صفحه 1 از 13 1234567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 129

موضوع: فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

پیش فرض فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

به نظر شما اگه هدف کسی ادامه تحصیل تو 10 تا بیزینس اسکول خوب دنیا باشه می ارزه بجای فوق لیسانس مهندسی بره فوق لیسانس یک گرایش مدیریت(مثلا تو رشته هایی مثل کارآفرینی ، نوآوری ) تو جایی بخونه که خیلی تو تحقیقات فعالند ؟
    اصلا دکترا تو مهندسی بهتره یا بیزینس ؟

ApplyAbroad Champion
    Some14Myself آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Uni of Tehran - Finance

پیش فرض پاسخ : فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

این نظر شخصیه منه ... ممکنه غلط باشه اما من بهش اعتقاد دارم ... (خودم لیسانسم نرم افزار بود، فوق دارم finance می خونم، برای دکتری مدیریت می خوام اپلای کنم)

در مورد دکترای مهندسی یا مدیریت :

بهتر رو چی معنی می کنین ؟ ... مطمئنآ از نظر بازار کاره ! ... بازار کار داخلی یا خارجی ؟ ...

اگه خارجی باشه که آمار 800 نفری متقاضیان ادامه تحصیل توی دکتری مدیریت در مقابل300 نفر توی دکتری مهندسی مشخصه که اونور چی طرفدار داره و چه آینده کاری رو براش متصور هستند ... البته برعکس رشته های مهندسی که خیلی از اساتید دانشگاه های اونور ایرانی هستند من این موضوع رو توی business school ها خیلی کم دیدم ...

از نظر بازار کار داخلی ... اگه دانشگاهی باشه : ایران توی علم مدیریت بیشتر از علوم فنی عقبه ... و کسانی که توی رشته های مدیریت دکتری داشته باشن به مراتب خیلی کمتر از دکترهای فنی ما هستند ... برای همینه که توی دانشکده های فنی بچه ها خیلی راحتتر می تونن مقاله بدن و من الان که اومدم مدیریت کاملآ این تفاوت رو دارم احساس می کنم ... پس جا برای پیشرفت توی دانشگاه های ایران توی مدیریت خیلی بیشتره ...
    از نظر بازار کار تجاری بخوام بگم ... اساتید ما بخاطر همون مسئله کمبود افراد متخصص خیلی هاشون کارهای دولتی مهمتری نسبت به تدریس دارن ... توی بانک ها، شرکت های سرمایه گذاری و بورس ! ... از این لحاظ هم باز به نظر من کار اجرایی رشته های مدیریتی خیلی بهتر و فراگیرتره ...

من از هر نظر دکتری مدیریت رو پیشنهاد می کنم ... چه بخواین اونور بمونیم چه اینجا زندگی کنین ...

اما سوال اول :
    شما می تونین فوق مهندسی بخونین و بعد برین توی بیزینس اسکول ها ، اما :

1. یه ذره باید توقع top 10 رو بیارین پایین ... یعنی رفتن توی top 10 بیزینس ها اصلآ قابل مقایسه با رفتن توی top 10 مهندسی ها نیست ... کارتون به مراتب مشکل تره ! ... حتی من و کسانی که ارشد داریم مدیریت می خونیم هم اینقدر خوش بین نیستیم ... استثناء هم وجود داره ها ! ... این حرفای من قانون نیست ... شما برای top 10 باید gmat بالای 750 و حتی بالاتر داشته باشین بعلاوه یه رزومه پر و پیمون ! ...

2. یکی از دوستان هست که لیسانس و فوق رو مهندسی خوندن و الان برای مستر مدیریت فاند دارن ... اگه اینطوری منظورتونه ایشون سابقه کار مرتبط و خیلی خوبی داشتن علاوه بر اینکه دوره هایی رو هم گذروندن که به نظر من بی تاثیر نبوده ... به طور کلی فوق مدیریت رو بیشتر پیشنهاد می کنم ...

3. اگه فوق مدیریت رو انتخاب کنین ... باید تمام زحمت تحقیقات رو خودتون بکشین ... بعلت همون تفاوت سطح علوم مدیریتی ایران و غرب ! ... به دانشگاه هم ربطی نداره ... چه تهران ، چه بهشتی ، چه علامه و حتی شریف ! ... برای مقاله دادن هر گلی زدین خودتون زدین و به سر خودتون و استاد زدین ! ...

4. رشته های مدیریت IT و کارآفرینی و تا حدی هم بازرگانی بازم برای دادن مقاله راحتتره تا رشته ای مثل ماله من که محاسبات ریاضی توش دخیل هستند ... البته به علت پیش زمینه مهندسی و ریاضی ای که دارین مطمئنآ یه حرفی برای گفتن پیدا می کنین ...

جمع بندی :
    - مدیریت از هر نظر بهتره .
    - مدیریت از هر نظر سخت تره.
    - نابرده رنج گنج ! ....;D

اگه منظورت اينه كه فوق رو توايران بخووني، همون طوري كه hoseinn گفت، هر گلي زدي به سر خودت زدي! خودت بايد براي درس خووندن خيلي پيگير باشي. ولي اگه مي خواي تو يه دانشگاه در خارج از ايران جاي نسبتا خوب بخوني احتمالا وضع فرق مي كنه و ميتووني از نظر علمي خيلي روش حساب كني.
    كلا MBA خوبه ولي مشكلش اينه كه غالبا فاند نداره. خيلي از بچه هايي كه MBA مي خوونن به فكر PHD نيستن و فقط به ديد يك پل به بازار كار نگاه مي كنن. (اينو يكي كه در بركلي داره MBA مي خوونه بهم گفتو كلي هم شاكي شد كه چرا از PHD ازش سوال مي كنم!!! )

در ضمن بهت پيشنهاد ميكنم كه در مورد رشته فوق ليسانست هم خيلي فكر كني كه مرتبط به كاري باشه كه مي خواي تو PHD براش وقت بذاري. كلا بهتره كارهاتو از فوق ليسانس هم راستا پيش ببري.
    موفق باشي

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Telecommunication

نقل قول نوشته اصلی توسط hoseinn

جمع بندی :
    - مدیریت از هر نظر بهتره .
    - مدیریت از هر نظر سخت تره.
    - نابرده رنج گنج ! ....;D
    - مهندسی از هر نظر بهتره
    - مهندسی از هر نظر سخت تره
    - (اینو نمیدونم )

به نظر من بین مدیریت و مهندسی بهتر بودن معنا نداره، بیشتر این مهمه که روحیه شما به کدوم رشته بیشتر میخوره، ولی از اونجایی که مدیر خوب به سختی یافت میشه، اگه کسی واقعا بتونه باشه باید حتما بره مدیریت تا هم به مدیریت کمک بشه و هم به مهندسی.

Junior Member

با حسین موافقم. مدیریت از مهندسی در شرایط حاضر بهتره و حتی برای کشورمون هم مفید تره. درسته بستگی به علاقه داره ولی به هر حال میشه تا حدی مقایسه هم کرد. من بعد از 2 سال دکتری مهندسی برای مدیریت پذیرش گرفتم و مهندسی رو ول کردم.

نظر من اینه! مدیریت محض خوندن بدون پشتوانه قوی در یک رشته دیگه فرد رو صرفا به کوهی از تئوری ها و دانسته هایی تبدیل می کنه که کاربردش رو نمی دونه یا درکش خیلی عمومیه! فرضا من صنایع خوندم! الانم MBA بلافاصله بعد لیسانس شروع کردم! گرچه در حین تحصیل کار هم کردم اما الان فک میکنم دانسته هام در حد انبوهی تئوری و فرمول که کاربردی هم نیستند اگه فرضا لیسانس یه رشته فنی تر رو داشتم می تونستم در اون فیلد متمرکز شم! ولی از Generalist بودن حس خوب ندارم!

ApplyAbroad Champion

به نظر من مهمترين عامل براي موفقيت در درس و كار آينده علاقه و روحيه خود فرده .
    ممكنه يه نفر توي مهندسي براي جامعه مفيد باشه و از اون رشته لذت ببره و ممكنه نفر ديگه اي تواناييهاش در مديريت بيشتر باشه.
    من شخصا بعد از فوق ليسانس مكانيك و 3 سال كار مهندسي كردن به اين نتيجه رسيدم كه از سر و كله زدن با اعداد لذت نمي برم و سريع از كار مهندسي حوصله ام سر مي ره !!! يعني مثلا هيچ انگيزه اي نداشتم كه بشينم تا 10 رقم اعشار محاسبه كنم ! ترجيحم بيشتر سر و كله زدن با مردم و مثلا marketing بود.
    از اون طرف همسرم ( اون هم فوق مكانيكه ) عاشق اينه كه بشينه با مسائل سخت رياضي و فيزيك سر و كله بزنه و الگوريتم بنويسه و ...

شما فكر مي كني كدوم بهتره ؟ من مي گم اون چيزي بهتره كه آدم خودش احساس رضايت مي كنه . توي هر كاري مي شه معروف و موفق شد. اگه كسي مديريت بخونه بدون علاقه و انگيزه لازم صرفا يه مدير معمولي مي شه بدون هيچ خلاقيتي .... و اگه كسي مهندسي بخونه صرفا چون ليسانس مهندسي بوده اون هم مي شه يه كارشناس معمولي با يك سري كارهاي روتين تكراري...

بهترين براي هر كسي رو خودش مشخص مي كنه ..

در این موضوع که علاقه یک عامل مهمه شکی نیست . ولی حداقل تو ایران علاقه حرف زیادی نمی زنه برای نمونه 100 نفر اول کنکور ریاضی چرا باید اکثرا برن برق(مهندسی) بخونن . (احتمالشو حساب کنید که همه افراد برق یا در حالت کلی مهندسی دوست داشته باشن ) . پس میشه نتیجه گرفت حداقل تو ایران عوامل دیگری مثل کلاس رشته از لحاظ مردم هم در انتخاب رشته دخیل اند . دوستای من که با رتبه خوب رفتن مدیریت خوندن همیشه وقتی کسی ازشون می پرسید چی می خونین می گفتن مهندسی (واقعیتش خجالت می کشیدن بگن مدیریت می خونیم ) ببینید این رشته از لحاظ مردم ما چقدر سطح پایینه . بازم برای نمونه من یادمه سربازی که بودم تو دسته مون چند تا دکتر متخصص بودن و اینا به فارغ التحصیل های فوق لیسانس رشته هایی مثل فاینانس و مدیریت و حسابداری می گفتن در پیت . (اینا نظر مردم در رابطه با رشته های مدیریته و نظر من نیست ) بازم با این حال مدیریت رو پیشنهاد می کنید ؟

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Telecommunication

نقل قول نوشته اصلی توسط Amsal
    در این موضوع که علاقه یک عامل مهمه شکی نیست . ولی حداقل تو ایران علاقه حرف زیادی نمی زنه برای نمونه 100 نفر اول کنکور ریاضی چرا باید اکثرا برن برق(مهندسی) بخونن . (احتمالشو حساب کنید که همه افراد برق یا در حالت کلی مهندسی دوست داشته باشن ) . پس میشه نتیجه گرفت حداقل تو ایران عوامل دیگری مثل کلاس رشته از لحاظ مردم هم در انتخاب رشته دخیل اند . دوستای من که با رتبه خوب رفتن مدیریت خوندن همیشه وقتی کسی ازشون می پرسید چی می خونین می گفتن مهندسی (واقعیتش خجالت می کشیدن بگن مدیریت می خونیم ) ببینید این رشته از لحاظ مردم ما چقدر سطح پایینه . بازم برای نمونه من یادمه سربازی که بودم تو دسته مون چند تا دکتر متخصص بودن و اینا به فارغ التحصیل های فوق لیسانس رشته هایی مثل فاینانس و مدیریت و حسابداری می گفتن در پیت . (اینا نظر مردم در رابطه با رشته های مدیریته و نظر من نیست ) بازم با این حال مدیریت رو پیشنهاد می کنید ؟
    من برق خوندم. ولی بعضی وقتا آدمایی که میبینم فکر می کنند برق همونیه که تو فنی و حرفه ای ملت می خونند. حالا شما پیشنهاد می کنید که رشته ام رو عوض کنم!!!!!!!!!!!!!!!!! ??? ??? ??? ???
    اینکه نشد دلیل واسه انتخاب راه زندگی. ???
    در ضمن اینجا داریم در مورد فوق صحبت می کنیم و نه لیسانس.

ApplyAbroad Champion

از نظر من ما هممون رشته هاي ليسانسمون رو روي جو زدگي انتخاب كرديم .
    شما واقعا راضي هستيد حالا كه امكان انتخاب داريد باز هم روي همين شرايط تصميم بگيريد ؟
    من كه راضي نبودم من تمام خوشحاليم الان اينه كه تونستم رشته و دانشگاهي رو انتخاب كنم كه بتونم پروژه ام رو اون چيزي بردارم كه تمام علاقه امه ( و فكر كنم هيچ ايراني عاقلي اين كار رو نمي كنه ) ... حتي پدر و مادرم هم به شدت منو تشويق مي كردند كه باز هم دكترا مكانيك بخونم ( و به شدت هم خواهش مي كردند كه اين تغيير رشته رو ندم )
    ولي وسوسه اينكه من بالاخره مي تونم صرفا روي علاقه و تواناييهاي خودم انتخاب كنم چيزي بود كه اصلا نتونستم جلوش مقاومت كنم ...
    رشته اي كه من انتخاب كردم نه توي ايران بازار كار داره ، نه كلاس داره ، نه هيچي
    ولي وقتي سيلابس درسهاش و پروژه ها و مقاله هاي اين رشته رو مي خونم تمام وجودم خوشحاله ... ثانيه شماري مي كنم براي اينكه اين رشته رو شروع كنم . اين حسيه كه به هيچ وجه دكتراي مكانيك به من نمي داد .
    من به شما تجربه كردن اين حس رو شديدا پيشنهاد مي كنم
    دل كندن از سرزمينتون و خانواده اتون و دوستانتون و ... انگيزه قوي لازم داره ( مخصوصا ادامه دادنش) كه اين انگيزه رو حرف مردم و كلاس رشته و اينا اصلا به من نمي ده !

صفحه 1 از 13 1234567891011 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)