صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 59

موضوع: مشکل من در آمادگی برای امتحان :نداشتن پشتکار......کسی میتونه راهنمایی کنه؟

Member Aranjuez آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    معماری شهید بهشتی

پیش فرض پاسخ : مشکل من در آمادگی برای امتحان :نداشتن پشتکار......کسی میتونه راهنمایی کنه؟

من یه پیشنهاد دارم. اونم اینه که اگر توی هزینه مشکلی ندارین یه بار برین امتحان تافل (یا ایلتس) رو به صورت آزمایشی شرکت کنین. وقتی نمره اش بیاد و سطح خودتون رو بفهمین، اگر خیلی پایین بود تکون می خورین و حسابی می افتین تو خط زبان خوندن. اگر هم بالا بود که فبها!

Junior Member $Farzad$ آواتار ها

پیش فرض پاسخ : مشکل من در آمادگی برای امتحان :نداشتن پشتکار......کسی میتونه راهنمایی کنه؟

سلام دوستان
    خیلی وقتا مشکلات اینچنینی نه بخاطر بی هدف بودن و نه بخاطر بی انگیزگی, بلکه بعلت عدم شناخت درست از خودمون و تواناییهامونه که نتیجش میشه برنامه ریزی غیر واقع بینانه. خیلی از ماها خودمون رو اونجوری میبینیم که میخوایم باشیم نه اونچه در واقعیت وجود داره مثلا اگه مثل خودم حافظه ضعیف دارین یا هر ضعف دیگه ای نباید این ضعفها رو در برنامه ریزیها بخصوص در کوتاه مدت نادیده بگیرید. تو برنامه ریزیها این اتفاق مخصوصا زمانی میفته که خودتونو سرشار از شور و انرژی برای رسیدن به هدفها احساس میکنید در اینجور مواقع ذهن بگونه ای عمل میکنه که مشکلات و نقاط ضعف رو کوچیک و تواناییها رو بزرگ جلوه میده و در واقع کارش پوشوندن ضعفها و بزرگنمایی توانمندیهاست (البته این با وجود شرطی که در پایین میگم خیلی هم خوبه) بنابراین تصمیمات و برنامه ریزیها هم بر اساس تصویری غیر واقعی یا حداقل Biased از خودمون خواهد بود. یک راه حل تقویت قوه ی دیگری از قوای ذهنیه که حتما خیلی بهتر و بیشتر از من با اون آشنا هستید, هوش هیجانی یا Emotional Intelligence , قو ایی که یکی از کاراش اینه که به آدم توان خود انتقادگری میده و نمیذاره تا در اوج احساسات, ذهن فریبتون بده. خلاصه, من معتقدم عامل اکثر شکستها نه کمبود اعتماد بنفس که بر عکس اعتماد بنفس زیادیه, اعتمادبنفس کاذبی که زاییده ی تصویری غیر واقعی از خوده, خودی با تمام ضعفها و قوتهاش که همگی باید در مرحله ی اول بپذیریمش و اونو برسمیت بشناسیم و بعد, بر طبق اون برنامه ریزیها و تصمیم گیریها رو صورت انجام بدیم.
    عافت بزرگ دیگه ای که بر سر راه برنامه ریزی و عمل به اون و همچنین اتخاذ تصمیمات و انتخاب ها وجود داره, پیروی از تمایلات و گرایشهای آتشین ولی سطحی نفسانی, یا همون Impulsive بودنه. شخص impulsive با هر بار هجمه ی احساسات و تمایلات اعم از خشم, اندوه, یاس, شور و انرژی, لذت طلبی و غیره, خیلی سریع پیرو اونها اقدام به تصمیم سازی میکنه و مثل برگی میمونه که در طوفان احساسات و تمایلاتش (فرامین ذهنش) اسیره و دائم به این سو و آن سو میره و از این اسارت رنج میبره و حتی احساس میکنه هیچ کنترلی بر اتفاقاتی که در زندگیش رقم میخوره نداره. یکی از دوستان در همین تاپیک گفته بودن که در یک سال گذشته بین مطالعه سه زبان انگلیسی, فرانسوی و روسی دائم در حال جابجایی بوده و هی شل کن سفت کن در میاورده و این شاخه اون شاخه میکرده که احتمالا همین مشکلو دارن ایشون.
    راه حل (درمان): مطالعه و افزودن به دانش میتونه به کسب شناخت و گسترش افق دید در هر زمینه ای کمک کنه ولی دانستن همونجوری که برخی از دوستان گفتن تضمینی بر عمل کردن نیست حتی انگیزه و باور داشتن هم نیست بلکه شناخت و تعهد کلیده. کسی که به شناخت درست از خود میرسه عاشق خودش با تمام خوبیها و بدیهاش میشه و وقتی عاشق بود بهترینها رو که خود او بر اساس همون شناخت برای خودش تعریف کرده, میخواد و طلب میکنه. بدنبال شناخت, عشق, و طلب دردمندی متعهدانه میاد که او رو بسمت اون بهترینها و خودی که آرزو میکنه پیش میبره. بنابراین جرقه ی اول رو شناخت میزنه و بقیه ی اتفاقات یکی پس از دیگری بدون اینکه خود شخص تلاشی براشون بکنه رخ میدن. یک واقعیت تلخی که وجود داره اینه که ما خیلیامون اینقدر با خودمون منصف نیستیم که بتونیم خودمون رو آنالیز کنیم و حتی بعضی وقتها خودمونو گول هم میزنیم. اینجور اشخاص نیاز به یک شخص دومی دارن که منصفانه و بدون پیش فرضها و پیش داوریهای مقرضانه یا غیر مقرضانه آینه ای باشه که خود واقعیشون رو با تمام پیچیدگیهاش بهشون نشون بده و در مرحله ی بعد مثل فتوشاپ! باشه براشون تا باکمک او بتونن خودشون رو روتوش کنن و به اون بهترینهایی که میخوان برسن این شخص دوم یک مشاور خبره است که ما ایرانیا ازش فراری هستیم.
    روش درمانی ( CBT ( Cognitive Behavioral Therapy به همه ی اونهایی که از خودشون و عملکردشون ناراضیند کمک میکنه خودشونو پیدا کنن و بکمک یه مشاور روانشناس بر احساسات و گرایشها و تمایلات و از همه مهمتر وقتشون مسلط و در برابر دروغهای جذاب ذهن ایمن بشن. اطلاعات بیشتر در رابطه با CBT :
    موفق باشید What is CBT? http://nacbt.org/whatiscbt.htm

Junior Member $Farzad$ آواتار ها

تو پست قبلیم حرفای کلی خیلی زدم اما از اونجاییکه یک عامل عمده در دلسرد شدن و تنبلی کردن, ضعف برنامه ریزی و بعد شکست برنامه و افت روحی و نامیدی پس از اونه میخوام اینجا باختصار به یه راهکار عملی برای برنامه ریزی واقع بینانه بپردازم. چند اصل اساسی در برنامه ریزی:
    1) کمی کردن هدفتون در بلند مدت (مثلا اون منابع و materialی که باید واسه امتحان مطالعه بشه)
    2) تعیین طول دوره ی برنامه ی بلند مدت که از چند هفته تا چند ماه میتونه باشه (با متدی که در پایین میگم)
    3) ریز کردن هدف به اهداف کوچک طی برنامه ی کوتاه مدت در بازه های زمانی کوتاه مثل یک هفته (با متدی که در پایین خواهم گفت)
    4) دست کم گرفتن خودتون در لحظه ی برنامه ریزی!
    تجربه ثابت کرده که افراد موقع برنامه ریزی کردن زیاده ذوق زده و به اصطلاح خودون جوگیر میشن پس باید از قبل خود رو در برابر وسوسه ی یه برنامه ریزی کته کلفت آماده کرد. ضمنا بازم تجربه نشون داده که با رسیدن به اهداف کوچک بطور مداوم میشه همون میزان روحیه و اعتماد بنفسی رو که از دستیابی به اهداف بزرگ حاصل میشه بدست آورد. همچنین اگه طی اجرا احساس کردید برنامه زیادی سبکه و میتونید بهتر باشید راه تجدید نظر بازه و اتفاقا روحیه و اعتماد بنفس هم بالاتر خواهد بود.
    5) انتخاب هدف (در اینجا متریالی که باید مطالعه شود مثل کتاب لغت و غیره)
    متناسب با میزان زمانی که در اختیار دارید
    ( اگر در محدودیت زمانی بسر میبرید مثلا چند ماه به امتحاهای تافل یا GRE مانده باشد)
    ویا برعکس, تعیین زمان متناسب با متریال مورد نظر
    ( البته مشکلی که اینجا معمولا پدید میاد اینه که همون وسوسه ای که گفتم میاد سراق آدم تا هدفا رو خیلی بزرگ بگیرید و قفسه هاتونو مثل اون دوستمون پر کنید از کتابهایی که ممکنه هیچ وقت ورق نخورن)

واما متد زمان بندی واقع بینانه:
    برای اینکه به اصل 5 ,واقع بینانه و اصولی عمل کنید باید خیلی ساده خودتن رو بیازمایید
    و دو سه روز اختصاص بدید به این کار. مثلا فرض کنیم یکی هست که میخواد برای تافل و GRE آماده شه
    و میتونه 6 ساعت در روز به مطالعه اختصاص بده برای اینکه به یه تقسیم بندی زمانی درست
    منطبق با اصول 1و2 برسه باید تو برنامه ی آزمایشی برنامه رو فقط بر اساس یک تقسیم بندی اولیه,
    بدون اینکه مشخص کنه چقدر ازمطالب مثلا چه تعداد لغت و غیره باید مطالعه بشه بچینه
    و بعد خودش رو بسنجه و ببینه در اون روز چه عملکردی داشته و آیا این میزان عملکرد
    و پیشروی درسی او رو به هدف بلندمدتش در اون محدوده ی زمانی میرسونه یا نه.
    اینجوری کاملا دستش میاد که در یک روز و یک ماه و یک هفته چقدر میتونه کار انجام بده
    کاملا عملی و واقع بینانه. اینجوری کلی کتاب سر خودش آوار نمیکنه تو دو ماه GRE بده
    وربال بشه شیشصد هفصد یا دو سه ماهه 504 و اسنشیال و... رو صفرکیلومتر بخونه کلی کتابرو هم
    در نظر بگیره که بزنه IBT بشه 110 .
    البته برنامه ریزی و حفظ حد اکثر عملکرد و احساس موفقیت و روحیه دارای ریزه کاریها و پیچیدگیهای زیادیه, ولی فکر میکنم این رویکرد برای شروع خیلی عملی و مناسب باشه.
    ویرایش توسط $Farzad$ : September 16th, 2010 در ساعت 10:45 PM

Junior Member Anamehr آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    روانشناسی

منم فکر می کردم پشتکار ندارم. اما بعدا فهمیدم چیزی که کمبودش رو عدم پشتکار می خوندم در واقع عدم انگیزه ی کافی بود.
    همیشه یه دلیلی بود یا فکر می کردم هنوز وقت دارم یا فکر می کردم زبانم چندان هم بد نیست و به وقتش خودم رو می رسونم.
    صادق بودن با خود موضوع مهمیه
    از موضوع امتحان دادن تا اینکه بفهمی در چه سطحی هستی خوشم اومد.
    اما من خودم به شخصه چطوری با پشتکار شدم؟
    وقتی رفتم چند تا آموزشگاه معتبر امتحان تعیین سطح دادم و کنارش هم گفتم زمانم کمه
    وقتی درموندگی رو تو چهره شون دیدم که برمی گشت به کم کاری خودم حسابی زیر و رو شدم. البته بدجوری هم به غرورم هم برخورد
    .
    یه راه حل دیگه: حتما یه نفر که باهاش رودربایستی دارین رو تو جریان کارهاتون بذارید. مثلا یه استاد. یه فامیل.. یکی که وقتی ازتون می پرسه داری چی کار می کنی؟ حتما جواب خوب دادن بهش براتون مهم باشه
    هیچ وقت ندیدم پرنده ای رو زمین بخزد

Member

فقط یادتون باشه اگه از این نقطه دارید شروع میکنید (کمبود انگیزه و هوش هیجانیه پایین و پشتکار کم) بهتره فعلن فکره خارج رفتن رو از سرتون بیرون کنید. چون تا به سازماندهی مناسب (بخونید تعادل احساسی یا بلوغ شخصیتی) برای شروع راه برسید دسته کم 2-3 سال وقت میخاید بعد هم که تازه میخاید شروع کنید!!! تا اون موقع کی زندست کی مرده!!!
    پیروز باشید.
    از تأخیر پریشان مشو، چونان کسی که میفهمد منتظر بمان؛ آنگاه که جان برخیزد و فرمان دهد، خدایان آماده اطاعتند.

Junior Member

فقط کافی تصمیم بگیرید من دوستی می شناسم که سیگار کشیدن چندین وچند ساله و روشن کردن سیگار با سیگار و در یک لحظه ترک کرد.

خودم هم هر روز 1 ساعت 6 صبح ورزش می کنم.صبح که ساعت زنگ می زنه اصلا فکر نمی کنم فقط کاری و که قرار گذاشتم انجام بدم انجام می دم حتی در حد شکنجه هم شده.
    ولی زبان و واقعا دوست دارم .

Junior Member

هدف بزرگ تلاش بزرگ می خواد

Junior Member omid_ekrami آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    نساجی - آزاد

سلام به همگی .جادوی فکربزرگ بدون شک زیباست و راه کار های خوبی داره امادر این مورد بحث : من عاقل ترین انسان دنیا هستم / اردال دمیر قیران / حسین ولی زاده / نسل نو اندیش می گه : برنامه ریزی کنید :طبق برنامه 6 صبح ورزشه ولی شما میخوابید .7 صبح حمام و صبحونه می خوابید .و بعد . . . . . میگه یک هفته بنویسید چه کردید . . .بعد بگید 6 صبح زنگ ساعت برنامه اجرایی خواب * 7 صبح زنگ ساعت برنامه اجرایی خواب ( یعنی هر کاری کردید تا حالا ) در یک کلام از خودتون بدتون می آد و به یه جورعذاب وجدان پیدا میکنید . وقتی یک هفته تون رو می بینید دلتون می خواد کار مفید انجام بدید.واسه برنامه، خواب اجباری باشه خود به خود خوابت نمیبره . چون اجباره ! و یک اهرم دیگه برنامه کوچک هدف کوچک پاداش کوچک و پله پله تا هدف بزرگ . یعنی برای مدت زمان مشخص هدف مشخص داشته باشید یک هفته 7 صفحه یعنی هر روز یک صفحه دیگه !!!! نه ! شما باید در 3 روز یا 4 روز این این 7 صفحه رو تموم کنید و در روز مانده دوباره بخونید تا چیزی های جدید رو کشف کنید .قورباغه رو قورت بده /برایان تریسی فقط میتونم بگم در مورد این کتاب سکوت ، چرا که سرشار از ناگفته هاست . شاد باشید .

Junior Member

سلام به همه دوستان. میگم شما چرا به روانشناس مراجعه نمی کنید؟ درسته دوستان نظرات خیلی خوبی دادند اما باید بدونیم که هر اندازه که یک گروه مثل گروهی که دارند اپلای می کنند نکته مشترک با هم دارند، به همون اندازه هم از هم متفاوتند. بنابراین بعضی وقتا این نظرات که میتونه برای همه به کار بره، می تونه مشکل آفرین هم باشه. هرکسی ویژگی های خودشو داره و من به عنوان یه روانشناس می خوام یه سوال از خودتون بپرسین که با اپلای کردن به چی می تونین برسین که الان ندارین؟ کجای زندگیتون تغییر می کنه؟ اول باید جای خالی اون چیزو پیدا کنید، بعدا هدف بذارین چون خیلی وقتا ما یه اهدافی انتخاب می کنیم که نمی دونیم واسه چی انتخاب کردیم؟ مثل این که اول باید حساب بانکی تونو خالی کنین که بدونین پول چه ارزشی داشت؟

سلام دوست من.
    خیلی دوس دارم تا حدی که از دستم بر میاد کمکت کنم.
    از دوستانی که همیشه نمره READING شون 25 یا 26 میشه تقاضا دارم مرا راهنمایی کنند.
    من هر کار میکنم ریدینگم تقویت نمیشه. دامنه لغاتم خیلی وسیعه ولی نمیدونم مشکل از کجاست.
    به امید موفقیت همتون.