صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 27 , از مجموع 27

موضوع: انتخاب ویزای F1 یا J1

پیش فرض پاسخ : انتخاب ویزای F1 یا J1

سلام

من برای research position با استادی صحبت کردم و استاد اطلاعی در این مورد نداره. من باید از کجا شروع کنم؟! باید برای ویزای J1 درخواست بدم؟!

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    در حال گذارندن دوره پسادکتری

سلام. من یه پست داک از آمریکا گرفتم. سازمان مورد نظر گفته باید J1 اقدام کنم. قراره ُِ2019 رو هم برام آماده کنه. من هنوز نمیدونم کدوم سفارت برم بهتره و اصلا کدوم یکی وقت نزدیکتری میده. ممنون میشم از این بابت راهنمایی کنید. همینطور از کجا باید ببینم چه مدارکی نیاز هست؟ ترجمه تمام مدارک تحصیلی رو میخوان؟ چه مدرکی نشون بدیم که مشخص کنه بعد اتمام دوره میخوایم برگردیم ایران؟ مثل اینکه این آخری خیلی تعیین کننده است. به من گفتن اگه مدرک زبان ندارم یه نامه از یه موسسه زبان یا دانشگاهمون ببرم که سطح زیان انگلیسیم خوبه. به نظرتون کافی هست یا ممکنه ایجاد مشکل کنه؟ ضمن اینکه من 3 سال پیش MSRT امتحان دادم.

Junior Member

دوستانی که به دنبال اطلاعات تکمیلی در مورد ویزای J1 هستند یه نگاهی هم به سایت های زیر بندازید. کلی از سوالهای من جواب پیدا کرد امیدوارم به شما هم کمک بکنه

http://www.hio.harvard.edu/j-scholar-visa
    http://www.hooyou.com/j-1/j1_j2_visa_faq.html

Junior Member

سلام بچه ها
    آقا من یه سوال درباره کیس ویزام دارم چون نتونستم مشابهش رو جایی پیدا کنم و تاپیک مربوطه ای هم پیدا نکردم اینجا مطرحش می کنم
    من تابعیت دو کشور ایران و اوکراین رو دارم ( دومی از طریق ازدواج آمده) الان هم در اتریش کار و زندگی می کنم. پذیرش دکترا از آمریکا دارم رشته مکانیک و با خانومم می خوایم برای ویزای J از کنسول آمریکا تو اتریش اقدام کنیم. ملیتی که باش اقدام می کنم اوکراینی خواهد بود ولی سفارت رو از داشتن ملیت ایرانیم هم آگاه میکنم.
    الان سوالم اینه که به نظر شما من کلیرنس می خورم (سربازی هم انجام ندادم وثیغه گذاشتم برا تحصیل اومدم اوکراین و بعد برنگشتم)?
    آیا شما به کیس مشابه برخوردین ؟

Junior Member

دوستان عزیز در انتخاب نوع ویزا (F یا J) لطفا دقت کنید.
    ما ابتدا مثل تمام دانشجوهای دکترا به همراه همسرم با ویزای F وارد شدیم ولی بعدا فهمیدیم شرایطی وجود دارد که ویزای J می تونه بسته به شرایط شما بهتر از ویزای F باشه.
    بنابراین فکر نکنید چون همه ویزای F می گیرند راه دیگه ای وجود نداره. ما هم ابتدا بسیار مشکوک بودیم اما بعدا فهمیدیم اتفاقا برای ما ویزای J گزینه ی بسیار مناسبی بوده.

موقع انتخاب این فاکتور ها مهم هستند:
    1- متاهل یا مجرد؟
    2- رشته ی STEM یا نه.
    3- فول فاند برای 4 سال یا بیشتر یا نه؟
    4- برنامه ی همسر برای کار یا ادامه تحصیل
    5- برنامه ی شما برای ماندن در آمریکا پس از تحصیل یا برگشتن به ایران.

به صورت خلاصه عرض می کنم که در مورد رشته های STEM با ویزای F شما 1سال فرصت OPT دارید که این 1 سال تا 3 سال قابل تمدید هست. بنابراین اگر بعد از تحصیل برنامه ی کار کردن و گرفتن گرین کارت دارید این فرصت OPT بسیار مهمه. در مورد ویزای J یک فرصت Training به شما داده می شه که 1 تا 1.5 سال هست. (بستگی داره مدت تحصیلتون با ویزای J چقدر بوده). بنابراین فرصت کمتری برای گرفتن گرین کارت دارید و ممکنه در این فاصله نیاز باشه کارفرما براتون ویزای کار اقدام کنه که دردسرهای خودش رو داره. این مهم ترین دلیلی هست که اکثرا به جای ویزای J به دنبال ویزای F یا تغییر از J به F هستند.
    در مورد رشته هایی که STEM نیستند فرصت training می تونه 1.5 سال باشه که بیشتر از OPT یکساله است. بنابراین به نوع رشته تون خیلی بستگی داره.
    مورد دوم وضعیت همسر هست. همسر شما با ویزای F2 نه می تونه درس بخونه و نه می تونه قانونا کار بکنه. معمولا بچه های متاهل یا همسرشون کلا توی خونه می مونه یا این که یه پذیرش می گیره و ویزاش رو تبدیل به F1 می کنه تا بتونه درس بخونه و طبیعتا بعدا کار بکنه. در مورد ویزای J اما این طور نیست. همسر شما با ویزای J2 هم امکان کار کردن و هم امکان تحصیل داره. برای کار کردن نیاز به مجوز EAD داره که معمولا ظرف سه ماه صادر می شه. یک سرمایه گذاری خوب می تونه این باشه که در مدت 5 سال دکترای شما همسرتون کار کنه و هم از نظر مالی بهبود پیدا کنید و هم این که توی 5 سال مدت دکتراتون بالاخره همسرتون گرین کارت رو از طریق کارفرماش بگیره و دردسرهای بعدی شما برای گرفتن گرین کارت کمتر بشه.
    در ضمن توجه کنید که برای گرفتن EAD باید نشون بدید که کار کردن همسرتون برای تامین هزینه های دانشگاه شما نیست و فاند شما کفایت زندگی تون رو می ده و همسرتون برای دلایلی مثل حضور در اجتماع یا تامین هزینه های جانبی مثل سفرهای تفریحی می خواد کار کنه. بنابراین اگر فاند خوبی ندارید ویزای J گزینه ی خوبی نیست.
    در نهایت بدونید این مساله بسیار بستگی به شرایطتون داره. بعضی از دانشگاه ها هم انگار برای ویزای J اقدام نمی کنند که من دقیقا این مورد رو نمی دونم.

امیدوارم این مطلب برای کسانی که تازه در حال اقدام ویزا هستند مفید باشه. همچنین کسایی که با ویزای F توی آمریکا هستند می تونند درخواست تغییر ویزا بدن. ممکنه کمی طولانی بشه ( مثلا در حد 1 سال) در این مدت شما با همون ویزای F می تونید در حال تحصیل باشید و مشکلی نیست. فقط مطمئن بشید وقت کافی تا پایان تحصیلاتتون دارید. چون بعد از صدور ویزای J باید حداقل یک سال و نیم دانشجو باشید تا بتونید از فرصت Training استفاده کنید. در نتیجه اگر کمتر از دو سال و نیم به پایان تحصیلتون مونده به صلاح نیست که برای ویزای J اقدام کنید.
    همچنین با وکیل یا واحد International دانشگاه می تونید مشورت کنید. فقط دقت کنید که ویزای J برا دانشجویان بین المللی از کشورهای خاص مثل ایران که با آمریکا رابطه ندارند مزیت به حساب می آد. بنابراین اگر وکیل یا واحد international شما رو ترسوند متوجه باشید که وضعیت ایرانی ها فرق می کنه. در مورد سایر کشورها، ویزای J این طوریه که بعد از پایان تحصیل شما باید برگردید به کشورتون و به مدت دو سال توی کشور خودتون باشید تا دوباره بتونید برگردید به آمریکا.

سلام
    من و همسرم در اکتبر 2016 با ویزای j1 , j2 وارد امریکا شدیم و بعد یه سال برگشتیم. من مشمول قانون دو سال شدم(تیک خورده شد) (فک کنم 212 اسمش بود)
    می خواستم بدونم طبق این قانون تا دو سال بعد از تاریخ برگشت، اجازه حضور ندارم یا تا دو سال کلا اجازه درخواست ویزا ندارم؟
    و آیا شامل همه نوع ویزا میشه یا فقط برای نوع J محدودیت دارم و مثلا برای F مشکلی نیست؟

Junior Member

سلام دوستان
    راستش من یه سوال برام پیش اومده
    من از یه دانشگاه اوکی گرفتم ولی فک نکنم به ترم بهار برسم، با توجه به اینکه تازه اپلیکیشنم اکسپت شده و ویزا هم کم کم دوماه طول میکشه بیاد، و من باید تا قبل از 1 فوریه اونجا باشم. استاد به من پیشنهاد داده که اگ دیرتر ویزام اومد، توی ازمایشگاه به عنوان visiting researcher کار کنم تا فال که ثبت نام کنم به عنوان phd. خالا میخواستم بدونم ایا میتونم با ویزای F1 این کار ازمایشگاه رو انجام بدم؟ یا باید برای j1 اقدام کنم؟

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)