاح شده ها هم آبی هستن. در مجموع به نظرم خوبه ولی تکراری نوشتن جمله ها فقط جذابیت نامه رو کم میکنه تا میتونید سعی کنید ابتکار به خرج بدید و چیزهای جالب جایگزین کنید. هنوز روش کار کنید.

یک مساله ی دیگه شما هم مثل اون دوست دیگه از همون پاراگراف اول شروع کردین به داستان گفتن . من اگه جای شما باشم پاراگراف اول و آخر رو از اون دانشگاه و رشته و اینکه چرا خودتون رو مناسب اون میدونین و این چیزا میاوردم.
    گفتن داستان به نظر من خوبه ولی در پاراگراف دوم (البته این نظر منه) چون باید یک چیزی توی این جور نامه ها باشه که خواننده مشتاق به ادامه ی خوندن بشه پس میخواید داستانیش کنید اشکالی نداره ولی من جای شما باشم از پاراگراف اول شروع به این کار نمی کنم.
    در این مورد باز دوستانی که تجربه ی اپلای داشتن نظر بدن بهتره.
    موفق باشید

خیلی ممنون از choclate عزیز و بقیه دوستان، اما کاش یکم محتواشم تغییر میدادین مثلا باحالتر و تأثیرگذارترش میکردین!

Senior Member

دوستان من هم ممنون میشم اگر نظرتون رو در رابطه با انگیزه نامه (یا همون sop) من هم بدید. البته تو اون بخش هم گذاشتم.
    هر چند میدونم وقت گیره ولی اگر براتون امکان داشت نظرتون رو بگید چون خیلی میتونه کمک کنه واگر جاییش ایراد داره (که 100 البته داره) ممنون میشم بفرمایید

Senior Member snshirazi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    تاریخ هنر

خیلی ممنون از choclate عزیز و بقیه دوستان، اما کاش یکم محتواشم تغییر میدادین مثلا باحالتر و تأثیرگذارترش میکردین!
    سلام
    مشکل سر همین باحالتر کردنشه، من خودم اول اومدم که این طوری بنویسم ولی این یه واقعیته که انگلیسی زبان دوم ماست من هر چی که می نوشتم وقتی می خوندمش متظاهرانه می یومد برای همین بهتر دوستم که ساده بنویسم و مستند، تاکیدی که همیشه تو شیوه های نوشتن sop می شه اینکه برای هر صفت انتزاعی حتما دلیل موجه بیارید یعنی اگه می نویسید این موضوع برام جالبه بگید چرا؟ اگه می گید من مصمم و با اراده هستم دلیل بیارید، به خصوص دانشکده های فنی خیلی دنبال مستند بودن ورسمی بودن sop هستد تو اون 2 فایلی که اینجا آپلود کردم نظر اعضای کمیته بررسی بود که به چه چیزهایی توجه دارند. من خودم رشته لیسانسم ریاضی بود بعد تغییر رشته دادم به هنر برای فوق، ذاتا موضوعی هست که می شه کلی باحال نوشت: های در یک روز بهاری در زیر درختان سرو و سرورخوان بلبلکان به ناگه من با خواندن کتابی از چین چان چون متحول شدم و گفتم آه این چه زندگی هست که مرا در بند ریاضیات به زنجیر کشیده بدوم برم هنر که آه چنین است و چنان...
    آخرش دیدم خوب در نمی یاد متن sop می شه پر از توضیحاتی که هیچ اطلاع خاصی به خواننده نمی دیده و هر چی هم زور بزنم مثل شکسپیر نمی تونم خواننده رو با لغات بازی بدم و متن رو جذاب کنم سعی کردم مستند برم جلو هر چی گفتم یه دلیل قابل دفاع براش اوردم. متاسفانه موقع sop نوشتن واقعا معلوم می شه آدم چی برای ارائه داره من فکر می کردم می شه رندی کرد و خودمو بهتر نشون بدم ولی چون انگلیسی زبان مادریمون نیست نمی شه تصمیم گرفتم صمیمی و صادق باشم. من برای تغییر رشته دلایل مستندی داشتم و روی اونها مانور دادم.
    Do not pray for easy lives. Pray to be stronger men. John F Kennedy

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)