نقل قول نوشته اصلی توسط irantaze نمایش پست ها
یه سوال برای من پیش اومد آقای دنتال پرشین شما امتحان برود آمریکا رو پاس کردین؟ سخت بود؟ مدرکتون دانشگاه آزاده بله؟
بعد یه سوال یکی از دوستای من که در هند دندون میخونه مریض شد اونجا وقتی اومده بود ایران برای دریافت هزینه درمانش شرکت نفت یه کمیسیون پزشکی گذاشته بود(پدرش شکرت نفتیه) دکترا بهش گفته بودن تو ایران بودی الان مرده بودی پزشکی هند خیلی پیشرفته تر از ایرانه بعلاوه من در مورد دانشگاههای اروپا تحقیق کردم گفتن که مدارک دانشگاه آزاد ایران رو که اصلا قبول ندارن مدارک دولتیش هم دانشگاه اصفهان و چندتا دیگه ولی هند رو تاییدش کردن البته دانشگاه مد نظر منو میدونم تو هند تاییده از نظر اروپا
ممکنه امکانات و تجهیزات پزشکی در هند خیلی گسترده تر از ایران باشه ولی از نظر سواد بعید میدونم. تا بیست سال پیش که پزشکهای هندی تو ایران کار میکردن، به پزشکهای بیسواد معروف بودن و جکهای زیادی هم راجع به طبابتشون گفته میشه. شاید الان جهش کردن!!
معمولا از دیدگاه کشورهای پیشرفته، کلیه مدارک ایران هم سطح هستن. کلا دانشگاههای ایران زیاد شناخته شده نیستن که مدرکشون رو بشه از هم تفکیک کرد.
وب سایت امتحان usmle برای خارجیها، ecfmg.org ، لیست تمام دانشگاههای پزشکی ایران رو معتبر اعلام کرده. چه آزاد چه سراسری، چه تهران چه زابل!
ولی طبق گفته دنتال پرشین عزیز، تا نظام پزشکی کشور مقصد شما رو تایید نکنه اجازه کار بالینی و یا ادامه تحصیل در اونجا رو ندارید. برای این کار هم لازمه چندین امتحان بدید. همه جا تقریبا همینه. چه زامبیا، چه آمریکا!