نقل قول نوشته اصلی توسط mehranism نمایش پست ها
با سلام به دوستان . تو یه دوراهی گیر کردم که شدیدا نیاز به راهنمایی و اطلاعات شما دارم
تا یک ماهه دیگه دوره لیسانس مکانیکم (گرایش سیالات) تموم میشه. امسال در کنکور ارشد شرکت نکردم ولی میخام برای سال بعد جدی بخونم
بین خوندن ارشد مکانیک یا ارشد mba (البته در ایران) خیلی دو دلم. اون هم به این دلیل که:
میدونم اگر MBA بخونم خیلی بهتر و راحت تر میتونم یه دانشگاه عالی در این زمینه در ایران قبول شم ولی هدفم ادامه تحصیل در مقطع دکترا در امریکا یا کاناداست ( با فاند کامل) و با توجه به این که خیلی از دوستان میگن که در این کشورها برای MBA فول فاند نمیدن واقعا موندم چی کار کنم و راهم رو چطور انتخاب کنم؟
مکانیک رو ادامه بدم که سخت تره و من توش ضعیفتر هستم و لی برای دکترا احتمال فاند گرفتن بالاتر هست و یا MBA رو برای ارشد بخونم با احتمال کمتر رسیدن به هدفم( با توجه به اینکه مطمئنم تو رشته ای مثل MBA میتونم جز دانشجوهای تاپ باشم)
خودم میدونم که جزییاتی مثل دانشگاه و معدل و وضعیت زبانم رو نگفتم . چون میخام یه دید کلی نسبت به این دو راه پیدا کنم. من الان نمیخام دانشگاه دکترامو پیدا کنم پس دوستان خوبم لطف کنن بیشتر در مورد شدن یا نشدن تحصیل دکترا ( مخصوصا در امریکا) با وضعیت من کمکم کنن .
لطفا نظرتون رو در مورد سایر رشته هایی مدیریتی که میشه بهتر برای فاند گرفتن در دکترا روشون حساب کردو نیز بگین
فقط لطفا توضیحاتتون رو کامل بگین چون بدجوری دو دلم
پیغامم رو در قسمت " فاند برای رشته مدیریت" هم گذاشتم چون نمیدونستم کجا بهتره مطرح منم. لطفا مدیران سایت به بزرگی خودشون ببخشن
شما اگر اینجا MBA بخونید برای آمریکا و کانادا و اروپا هم ایضا برای Management PhD ادامه تحصیل خواهید داد(راهی که احتمالا 95% بچه هیا ایرانی همین راه را رفتند) نه DBA که ادامه MBA محسوب میشه. دوره های PhD هم که اصولا با فاند تعریف می شه پذیرششون. بنابراین اگر شما MBA ایران بخونید(به خصوص یک دانشگاه اسم و رسم دار) می تونید برای دکترای مدیریت اقدام کنید و بسیاری از بچه های ایرانی پذیرش با فاند گرفتند و رفتند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اما جدای از این، من فکر می کنم، شما باید ببنید چرا می خواهید وارد حوزه مدیریت و کسب و کار بشوید؟ خدفتان چیست؟ احتمالا هدف شما تبدیل شدن به یک استاد محقق/مدرس در یک دانشگاه خواهد بود( در اکثر رشته های مدیریتی، دکترا به معنای داشتن زندگی شغلی آکادمیک است به میزان 80-90%. البته در بعضی این مقدار کمتر می شود(مشاغل مشاوره یا ....) در صنعت یا ....
حالا چرا تغییر رشته؟ اگر واقعا به مسائل آکادمیک این حوزه عللاقه دارید و مثلا 10-20 یا 50 paper در زمینه مود علاقه خودتون خوندید و می ددنید که در آینده چه تصویری از شما واقعیت پیدا خواهد کرد، بفرمایید. اما اگر فقط برای گرفتن یک دکترای با فاند کامل اروپا و آمریکا قصد switch از مکانیک به MBA را دارید، من اصلا توصیه نمی کنم، اصلا.
به رشته درسی خودتون بچسبید و با همون سعی کنید به هدفتون برسید.

موفق باشید