صفحه 2 از 13 نخستنخست 123456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 129

موضوع: فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

پیش فرض پاسخ : فوق لیسانس مدیریت یا مهندسی ؟

شما منکر کلاس اجتماعی رشته ها هستید ؟ برای خود شما فوق لیسانس برق با مدیریت بازرگانی یکیه ؟ به نظرم بازم برق حداقل تو افراد تحصیل کرده جایگاه خودشو داره .
    در ضمن من کنکورو مثال زدم .همین حالت برای فوق و دکترا هم برقراره . چند درصد دانشجوهای خوب برای فوق یا دکترا میرن مدیریت می خونن . تازه اکثرا درآمد رشته مدیریت (که اونم زیاد واقعی نیست ) وسوسشون می کنه . بقیه شونم دیگه حال مهندسی خوندن ندارن .

ApplyAbroad Champion

نقل قول نوشته اصلی توسط Amsal
    شما منکر کلاس اجتماعی رشته ها هستید ؟ برای خود شما فوق لیسانس برق با مدیریت بازرگانی یکیه ؟ به نظرم بازم برق حداقل تو افراد تحصیل کرده جایگاه خودشو داره .
    در ضمن من کنکورو مثال زدم .همین حالت برای فوق و دکترا هم برقراره . چند درصد دانشجوهای خوب برای فوق یا دکترا میرن مدیریت می خونن . تازه اکثرا درآمد رشته مدیریت (که اونم زیاد واقعی نیست ) وسوسشون می کنه . بقیه شونم دیگه حال مهندسی خوندن ندارن .
    راستش من يه جورايي شك كردم شما براي چي اين سوال رو مطرح كرديد !!!!!! توهين به افرادي كه مديريت مي خونند ؟ آمار شما خيلي اشتباهه ... يه گشتي توي نتايج پذيرش بزنيد مي بينيد كه خيلي از شاگردهاي بسيار خوب براي مديريت اقدام كردند ( نه صرفا به خاطر پول يا حال نداشتن !!! گرفتن پذيرش مديريت حالي كه لازم داره بيشتر از مهندسي خوندنه !)
    از نظر من فوق برق ، مديريت بازرگاني ، طراحي نقش فرش ، وكالت و ... در يك كلاس جا دارند !
    به نظرم بهتره شما يه خورده راجع به همه رشته ها تحقيق كنيد

راستش من يه جورايي شك كردم شما براي چي اين سوال رو مطرح كرديد.
    من واقعیتش رو رشته مدیریت مرددم به این خاطر پرسیدم .

توهين به افرادي كه مديريت مي خونند ؟
    من به کسی توهین نکردم نظر عامه مردم رو گفتم .

آمار شما خيلي اشتباهه ... يه گشتي توي نتايج پذيرش بزنيد مي بينيد كه خيلي از شاگردهاي بسيار خوب براي مديريت اقدام كردند ( نه صرفا به خاطر پول يا حال نداشتن !!! گرفتن پذيرش مديريت حالي كه لازم داره بيشتر از مهندسي خوندنه !)
    اگه منظورتون رقابتی که برای رشته MBA وجود داره بازم برای نفع مادی شه چون اگه افراد خیلی به مدیریت علاقه داشتن اونو بصورت تخصصی دنبال می کردن (احتمالا می دونید که MBA بیشتر گرایش به بازار کار داره )

از نظر من فوق برق ، مديريت بازرگاني ، طراحي نقش فرش ، وكالت و ... در يك كلاس جا دارند !
    از نظر شما بله ولی شاید بقیه اینطوری فکر نکنند.

به نظرم بهتره شما يه خورده راجع به همه رشته ها تحقيق كنيد .
    من خودم 7 سال رشته های مدیریت خوندم .

Senior Member pouya4 آواتار ها

من هم مثل شما خیلی به این داستانا فکر کردم و آخرش به این نتیجه رسیدم که "هر رشته ای به نوبه خودش مزخرفه و در عین حال قابل احترام..."

من خودم وقتی می خواستم انتخاب رشته کنم از بابام کمک خواستم، گفت یا برق بزن یا مکانیک یا عمران، دیدم مکانیک آخرش "ئیک" داره خارجکی تره رفتم مکانیک!!

بقیه هم مثل من. اصلا تا وقتی سیستم انتخاب رشته ما دانشگاهی باشه نه رشته ای داستان همینه. منظورم اینه که طرف شروع می کنه " برق شریف، مکانیک شریف، عمران شریف، کامپیوتر شریف......" خب حالا بریم تهران " برق تهران، مکانیک تهران....................... و همین طور الی آخر...

من خیلی ها رو دیدم این طوری انتخاب رشته می کنن. حتی الان که امسال برای فوق لیسانس سوئد همه باید 8 تا انتخاب می زدن، من انتخاب بچه ها رو که نگاه می کنم می بینم اکثریت دانشگاه براشون مهم بوده تا رشته.

این داستانا هم که مدیریت کلاسش به پای مهندسی نمیرسه چرت محضه. اصلا به قول استاد طراحی کارخانه ما، خارج همه نوابغ میرن مدیریت می خونن، اینجا هر کی مهندسی نمیاره...

حالا ممکنه یه عده اندکی سطح تفکرشون بالاتر باشه، اما قبول کنین که اکثریت درگیر کلاس و حرف خاله و عمه و دختر همسایه و اینان... ;D
    با سپاس و تقدیر فراوان از خستگی های پدر و مهربانی های مادرم... و یاد و خاطره ی دختر همسایه که شوهر دیپلمه نمی خواست! ادامه تحصیل خودم رو تقدیم می کنم به رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، که مشوق اصلی من در این راه بود.......

Global Moderator

Simon آواتار ها

جواب ها رو ديدي؟ حالا تصميم بگير . اما در مورد
    جمع بندی :
    - مهندسي از هر نظر بهتره .
    - مهندسي از هر نظر سخت تره.
    - نابرده رنج گنج ! .... ( بسته به محل زندگيت داره ;D )

حقيقتا قصدت اينه كه ما بگيم چي كار كني ؟ پس علاقه ي خودت كجا ميره ؟ قبول كه همه پي حرف مامان بابا همسايه جامعه رفتن يه رشته خوندن اما ادامه چي ؟

دوستم دانشجوي دكتري شريف بعد از 3 سال ول كرد رفت انگليس نشست سر كلاس ليسانس رياضي محض مي دوني يعني چي ؟ 9 سال پول مملكت خرج شد كه بفهمه مكانيك دوست نداره .
    مديريت و مهندسي هر دو خوبه اما براي 2 جور آدم :
    1- عشق پول
    2- عشق تحصيل

اگه برايت مهم نيست و فقط دنبال آينده ي كاريه خوبي ، مديريت تو ايران بازارش تقاضا نداره لذا بهتربن حالت اينه كه تو يك اداره ي دولتي بعد كلي زيراب زني مي رسي به جايي كه ميگن مديرش كنيم مي گردن مي بينن مدرك MBA نداري با پول ملت مي فرستنت شريف 2 ساله ميگيري ميايي مدير ميشي . اين ميشه تقاضا!!!!

اما اگه قرار به رفتنه و موندن ، بدون كه الان مهندسي خوبه كه مديريت بدونه و واي به حاله مديريتي كه ديد مهندسي نداشته باشه . اينه كه يك مهندس وقتي مديريت خوند حالا تكميله .

خودم به شخصه حاضرم تو مهندسي بيل بزنم خرجم و در بيارم اما درساي مديرتي جلو چشام نياد حتي با توجه به بار شتر پولي كه دنبالشه . قيد مدير شدنم زدم . الان هي ميگن بيا برو دانشگاه خرجش با ادارس . ميگم گلي به جمالتون لذتي كه از مهندسي دارم به في مديريت و پست مي چربه . اينه ديگه . بشين با خودت كنار بيا .

بهتره دوستاي خوبم هم نسبت به رشته هاشون آلرژيك نباشن . اينجا ايرانه ديگه . نون تو دلاليه :-[كلاس تو مهندسيه ;Dفعلا هم جهان سوميم اونطرف تشخيص دادن مديريت به درد ما نمي خوره :'(. اينجا هر كي مدير شه به صورت تجربي كارآزموده ميشه .اصلا نگران فردايي كه مدير ميشين نباشيد . از من كه كار مي كنم بپرسيد ;D حله حله حله 8)
    اطلاعیه مهم در بخش آمریکا
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

شبیه ساز آزمون تافل را از کجا دانلود کنیم؟
    از پاسخ دادن به پیام خصوصی یا پیام بازدید کننده ایی که در سطح انجمن قابل مطرح کردن است معذورم.

همونطور كه دوستان گفتن اينكه مديريت بايد خوند يا مهندسي خيلي زياد بستگي به خودت داره. اينكه بعدش چه كاري گيرت بياد باز هم بستگي به خودت داره. ولي از نظر من همونطور كه حسين گفت تو ايران نياز بيشتري به مديريت احساس ميشه (چه پراكتيس و چه آكادميك). بيرون ايران هم بسته به اينكه چقدر كارت درست باشه و فيلد تخصصيت چي باشه همه جور شغلي براي هر دوش با حقوق هاي متفاوت موجود هست.
    با اين فرض كه مي خواي دكترات رو تو يكي از 10 تا بيزينس اسكول تاپ دنيا بخوني دو سه تا مسير كلي مي تونم پيشنهاد كنم كه بايد خودت فكر كني:
    يك فوق توي رشته هايي مثل OR يا economics از يك دانشگاه خوب خارج از ايران بگيري و بعد براي دكتراي مديريت اپلاي كني. اين مسيري است كه بعضي از دانشجوهاي ايراني فعلي دكتراي مديريت طي كردن. نكته هم اينه كه اغلب اين رشته ها به دانشجوهاي قوي مهندسي به خوبي پذيرش ميدن و در رشته هاي دكتراي مديريت هم از اين دانشجوها استقبال ميشه.
    براي MBA يا فوق مديريت خارج از ايران تو يك دانشگاه نسبتا معتبر اقدام كني. فرق اين روش با روش قبل اينه كه بعدش شانست بيشتره ولي احتمال فاند گرفتنت براي MBA خيلي كمتره. براي فوق مديريت احتمال فاند گرفتن بيشتر از MBA ولي كمتر از رشته هاي مهندسيه. اصولا تو فوق ليسانس احتمال فاند گرفتن كمتر از دكتراست هر چند غير ممكن نيست و به وفور از دوستان خودم فاند كامل و پارشيال گرفتن. ولي فاند گرفتن براي دوره MBA خوب سخت تره. البته اين رو هم بگم كه من همين امسال دو نفر از دوستانم يكي از آلمان براي MBA فاند كامل خواهد گرفت و يكي هم از Penn State فاند پارشيال ميگيره.
    راه حل سوم اينه كه MBA يا فوق مديريت تو ايران بخوني. اين مسير فوق العاده سختيه. مزيت بزرگ اين مسير اينه كه يك آشنايي اوليه خوبي با رشته هاي مديريت پيدا ميكني (به خصوص تو دوره MBA) و بعد با ديد بهتري براي دكترا اپلاي ميكني. ولي سختيش هم در اينه كه دانشگاه هاي ايران (حتي شريف) براي بيزينس اسكول هاي معتبر (به استثناي يكي دو مورد كه اخيرا دانشجوهاي ايراني رو گرفتن) ناشناخته هستن و درنتيجه پذيرش گرفتن از اين دانشگاه ها حتي با بهترين امتيازها خيلي سخته. نمونه اش هم تعداد قابل توجهي از هم دانشكده ايهاي من تو MBA شريف بودن كه امسال با بهترين امتيازها همراه با من اپلاي كردن و نتونستن از جاهاي خيلي خوبي به خصوص تو آمريكا اپلاي كردن. البته بايد بگم در مورد كانادا و آروپا قضيه كمي ساده تره و مثلا امسال از راتمن و آيوي و يورك پذيرش داشتيم.
    راه حل چهارم هم اينه كه بري دكتراي مهندسي تو يكي از اين دانشگاه ها و بعد تغيير رشته بدي به مديريت. چند نفري رو ميشناسم كه اين كار رو كردن ولي خودم خيلي توصيه نمي كنم. اغلب نياز به دودر كردن اساتيد و پيگيري مداوم و ... داره.

يه راه حل تركيبي هم اينه كه براي چند تا MBA يا فوق مديريت و يه تعدادي هم فوق OR يا economics اپلاي كني و اگه فاند گرفتي بري و اگر نه همين جا MBA يا فوق مديريت بخوني و بعد بري. من خودم خوندن MBA خارج از كشور تو يه دانشگاه معتبر رو شديدا توصيه ميكنم چون هم براي كار در آينده و هم براي ادامه تحصيل در يك دانشگاه خوب بهترين گزينه است.

اما هر كدوم از اين مسيرها رو هم انتخاب كني فراموش نكن كه يك سري شرايط رو براي همه اش بايد داشته باشي. مثلا نمره جيمت و تافل بالا و داشتن حداقل يك مقاله تو كنفرانس خارجي و معدل بالا پيش شرط همه دانشگاه هاي خيلي خوب براي دكتراي مديريته.

در ضمن احتمالا يه مسيرهاي خاص ديگه اي هم مثل خوندن رشته هاي تركيبي هست كه من چندان آشنايي ندارم.

ApplyAbroad Champion

رشته و دانشگاه
    Telecommunication

شما خودت سوال میپرسی خودتم جواب میدی ??? در طول بحث خودتون انگار از همه بیشتر به اینکه چی بخونی رسیدی.
    موفق باشید

Senior Member pouya4 آواتار ها

آقا من فقط یه نکته ای به چرت و پرت های قبلیم اضافه کنم. من و مکانیک هم مثل زوج های قدیمی که اول می رفتن زیر یه سقف، بعد عاشق هم میشدن، کم کم به هم علاقه مند شدیم... ;D
    به نظر من شما اول مشخص کن بعد از دکترا می مونی یا برمی گردی؟
    چون اینجا داستانش فرق داره. دیروز تو روزنامه دنیای اقتصاد خوندم مشاور عالی اقتصادی رئیس جمهور دامپزشکه! پس شما هم اگه بر می گردی برو تو کار دامپزشکی ;D...
    با سپاس و تقدیر فراوان از خستگی های پدر و مهربانی های مادرم... و یاد و خاطره ی دختر همسایه که شوهر دیپلمه نمی خواست! ادامه تحصیل خودم رو تقدیم می کنم به رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، که مشوق اصلی من در این راه بود.......

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    USA

.تو پرانتز واسه اونایی که گفتن مدیریت کلاس نداره...مگه از صف کنکور MBA خبر ندارین؟؟ آره بیشترش واسه پول آیندشه ولی به همون دلایلی که گفتین (جو گیر شدن ایرانیا و طرز انتخاب رشته کهGuardi اشاره کرد و کاملا باهاش موافقم...) همین صف, کلاس درست کرده حداقل واسه MBA....شرکت نفتیا در به در دنبال لیسانس فنی و MBA میگردن بزارنش رییس واحد طراحی....واقعا آدمای فنی با MS مدیریت خیلی قوی هستن و دید بقیه نسبت به مدیریتو بالا بردن...البته با عرض معذرت خوب یه کسی که لیسانس مدیریت داره وسط کلی مهندس میشه درپیت... چون واقعا هیچ دیدی از کار مهندسی نداره....
    از پیشنهادهای کیوان هم خیلی ممنون که بهش احتیاج داشتم ... راستی این جوابای اپلیکیشن امسال MBA شریف البته از US بدجوری زد تو پرم...با اون معدل های لیسانس و فوق.....حداقل به تو تبریک میگم گرفتی....
    حالا من حرف دلمو بزنم راستش من از رشته مهندسیم خیلی رلضیم ...ولی
    همين الان كه دارم رياضى مهندسى ميخونم واقعا لذت ميبيرم درساي ارشدمونم هم چندتاشو ورداشتم ميدونم قراره چى بخونيم....ولى مسله اينكه من به بعدش فكر ميكنم..رفتم سر كار ديدم...از اون حال و هوای درس یهو ميفتى تو تكرارو همش خركاريه..هيچ استفاده اي از درسايی كه تو ارشد ميخونن نميشه و فقط درساي طراحيت بدرد ميخورن كه اونارم حتی اگه بلد نباشى اگه تيز باشى زود ياد ميگيرى ...رئيس شدنم بيشتر از مدركت به زبونو قدرته شخصيتیو كلا چيزایى كه تو دوره دبيرستانو دانشگاه معمولا ادم ياد ميگيره و کلاس درس هم نداره ربط داره....همش فكر ميكنم وقتى هيچ استفاده اي از اين درساي خفن قرار نيس بشه وقتى به هيچ درد نميخورن پس برم فوق مهندسی وقتمو تلف كنم؟؟....یه چیزایی هم از اونور میشنوم که کلی میشینی pHD مهندسی میخونی بعد میری زیر دست یه لیسانسه آمریکایی یا کانادایی که n برابر تو در میاره.......
    همون كه یکی از بچه ها گفت ..ديگه حوصله و انگيزه اى واسه مهندسى خوندن ندارم...ممكنه MS هم مهندسى بخونم ولى PHD عمرا....كه البته آدم MS اش به phd ربط نداشته باشه اصلا قشنگ نيس....
    بازم ملت نظرشونو بدن (که آدم حتما نباید خودش تجربه کنه) مخصوصا كسا یى كه BS فنى خوندنو MS مديريت....
    اگه درباره گرايشها و فرقاشون از نظر درسا و بازار كار اينورو اونور(ميزارن يه ايرنى مدیر بشه؟؟) بگين يا سورس معرفى كنين ممنون ميشم.....از بحث داغتون ممنون
    where ignorance is bliss ....tis fool to be wise

نقل قول نوشته اصلی توسط Asman
    شما خودت سوال میپرسی خودتم جواب میدی ??? در طول بحث خودتون انگار از همه بیشتر به اینکه چی بخونی رسیدی.
    موفق باشید
    دوستان عزیز اگر مردد نبودم نمی پرسیدم . تصمیم گرفتم با دیدی منفی به رشته مدیریت نگاه کنم و با راهنمایی شما دوستان بتونم تصمیم گیری کنم .

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)