صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 52

موضوع: ملاک انتخاب دانشگاه برای Apply (رنکینگ کلی دانشگاه یا رنکینگ رشته ای)؟؟؟

Post ملاک انتخاب دانشگاه برای Apply (رنکینگ کلی دانشگاه یا رنکینگ رشته ای)؟؟؟

با سلام.

الآن مدت هاست با تعدادی از دوستان داریم بررسی می کنیم که وقتی از چند تا دانشگاه پذیرش داشته باشیم ، و فقط بخواهیم انتخاب رو بر اساس ranking انجام بدیم، به کدام باید بیشتر اهمیت داد: رتبه دانشگاه؟ یا رتبه رشته؟
    به عنوان مثال بر اساس US News Ranking واسه دانشکده های مهندسی دانشگاهی مثل Alfred تو 80 دانشگاه برتر نیست ولی در ranking مهندسی مواد رتبه 42 داره. (از نظر وزارت علوم رتبه B داره)
    بر عکسش دانشگاه Texas A & M از نظر رتبه بندی دانشکده های مهندسی جایگاه 14 رو داره ولی از نظر مهندسی مواد تو 60 تای اول اسمش نیست. (از نظر وزارت علوم رتبه A داره)

شما نظرتون چیه؟ اگه توی موقعیت مشابه قرار داشته باشید کدوم رو انتخاب می کنید؟ (واسه PhD )

ما که خودمون بعد از کلی بحث تقریبا به این نتیجه رسیدیم که اگه کسی بخواد برگرده ایران بهتره رده بندی کلی رو در نظر بگیره، ولی اگه می خواد آمریکا بمونه بهتره بر اساس ranking رشته تحصیلیش انتخاب کنه.

من خودم یه بار تو ایران این کلاه سرم رفته. واسه کارشناسی ارشد رتبه عالی داشتم، اون گرایشی رو هم که علاقه داشتم همه دانشگاه های خوب ایران داشتن. نهایتا بین دانشگاه تهران و دانشگاه شریف، دانشگاه تهران رو انتخاب کردم چون تو اون گرایش، قطب علمی بود و هنوزم هست. ولی بعد از فارغ التحصیلی، هر جا رفتم واسه استخدام و یه رقیب از شریف داشتم، اون رو به من ترجیح دادن !

نمی دونم خارج از کشور (به خصوص آمریکا) هم وظعیت اینجوریه یا نه؟

لطفا ایده ها و تجربیاتتون رو با همه در میون بذارید.

با تشکر

195
    Guest

پیش فرض پاسخ : مهم - مهم - به نظر شما کدام باید بیشتر اهمیت داد: رتبه دانشگاه؟ یا رتبه رشته؟

سلام

من فک میکنم دانشگاه با رتبه بالا به رشته با رتبه بالا ترجیح داره! استدلال من برای این موضوع خیلی ساده است:

1-ببین پر واضحه که رتبه بالای یک دانشگاه به این معنی است که اوون دانشگاه در بسیاری از رشته هاش رتبه بالایی داره! و بالعکس در مورد یک دانشگاه با رنک پایین تر معلومه که اوون دانشگاه رشته های ضعیف تر بیشتری داره!

2- واضحه که در شرایط موجود به هزار و یک دلیل دانشگاهها در خیلی از موارد از جمله رتبه دانشگاه با هم رقابت میکنند.

*خوب حالا سوال من اینه که اوون دانشگاه با رتبه بالا و احتمالا ضعیف در چند رشته میتونه ضعف خودشو در اوون چند رشته راحت تر بر طرف کنه؟ یا اوون دانشگاه با نقاط ضعف بیشتر؟ یا به عبارت دیگه احتمال اینکه دانشگاه اول کامل بشه بیشتره یا دانشگاه دوم؟

خوب فک میکنم جواب واضحه!

حالا میتونیم دو حالت در نظر بگیریم:
    حالت اول اینکه شما دانشگاه اول رو انتخاب کنید: خوب شانس خیلی بالایی وجود داره که اوون دانشگاه بعد از مدتی حتی در بدترین حالت بعد از فارغ التحصیلی شما! بتونه در رشته شما رنک مناسبی پیدا کنه! خوب حالا فک میکنید کسی پیدا بشه که به شما بگه درسته که تو از دانشگاهی فارغ التحصیل شدی که هم رنک بالایی داره و هم در رشته تو الان عالیه. اما وقتی تو اوونجا درس میخوندی اوونجا چندان عالی نبود؟؟؟؟؟؟
    من که یک درصد هم چنین احتمالی رو نمیدم! اما بیا به حالت دوم فک کنیم یعنی دانشگاه دوم

شانس بیشتری وجود داره که همواره در زندگی به هر کسی که برسی مجبور باشی بگی رشته من در دانشگاهمون عالی بود اما دانشگاهمون .... ...... و خودت احتمالا در این مورد تجربه داری!

مثلا تو ایران اگه یکی بگه من دانشگاه تربیت معلم درس خوندم تو چی فکر میکنی؟! در حالی که تا جایی که من میدونم این دانشگاه در برخی گرایش ها حرف اول رو میزنه!

با این تفاسیر من فکر میکنم بر اساس آینده تصمیم بگیر!

موفق باشی.

پیش فرض پاسخ : مهم - مهم - به نظر شما کدام باید بیشتر اهمیت داد: رتبه دانشگاه؟ یا رتبه رشته؟

من Texas A&M انتخاب میکردم .میدونی Alfred یک دانشگاهی برو رنک جهانیشا ببین .دکترا Advisor خیلی مهمه که کمکت کنه ازش publication داشته باشی پس بگرد ببین تو Texas کدوم استاده عالیه .در ضمن اون 20 تایی که گفتی اصلا به حساب نمی اد اگه Advisor مشهور باشه از همه بهتره .
    تازه مکان هم مهمه من یک نفرا میشناسم Purdue دپرس شد چون جای تفریح نداره مثل یک شهر مرگ زده است .تگزاس برای زندگی عالیه .

درضمن وقنی دنبال کار می گردی Texas AM همه کمپانی ها حتی اگه بخوای کار اکادمیک کنی میشناسند اما .. ???. نگاه میکنن Advisor کیه اگه معروف باشه تمومه .
    The truth of my life:I`m only looking for you

ApplyAbroad Champion
    vahid1982 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : مهم - مهم - به نظر شما کدام باید بیشتر اه

به نظر من رتبه رشته مهم هست نه رتبه دانشگاه.(البته به سایر شرایط هم باید توجه بشه)
    وقتی تو یه دانشگاهی باشه که تو رشتت قوی نباشه مسلم هست که نمیتونی کار قوی هم اونجا انجام بدی. مخصوصا اگه واسه phd باشه که همش نیاز به کارهای آزمایشگاهی و پروژه هست. تو خارج ایران هم معمولا نگاه میکنن شما چه کاری انجام دادی و پروژت چی بوده به رشتت هم حتی زیاد نگاه نمیکنن. مسلم هست که دانشگاه مهم هست ولی رنک رشته مهمتر هست. هرچی کار قویتری انجام داده باشی مسلما کار هم راحتتر گیر میاری. شما خیال کردی این ارزشیابی دانشگاهها رو کیا انجام میدن؟ مسلم بدون رتبه رشته مهمتر هست.دلیلی نداره اگه یه دانشگاه تو یک سری رشته قوی باشه تو بقیه رشته ها هم باشه. این موضوع تو دانشگاههای ایران هم معلوم هست. یک دانشگاه ممکن هست تو یک رشته خیلی قوی باشه ولی تو رشته دیگه اصلا مطرح نباشه. این حرفها مال ایران هست نه آمریکا یا جاهای دیگه. اونا کاری که کردی واسشون مهم هست. شما ایران هم که بیای بخوای تو یه شرکت خصوصی کار کنی نگاه میکنن چی کار کردی و دانشگاهت تو اون زمینه چقدر مطرح هست. شاید تو استخدام دولتی به نظام ارزشیابی و این چرت و پرتها توجه کنن (که اونم بستگی داره که استخدامت دست کی باشه) ولی در مجموع به نظر من رنک رشته خیلی خیلی مهمتر هست.

به نظر من فقط اسم دانشگاه مهم نیست. رنک تو رشته، استادی که باهاش کار میکنی، پروژه ایکه قراره کار کنی، محل زندگی و ... همه باعث میشه آدو بتونه انتخاب کنه. اگه باقی شرایط یکی باشن ممکن هست بشه گفت رتبه دانشگاه مهمتر میشه. ولی با تغییر سایر شرایط نمیشه گفت من اینجا رو انتخاب میکنم چون اسم دانشگاهش بزرگتر هست.
    فرومایگان، از خطاها و لغزشهای دیگران لذت میبرند.
    شوپنهاور

ولیvahid بیست تا اختلاف زیاده اصلا برو به سایتشون وصل بشه تو رشته خودت تعداد faculty را ببین ممکنه بودجه ای که برای Texas خیلی بیشتر باشه .معیارهای رنکینگ توی رشته مختلفه .باید نگاه کنی استادا کجا درس خوندند .به حرف من گوش کن 20 تا مطرح نیست باید ادوایزرت مشهور باشه
    The truth of my life:I`m only looking for you

Member mohhhamad آواتار ها

سلام.اول یه سوال می شه بگید این ranking مهندسی مواد رو از کجا آوردی ومنبعتون چیه؟
    Usa news?
    می شه در اختیار بقیه هم قرارش بدید این ranking رو؟
    بعدش دوست عزیز
    من اطلاعات زیادی رو درباره وضعیت کار و.. از دوستان در خارج از کشور جمع آوری کردم.این خیلی مهمه که کجا درس خوندید و....
    ولی از اون مهمتر قابیلت هایی که دارید.
    به نظر من با توجه به شرایطتون تصمیم بگیرید کجا متخصص تر می شید.
    شرایط می تونه مسائل مالی باشه یا این که شما دوست دارید یا نیاز غیر از رشتتون از جنبه های دیگه رشد کنید یا نه؟یا می تونید با شرایط مختلف مثل خلوتی یه شهر کنار بیایید یا دوست دارید تو یه جای شلوغ باشید و....
    بعدش دوست عزیزم
    خداوکیلی(قصد ت وهین به کسی رو ندارم.همه برایم مقدس هستند)
    تو یه شریفی رو بخوای با یه تهرانی مقایسه کنی .شریفی کسیه که فقط درس خونده.اما تهرانیه چی؟
    شریف ادم رو تک بعدی بار می یاره.(مخصوصا اگه از خونواده متوسط رو به پایین باشید که وضعیت مالیتون هم خوب نباشه.اگه بچسبی به درس با توجه به وضعیتی که هست تک بعدی میشی تازه اگه تو رشته ات یه چیزی بشی اگه هم بخوای کارهای دیگه رو بکنی در کنار درس لازم حمایت مالی خوبی بشی و.............)
    اینها رو گفتم که خودتون مقایسه کنید.واقعا امکانات خیلی مهمه.همچنین شرایط مالی.
    پس هدفتون فقط رشد ویادگیری باشه و مطمئن شید که چیزی یاد می گیرید جدای از رشته خودتون, زندگی و.......
    به هر حال خودتون باید انتخاب کنید ومسئولیتش رو هم به عهده بگیرید.
    اگه تفاوت دانشگاهها تو رشته خودتون خیلی زیاده.به نظر منبه رنکینگ تو رشته خودتون توجه کنید اگه هم نه که بهترین جا رو استفاده کنید تا همه استعدادهاتون شکوفا بشه.
    موفق باشید
    این کاربر ،غیر فعال است.

Member
    رشته و دانشگاه
    Tsukuba-Japan

نقل قول نوشته اصلی توسط pakdelite
    با سلام.

الآن مدت هاست با تعدادی از دوستان داریم بررسی می کنیم که وقتی از چند تا دانشگاه پذیرش داشته باشیم ، و فقط بخواهیم انتخاب رو بر اساس ranking انجام بدیم، به کدام باید بیشتر اهمیت داد: رتبه دانشگاه؟ یا رتبه رشته؟
    به عنوان مثال بر اساس US News Ranking واسه دانشکده های مهندسی دانشگاهی مثل Alfred تو 80 دانشگاه برتر نیست ولی در ranking مهندسی مواد رتبه 42 داره. (از نظر وزارت علوم رتبه B داره)
    بر عکسش دانشگاه Texas A & M از نظر رتبه بندی دانشکده های مهندسی جایگاه 14 رو داره ولی از نظر مهندسی مواد تو 60 تای اول اسمش نیست. (از نظر وزارت علوم رتبه A داره)

شما نظرتون چیه؟ اگه توی موقعیت مشابه قرار داشته باشید کدوم رو انتخاب می کنید؟ (واسه PhD )
    سلام
    بچه ها به طور نظری توضیحات جالب دادن

من خودم مواد می خونم. بذار یک مثال بزنم
    من Thermomechanical کار می کنم. تو دنیا چهار تا مرکز هست که از همه جا تو زمینه من برترن (Pittsburgh، McGill، Sheffield و Deakin) بغیر از McGill بقیه تو انگلستان و آمریکا و استرالیا رنک برتر نیستن. ولی اساس Thermomechanical تو اینجاها مطرح شده.

منم برا اینا Apply کردم. چون وقتی بیام بیرون اگه موفق بوده باشم حتما کارم خوب پیش می ره. حتی تو ایران چون تو این مملکت بی درو پیکر خودمونم لاقل به Resume آدم نگاه می کنن. وقتی تو یک جای صاحب سبک تو زمینه کاری خودت درس خوندی، مطمئن باش کارای بروز و سطح بالائی رو زیر نظر اساتید برتر اون زمینه انجام داده ای. بدین ترتیب هم تو زمینه کاریت صاحب نظری و هم تو دنیا وقتی می گی من از اینجاها فارغ التحصیل شدم برات اعتبار قائلن.

بدرود

فراموش شدگان، فراموش کنندگان را فراموش نمی کنند.....

Member
    رشته و دانشگاه
    URBAN DESIGN

سلام.
    انتخاب کردن شرایط بدی!
    اما توی سایت وزارت علوم نوشته:
    http://www.msrt.ir/sites/Grad_Dept/DocLib/آمریکا.htm
    اگر چه‌ مدارك‌ دانشگاه‌هاي‌ گروه‌ دو ارزشيابي‌ مي‌شود، اما توصيه‌ مي‌شود كه‌ در دوره‌هاي‌ كارشناسي‌ ارشد(Master)و دكترا(Ph.D.)تنها در دانشگاه‌هاي‌ گروه‌ يك‌ ) ممتاز)ادامه‌ تحصيل‌ داده‌ شود.
    و
    http://www.applyabroad.org/forum/ind...ic,3955.0.html
    موفق باشید!
    دو جاده در جنگلی از هم جدا می شدند و من آن را که مسافر کمتری عبور کرده بود برگزیدم،
    و همین تمام دگرگونی های زندگی ام را موجب شد.

ahs
    Guest

سلام
    1.من فكر مي كنم كه وقتي مثلا شريف به اندازه ي x تا از تهران تو رنكينگ بالاتره و مثلا توي يه گرايش مواد تهران به اندازه ي y تا از شريف بالاتره،شما بايد ببنيد
    كه آيا y اونقدر زياد هست كه x رو بپوشونه؟y>x يا x>y ؟

2.من دانشجوس دانشگاه تهرانم و تا اونجاييكه من مي دونم مواد اينجا خيلي قوييه ولي مواد شريف هم با داشتن 11 Professor هم اگه بهتر از تهران نباشه بدتر نيست.در كل فكر مي كنم x>y.ولي توي بعضي رشته ها مثل عمران و برق-كنترل y>>x.

3.ولي براي پذيرش گرفتن فكر نمي كنم كه اين دو تا دانشگاه خيلي با هم تفاوت داشته باشن و از جهت پذيرش گرفتن تا اونجاييكه مي دونم هر دوي اونها در دنيا
    شناخته شده هستن.

4.پس ازتون خواهش مي كنم همين تحليل xو yاي رو براي دانشگاهي كه مي خواهيد پذيرش بگيريد انجام بدهيد تا بعدا پشيمان نشويد.

5.كاملا با دوستان موافقم كه توي PHD استاد و زمينه اي كه توش كار مي كنيد خيلي مهمتره.

6.تازه بعد از گرفتن دكتراتون اگه بخوهيد توي محيط هايي صنعتي كار كنيد،اون كسيكه شما رو استخدام مي كه اگه تعطيل باشه كه فقط ديدن اينكه شما خارج درس خونديد براش كافيه اگر نه هم كه قطعا متوجه اينكه استاد و زمينه ي كاريتون مهمتره ميشه.

7.اگر هم بخواهيد تو محيط هاي دانشگاهي كار كنيد كه ديگه قضيه حله.

موفق باشيد

ApplyAbroad Champion
    vahid1982 آواتار ها

پیش فرض پاسخ : مهم - مهم - به نظر شما کدام باید بیشتر اهمیت داد: رتبه دانشگاه؟ یا رتبه ر

به نظر من اگه قصد موندن داشته باشید که مشکلی نیست این چیزا واسه اونا حل شده هست و بیشتر واسشون مهم هست چقدر قوی کار کردید و چه کار کردید و استادتون کی بوده هرچند که خود اسم دانشکاه هم یک فاکتور حساب میشه ولی اونقد تاثیر گذار نیست که بقیه فاکتورها رو بپوشونه. اگرم میخواید برگردید بازم فکر نکنم فرقی داشته باشه. شما وقتی برگردی ازت میپرسن کجا درس خوندی میگی مثلا آمریکا میگن چه دانشگاهی میگی فلان دانشگاه. به نظر شما میان اونوقت یکی رو که دانشگاه تهران درس خونده به شما ترجیح میدن؟ اگه قرار باشه از بین شما که دانشگاهه Alfred درس خوندی و کسی که Texas A&M درس خونده باشه یکی رو انتخاب کنن خوب اگه طرف چیزی حالیش نباشه ممکن اونو به تو ترجیح بده ولی وقتی تو رو دارن با کسایی که ایران درس خوندن مقایسه میکنن که دیگه مشکلی نداری.
    فرومایگان، از خطاها و لغزشهای دیگران لذت میبرند.
    شوپنهاور

صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین