صفحه 46 از 197 نخستنخست ... 36373839404142434445464748495051525354555696146 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 451 تا 460 , از مجموع 1967

موضوع: راهنمای نوشتن SOP و درخواست نمونه های آن(لطفا SOP‌خود را براي تصحيح قرار ندهيد)

Member
    رشته و دانشگاه
    عمران محیط زیست - امیر کبیر

پیش فرض پاسخ : راهنمای نوشتن SOP و نمونه های آن

سلام می خواستم یه نگاهی به SOP من بندازین و نطرتون و رو بگید... چطوره و چه اصلاحاتی من باید توش انجام بدم. ممنون
    رویاها تجدید نشدنی است ؛ مهم نیست سن و شرایط ما چیست ، مهم آنست که هنوز توانائی های دست نخورده ای در درون ما وجود دارند و زیبائی تازه ای در انتظار ظهور است!

Member babak1234 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Aalto University, Master in strategy

به نظرم بعضی از قسمت ها باید شفاف تر توضیح داده شوند - مثلا چرا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کردی ( در نامه هیچ اشاره ای به رشته و دانشگاه نشده است ) - رابطه تحقیقات قبلی با رشته انتخابی - هدف از انتخاب رشته بر اساس کدام معیارها و اینکه تصور می کنید بعد از تحصیل در این رشته به چه مهارت هایی دست خواهید یافت - این sop بیشتر بر روی قسمت های experience تمرکز کرده است و خیلی از موارد به طور کلی بیان شده است .

نقل قول نوشته اصلی توسط amir_civil62 نمایش پست ها
    سلام می خواستم یه نگاهی به SOP من بندازین و نطرتون و رو بگید... چطوره و چه اصلاحاتی من باید توش انجام بدم. ممنون
    Share your knowledge. It is a way to achieve immortality

رشته و دانشگاه

منظور از cover letter صفحه است که اشاره می کند لیست مدارکی که شما باید بفرستید کدام است و تمام مدارک در اینجا لیست شده اند - معمولا پس از پر کردن فرم آنلاین این فرم توسط سایت در اختیار شما قرار می گیرد تا مدارک لازم در این جا بررسی کنید و از وجود آنها اطمینان حاصل کنید - خود شما هم می توانید در صورت عدم وجود از این صفحات درست کنید و بر روی بسته ارسالی ضمیمه کنید تا از گم شدن مدارک جلوگیری شود و با SOP(ُStatement of Purpose) که گاهی به نام Motivation Letter هم نامیده می شود متفاوت است .
    نقل قول نوشته اصلی توسط sara1234 نمایش پست ها
    منظور از cover letter چیه؟ من تا حالا فکر میکردم همون sop هستش!

Junior Member sadeqzadeh آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Computer Science, University of Helsinki

سلام دوستان

من دو تا سوال دارم:

من درس آمار و احتمالات مهندسی رو (که از شانس من توی رشته کامپیوتر برای دانشگاههای خارجی خیلی هم اهمیت داره) توی دوران تحصیل، سه بار گرفتم و هربار به خاطر احساس خطر از افتادن درس (دو بار به خاطر افتضاح و ... بودن استاد و یک بار هم به خاطر قاطی کردن تمام فرمول ها در شب امتحان) اون رو حذف کردم (دو بار حذف پزشکی و یک بار هم اضطراری). البته این قضیه مربوط به 5 سال پیش می‌شه. نهایتاً ترم آخر اون رو به‌صورت معرفی به استاد گرفتم و نمره‌ام 20 شد (با شیوه‌های خوب !). البته ناگفته نماند که من توی درس آمار توی مقطع قبلی بد نبودم و نمره ام 18 شده بود، ولی با این استادها و شیوه تدریسی که داشتند الان دیگه حالم هم از آمار به هم می‌خوره. زیاد از موضوع اصلی دور نشم:

1-می‌خواستم بپرسم این وضعیت ریزنمراتمو چه جوری توی SOP می‌تونم توجیه کنم ؟ دو تا درس حذفی دیگه هم داشتم که نمره هاشون توی ترم‌های بعد خوب شدن.

2- دو تا از درسهای ریاضی (معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی) رو که باز هم جزو دروس اصلی محسوب می‌شن، نمره‌هام خوب نشده. آیا روشی برای توجیه وجود داره ؟ البته همونطوری که گفتم تمام نمره‌های ریاضی‌ام توی مقطع قبلی‌ام خوب بودند و من واقعاً عاشق ریاضی بودم، ولی از وقتی اومدم این دانشگاه و با این اساتید ناجور این درسها رو گرفتم، هم ریاضی ام کاملاً ضعیف شده و هم دیگه از ریاضی بدم اومده. البته به غیر از این دروس و یکی دوتای تخصصی دیگه، بقیه نمره های دروس تخصصی و عمومی ام خوب هستند و معدلم تقریباً بالاست.

به نظر خودم قاعدتاً نمیشه انگشت اتهام رو به سمت اساتید نشانه رفت، چون :
    1- احتمالاً استاد با خودش می‌گه ببین این از همین الان داره زمین و زمان رو توی عدم موفقیت خودش مقصر می‌دونه و مسئولیت شکستهاش رو نمی‌پذیره. فردا هم اگه اومد اینجا و نمره‌هاش بد شد، میره به یه استاد دیگه میگه استادم بد بود !
    2- اگه بگی استاد ضعیف بود، می‌گن پس ببین عجب دانشگاه درپیتی بوده که استاداش اینقدر ضعیف بودن که دانشجوها هم فهمیدن ! پس به بقیه نمره هاشم نمیشه اعتماد کرد.

به نظر شما این استدلال‌های من درسته یا نه ؟

با این تفاسیر، چه می‌شه کرد ؟

پیشاپیش از راهنمایی‌تون بسیار بسیار ممنونم.
    ویرایش توسط sadeqzadeh : August 16th, 2011 در ساعت 03:46 PM دلیل: اصلاح اشتباه تایپی
    تنها سالهای عمر را به زندگی افزوده ایم و نه زندگی را به سالهای عمر.

ApplyAbroad Guardian
    میلاد آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط sadeqzadeh نمایش پست ها
    سلام دوستان

من دو تا سوال دارم:

من درس آمار و احتمالات مهندسی رو (که از شانس من توی رشته کامپیوتر برای دانشگاههای خارجی خیلی هم اهمیت داره) توی دوران تحصیل، سه بار گرفتم و هربار به خاطر احساس خطر از افتادن درس (دو بار به خاطر افتضاح و ... بودن استاد و یک بار هم به خاطر قاطی کردن تمام فرمول ها در شب امتحان) اون رو حذف کردم (دو بار حذف پزشکی و یک بار هم اضطراری). البته این قضیه مربوط به 5 سال پیش می‌شه. نهایتاً ترم آخر اون رو به‌صورت معرفی به استاد گرفتم و نمره‌ام 20 شد (با شیوه‌های خوب !). البته ناگفته نماند که من توی درس آمار توی مقطع قبلی بد نبودم و نمره ام 18 شده بود، ولی با این استادها و شیوه تدریسی که داشتند الان دیگه حالم هم از آمار به هم می‌خوره. زیاد از موضوع اصلی دور نشم:

1-می‌خواستم بپرسم این وضعیت ریزنمراتمو چه جوری توی SOP می‌تونم توجیه کنم ؟ دو تا درس حذفی دیگه هم داشتم که نمره هاشون توی ترم‌های بعد خوب شدن.

2- دو تا از درسهای ریاضی (معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی) رو که باز هم جزو دروس اصلی محسوب می‌شن، نمره‌هام خوب نشده. آیا روشی برای توجیه وجود داره ؟ البته همونطوری که گفتم تمام نمره‌های ریاضی‌ام توی مقطع قبلی‌ام خوب بودند و من واقعاً عاشق ریاضی بودم، ولی از وقتی اومدم این دانشگاه و با این اساتید ناجور این درسها رو گرفتم، هم ریاضی ام کاملاً ضعیف شده و هم دیگه از ریاضی بدم اومده. البته به غیر از این دروس و یکی دوتای تخصصی دیگه، بقیه نمره های دروس تخصصی و عمومی ام خوب هستند و معدلم تقریباً بالاست.

به نظر خودم قاعدتاً نمیشه انگشت اتهام رو به سمت اساتید نشانه رفت، چون :
    1- احتمالاً استاد با خودش می‌گه ببین این از همین الان داره زمین و زمان رو توی عدم موفقیت خودش مقصر می‌دونه و مسئولیت شکستهاش رو نمی‌پذیره. فردا هم اگه اومد اینجا و نمره‌هاش بد شد، میره به یه استاد دیگه میگه استادم بد بود !
    2- اگه بگی استاد ضعیف بود، می‌گن پس ببین عجب دانشگاه درپیتی بوده که استاداش اینقدر ضعیف بودن که دانشجوها هم فهمیدن ! پس به بقیه نمره هاشم نمیشه اعتماد کرد.

به نظر شما این استدلال‌های من درسته یا نه ؟

با این تفاسیر، چه می‌شه کرد ؟

پیشاپیش از راهنمایی‌تون بسیار بسیار ممنونم.
    سلام،
    در کل به هیچ عنوان از نمره های ضعیف خودتون در sop دفاع نکنید. اثر کاملا منفی داره.
    در ضمن شما ظاهرا دانشگاه سراسری درس خوندید، توی ریز نمرات چیزی نوشته نمیشه که کسی بتونه بفهمه شما چند تا درس حذف کردید.

رشته و دانشگاه

من یه سوال از حضور دوستان داشتم - من الان بعد از کلی وقت یه SOP دوصفحه ای درست که کردم که سعی کردم تمام موارد را در اون ذکر کنم - حالا به یکی از دانشگاههایی که می خوام بفرستم نوشته است یک صفحه انگیزش نامه - حالا هر چی فکر می کنم می بینم اگر بخواهم مطلب را کوتاه کنم تمام نظم اون به هم می خورد - به نظر شما اگر همین دو صفحه ای را به جای یک طفحه بفرستم ایا بررسی می شود یا اصلا به کل حذف می شود .

من یه سوال از حضور دوستان داشتم - من الان بعد از کلی وقت یه SOP دوصفحه ای درست که کردم که سعی کردم تمام موارد را در اون ذکر کنم - حالا به یکی از دانشگاههایی که می خوام بفرستم نوشته است یک صفحه انگیزش نامه - حالا هر چی فکر می کنم می بینم اگر بخواهم مطلب را کوتاه کنم تمام نظم اون به هم می خورد - به نظر شما اگر همین دو صفحه ای را به جای یک طفحه بفرستم ایا بررسی می شود یا اصلا به کل حذف می شود .
    من البته هنوز خودم درگير نوشتن SOP هستم ‌ و اطلاعاتم خيلي هم كامل نيست... ولي من فكر ميكنم حتما سعي كنيد خلاصه اش كنيد يعني دو صفحه با يه صفحه خيلي فرق داره ... اكثر دانشگاهها محدوديت تعداد كاراكتر (شامل Space) ميزارند يعني تا اين حد حساس اند ..ادر حالي كه من نمونه هايي ديدم كه افراد سعي ميكنند با كوچك تر كردن فونت يا مثلا ادغام پاراگراف ها. محدوديت مربوط به تعداد صفحات رو رعايت كرده باشند اما در نهايت خوانايي و ارزش SOP‌شون كم شده .... قطعا اينكه چارچوب ساده تعيين شده توسط دانشگاه رو رعايت نكنيد يه امتياز منفي حساب ميشه ولي احتمالا اينطور نيست كه به خاطر اين مسئله كل درخواست رو كنار بزارن

ApplyAbroad Guardian
    میلاد آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط babak1234 نمایش پست ها
    حتی اگه دانشگاه هم نگفته بود، من به شما پیشنهاد میکنم که یک SOP یک صفحه ای بنویسید. لازم نیست تمام موارد رو ذکر کنید، موارد مهم و تاثیرگذار رو اون هم به طور خلاصه بنویسید.
    من هم فکر نکنم که به این دلیل کسی رو رد کنن، ولی SOP رو شاید با بی حوصلگی بخونن و خسته کننده باشه. همین خودش یه اثر منفی میزاره.

سلام دوستان

به نظرتون من که میخوام برای چند دانشگاه اقدام کنم برای هردانشاه sop جدا بنویسم یا یکی بنویسم و بعد جاهایی که مربوط به دانشگاه هست رو اسمک دانشگاه جدیدو بنویسم.؟؟

سوال دوم: آیا لامه تو ایمیل اول به استاد sop رو هم سند کنم یا رزومه کافیه؟؟sop برای کدوم مرحله از ارتباط هست؟؟

ApplyAbroad Guardian
    میلاد آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط medal نمایش پست ها
    سلام دوستان

به نظرتون من که میخوام برای چند دانشگاه اقدام کنم برای هردانشاه sop جدا بنویسم یا یکی بنویسم و بعد جاهایی که مربوط به دانشگاه هست رو اسمک دانشگاه جدیدو بنویسم.؟؟

سوال دوم: آیا لامه تو ایمیل اول به استاد sop رو هم سند کنم یا رزومه کافیه؟؟sop برای کدوم مرحله از ارتباط هست؟؟
    سلام،
    به نظر من چهارچوب اصلی SOP رو دست نزنید. ولی مواردی هست که باید مراقب باشید. مثلا یک دانشگاه یا رشته کارهای علمی و تحقیقاتی براش اهمیت بیشتری داره. پس اون موارد باید توی SOP بهتر دیده بشه. در حالی که یک رشته یا استاد دیگه شاید کارهای عملی براش مهم باشه. به عبارتی فصل مشترک خودتون و اون رشته ای رو که میخواید اپلای کنید رو Bold کنید.پس بهتر اینه که اول دقیقا رشته ای رو که میخوایید براش اپلای کنید رو بشناسید و بدونید که چه چیزی واسه کدوم مهمتره.

در مورد سوال دوم، فکر میکنم شما برای دکترا اپلای میکنید. من برای دکترا تجربه ای ندارم.
    موفق باشید.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)