نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: آشنايي با سيستم تبديل تجربه كاري به مدارك تحصيلي (VAE)

ApplyAbroad Veteran
    saman_shahin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Law, aiuctb.ac.ir

پیش فرض آشنايي با سيستم تبديل تجربه كاري به مدارك تحصيلي (VAE)

با سلام به دوستان عزيز
    در اين تاپيك سعي ميكنيم در مورد سيستم تبديل تجربه كاري به مدارك تحصيلي در نظام آموزشي فرانسه صحبت كنيم.
    ... Aimons, gardons espoir, restons optimistes et nous changerons le monde - Jack Layton ...

ApplyAbroad Veteran
    saman_shahin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Law, aiuctb.ac.ir

پیش فرض پاسخ : آشنايي با سيستم تبديل تجربه كاري به مدارك تحصيلي (VAE)

اول از همه بگم كه تمامي مطالبم رو از اين سايت و سايتهاي مربوط به تحصيل در فرانسه كه همگي به همين سايت لينك دادن، ميگم:
    http://www.vae.gouv.fr
    حالا ميريم سروقت لينكها بعد ميريم سروقت خلاصه همه ي اين لينكهايي كه گذاشتيم و به زبان ساده و خيلي كلاسه براتون توضيح مي دم كه چطوري هست و چكار بايد بكنيد.
    فرم مخصوص درخواست valide كردن سابقه كاري مرتبط با رشته:
    http://www.vae.gouv.fr/_pdf/cerfa12818_01.pdf
    دوستاني كه خيلي دلشون ميخواد خودشون مطالعه كنن اين لينك اطلاعات شسته رفته تر و طبقه بندي شده تري داره:
    http://www.cariforef-mp.asso.fr/1-13...experience.php
    اينم يه لينك ديگه:
    http://www.industrie.gouv.fr/vae/7-succes.htm

فايل پيوسته هم فرهنگ اصطلاحات مربوط به پروسه ي VAE هست:
    تصاویر پیوست فایل‌های پیوست
    ویرایش توسط saman_shahin : January 16th, 2011 در ساعت 12:46 PM
    ... Aimons, gardons espoir, restons optimistes et nous changerons le monde - Jack Layton ...

ApplyAbroad Veteran
    saman_shahin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Law, aiuctb.ac.ir

يه مقدمه كوتاه و چند تا نكته مهم:
    VAE مخفف Validation des Aquis d'experienceهست كه در اين سيستم شما عنوان شغلتون رو همراه با شرح وظايفتون در طول سابقه ي كاريتون ترجمه ميكنيد و رسمي و براي valide كردن اون سابقه كاري با مدركي كه مورد تاييد دانشگاه هاي فرانسه باشه اقدام ميكنيد.
    يه چيزي رو هم بگم كه تا اونجايي كه من فهميدم اين سيستم براي پذيرش از دانشگاه هاي فرانسه براي افرادي هست كه سابقه كاري دارن. نه اينكه سابقه بديد، ليسانس بگيريد. من خودم براي فوق دارم پذيرش مي گيرم ولي چون رشته اي كه مي خوام در ايران نيست ولي سابقه كاريش رو دارم، معادل ليسانس براي من صادر ميكنن تا بتونم براي فوق پذيرش بگيرم. حالت ديگه ايش رو نميدونم ميتونيد بپرسيد خبرشم به ما بديد...............

چند تا نكته مهم:
    1- valide كردن براي هر شخص حقيقي بدون توجه به سن و مليت و سطح تحصيلات صورت ميگيرد و مي بايست حداقل سه سال سابقه كار آورده بشه. سابقه كار شما مي تونه همراه با حقوق باشه يا كارورزي (بدون حقوق) و يا بازنشسته باشيد. داخل فرانسه يا خارج از اون. به طور پيوسته يا پاره پاره (چند وقت به چند وقت) پارت تايم يا تمام وقت. ولي اگر حقوق بگير هستيد بايد از محل كارتون گواهي مالي بگيريد.
    2- عموما پروسه ي وليده كردن آنلاين نيست و بايد حضوري به مراكز campusFrance در منطقه سكونت خودتون مراجعه كنيد تا بتونيد اين كار رو بكنيد.
    3- هر فرد مي تونه براي يك مدرك يك بار درخواست بده و در مورد مدارك مختلف كه در رشته هاي مختلف هست، حداكثر تا سه مدرك رو ميتونه درخواست بده.
    4- گروهي كه مسئوليت valide كردن مدارك شما رو دارند، مثل يك مشاور شما رو راهنمايي ميكنن كه اگه احتمالا رشته تون رو اشتباه انتخاب كرديد و يا بهتر باشه كه رشته ديگه اي رو انتخاب كنيد، بهتون كمك مي كنن.
    ویرایش توسط saman_shahin : January 16th, 2011 در ساعت 01:11 PM

ApplyAbroad Veteran
    saman_shahin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Law, aiuctb.ac.ir

خوب حالا ميرسيم سروقت پروسه ي VAE:
    1- اول تصميمتون رو ميگيرد و دنبال عنوان شغليتون ميگرديد. ميتونيد از اين سايتها استفاده كنيد و عنوان و شرح دقيق شغليتون رو دربياريد:
    http://dico.monemploi.com ---------------- http://tech-doc.cegeptr.qc.ca -------------- از اين سايت هم ميتونيد انجمن ها و رشته تون رو پيدا كنيد: http://ch.monemploi.com/default.html
    در ضمن ميتونيد از گوگل استفاده كنيد و اون رو ترجمه كنيد. ولي دقت كنيد كه ريز توضيحات رو بخونيد و حتي شغلهايي رو هم كه شبيه شغل شما هستند رو هم توي اين فهرست بياريد.
    2- سوابق كاريتون رو جمع و جور كنيد. يه ترفند كوچولو يادتون ميدم و اون اينكه توي گواهي سابقه كاريتون تا مي تونيد زور بزنيد و يه عنوان كلي بنويسيد تا شامل خيلي رشته ها و عنوانهاي ريزتر بشه! اين كارتون رو راحت تر ميكنه. توي برگه ي ديگه اي كه ضميمه‌ي همون گواهي سابقه كاريتون مي كنيد و حتي توي CV تون ميتونيد ريز شغلهايي رو كه مي تونستيد داشته باشيد بنويسيد. پس خيلي روي گواهي سابقه كاري كه از شركت مي گيريد حساس نباشيد.
    همونطور كه گفتم سابقه كاريتون ميتونه همراه با حقوق بوده باشه كه حتما بايد گواهي مالي هم بگيريد (فيش حقوقي و يا اينكه خود شركت توي گواهي بنويسه كه ماهيانه چقدر حقوق مي گرفتيد) سابقه كاريتون مي تونه توي فرانسه باشه يا ايران يا هر كشور ديگه اي. پاره وقت يا تمام وقت و يا حتي پروژه اي باشه. حتي اين سابقه كاري مي تونه كارورزي باشه.
    3- فرم رو كه لينكش رو گذاشتم پركنيد و همراه با مدارك سابقه كاريتون و CV و شرح وظايف ببريد به شعبات campusFrance در نزديكي محل سكونتتون. در ايران بخش فرهنگي سفارت فرانسه اين كار رو انجام ميده! بازم تماس بگيريد و سوال بپرسيد..
    4- بعد از تحويل به بخش مربوطه، يا با شما مصاحبه مي كنن و يا از شما امتحان ميگيرن و يا همونجوري رو هوا !!!!!!! (شوخي كردم) قبول ميكنن. حالا مدرك رو يا كامل مدرك رو بهتون ميدن و يا مقداري از مدرك رو (اين هم بستگي به رشتتون داره و شاخه هايي كه داره) مثلا حسابداري: گواهي انبارداري مي دن ولي گواهي حسابرسي نه مثلا گواهي حسابداري صنعتي ميدن ولي حسابداري مالي و مالياتي و ... كه شاخه هاي مختلفش هست رو نه.
    يه لينك ميذارم شايد به درد بخوره: http://www.carrefoursemploi.org/tele...eparis2008.pdf
    *نكته: هزينه هم داره ها حواستون باشه!!!!!!!! ولي چقدرش رو نميدونم

تمامي اين حرفهايي كه زدم توي اين فايل به صورت جامع و به زبان انگليسي هست:
    http://www.vae.gouv.fr/_pdf/accueil_...n_anglaise.pdf

موفق و مويد باشيد
    ویرایش توسط saman_shahin : January 16th, 2011 در ساعت 01:03 PM

سلام
    من در زمینه تایید این مدارک در ایران سوال داشتم. آیا تایید می شه؟ آخه یکی از دوستان من تعریف می کرد که یکی از آشناهاشون ار این طریق مدرک لیسانس گرفت و برای فوق لیسانس هم در یک کشور دیگه اقدام کردو فوق لیسانسش رو گرفت اما طمانی که برای ارزشیابی مدرکش به وزارت علوم ایران مراجعه کرده مدرکش رو ارزشیابی نکردن.
    می شه در این زمینه راهنمایی کنین. در ضون اون مدرک مال ؟آمریکا بود.

ApplyAbroad Veteran
    saman_shahin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Law, aiuctb.ac.ir

نقل قول نوشته اصلی توسط taheri1981 نمایش پست ها
    سلام
    من در زمینه تایید این مدارک در ایران سوال داشتم. آیا تایید می شه؟ آخه یکی از دوستان من تعریف می کرد که یکی از آشناهاشون ار این طریق مدرک لیسانس گرفت و برای فوق لیسانس هم در یک کشور دیگه اقدام کردو فوق لیسانسش رو گرفت اما طمانی که برای ارزشیابی مدرکش به وزارت علوم ایران مراجعه کرده مدرکش رو ارزشیابی نکردن.
    می شه در این زمینه راهنمایی کنین. در ضون اون مدرک مال ؟آمریکا بود.
    همونطور كه گفتم اين سيستم براي گرفتن پذيرش از فرانسه هست و ممكنه در ايران يا كشور ديگه اي مورد تاييد نباشه!!!!

ApplyAbroad Veteran
    saman_shahin آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Law, aiuctb.ac.ir

نقل قول نوشته اصلی توسط saman_shahin نمایش پست ها
    ......................
    3- فرم رو كه لينكش رو گذاشتم پركنيد و همراه با مدارك سابقه كاريتون و CV و شرح وظايف ببريد به شعبات campusFrance در نزديكي محل سكونتتون. در ايران بخش فرهنگي سفارت فرانسه اين كار رو انجام ميده! بازم تماس بگيريد و سوال بپرسيد..
    ...............
    با عرض پوزش از تمامی دوستان این یه قسمت رو اشتباه نوشتم
    هر دانشگاهی (اگر VAE رو ساپورت کنه و توی سایتش این موضوع رو متذکر میشه) یه لینک برای این موضوع (VAE) می گذاره و شما باید مدارک رو مستقیما به دانشگاه بفرستید و هزینه ی valide کردن نسبت به دانشگاه، منطقه مسکونی در فرانسه، رشته، نوع مدرک و ... فرق میکنه!!!!!

موفق باشید

Junior Member

سلام دوستان من میتونم با 13 سال سابقه به عنوان مسئول کامپیوتر و شبکه آن را تبدیل به مدرک تحصیلی کنم اگر میشود من را راهنمایی کنید با تشکر

Junior Member wiki آواتار ها

سلام
    من دنبال راهي هستم كه سوابق كاري و تجربه در زمينه الكترونيك را به مدت 15 سال تبديل به مدرك تحصيلي كنم ، آيا اين روش فقط مربوط به فرانسه ميشود يا در كشورهاي ديگه هم وجود داره؟ من درايران زندگي ميكنم و دنبال اينم بتونم اين سوابق را تبديل به مدرك تحصيلي كنم از دوستاني كه با اين كار اشنايي دارند خواهش ميكنم كمك كنند .
    البته نميدونم سئوالم را در تاپيك مناسب پرسيدم يا نه باز هم ميخواهم كه اگر در جاي مناسبي نپرسيدم راهنماييم كنيد .