صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 29

موضوع: تولیدمقالات با کیفیت پایین توسط دانشجویان ایرانی!

ApplyAbroad Veteran
    Royal2009 آواتار ها

پیش فرض تولیدمقالات با کیفیت پایین توسط دانشجویان ایرانی!

جایگاه دانشگاهای ایران در عرصه بین الماللی حکایت از این واقعیت داره که دانشگاهای ایران جزو اگر نگوییم بی کیفیت ترین بلکه کم کفیت ترین دانشگاهی دنیا طبقه بندی می شوند.
    مثلا آخرین رتبه بندی که اعلام شده دانشگاهای ایران بهترینشون رتبه بالای 1100 داشتند(ا خبرشو در در سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران گذاشته بودند).
    پس طبیعیه که مقالاتی که از چنین دانشگاهایی بیرون می آیند ارزش علمی چندانی نخواهند داشت!
    چرا؟ چون اولا افرادی که وارد مقاطع تکمیلی در ایران می شوند فیلد تحقیقاتی آنها بر اساس علاقه انتخاب نمی شود بلکه بر این اساسا اینکه در کدوم دانشگاه قبول شده اند واینکه با کدام استاد بهتر میشه کار کرد! انتخاب میشه (از این واقعیت هم بگذریم که ادامه تحصیل به نوعی در ایران ناشی از فشارهای اجتماعی و اقتصادیه , فرهنگیه تا دغدغه علمی!).
    و اون چیزای که من می بینم بیشتر دانشجویان تکمیلی همگی به نوعی با اساتید خود درگیر شده اند و بندرت دلخوری پیش نیومده.
    پس عامل اول در پایین آمدن کیفیت کار تحقیقاتی و در نتیجه مقالات حاصله همینه.
    عامل دوم:آزمایشگاه تحقیقاتی یک تعریفی داره و بایستی حداقل استانداردهایی در اونها رعایت بشه اما در دانشگاههای درجه چندم جهانی(ایران) چنین انتظاری مضحک به نظر می رسدو در نتیجه در آزمایشگاههای غیر استاندارد علم و درنتیجه مقاله های غیر استانداری تولید خواهد شد.
    عامل سوم:یک آزمایشگاه تحقیقاتی مدرن سوپر وایزرو تکنسین های کارکشته در یک کلام تیم قوی دارد. اما در کدام دانشگاه ایران چنین تیم های قوی سراغ دارید آدرسشو به ما بدهید که ما خارج رو بی خیال بشیم!

عامل چهارم: ازکسی که تازه لیسانش تموم شده انتظار کار تحقیقاتی انتظار منطقی بنظر نمیاد و نقش استاد راهنما و تیم قوی تحقیقاتی در هدایت دانشجوی تازه کار حرف اول و آخررا می زند. اما شنیده ها و دیدهای بنده و احتمالا شما میگوید که استاد راهنما در ایران جز ایجاد اختلال در پروژه و فشار عصبی نقش دیگری ایفا نمی کند.

نتیجه گیری: بنده خودم از نزدیک دانشجویان زیادی را در ایران دیده ام که تنهایی به آزمایشگاه می روندو کار می کنند بدون اینکه اصلا کسی بالای سرشون باشن و اگرم هست ،بودنشون با نبودنشون تفاوت چندانی نمی کند،!و دست آخر هم دست به دامان دیتا سازی و سمبل کاری کردن می شوند وبی خود وقت خودشن رو تلف کر ده اند ومقاله ایی هم که چاپ میشه فقط دلخوش کن است! وگرنه نقشی جز ایجاد اختلال در تولید علم ندارند!. دونفر از دوستانم با 3 ساعت بله 3 ساعت در آزمایشگاه بودن یک مقاله در یک کنگره معتبر در اروپایی فرستادن باور نمیکنید موقعی که دوستم گفت پذیرفته شده من شاخ در آوردم! تازه به صورت اورال!
    بسیاری از بچه ها اسمشون در مقاله همدیگر می نویسند !

خلاصه سرتون رو در نیارم هدف این بود، زیاد دلتون رو به این مقالات خوش نکنید خارجی ها اگر از کیفیت دانشگاههای ایران خبر داشتند و از نزدیک از آزمایشگاههای ما بازدید می کردند ورابطه های غیر انسانی به اصطلاح اساتید را از نزدیک می دیدند و می دیدند که بر اساس چه ملا ک هایی از استادیاری به فول پروفسوری ارتقا پیدا می کردند!(معیارهای که فقط ویژه ایرانه) فکر می کنم یک تجدید نظر حسابی در چاپ مقاله های ایران و پذیرش دانشجو از ایران انجام می دادند.

اگر می بینید بچه ها اونور موفق می شوند بر اساس این است که واقعا از جونشون مایه می گذارند و شب وروز خودشون رو یکی می کنند که به سطح علمی دانشگاههای اونور برسن و گرنه موفقیتشون ربط چندان به سابقه علمیشون در ایران ندارد.

البته، اشتباه نشه ، این مشکل همه کشورهای توسعه نیافته است نه فقط ایران.

حرف آخر : تفات چندانی بین اون کسی که کار کرده و نکرده اما مقاله ساخته وجوده نداره(قابل تامل )

موفق باشید.
    هیچ به فردا نیاندیش!!..فردا اندیشه ای برای خود دارد!!..رنج هر روز برای آن روز کافی است!!..

ApplyAbroad Veteran
    shahrouz آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    PhD, Chemical Engineering- Monash Uni- Aus

پیش فرض پاسخ : تولیدمقالات با کیفیت پایین توسط دانشجویان ایرانی!

"پس طبیعیه که مقالاتی که از چنین دانشگاهایی بیرون می آیند ارزش علمی چندانی نخواهند داشت!"

در انتخاب یک دانشگاه به عنوان دانشگاه برتر ملاکهای بسیار زیادی مطرح هست که حضور دانشجویان خارجی، سطح امکانات و تعدد مقالات از اون جمله هست. اگر دانشگاه تهران بالفرض در رده بندی دانشگاههای برتر جهان قرار نمی گیره، نشان از ضعف مقالات نداره بلکه عوامل بسیاری در اون دخیل هستند. اتفاقا من با تجربه ای که در این 5-6 سال تحقیق داخل کشور پیدا کردم و با مقایسه کارهایی که دوستانم در خارج از ایران انجام می دهند به این نتیجه رسیدم که چاپ یک مقاله توسط یک دانشجو یا محقق ایرانی در اغلب موارد بسیار دشوارتر از چاپ مقاله توسط همان دانشجو در خارج از کشور است. زمانی که شما برای انجام پروژه تحقیقاتی خود، درگیر مواردی می شوید که در هیچ یک از کشورهای دنیا وجود ندارد. جدا از بحث مالی، به طور مثال اینکه شما مجبور شوید یک ماده که به وفور در مقالات و کارهای تحقیقاتی استفاده شده است را به صورتی قاچاق از کشوری خارج و به ایران وارد کنید!!!، یک ماده که هیچ کاربرد اتمی و جنگی و... ندارد بلکه کاربردی کاملا مرتبط با مقوله سلامت و پزشکی و... دارد ، تازه متوجه می شیم که چقدر اوضاع برای یک دانشجوی ایرانی دشواره. یک تحقیق که پروسه اولیه تهیه مواد و وسایل آن در یک کشور جهان سوم دیگر مانند ترکیه کمتر از یک ماه به طول می انجامد در ایران مستلزم صرف چندین برابر هزینه و دهها ماه فقط برای تهیه مواد و وسایل لازم است.

مواردی که شما می فرمایید عمومیت ندارد. لااقل شدت اونها اینقدر نیست که بتونه با دشواریهای انجام یک کار تحقیقاتی در ایران مقایسه بشه.
    از میان دو واژه انسان و انسانیت؛ ‬‫اولی در میان کوچه ها‬،‫و دومی در لابلای کتابها سرگردان است‬...
    PhD positions:Switzerland*** Netherlands***Norwa

ApplyAbroad Veteran
    pejman-Mech آواتار ها

همه چیزمون باید به همه چیزمون بیاد. اگرچه من به صورت کامل قبول ندارم حرفای Royal رو و نمیشه حکم کلی داد، اما خیلی از حرفای ایشون درسته. چیزی که خیلی واضح هست اینه که پرداختن به کمیت مقالات به جای کیفیت، دیتا سازی، شراکت در نوشته شدن اسامی افراد در مقالات و تقلب در مقاله نویسی خیلی زیاد شده در چند سال اخیر.
    از پاسخ دادن به سوالاتی که قابل پرسش در فروم هستند معذورم.

Senior Member krig1960 آواتار ها

سلام.
    ضمن احترام برای نظرات جناب Royal2009 از لحن مطلب ایشان اینگونه استنباط می کنم که این مطلب را با چاشنی دلخوری از یک مسئله شخصی نوشتند. به هر حال بد ندیدم نقدی بر مطلب ایشان داشته باشم. پیشاپیش عرض کنم قصدم دفاع از خودم یا اشخاص دیگر یا مبرا دانستن نهاد و سازمانی و جایی از چیزی نیست، بلکه صرفاً بیان نظرات شخصی در قالب یک مطلب انتقادی است.
    مطالبم را در دو بخش ارائه می کنم.
    در ابتدا فرموده اید
    "دانشگاهای ایران جزو اگر نگوییم بی کیفیت ترین بلکه کم کفیت ترین دانشگاهی دنیا طبقه بندی می شوند."
    برای اطلاع از صحت این حرف ابتدا بایستی مشخص گردد سنگ محک و معیار ما چیست ؟ آیا مبنای این حرف آن است که فرضاً ما خود را با کشورهایی مثل آمریکا، ژاپن، انگلستان، کانادا، چین و... مقایسه کرده ایم؟ اگر اینگونه باشد که جمله مزبور را نمی توان چندان معتبر دانست چون در عرف مقایسه دو چیز هم سنخ و هم سنگ را می توان مقایسه کرد. یعنی در مقایسه کیفیت دانشگاههای دو کشور بایستی عواملی همچون مساحت، جمعیت، موقعیت اقتصادی و سیاسی، بودجه پژوهشی تخصیص داده شده، سرانه آموزشی موجود، تعداد دانشجویان و خیلی از عوامل دیگر را لحاظ نمود. با این تعریف، ایران با کشورهایی مثل ترکیه، عربستان، مصر، پاکستان، مالزی و... که از نظر معیارهای فوق وضعیت مشابه ای دارند قابل مقایسه است. یعنی بایستی وضعیت علمی ایران را در گروه کشورهای مشابه خود سنجید، هر چند وضعیت علمی در میان همه کشورهای جهان هم مهم است منتهی پایین بودن رتبه علمی نسبت به کشورهای صنعتی را نمی توان مترادف با بی کیفیت بودن دانشگاههای داخلی دانست، بلکه مجموعه ای از عوامل در این قضیه دخیلند که البته صحبت در مورد این که علت شکاف علمی ایجاد شده بین ایران و کشورهای غربی چیست نیاز به بحث طولانی و مفصلی دارد که در حوصله این مطلب و خوانندگان آن نمی گنجد. اما بد نیست نیم نگاهی به وضعیت علمی ایران در میان کشورهای جهان از نظر تولیدات علمی در رشته های مختلف و از دید خود آنها بیندازیم:
    http://www.scimagojr.com/countryrank.php
    ملاک سنجش شاخص H-index است که جزو شاخص های نسبتاً معتبر است. (به طور ساده اگر این شاخص برابر n باشد یعنی فرد/مجله/کشور مورد نظر حداقل n مقاله با n بار مرجع دهی (استناد) در پایگاههای علمی معتبر (مثل ISI) دارد. مرجع دهی به کار خود در محاسبه شاخص نظر گرفته نمی شود.)
    هر چند رتبه کلی ایران چندان خوب نیست (55 که البته به خاطر چند رشته خاص است.)
    اما در رشته های مهندسی 37 است (با اختلاف کم پائین تر از مصر و بالاتر از آرژانتین، آفریقای جنوبی، تایلند، مالزی و همه کشورهای عربی غیر از مصر و...)
    http://www.scimagojr.com/countryrank...=0&min_type=it
    در مهندسی عمران 29 است (بالاتر از مکزیک، اتریش، فنلاند، روسیه، ایرلند و...)
    در کامپیوتر 40 است. (بالاتر از مالزی، اندونزی، عربستان سعودی و...)
    و بقیه رتبه بندی ها که خودتان می توانید ببینید. البته هدف این نیست که با دیدن فلان رتبه به جایگاه کشورمان دلخوش کنیم، هدف این است که بفهمیم آنقدرها که خودمان فکر می کنیم وضعمان بد نیست (به قولی آنقدر که خودمان توی سر مال می زنیم) و جا برای بهتر شدن هست. یک مشکل اساسی که این رتبه بندی ها با واقعیتی که می بینیم تطابق ندارد این است که هنوز ساز و کار مناسبی برای استفاده از خروجی علمی دانشگاهها در صنعت ما وجود ندارد، وگرنه از حیث تولید کار علمی با کیفیت در مقایسه با کشورهای مشابه خیلی عقب تر نیستیم.
    پایان بخش اول
    سلام دوستان، متاسفانه من نمیرسم تاپیکهای اینجا رو چک کنم، ضمن این که خیلی وقته اطلاعاتم به روز نیست، لطفاً سوالاتتون رو به صورت پیام خصوصی برای من نفرستین چون نمیتونم پاسختون رو بدم، با سپاس.

Senior Member krig1960 آواتار ها

بخش دوم
    ادامه از بخش اول
    فرموده اید
    "آخرین رتبه بندی که اعلام شده دانشگاهای ایران بهترینشون رتبه بالای 1100 داشتند."
    همان طور که مستحضر هستید موسسات متعددی رتبه بندی دانشگاهها را اعلام می کنند که اعتبار آنها دارای شدت و ضعف است و نمی توان به استناد یکی از آنها حکم کلی داد. در نقطه مقابل حرف شما در سال 2009 رتبه دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف در میان دانشگاههای مهندسی جهان توسط موسسه Times Higher Education Supplement برابر 112 و 145 اعلام شده بود. و برخی رتبه بندی ها حکایت از رتبه کل زیر 500 دانشگاه تهران و شریف دارند. (لینک منبع در زیر آمده است.)
    http://www.topuniversities.com/unive...sity-of-tehran
    http://www.topuniversities.com/unive...-of-technology
    البته همان طور که قبلاً عرض کردم از این رتبه بندی ها نمی توان برداشت های صفر یا صدی داشت. (یعنی نه می توان گفت این دانشگاهها کیفیت عالی دارند نه بی کیفیت هستند.)
    فرموده اید
    "پس طبیعیه که مقالاتی که از چنین دانشگاهایی بیرون می آیند ارزش علمی چندانی نخواهند داشت."
    این حرف نیز از نظر علم منطق دچار اشکال است. یعنی رابطه منطقی "فلان دانشگاه بی کیفیت است." پس " هر مقاله ای که از آن دانشگاه ارائه می گردد ارزش علمی چندانی ندارد." به راحتی با مثال نقض رد می شود، چون چه بسیار مقالاتی که توسط اساتید حاضر در دانشگاههای گمنام و کمتر معتبر داخلی، در ژورنالهای معتبر خارجی (بعضاً ISI ) چاپ می شود. (اگر روی این اصل توافق داشته باشیم که ISI ملاکی از اعتبار و کیفیت است. هر چند به شخصه به این قضیه اعتقاد چندانی ندارم ولی عرف قابل قبولی است.) در واقع نمی توان به این قضیه استناد کرد که چون رتبه دانشگاه پایین است ارزش انتشارات علمی آن هم پایین است، چون تولیدات پژوهشی یکی از ملاکهای اعتبار سنجی دانشگاهها هستند و نه همه آن. پس تصدیق می فرمائید نمی توان این قضیه را به زعم شما "طبیعی" دانست که نیست.
    در ادامه چهار عامل ذکر کرده اید که البته همه آنها مختص کارهای پژوهشی از نوع آزمایشگاهی است و قابل تعمیم به دیگر انواع کارهای پژوهشی مثل کارهای تحلیلی، عددی و... نیست هر چند برای کارهای پژوهشی آزمایشگاهی هم مثال نقض برای حرفهای شما فراوان است و نمی توان یک حکم کلی در این مورد صادر کرد.
    در مورد نتیجه گیری هم باز تصدیق می فرمائید که تجربه شخصی شما در یک مورد خاص، ملاک یک حکم کلی در مورد بی کیفیتی کارهای علمی نیست.
    فرموده اید
    "خلاصه سرتون رو در نیارم هدف این بود، زیاد دلتون رو به این مقالات خوش نکنید خارجی ها اگر از کیفیت دانشگاههای ایران خبر داشتند و از نزدیک از آزمایشگاههای ما بازدید می کردند ورابطه های غیر انسانی به اصطلاح اساتید را از نزدیک می دیدند و می دیدند که بر اساس چه ملا ک هایی از استادیاری به فول پروفسوری ارتقا پیدا می کردند!(معیارهای که فقط ویژه ایرانه) فکر می کنم یک تجدید نظر حسابی در چاپ مقاله های ایران و پذیرش دانشجو از ایران انجام می دادند."
    خب خدا را شکر که خبر ندارند، البته امیدوارم شما این خبر را به آنها ندهید. (جهت مزاح عرض کردم.)
    فرموده اید
    "اگر می بینید بچه ها اونور موفق می شوند بر اساس این است که واقعا از جونشون مایه می گذارند و شب وروز خودشون رو یکی می کنند که به سطح علمی دانشگاههای اونور برسن و گرنه موفقیتشون ربط چندان به سابقه علمیشون در ایران ندارد."
    خب این مطلب هم کاملاً دچار تناقض است. قطعاً اگر دانشجوی ایرانی در محیطی درس می خواند که از نظر علمی پایین و ضعیف بود، شرایط ورود به دانشگاههای خارجی را پیدا نمی کرد. یا به بیان دیگر اگر سابقه علمی دانشجوی ایرانی در داخل بی ارزش بود در پروسه انتخاب دانشجو که بسیار هم رقابتی است همان اول حذف می شد چون تصمیم گیرندگان خارجی می توانستند این استدلال را بکنند که چون این فرد ایرانی است پس در دانشگاههای بی کیفیت درس خوانده و رزومه اش قابل ارزیابی نیست. اتفاقاً یکی از نکات مورد تاکید دوستانی که تجربه تحصیل در خارج را دارند این است که دانشجویان ایرانی به دلیل سختگیری هایی که در دانشگاههای ایرانی بر روی مطالب پایه و تئوریک و تولید کارهای پژوهشی می شود از نظر سواد تئوریک و تجربه پژوهشی به مراتب نسبت به همتایان خارجی خود قوی ترند. متاسفانه لینک ویدیو مورد نظر را نیافتم اما چند وقت پیش ویدیویی در سایت یوتیوب با موضوع سخنرانی یکی از اساتید مهندسی برق یکی از دانشگاههای معتبر آمریکا (شاید استانفورد) منتشر شده بود و ایشان در سخنانش بارها تاکید می کرد که فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف از نظر پایه علمی بسیار قوی هستند و ایشان تاکید می کرد که ترجیح می دهد برای جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی با فارغ التحصیلان این دانشگاه همکاری کند. البته این قضیه مختص به برق شریف نیست بسیاری از دانشگاهها و رشته های دیگر داخلی را هم شامل می شود.
    فرموده اید
    "حرف آخر : تفات چندانی بین اون کسی که کار کرده و نکرده اما مقاله ساخته وجوده نداره(قابل تامل )"
    این مطلب شما جدا از قابل تامل بودن قابل بحث است. در مورد تفاوت فردی که واقعاً کار کرده و فردی که عددسازی کرده همین بس که گفته اند: "پسته بی مغز چون لب وا کند رسوا شود."، قطعاً کسی که سطحی کار کرده و در مورد موضوعی به اندازه کافی دقیق نشده است بعدها چه برای مصاحبه علمی ، چه برای دفاع از تز و... دچار مشکل خواهد شد. درست است برخی افراد با یک سری روشهای خاص یا به قول خودشان "زرنگی" امتیازات و جایگاههای علمی به دست می آورند منتهی یک فرد اهل فن به راحتی به ضعف علمی آنها پی خواهد برد.
    اما در پایان این که ما چه استفاده ای می خواهیم از این بحث ها بکنیم:
    1 - تصدیق می فرمائید کیفیت دانشگاههای داخلی تا حدی تحت تاثیر دانشجو و استاد است لیکن عوامل دیگری هم در این قضیه دخیلند پس نمی توان تمامی تقصیرها را گردن یک قشر (استاد یا دانشجو و...) انداخت.
    2 - شکی نیست که در وضعیت فعلی مقاله ابزاری برای تقویت رزومه دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج است. یک دلیل این مسئله به دلیل تقاضای آن سوی آبهاست. به قولی گفته اند" " تا تقاضایی نباشد عرضه ایی هم در کار نخواهد بود." یعنی دانشجویان ایرانی این مهارت را دارند که مقاله را چطور بنویسند و کجا چاپ کنند تا آن فرد مورد نظر خارجی بخواند و بپسندد و نظرش جلب شود. یک دلیل هم فشارهای موجود از طرف دانشکده ها و دانشگاهها برای استخراج مقاله از کارهای پایان نامه جهت کسب نمره تشویقی یا جبران کمبودها و جریمه هاست که متاسفانه روند صحیحی نیست. در هر صورت با توجه به این که امروزه اکثر افراد چه در داخل و چه در خارج در سنجش ارزش ها رویکردی پراگماتیک دارند (یعنی ارزش هر چیز را با هدفی که برآورده می کند می سنجند نه با ارزش ذاتی آن) ، مقاله نیز چون افراد را به هدفشان نزدیک می کند چیز ارززشمندی شده است، طبیعی است اگر این هدف از این طریق برآورده نشود داشتن مقاله نیز ارزش چندانی نخواهد داشت.
    3 - تصدیق می فرمائید که ضعف عده ای یا بخشی در تولید کارهای علمی را نمی توان با ضعف همه افراد فعال در این زمینه دانست. و مهمتر از آن، این که نمی توان از این قضیه اینطور برداشت کرد که پس تولید کار علمی یا زحمت کشیدن برای به ثمر رسیدن یک مقاله کار عبث و بیهوده ای است.
    4 - یک دلیل پیشرفت کند ما در کارهای علمی این است که هیچگاه برای اصلاح نواقص از خودمان نمی خواهیم شروع کنیم. یعنی تا می توانیم آیه یاس می خوانیم و از زمین و زمان می نالیم که البته آسانترین کار موجود است. به نظر می رسد ذکر واقعیت ها در مورد نواقصی که اکثراً از آن مطلع هستند اگر با هدف اصلاح باشد خوب است اما اگر با هدف ناامیدی و سرخوردگی باشد هیچ کمکی به بهبود اوضاع نمی کند. بهتر است ببینیم با وضعیت فعلی برای بهتر کردن اوضاع چه کاری از دستمان بر می آید. مسائلی همچون داده سازی، تقلب علمی، کیفیت پائین برخی کارها جزو مسائلی است که اکثر افراد آکادمیک در داخل از آن مطلعند و ذکر آنها برای پرهیز از دچار شدن به آنها بسیار نیکوست منتهی تعمیم دادن آنها به کل جامعه علمی و نتیجه گیری از آنها با لحنی ناامیدانه هیچ دستاورد مفیدی ندارد.
    5 - دوست عزیز باور بفرمائید آنقدر که ما خودمان، خودمان را تحقیر می کنیم غربی ها جرات تحقیر کردن ما را ندارند. با وضعیت تحریم ها و بی عدالتی هایی که در حق جامعه علمی ایران می شود داشتن همین جایگاه هم افتخارآمیز است، هر چند قبول دارم نواقص فراوان است و برخی از افراد دانسته یا ندانسته مسائلی همچون تقلب علمی در مجلات خارجی و... را مرتکب می شوند و به حیثیت علمی بقیه لطمه می زنند اما باز هم این مسائل دلیل بر نتیجه گیری به سبکی که شما ارائه دادید نمی شود.
    امیدوارم همه ما در هر جایگاهی که هستیم صرفاً برای بهتر شدن بکوشیم نه آن که صرفاً حسرت نداشته ها را بخوریم.
    موفق باشید.
    ویرایش توسط krig1960 : August 31st, 2010 در ساعت 05:03 PM
    سلام دوستان، متاسفانه من نمیرسم تاپیکهای اینجا رو چک کنم، ضمن این که خیلی وقته اطلاعاتم به روز نیست، لطفاً سوالاتتون رو به صورت پیام خصوصی برای من نفرستین چون نمیتونم پاسختون رو بدم، با سپاس.

ApplyAbroad Veteran
    shahrouz آواتار ها
    رشته و دانشگاه

درود
    واقعا در این شرایط بیان چنین مسائلی چیزی جز خودزنی به حساب نمیاد. شما اگر برای انجام یک تست نیازمند ارسال ماده به نروژ و سپس دست یابی به نتایج بودید هرگز این مسائل رو عمومیت نمی دادید.
    مقالات چینی ها و کره ای رو که بررسی کنید گاها حتی 10 نفر در مقاله حضور دارند. کیفیت کاری هم که انجام دادند خیلی بیشتر از کار ایرانی ها نیست. دیتاسازی کمتر از ایرانی ها انجام نمی دهند. در شرایط تحریم و تحقیر و... هم قرار ندارند. لااقل این دید رو که ایرانی ها دیتاسازی می کنند و مقالاتشون کیفیت کمی داره، عمومیت ندهیم.
    از میان دو واژه انسان و انسانیت؛ ‬‫اولی در میان کوچه ها‬،‫و دومی در لابلای کتابها سرگردان است‬...

ApplyAbroad Veteran
    pejman-Mech آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shahrouz نمایش پست ها
    درود
    واقعا در این شرایط بیان چنین مسائلی چیزی جز خودزنی به حساب نمیاد. شما اگر برای انجام یک تست نیازمند ارسال ماده به نروژ و سپس دست یابی به نتایج بودید هرگز این مسائل رو عمومیت نمی دادید.
    مقالات چینی ها و کره ای رو که بررسی کنید گاها حتی 10 نفر در مقاله حضور دارند. کیفیت کاری هم که انجام دادند خیلی بیشتر از کار ایرانی ها نیست. دیتاسازی کمتر از ایرانی ها انجام نمی دهند. در شرایط تحریم و تحقیر و... هم قرار ندارند. لااقل این دید رو که ایرانی ها دیتاسازی می کنند و مقالاتشون کیفیت کمی داره، عمومیت ندهیم.
    بنده عمومیتی ندادم چیزی رو. گفتم در چند سال اخیر خیلی زیاد شده! و فکر نمی کنم کسی باشه که این رو تکذیب کنه.
    در ضمن وقتی که دانشگاه دانشجو رو مجبور می کنه که مقاله باید بده (رو باید تاکید می کنم)، می شه انتظار داشت که سطح مقالات و تاثیر اون مقاله در علم چی هست...
    بحث و مثال و موارد خیلی زیاده، من فکر نمی کنم اینجا جاش باشه... ولی این که آدم از انتقادات انتقاد کنه و بگه تو سر خودزنی، رویه غلطی هست به نظرم. موفق باشید.
    از پاسخ دادن به سوالاتی که قابل پرسش در فروم هستند معذورم.

ApplyAbroad Veteran
    shahrouz آواتار ها
    رشته و دانشگاه

پژمان عزیز منظور من کلی بود. . ولی من این عبارت رو که رویال عنوان کرد رو من مصداق بارز خودزنی می دونم.

"خلاصه سرتون رو در نیارم هدف این بود، زیاد دلتون رو به این مقالات خوش نکنید خارجی ها اگر از کیفیت دانشگاههای ایران خبر داشتند و از نزدیک از آزمایشگاههای ما بازدید می کردند ورابطه های غیر انسانی به اصطلاح اساتید را از نزدیک می دیدند و می دیدند که بر اساس چه ملا ک هایی از استادیاری به فول پروفسوری ارتقا پیدا می کردند!(معیارهای که فقط ویژه ایرانه) فکر می کنم یک تجدید نظر حسابی در چاپ مقاله های ایران و پذیرش دانشجو از ایران انجام می دادند."

اوضاع به اندازه کافی واسه ما ایرانی ها بد هست. هر روز استرس آزمون زبان و ویزا و وسایل ومواد و...

ApplyAbroad Veteran
    shahrouz آواتار ها
    رشته و دانشگاه

البته اینکه اخلاقیات در مقالات ما به موازات جامعه کاهش یافته بحث دیگریه که تو اپلای ابرود نمی گنجه. نکته جالبی که من به اون برخوردم اینه که برای پذیرش در دوره دکترای داخل با وجود اینکه مقاله ای که از تز خارج شده همون طور که دوستان اشاره کردند بیشتر حالت اجباری داشته و تنها قسمتی از کارهای تز رو دربر می گیره ولی از اهمیت بیشتری در مقایسه با سایر مقالات برخورداره. سوالی که همیشه برای خود من بود این بود که آیا در خارج از ایران برای پذیرش به همین شکله؟

ApplyAbroad Champion
    فراز آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    University of Essex, Econometrics

خدا رحمت کنه e-goft رو جای خوبی برای این بحث ها بود:-)
    حقیقتش از صبح تا حالا دارم روی این تاپیک فکر میکنم و اینکه ایا نظری در این تاپیک بدم یا نه
    اول می خواستم نظر شخصیم رو بگم که مثلا رشته با رشته متفاوته و خیلی از رشته ها اصلا نیازی به آزمایشگاه و امکانات نداره(مثل رشته من) ولی وضع از رشته های ازمایشگاهی به مراتب خراب تره و نتیجه گیری کنم که ریشه مشکل رو باید در جای دیگه جستجو کنیم.یا اینکه بعضی از ما برای تحصیل می ریم و بعضی به بهانه تحصیل ولی در نهایت همه هدفمون گرفتن پذیرش از بهترین دانشگاه ممکن است.تعداد کسانی هم که می خواهند از ایران بروند روز به روز داره بیشتر می شه(به قول یکی از دوستانم که در امریکا درس می خونه تو این دو سال تعداد دانشجویان ایرانی در امریکا از هندی ها هم بیشتر شده) پس طبیعیه با افزایش کمیت کیفیت کاهش پیدا کنه ولی در کنارش تحقیقات خوبی هم انجام می شه که نمی توان انکارش کرد.
    ولی حقیقت اینه که واقعا این بحث ها کمک چندانی به ما نمی کنه.ما کشوری هستیم با محدودیت های خاص که همه این محدودیت ها رو می شناسیم و اگه می خواهیم به هدف مشترکی که داریم برسیم باید برایش تلاش کنیم و با محدودیت ها کنار بیایم.
    از بحث خودم دور نشم منظور من از همه این بحث ها اینه به جای اینکه تاپیک بزنیم که مقالات ایرانی ها ضعیف شده بهتر بود یک تاپیک میزدیم که چه جوری این مشکل رو رفع کنیم.با به قول دوستان خود زنی کردن مشکلی حل نمی شه.این تاپیک امروز ایجاد شده و تو یک روز 10 تا پست از بهترین قدیمی ترین اعضای فروم که یا مدیرن یا مدیر بودن زده شد ولی تاپیک مربوط به مقالات در بخش رشته های درسی گاها 10 تا پست درست حسابی هم توش نیست.من فقط اینجوری نتیجه می گیرم که ما عادت داریم انتقاد کنیم ولی ایا برای بهبود کاری کردیم؟
    Some dance to remember, some dance to forget

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین