صفحه 396 از 406 نخستنخست ... 296346386387388389390391392393394395396397398399400401402403404405 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 3,951 تا 3,960 , از مجموع 4052

موضوع: معافیت پزشکی (شامل تمامی بیماریها و مسائل - قدیمی)

Junior Member

پیش فرض پاسخ : معافیت پزشکی

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam_r007 نمایش پست ها
    سلام.
    بهترین حالت واسه معافیت در مورد شما اینه که از بند " کاهش شنوایی دوطرفه" استفاده کنی
    طبق این بند "کاهش شنوایی در فرکانسهای 4 گانه در یک گوش حداقل 50 دسی بل و در گوش دیگر حداقل حداقل 25 دسی بل، معافیت دائم"
    شما الان توی چه مرحله ای هستی؟ دفترچه رو پست کردی؟ بیمارستان رفتی؟ کمیسیون چی؟
    هیچکس جز کمیسیون نمیتونه نظر قطعی بده ولی احتمالش هست معاف شی.
    شما نوارگوشت رو آپلود کن اینجا تا بهت بگم.
    واسه معافیت 2 جور آزمایش ازت میگیرن. یکی ارادی(شنوایی سنجی)، یکی غیر ارادی(ABR)
    ABRنوار مغز نیست، بلکه یه آزمایش هست که بوسیله عصبهای گوش و مغز گرفته میشه که 3 تا سیم رو میچسبونن به قسمتهای مختلف سرت و دستگاه شروع به گرفتن نوار میکنه(این رو واسه تست شنوایی نوزادان استفاده میکردن و شاید هم هنوز استفاده کنن)
    در مورد تست شنوایی سنجی باید بگم که اصلا اینجور که فکرمیکنی نیست، و اگر شخصی که نوارگوش میگیره یکم بخواد دقت کنه مثل آب خوردن میتونه مچت رو بگیره.
    مرسی از توضیح شما
    من تا حالا آزمایش ABR ندادم تا حالا هم نمیدونستم چیه! اما سوالم اینه که این آزمایش توی شهر های کوچیک هم انجام میشه چون من رفتم پیش دکتر معتمد (شهرستان) فقط سنجش شنواییمو نگاه کرد گفت معاف از رزم هستی.

شرایط من (پارگی پرده هر دو گوش و چرک کردن گوش اگر آب وارد گوش بشه - شنوایی سنجیمم که آپلود کردم)
    من 2 ماه دیگه فارغ التخصیل میشم اما از حالا دارم دنبال این کارو میگیرم کلی فکرمو مشغول کرده.
    پیش یه دکتر که همیشه میرفتم به خاطر اینکه گوشم چرک میکرد رفتم اون میگفت معافی و تازگیا پیش دکتر معتمد رفتم (شهرستان) گفت معاف از رزمی.
    من با توجه به این شنوایی سنجی فرکانس های 4 گانه رو پیدا نمیکنم تا ببینم میانگینش چند دسیبل هست ؟ (دکترا توضیح نمیدن اصلا)

لینک عکس اگر لینک بالا باز نشد.
    http://img4up.com/up2/90514486752938775235.jpg
    یه سوال دیگه داشتم
    من میتونم بعد از فارغ التحصیلی برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگه معاف دایم نشدم برم دنبال امریه ؟ (البته با این فرض که اون فرصت 6 ماه تموم نشه)
    ویرایش توسط hamed2012 : February 5th, 2012 در ساعت 05:47 PM

پیش فرض پاسخ : آخرین اخبار مربوط به وظیفه عمومی

سلام
    آقایان محترم لطفا به من بگید آیا میتونم معاف از رزم بگیرم.کف پام کمی صاف هست و کمی تعرق دست دارم .باید از کجا اقدام کنم.من مهندسی مکانیک میخونم و تیر 1391 تموم میکنم .آیا سربازیم 18ماه است؟شرایط معاف از رزم چیه؟

Senior Member krig1960 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnam89 نمایش پست ها
    با سلام
    2تا سوال دارم:
    1.اگه کسی مقدار مریضیش مثلا 90% مقداری که معاف دائم میکنه،باشه(مواردی که اندازه داره مثل شماره چشم) و دو مورد از این مشکلا داشته باشه (2 عضو مشکل دار که هر کدوم جداگانه معاف از رزم میکنه) معاف دائم میتونه بگیره؟اصلا توجه میکنن که طرف چنتا مشکل داره یا تک به تک بررسی میکنن؟
    2.دکترای شاغل توی بیمارستانهای نظامی (ترججیحا امام سجاد (ع) ) همشون مورد اطمینان نظام وظیفه هستن؟
    همین جوری برم پیشه یکیشون بگم که ببین مشکل من اینه،آیا معاف دائم میکنه یا نه؟(البته بعد از سلام دادن)
    اگه فرق دارن،یه دکتر اورتپد توی بیمارستان امام سجاد (ع) معرفی کنید.
    با تشکر فراوان
    سلام دوست عزیز.
    در مورد سوال اول، دو یا چند تا معافیت از رزم با هم جمع نمیشن (تبدیل به معافیت دائم نمیشن)، یعنی در نهایت همون معاف از رزم رو براتون صادر می کنن. شما به تعداد بیماری هایی که در برگه معاینه اولیه دفترچه سربازی ذکر بکنین، به همون تعداد نامه معرفی به پزشک دریافت می کنین و برای هر کدوم جداگانه معاینه میشین.
    در مورد سوال دوم، روال معافیت به اون صورت که شما فکر می کنین، نیست. شما اول دفترچه سربازی رو می گیرین، فرم هاش رو پر می کنین و برگه معاینه اولیه رو پیش یه پزشک معتمد نظام وظیفه می برین (که معمولاً اسامی اونها از دفاتر پلیس +10 قابل دریافت هست) تا بعد از ثبت بیماری های شما، مهر و امضاش بکنه. البته قبلاً این که حتماً پزشک معتمد نظام وظیفه برگه معاینه اولیه رو پر بکنه مهم نبود و هر پزشکی می تونست این برگه رو پر کنه ولی گویا جدیداً این قضیه رو الزامی کردن (هر چند مطمئن نیستم در همه شهرستانها این قضیه الزامی باشه ولی جایی که من اقدام کردم الزامی بود). بعد از تحویل مدارک به پلیس+10، پس از مدتی نامه معرفی به بیمارستان میاد به آدرس محل سکونتتون، که پس از مراجعه به پزشک مربوطه و انجام معاینات، نتایج معاینات رو می فرستن به کمیسیون و باقی قضایا.
    البته شما پیش از اقدام برای معافیت، می تونین پیش پزشکان بیمارستانهای نظامی (مثل امام سجاد) برین که معاینه تون کنن و نظرشون رو بگن، ولی حرف اونها ملاک قطعی معاف شدن یا نشدن نیست.
    موفق باشی.
    سلام دوستان، متاسفانه من نمیرسم تاپیکهای اینجا رو چک کنم، ضمن این که خیلی وقته اطلاعاتم به روز نیست، لطفاً سوالاتتون رو به صورت پیام خصوصی برای من نفرستین چون نمیتونم پاسختون رو بدم، با سپاس.

پیش فرض پاسخ : آخرین اخبار مربوط به وظیفه عمومی

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen51590 نمایش پست ها
    سلام
    آقایان محترم لطفا به من بگید آیا میتونم معاف از رزم بگیرم.کف پام کمی صاف هست و کمی تعرق دست دارم .باید از کجا اقدام کنم.من مهندسی مکانیک میخونم و تیر 1391 تموم میکنم .آیا سربازیم 18ماه است؟شرایط معاف از رزم چیه؟
    سلام دوست عزیز.
    هر دو مشکلی که ذکر کردی در آئین نامه هست و مشمول معافیت میشه، هر چند نظر دقیق رو در این رابطه باید یه پزشک متخصص بده که بهت بگه مشکلات شما تا چه حد جدی هستن و آیا مشمول بندهای آئین نامه میشن یا نه. شما تا 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت برای اقدام کردن داری، هر چند بهتره از دو یا سه ماه قبل از اتمام فرصت شش ماهه اقدام کنی. در دفترچه سربازی توضیحات لازم در مورد مراحل اخذ معافیت پزشکی داده شده، شما می تونی همین الان هم دفترچه رو از مراکز پستی یا مراکز پلیس + 10 تهیه و مطالعه کنی. معافیت از رزم همون جور که اسمش روش هست یعنی معافیت از کارهای رزمی و برخی از بیماری های موجود در آئین نامه مشمول معافیت از رزم میشن. منتهی به گفته دوستان باتجربه در همین تاپیک و جاهای دیگه، در اکثر پادگانها برای مشمولین معاف از رزم عملاً مزیت خاصی نسبت به مشمولین عادی قائل نمیشن.
    موفق باشی.
    سلام دوستان، متاسفانه من نمیرسم تاپیکهای اینجا رو چک کنم، ضمن این که خیلی وقته اطلاعاتم به روز نیست، لطفاً سوالاتتون رو به صورت پیام خصوصی برای من نفرستین چون نمیتونم پاسختون رو بدم، با سپاس.

پیش فرض پاسخ : معافیت شنوایی

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed2012 نمایش پست ها
    مرسی از توضیح شما
    من تا حالا آزمایش ABR ندادم تا حالا هم نمیدونستم چیه! اما سوالم اینه که این آزمایش توی شهر های کوچیک هم انجام میشه چون من رفتم پیش دکتر معتمد (شهرستان) فقط سنجش شنواییمو نگاه کرد گفت معاف از رزم هستی.
    شرایط من (پارگی پرده هر دو گوش و چرک کردن گوش اگر آب وارد گوش بشه - شنوایی سنجیمم که آپلود کردم)
    من 2 ماه دیگه فارغ التخصیل میشم اما از حالا دارم دنبال این کارو میگیرم کلی فکرمو مشغول کرده.
    پیش یه دکتر که همیشه میرفتم به خاطر اینکه گوشم چرک میکرد رفتم اون میگفت معافی و تازگیا پیش دکتر معتمد رفتم (شهرستان) گفت معاف از رزمی.
    من با توجه به این شنوایی سنجی فرکانس های 4 گانه رو پیدا نمیکنم تا ببینم میانگینش چند دسیبل هست ؟ (دکترا توضیح نمیدن اصلا)

یه سوال دیگه داشتم
    من میتونم بعد از فارغ التحصیلی برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگه معاف دایم نشدم برم دنبال امریه ؟ (البته با این فرض که اون فرصت 6 ماه تموم نشه)
    شهرستان کوچیک یعنی کجا؟ اگه جایی که زندگی میکنید، مکانی وجود داره که سمعک تجویز کنه احتمال زیاد این دستگاه رو هم داره. جهت اطلاع میگم،هزینه این آزمایش تا قبل از گرون شدن دلار و .... حدودا 70000تومان بود نمیدونم تغییر کرده یا نه.
    متاسفانه تا قبل از فارغ التحصیلی کار خاصی نمیتونید انجام بدید اما سعی کنید هر مدرک پزشکی که از قبل دارید جمع آوری و نگه داری کنید، ممکنه توی کمیسیون پزشکی ازتون سوابق رو بخوان.
    توی نوار گوشتون اگه دقت کنید از چپ به راست 6 تا دایره یا ضربدر زده شده.
    یکیش رو توضیح میدم تا بفهمی جریان چیه.
    نمودار سمت راستی که برای گوش سمت چپت هست رو دقت کن، محور افقی فرکانسها رو نشون میده، و محور عمودی کاهش شنوایی در فرکانس.
    اولین ضربدر از سمت چپ،روی محور250HZ هست، این یعنی گوش چپ شما در فرکانس 250 هرتز،60 دسی بل کاهش شنوایی پیدا کرده.
    ضربدر دوم برای فرکانس 500 هرتز هست
    ضربدر سوم برای فرکانس 1000 هرتز
    ضربدر چهارم برای فرکانس 2000 هرتز
    ضربدر پنجم برای فرکانس 4000 هرتز
    ضربدر ششم برای فرکانس 8000 هرتز
    طبق اونچه توی آیین نامه اومده، ملاک رای گیری، فرکانسهای 500،1000،2000،4000 هست اما توی واقعیت فرکانس 250 و در بعضی موارد فرکانس 8000 رو هم تاثیر میدن. اگه فرکانس 250 رو تاثیر بدن که حتما میدن این میتونه خیلی به نفع شما باشه چرا که شنوایی شما در فرکانس 250 هرتز پایین تر از میانگین 50 دسی بل هست و این فرکانس میانگین شنوایی شما رو پایین میاره تا به شرایط معافیت نزدیکتر بشید.
    کاهش شنوایی گوش چپ شما در فرکانسهای مختلف عبارتند از:
    250هرتز : 60 دسی بل
    500 هرتز: 50 دسی بل
    1000 هرتز: 45 دسی بل
    2000هرتز: 40 دسی بل
    4000 هرتز: 45 دسی بل
    میانگین کاهش شنوایی در گوش چپ(بدون احتساب فرکانس 8000 هرتز) برابر 48 دسی بل هست.
    به همین صورت واسه گوش راستت رو هم حساب کن که حدودا میشه 45 دسی بل
    با این شرایط روی مرز هستی.1 سری توصیه هایی هست توی پیغام خصوصی مینویسم.
    توی نوار گوش شما محورافقی رو بجای اینکه HZ بگیره، برحسب Kilo HZ نوشته در نتیجه فرکانسها هم به اینصورت در میان0.25 ، 0.5، 1، 2، 4 ، 8
    در مورد امریه، اگرچه الان فقط بند پ شاید به داد آدم برسه اما شما تلاشت رو از همین الان شروع کن و ببین کجاها رشته شما رو امریه میگیرن و شرایطشون چیه و منابع آزمونشنون چی هست(بعضی جاها ازمون میگیرن)
    در ضمن شنیدم سپاه فارغ التحصیل های مهندسی رو پذیرش میکنه (پول نمیدن اما حداقل کار یاد میگیری، میگن باید سابقه بسیج دانش اموزی یا دانشجویی هم داشته باشی اما من که رفتم پرسیدم همچین چیزی نخواستن و گفتن وقتی برگ سبزت اومد بیا،که خوشبختانه معاف شدم و کاربه اونجا نکشید)
    ویرایش توسط behnam_r007 : February 6th, 2012 در ساعت 01:22 AM

مرسی از توضیح شما

یه سوال دیگه داشتم
    سلام دوست عزیز.
    در مورد سوال دومت، به طور معمول اگه درخواست معافیتت رد بشه و فرصت شش ماهه ات تموم نشده باشه و غیبت هم نخورده باشی می تونی برای امریه اقدام کنی، البته این رو در نظر بگیر که برای اخذ امریه از بعضی نهادها، دست کم دو ماه از قبل از اعزام باید مدارکت (از جمله برگه سبز یا همون برگه اعزام) رو به اون نهاد تحویل بدی، یه جورایی به شانست برمیگرده که برگه اعزام کی به دستت میرسه و اعزامت برای چه تاریخی خورده (چون ممکنه اون نهاد برای یه تاریخ اعزام خاصی امریه بخواد). ضمن این که اگه معاف از رزم بگیری، ممکنه (مطمئن نیستم) برخی از نهادها (مثل آموزش و پرورش) برای امریه قبولت نکنن، چون شرط قبولیش داشتن سلامت کامل جسمی و روانی هست، (بخشنامه امریه آموزش و پرورش رو اینجا می تونی پیدا کنی).
    موفق باشی.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam_r007 نمایش پست ها
    شهرستان کوچیک یعنی کجا؟ اگه جایی که زندگی میکنید، مکانی وجود داره که سمعک تجویز کنه احتمال زیاد این دستگاه رو هم داره. جهت اطلاع میگم،هزینه این آزمایش تا قبل از گرون شدن دلار و .... حدودا 70000تومان بود نمیدونم تغییر کرده یا نه.
    متاسفانه تا قبل از فارغ التحصیلی کار خاصی نمیتونید انجام بدید اما سعی کنید هر مدرک پزشکی که از قبل دارید جمع آوری و نگه داری کنید، ممکنه توی کمیسیون پزشکی ازتون سوابق رو بخوان.
    توی نوار گوشتون اگه دقت کنید از چپ به راست 6 تا دایره یا ضربدر زده شده.
    یکیش رو توضیح میدم تا بفهمی جریان چیه.
    نمودار سمت راستی که برای گوش سمت چپت هست رو دقت کن، محور افقی فرکانسها رو نشون میده، و محور عمودی کاهش شنوایی در فرکانس.
    اولین ضربدر از سمت چپ،روی محور250HZ هست، این یعنی گوش چپ شما در فرکانس 250 هرتز،60 دسی بل کاهش شنوایی پیدا کرده.
    ضربدر دوم برای فرکانس 500 هرتز هست
    ضربدر سوم برای فرکانس 1000 هرتز
    ضربدر چهارم برای فرکانس 2000 هرتز
    ضربدر پنجم برای فرکانس 4000 هرتز
    ضربدر ششم برای فرکانس 8000 هرتز
    طبق اونچه توی آیین نامه اومده، ملاک رای گیری، فرکانسهای 500،1000،2000،4000 هست اما توی واقعیت فرکانس 250 و در بعضی موارد فرکانس 8000 رو هم تاثیر میدن. اگه فرکانس 250 رو تاثیر بدن که حتما میدن این میتونه خیلی به نفع شما باشه چرا که شنوایی شما در فرکانس 250 هرتز پایین تر از میانگین 50 دسی بل هست و این فرکانس میانگین شنوایی شما رو پایین میاره تا به شرایط معافیت نزدیکتر بشید.
    کاهش شنوایی گوش چپ شما در فرکانسهای مختلف عبارتند از:
    250هرتز : 60 دسی بل
    500 هرتز: 50 دسی بل
    1000 هرتز: 45 دسی بل
    2000هرتز: 40 دسی بل
    4000 هرتز: 45 دسی بل
    میانگین کاهش شنوایی در گوش چپ(بدون احتساب فرکانس 8000 هرتز) برابر 48 دسی بل هست.
    به همین صورت واسه گوش راستت رو هم حساب کن که حدودا میشه 45 دسی بل
    با این شرایط روی مرز هستی.1 سری توصیه هایی هست توی پیغام خصوصی مینویسم.
    توی نوار گوش شما محورافقی رو بجای اینکه HZ بگیره، برحسب Kilo HZ نوشته در نتیجه فرکانسها هم به اینصورت در میان0.25 ، 0.5، 1، 2، 4 ، 8
    در مورد امریه، اگرچه الان فقط بند پ شاید به داد آدم برسه اما شما تلاشت رو از همین الان شروع کن و ببین کجاها رشته شما رو امریه میگیرن و شرایطشون چیه و منابع آزمونشنون چی هست(بعضی جاها ازمون میگیرن)
    در ضمن شنیدم سپاه فارغ التحصیل های مهندسی رو پذیرش میکنه (پول نمیدن اما حداقل کار یاد میگیری، میگن باید سابقه بسیج دانش اموزی یا دانشجویی هم داشته باشی اما من که رفتم پرسیدم همچین چیزی نخواستن و گفتن وقتی برگ سبزت اومد بیا،که خوشبختانه معاف شدم و کاربه اونجا نکشید)
    نقل قول نوشته اصلی توسط krig1960 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز.
    در مورد سوال دومت، به طور معمول اگه درخواست معافیتت رد بشه و فرصت شش ماهه ات تموم نشده باشه و غیبت هم نخورده باشی می تونی برای امریه اقدام کنی، البته این رو در نظر بگیر که برای اخذ امریه از بعضی نهادها، دست کم دو ماه از قبل از اعزام باید مدارکت (از جمله برگه سبز یا همون برگه اعزام) رو به اون نهاد تحویل بدی، یه جورایی به شانست برمیگرده که برگه اعزام کی به دستت میرسه و اعزامت برای چه تاریخی خورده (چون ممکنه اون نهاد برای یه تاریخ اعزام خاصی امریه بخواد). ضمن این که اگه معاف از رزم بگیری، ممکنه (مطمئن نیستم) برخی از نهادها (مثل آموزش و پرورش) برای امریه قبولت نکنن، چون شرط قبولیش داشتن سلامت کامل جسمی و روانی هست، (بخشنامه امریه آموزش و پرورش رو اینجا می تونی پیدا کنی).
    موفق باشی.
    ممنون از شما دوستان بابت توضیخات کاملتون
    یه سوال دیگه هم داشتم
    من ساکن تهران هستم و دانشجوی شهر دیگه

1) من میتونم از شهر که اونجا دانشجو بودم برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگه معاف دایم نشدم بیام یه بار دیگه از تهران دفترچه بگیرم و دوباره برای معافیت پزشکی از تهران اقدام کنم ( یه بار دیگه شانسم رو امتحان کرده باشم)

2) من میتونم از شهر که اونجا دانشجو بودم برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگه معاف دایم نشدم بیام از تهران دفترچه بگیرم و برای امیره اقدام کنم؟ یا باید دوباره از همون شهر اقدام کنم؟

-با فرض اینکه فرصت 6 ماه تموم نشده باشه.
    مرسی

من ساکن تهران هستم و دانشجوی شهر دیگه
    1) من میتونم از شهر که اونجا دانشجو بودم برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگه معاف دایم نشدم بیام یه بار دیگه از تهران دفترچه بگیرم و دوباره برای معافیت پزشکی از تهران اقدام کنم ( یه بار دیگه شانسم رو امتحان کرده باشم)
    -با فرض اینکه فرصت 6 ماه تموم نشده باشه.
    مرسی
    خیر، شما برای بار اول که اقدام میکنید، همه مشخصاتتون توی سیستم نظام وظیفه ثبت میشه و این سیستم همه جای کشور یکی هست، نمیتونید از چند استان اقدام کنید.
    2) شما وقتی برای برای معافیت پزشکی اقدام کردید باید دفترچه پست کنید، و جواب هرچه که باشد، سرباز شوید یا نشوید، نیاز به پست مجدد دفترچه نیست.
    بطور مثال اگه متاسفانه معاف نشوید بهتون میگن برید خونه، برگ سبزتون میاد به آدرستون و تاریخ اعزامتون مشخص میشه.
    پیشنهاد من اینه که از تهران واسه اون مسائل اقدام کن به چند دلیل:
    بتونی پرونده پزشکیت مرتب پیگیری کنی.
    مجبور نشی بخاطر مشخص شدن وضعیت معافیتت خونه اجاره کنی.
    سیر مراحل معافیت پزشکی توی شهرستان معمولا یکم طولانی تره. (قانونا نباید اینطوری باشه)
    سیاست کلی نیروهای مسلح اینه که سرباز توی شهر خودش باشه تا نیروهای مسلح هزینه کمتری متحمل شن.یعنی ترجیح میدن کسی که از بندرعباس اقدام میکنه، توی بندرعباس یا استانهای مجاور خدمت کنه نه اردبیل و تهران.
    پس شما از همون تهران اقدام کنی برات بهتره.
    و مشکلات احتمالی دیگه که قابل پیشبینی نیستن. ممکنه الکی بهت گیربدن تو که ساکن تهرانی چرا از اینجا اقدام کردی؟
    نکنه اینجا پ داری؟ حالا برو ثابت کن اینجور نیست.
    در مورد امریه، اگه خدای نکرده معاف نشدی، باید صبرکنی، برگ سبزت بیاد بعد بری هر ارگانی که نیرو میخواد، البته همونطور که بهت گفتم از همین الان حسابی دنبال امریه باش تا زمانی که برگ سبزت اومد سریع اقدام کنی.

Junior Member

با سلام خدمت شما > از حضور محترمتان خواستم بپرسم معافیت پزشکی اعصاب و روان از نوع بیماری اسکیزوفرنی در مورد گرفتن پاسپورت و ویزا مشکلی دارند. و در مورد گرفتن گواهینامه رانندگی هم مشکلی دارند . با کمال تشکر فراوان .

ApplyAbroad Hero Hamid_110 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط omidkuhi نمایش پست ها
    با سلام خدمت شما > از حضور محترمتان خواستم بپرسم معافیت پزشکی اعصاب و روان از نوع بیماری اسکیزوفرنی در مورد گرفتن پاسپورت و ویزا مشکلی دارند. و در مورد گرفتن گواهینامه رانندگی هم مشکلی دارند . با کمال تشکر فراوان .
    سلام
    پاس و ویزا که مشکل نداره ...
    برای تمدید گواهینامه که اصلا مشکلی نیست.
    بطور کلی مشکل حل نشدنی نیست ...
    موفق باشی
    ناخواناترین نوشته ها از قویترین حافظه ها ماندگارترند

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)