خب منم برای ارشد کامپیوتر قصد رفتن به هند یا مالزی را دارم. یکم تحقیق کردم چند مورد را اینجا میگم شاید به درد شما بخوره :
طبق تحقیقاتی که کردم دانشگاه Indian Institute of Technology همون IIT و دانشگاه جواهر لعل نهرو Jawaharlal Nehru University بهترین دانشگاه های هند هستن و در رنکینگ های جهانی جزو 200 تا هستند (مثلا IIT در 57 هم بوده 154 ام و 192 ام هم بوده ) ولی خب این 2 دانشگاه آزمون ورودی دارن(همون کنکور) و در همین تهران یک موسسه ندیدم برای این 2 تا اقدام کنه چون میگن خیلی ورود بهش سخته و ...
یک مورد دیگه اینکه 2 تا دانشگاه جواهر لعل نهرو وجود داره که بهترینش Jawaharlal Nehru University هست که بهش JNU گفته میشه ولی دومی هم که با نام مشابه همین هست Jawaharlal Nehru technological University می باشد که JNTU نامیده میشه و اعتبار JNU را نداره و باید دقت کرد که اشتباه گرفته نشه (البته همین JNTU هم میگن 5 ستاره یا A هست )
در مورد محیط هم همه میگن کثیف هست و ... (حتی در یک خبر گذاری خواندم دولت در یک شهرش به مردم به ازای هربار دستشویی رفتن پول میده تا عادت کنند که وسط خیابون از این کارا نکنند > ) که همین کثیفیش بزرگتیرین دلیلی هست که دارم به سمت مالزی کشیده میشم.
در مورد امتحان ها هم تقریبا در 3 ساعت امتحان باید حدود 20-25 برگ جواب بنویسید تا فقط پاس کنید و برای نمره های خوب باید حدود 40-50 برگ نوشت.
از نظر کامپیوتر معمولا میگن هند و آمریکا قوی هستند ولی خب با این شرایط کثیفی و طرز امتحانات و همچنین با توجه به اینکه دیدم در رتبه بندی جهانی دانشگاه های هند به جز IIT و JNU که جزو 200 تای اول هم بودن فقط دانشگاه دهلی و یکی دیگه جزو 250 تا 400 تای اول جهاد دیده شده وگرنه زیر 500 من ندیدم از طرف دیگه مالزی هم 5 دانشگاه بین رتبه 180 تا 350 ام داره. با این شرایط فکر می کنم همون مالزی بهتره.

الان باز مدیرا میان پستم رو پاک میکنن و میگن تکراری و ...